Prima reședință de județ care intră în carantină în valul patru: Drobeta-Turnu Severin / Prefect: Carantina se aplică doar persoanelor nevaccinate

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2021, 10:14 Actualitate | Coronavirus


Spitalul din Drobeta Turnu Severin
Foto: Spitalul Judetean Drobeta Turnu Severin
Drobeta Turnu Severin va intra, luni noapte, într-o carantină de două săptămâni, acesta fiind primul municipiu reședință de județe în care se ia o astfel de măsură în cadrul valului patru al pandemiei de Covid-19.

UPDATE 12.02 ”Măsura carantinării afectează, bineînțeles, populația care nu este vaccinată”, a declarat prefectul de Mehedinți, Cristinel Pavel.

Persoanele nevaccinate pot ieși din casă pe baza unei declarații pe proprie răspundere ”pentru a-și îndeplini anumite activități esențiale”, a adăugat prefectul la Digi 24.

Municipiul Drobeta Turnu Severin, cu localitățile aparținătoare orașul Drobeta Turnu Severin, Schela Cladovei, Dudașu Schelei și Gura Văii, vor intra în carantină de luni, 11.10.2021, pentru două săptămâni, a anunțat prefectura.

Decizia carantinării municipiului s-a luat având în vedere situaţia epidemiologică de la nivelul unității administrativ teritoriale Drobeta Turnu Severin, unde incidența cazurilor de îmbolnăvire cu SARS-CoV-2 este de 9,94 la 1000 de locuitori, iar riscul epidemiologic este de o gravitate maximă, cu un trend de creștere a numărului de îmbolnăviri foarte rapid, explică sursa citată

Ce măsuri presupune carantina din Drobeta Turnu Severin:

  • Cursurile școlare se vor desfăşura doar în sistem online, în cazul preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, gimnazial, liceal și postliceal, inclusiv a celor cu cerințe educaționale speciale, în unitățile de învățământ preuniversitar de la nivelul zonei carantinate, cu excepția activităților de terapie pentru preșcolarii/elevii cu cerințe educaționale speciale. ℹTot în sistem online este permisă participarea tuturor studenților/cursanților din instituțiile de învățământ superior la activități didactice.
  • Pe toată durata carantinei este interzisă activitatea cu publicul a operatorilor economici care desfăşoară activităţi de preparare, comercializare şi consum al produselor alimentare şi/sau băuturilor alcoolice şi nonalcoolice, de tipul restaurantelor şi cafenelelor, inclusiv al teraselor, în interiorul şi/sau exteriorul clădirilor. Se permite comercializarea produselor doar în sistem „take-away" (la pachet) şi/sau catering.
  • De asemenea, este interzisă activitatea cu publicul a operatorilor economici licenţiaţi în domeniul jocurilor de noroc, excepţie făcând agenţiile cu sistem loto (bilete jucate în sistem automatizat) şi loz.
  • Este interzisă organizarea de evenimente private (nunţi, botezuri, mese festive etc.) în spaţii închise şi/sau deschise.
  • Se limitează programul de lucru cu publicul al operatorilor economici din domeniul comercializării de bunuri alimentare şi nealimentare până la ora 18,00, cu excepţia farmaciilor şi a staţiilor de distribuţie carburant care pot avea program non-stop.
  • S-a instituit obligativitatea purtării măştii de protecţie în toate spaţiile publice deschise.

De ce a fost luată decizia de carantinare, potrivit primarului


Decizia va intra în vigoare în noaptea de luni spre marți, a precizat primarul din Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, într-o intervenție telefonică la Digi 24.

”A fost o decizie dificilă, grea”, a spus edilul, precizând că spitalele nu numai că sunt pline, ci funcționează peste capacitatea lor.

”S-a considerat că era singura posibilitate să se întrerupă acest lanț al infectărilor”, a explicat Screciu decizia luată de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Mehedinți.

Primarul nu a vrut să speculeze pe tema unei eventuale prelungiri a carantinei, peste 14 zile, spunând că în următoarele două săptămâni zile ar trebui ca toți cetățenii să încerce să respecte măsurile luate.

Rata de vaccinare în Drobeta-Turnu Severin este de doar 30%, a mai afirmat edilul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17341 vizualizari

  • +14 (36 voturi)    
    La Bucuresti n-avem curaj (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:24)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Bucurestiul are peste 12 dar nu face nimic...
  • +3 (41 voturi)    
    Multumim shoshokarilor anti-vaxxeri, (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:24)

    Laic [utilizator]

    .dar si masura este luata la disperare autoritatile locale. Trebuie sa se faca diferenta intre vaccinati si nevaccinati, altfel campania de vaccinare va fi un esec pe vecie.
  • +21 (35 voturi)    
    Solutia (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:29)

    vlad.pe [utilizator]

    Solutia pentru a reduce numarul de cazuri este un Congres PNL cu Florin Citu, Ludovic Orban si presedintele Klaus Iohannis, au dovedit ca liberalii cand se aduna brusc scade numarul de imbolnaviri. #romaniitrebuiesastie
  • +6 (26 voturi)    
    Riști și câștigi (Duminică, 10 octombrie 2021, 10:30)

    Mazeta [utilizator]

    În Drobeta riscul epidemiologic este de o gravitate maximă, dar agențiile loto rămân deschise.
  • -6 (18 voturi)    
    Pai..in afara de inchis restaurante si scoli, (Duminică, 10 octombrie 2021, 11:52)

    Ciprian1979c [utilizator]

    vad ca nici declaratii la nevaccinati nu cer ziua, adica nu pare a se modifica nimic, ramane in vigoare tot ce era. Prin martie, am sunat o pe vara mea in Timisoara ( oras care era in carantina), mi a raspuns ca ''e la sala''(sali, care trebuiau sa fie inchise, by default) si habar nu avea ca exista carantina in Timisoara (era de vreo sapatmana , nici nu si facuse vreodata declaratii), deci, ''haideti sa facem si noi ceva ''
  • -5 (19 voturi)    
    E un inceput dar... (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:30)

    tontu [utilizator]

    ... masurile ar trebui sa fie aceleasi si pentru vaccinati.
    Daca aveam o rata de vaccinare de 70-80% n-ar fi fost nicio problema, dar asa o parte din noi vaccinatii vom fi raspandacii de covid. Din pacate guvernantii n-au curajul sa-si recunoasca esecul asa ca prefera sa-i "sacrifice" pe cei nevaccinati.
    • 0 (24 voturi)    
      Tu chiar nu intelegi.. (Duminică, 10 octombrie 2021, 12:48)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      te prefaci ca nu intelegi sau nu poti intelege! Vaccinatii, da, raspandesc, dar ei nu sunt in pericol! In peste 90% din cazuri! Si asta e si ideea, sa nu se aglomereze spitalele. Si daca raspandesc, cui raspandesc? Unora..care au ras de ei ca s-au vaccinat si le au zis ca o sa moara la anu'! Ai vreo alta idee sa i faci sa se vaccineze? in afara de faptul ca pot lua de la vaccinatii care circula liberi (asta ar trebui sa i sperie) si de a le pune niste restrictii in plus, sa se simt discriminati si, de voie de nevoie sa si faca naibii vaccin!
      • +1 (11 voturi)    
        Nu ne contrazicem ne completam (Duminică, 10 octombrie 2021, 13:42)

        tontu [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        Nu tin partea vaccinatilor, dimpotriva, dar pentru ca presiunea pe spitale sa scada trebuie si noi vaccinatii sa dam o mana de ajutor si sa impiedicam pe cat posibil raspandirea virusului.
        • -3 (9 voturi)    
          Eu de exemplu nu vreau să dau o mână de ajutor (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:01)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

          Am suferit destul când am fost infectat anul trecut de către unii care nu respectau portul măștii și distanțarea socială. Am suferit destul pentru alții completând declarații peste declarații, din partea mea pot să moară cei nevaccinați, și-o vor fi făcut cu mâna lor.
          • 0 (6 voturi)    
            printre nevaccinatii pe care calci cu bocancii (Duminică, 10 octombrie 2021, 16:24)

            Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            printre nevaccinatii pe care calci cu bocancii se afla copii (care nu pot fi vaccinati datorita varstei .. printre altele gen efecte secundare) si parinti/soti/sotii care din pacate au trecut prin tromboza venoasa post operatorie ... da-mi voie sa iti spun ca de la vaccinat la vaccinat: SICTIR !
        • +1 (5 voturi)    
          Nu, (Duminică, 10 octombrie 2021, 14:05)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui tontu

          eu nu sunt Iisus Christos sa caut sa i protejez pe unii care m-au facut ''oaie'', ''intepat'', ''satanist', etc, nu pot intoarce si obrazu' celalalt, nu pot, daca tu poti, esti un om deosebit! Nu au decat sa stea in casa sau daca nu, o mica parte dintre ei..asta e viata! Oricum, e presiune, par multi, alea-alea, dar, realist vorbind (toti zic ca avem peste 5x mai multe cazuri in realitatea), mortalitatea e sub 0,5% chiar si la nevaccinati!
          • +2 (2 voturi)    
            Scuze, dar esti total ilogic... (Luni, 11 octombrie 2021, 0:58)

            filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            ... in afirmatiile pe care le faci.

            Dupa ce in comentariile anterioare i-ai facut in toate felurile pe cei care refuza vaccinul, acum recunosti ca "mortalitatea e sub 0,5% chiar si la nevaccinati".

            Asta inseamna ca recunosti implicit ca e exagerat tot balciul asta cu Covidul si cu vaccinarea. Ai sa imi spui ca se pune presiune pe spitale si bla bla bla. Ai fost cumva la spital cu o problema grava si nu ai fost tratat pt ca personalul se ocupa de pacienti Covid? Chiar si asa, acei pacienti sunt platitori de taxe ca si tine, au tot dreptul sa fie tratati. Atata timp cat statul are dreptul sa ia un anumit procent din salariu (impus tot de el) pt sistemul de sanatate, atunci si un nevaccinat are dreptul sa aleaga metoda de tratament: vaccinul experimental sau spitalul (pt cei putini care chiar vor avea nevoie de internare).

            Apoi, tu fiind vaccinat, automat esti si protejat de boala, nu? Asa te-a invatat televizorul si nen'tu Arafat. In cazul asta, nu iti face griji pt cei nevaccinati. Nu cred ca ti-a cerut vreun nevaccinat sa nu iesi din casa pt a fi el protejat. Si nici nu cred ca esti vreun sfant preocupat de soarta aproapelui, pt ca daca ai fi fost ti-ai fi donat o parte din venituri saracilor in loc sa stai pe forumul asta si sa injuri nevaccinatii.

            In aceste conditii, care e motivul pt care te iei de nevaccinati? Logic vorbind, nu ai niciunul. Bine, asta presupunand ca esti capabil de o analiza logica.

            Probabil singurul motiv pt care vrei cu inversunare ca altii sa se vaccineze precum ai facut tu e dintr-un soi de rautate interioara, sau poate ai auzit ca s-ar putea sa fie efece adverse de la vaccinul asta inclusiv pe termen lung si vrei sa fie cat mai multi in aceeasi oala cu tine.
            • -1 (1 vot)    
              Nu ma intelege gresit (Luni, 11 octombrie 2021, 6:04)

              Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

              Mie nu mi pasa, dar vorbesc prin prisma a ceea ce fac astia, ma refer la restrictii. Eu am facut un efort, tu nu, deci tu sa stai in casa. Pe deasupra, eram protejat de boala inainte de vaccinare, ca facusem covid si nu am avut decat nas infundat vreo 2 zile, deci nu ma mai interesa nici legat de mine. Daca ar fi dupa mine, fiecare pe cont propriu, tata!
        • +1 (3 voturi)    
          M-am conformat si vacccinat (Duminică, 10 octombrie 2021, 15:32)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui tontu

          nu vad de ce trebuie sa suport restrictii
  • 0 (10 voturi)    
    vaccinati.. nevaccinati ... (Duminică, 10 octombrie 2021, 15:56)

    Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre [utilizator]

    vaccinati.. nevaccinati ... jucati fara sa realizati jocul "divide at impera" .. unde al 3-lea castiga

    sunt vaccinat .. si sunt parinte ... copilul meu e la zi cu vaccinurile "traditionale" si totusi ... am mari retineri in a-mi vaccina copilul cu oricare din vaccinurile C19 ... Suedia si Danemarca au interzis de exemplu Modena persoanelor sub 30 respectiv 18 ani in conditiile in care initial primisera unda verde (articolul e pe Hotnews), pe motiv de efecte secundare .. ma intreb .. luna viitoare oare nu e posibil sa se intample la fel si cu celelate vaccinuri ?

    Cat despre carantinarea strict a nevaccinatilor ... e o masura in bataie de joc - daca scopul e acela de a reduce presiunea pe spitale ... desi sunt vaccinat, spre deosebire de ce spun autoritatile, respect carantina deoarece ma consider un om responsbil .. am cazuri in familie care nu se pot vaccina din motive obiective .. si stiu ca in continuare sunt vulnerabil in fata Delta ... dar oare ceilalati vaccinati isi asculta constiinta ... sau asculta poezia politica ?

    Think outside the box !
    • -1 (7 voturi)    
      motive ”obiective” ciugulite de pe facebook? (Duminică, 10 octombrie 2021, 17:37)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre

      sau acte oficiale?
      • 0 (0 voturi)    
        CDC nu are treaba cu Facebook (Luni, 11 octombrie 2021, 9:51)

        Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

        Consideri ca sunt motive suficient de obiective?:

        in cazul copiilor riscul de miocardita/pericardita
        si
        in cazul adultilor, existenta unui episod sever de tromboza venoasa post-operatorie in istoricul medical, care a necesitat internare de urgenta la ATI si apoi tratament cu anticoagulante timp de aproape 7 ani ?

        cat despre site-uri .. ma raportez la cele oficiale gen CDC, FDA, etc
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Duminică, 10 octombrie 2021, 19:39)

      mariokempess [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasi_asezati-va_linistiti_la_locurile_voastre

      Corect,omule!
  • 0 (0 voturi)    
    calm si rabdare (Luni, 11 octombrie 2021, 10:03)

    GNG [utilizator]

    Nu are sens acest dialog si acest razboi. Daca vaccinurile produc modificari genetice aceasta se va vedea dupa 7-10 ani .
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e țara in care trăim... (Luni, 11 octombrie 2021, 16:35)

      Sergiu2805 [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Mama mea e vaccinată,eu sunt in carantină din data de 29 septembrie,din cauză că a luat covid,așa că să o lase moartă cu vaccinații și nevaccinații pentru că eu am stat zi de zi lângă ea și nu am nici pe dracu.Mâine e ultima zi de carantină.Vreau să precizez că s-a vaccinat cu ambele doze.Vă mulțumesc!