Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Coronavirus în România: Aproape 15.000 de noi cazuri de COVID-19 și 328 de decese, în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:12 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Xinhua / Profimedia Images
​14.744 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate miercuri în România, țara noastră înregistrând 328 de decese, un record absolut pentru o singură zi, potrivit datelor oficiale de miercuri. De asemenea, sunt trei decese anterioare care au fost înregistrate acum.

În acest moment, în spital sunt internați 14.569 de pacienți cu COVID-19, din care 1.513 sunt la Terapie Intensivă.

Din totalul pacienților internați, 400 sunt minori, 377 fiind internați în secții și 23 la ATI.


În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.351 de teste RT-PCR și 42.920 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 89.770 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.207 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.369 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 222 de persoane.

303 nevaccinați între cele 331 de persoane decedate


În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 328 de decese din intervalul de referință și alte trei anterioare. Dintre cele 331 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 0-9 ani, 2 la categoria de vârstă 10-19 ani, 3 la categoria de vârstă 20-29 ani, 5 la categoria de vârstă 30-39 ani, 11 la categoria de vârstă 40-49 ani, 32 la categoria de vârstă 50-59 ani, 76 la categoria de vârstă 60-69 ani, 110 la categoria de vârstă 70-79 ani și 91 la categoria de vârstă peste 80 ani.

202 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 14 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 15 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 331 de pacienți decedați, 303 erau nevaccinați și 28 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 48 și 90 de ani și prezentau comorbidități.

Până astăzi pe teritoriul României au fost înregistrate 1.303.900 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 2.842 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.148.983 de pacienți au fost declarați vindecați.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23779 vizualizari

  • +7 (37 voturi)    
    Sarmana... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:15)

    Valtran [utilizator]

    ...turma de misei imbecilizati , iti meriti soarta !

    E doar inceputul....
    • -23 (33 voturi)    
      Lol (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:51)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Nu stiu despre ce vorbesti boss, am sub 40 de ani si 90 de kile la 1.87, fara diabet si inima imi bate ca la 20, dupa ultimele analize.
      • +16 (18 voturi)    
        hopa... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 15:56)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui HP

        IMC=25,74. Supraponderal=comorbiditate.Ghinion:)
      • +1 (11 voturi)    
        Eeee..... pai, daca-s ultimele... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 16:28)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui HP

        ....si nu mai apuci altele, ce pot zice ?
        Odihneste-te-n pace !
    • +7 (9 voturi)    
      Accesul la ATI, numai cu certificat verde! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 17:07)

      Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Prioritate pentru cei cu boosterul facut.
      • +3 (5 voturi)    
        Vezi ca-i dai idei lui Arafat (Miercuri, 6 octombrie 2021, 18:11)

        Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

        ;)))
      • 0 (2 voturi)    
        Mai aveam un dubiu cu privire la "futil".. (Miercuri, 6 octombrie 2021, 20:47)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

        ...dar l-ai spulberat si p-ala.
        • -1 (1 vot)    
          Deh, mai treci si tu pe la doctor :( (Miercuri, 6 octombrie 2021, 21:14)

          Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Poate asa ti se vor spulbera toate dubiile.
  • +30 (48 voturi)    
    nu vă vaccinați, oameni buni! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:17)

    berenger [utilizator]

    e mai bine să mori dorindu-și cu disperare o gură de aer decât să te doară capul două zile!
  • +22 (26 voturi)    
    Italia (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:19)

    costicatrombon [utilizator]

    Practic suntem peste Lombardia din primul val, proportional . Italia are 60 mil oameni si avea 700-800 decedati, noi suntem 20 milioane si avem deja peste 300. Si astia au murit pe holuri
    • -11 (21 voturi)    
      Italia era NEVACCINATA... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 15:50)

      X-Files [utilizator] i-a raspuns lui costicatrombon

      Italia era NEVACCINATA in primul val, De bine, de rau, Romania are 30% vaccinati.

      In Romania se moare asa de mult datorita sistemului medical. MEDICII omoara mai mult ca virusul, sa fim clari. Da, medicii astia care fac carare la TV si baga povesti de groaza, in loc sa se ocupe de pacienti, organizare, aprovizionare sistem medical.
      In Israel ar fi supravietuit 9 din 10 decedati in Romania.
  • +23 (45 voturi)    
    Bravo, ati infrant! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:22)

    provest_1 [utilizator]

    Bravo intre ghilimele, evident, tuturor celor care ati facut propaganda anti-vaccin si nu ati "crezu" in Covid.
    Bravo tuturor celor care ati refuzat sa purtati masca si sa va vaccinati.
    V-a iesit cea mai eficienta campanie antivaccin din Europa!
    Doar 2 tari bananiere sunt in UE Bulgarica si Romanica si eu locuiesc din pacate intr-una dintre ele, alaturi de cei unii dintre cei mai needucati si reau intentionati europeni.
    Succes la moaste, dragii mei, si la raspandit teorii dacopat-idioate in continuare!
    "Bravo" inca o data, v-a iesit!
  • -26 (38 voturi)    
    Ce pare să spună statistica? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:29)

    BEDE [utilizator]

    Au decedat de 10 ori mai mulți nevaccinați decât vaccinați. Iar din total populație 70% sunt nevaccinați. Ar rezulta că cei care sunt vaccinați ar fi cam de 3-4 ori mai puțin probabil să decedeze. Ar mai fi de văzut și datele calendaristice la care au fost vaccinați cei care au decedat. Cred că este chestia că vaccinul nu oferă imunitate de durată nici la aceia care ajung să aibă ceva anticorpi în urma vaccinului, pentru că este clar că sunt și unii la care vaccinul nu are efectul de a-i face să producă anticorpi.
    • +17 (25 voturi)    
      si ar mai fi de vazut ceva... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cati din cei declarati vaccinati s-au vaccinat de-adevaratelea si cati au aranjat cu doamna asistenta sa sara peste vaccinarea efectiva.
    • +17 (25 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:54)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Logica ta matematica este gresita, deoarece presupui ca s-au infectat si imbolnavit vaccinati si nevaccinati in proportie egala cu numarul lor in intreaga populatie. In realitate, de infectat si imbolnavit pana la nivelul la care ajung la spital, ajung cei nevaccinati in proportie mult mai mare decat proportia lor in populatia totala. Vaccinati vin in contact cu virusul dar multi dintre ei nici nu baga de seama, pentru ca nu au niciun simptom si vaccinul ii protejeaza de formele grave ale bolii.

      Aceasta statistica pe care o formulezi, arata dimpotriva cum vaccinul functioneaza si ca rata imbolnavirilor spitalicesti pentru persoanele vaccinate este mult mai mica decat rata de vaccinare in randul populatiei

      Sper ca a fost clar in explicatiile mele si ca am reusit macar sa te pun pe ganduri si sa reconsideri vaccinarea
    • +18 (20 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 15:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      bravo, ai aflat singur ceea ce se stia de ani de zile, unii oameni nu dezvolta anticorpi in urma vaccinarii, de aceea ratele de vaccinare care se recomanda de la polio la variola sunt de minim 80% pentru a opri propagarea si a-i feri si pe cei care nu vor dezvolta anticorpi.
  • +12 (20 voturi)    
    o partida de golf?.. (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:31)

    pehash [utilizator]

    sa uitam de micile neplaceri ale prostimii. e timp pentru decizii politice si saptamana viitoare.
  • +4 (8 voturi)    
    ok (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:32)

    kostake [utilizator]

    nu este criza noastra , a oamenilor obisnuiti. Sa le fie de bine dar si Dumnezeu sa-i ierte!
  • +16 (30 voturi)    
    statistica revelatoare si relevatoare (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:41)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    deci, 10 % din decedati doar is vaccinati (si TOTI au avut comorbiditati si sunt si de 48 ani in sus).
    Daca eram ca Portugalia- vaccinati cam toti adultii, toti cei in situatii de risc, facand proportia la nr de cazuri, pb ca am fi avut in loc de restul de 300 decedati nevaccinati, maxim 30 vaccinati. Total 60 decedati vaccinati ar fi fost.
    Deci, diferenta, de aprox 240 morti IN PLUS.

    Vaccinatii oricum se infecteaza mai putin, numeric, procentual, fac forme mai usoare, mult mai putine decese, dar am presupus mai sus ca rata de raspandire a COVID19 ar fi egala . Chiar si asa, e evident de oriunde te-ai uita, oricat de analfabet ai fi, ca proportia de morti nevaccinati vs cei vaccinati este 9 la 1....e coplesitoare.
  • -7 (25 voturi)    
    Inca un succes (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:42)

    Ibit [utilizator]

    Marca Iohannis si guvernul lui !
    Cand pleaca astia , dar toti ?
    • +9 (21 voturi)    
      Ce treaba are Iohanis? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:53)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Oricat ar fi de habarnist - si este - tu ai fost rugat / sfatuit / indemnat prieteneste sa iei o decizie pentru tine, cu capul tau.
      Nu ai facut-o, ti-ai batut joc de orice recomandare / sfat si acum tu si altii ca tine, veti plati pretul.
      Din pacate vor plati pretul si toti nefericitii care s-au uitat in gura ta ticaloasa!
      Sa fii sanatos!
  • -19 (41 voturi)    
    ati intrat in aceiasi retorica din nou ? (Miercuri, 6 octombrie 2021, 13:58)

    nick1587873340950 [utilizator]

    gripa, raceala, bolile de inima spate, rinichi etc, au plecat in concediu ? sau au emigrat din tara din cauze sociale ?
    • -8 (24 voturi)    
      Da. (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:41)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Le vrei ?
      Ia-le !
    • +8 (12 voturi)    
      ! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 16:05)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Aceeasi gluma facuta de toti analfabetii! Ai uitat-o pe aia cu "a-ati depasi-t populatia rromaniei"!
  • +14 (24 voturi)    
    ! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:00)

    tudorr [utilizator]

    "Nu-i problema de razboi 90 65..." dupa care urlati pe la spitale ca nu va primesc :)) Enjoy "anticorpi naturali"!
  • +9 (45 voturi)    
    Mizeria.... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:39)

    Valtran [utilizator]

    ....intelectuala a prostimii nevaccinate ne delecteaza zilnic.
    Dar azi avem si o mostra a mizeriei sale morale : desi au murit copii, nu vezi pe unu' sa zica "Doamne, iarta-ma, dar am fost un bou ! "
    Iar pentru acest lucru, draga mahala, tin sa te asigur din nou de puternicul, neclintitul, adancul, autenticuL, vesnicul si sincerul meu dispreț !

    VACCINAREA OBLIGATORIE !
    • +18 (34 voturi)    
      Doamne iarta-ma, am fost un bou... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:45)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      ... o sa zica doar daca ajunge el la ATI, cu masca pe figura.
      Atlfel nu!
      • -14 (26 voturi)    
        Lol (Miercuri, 6 octombrie 2021, 14:53)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui provest_1

        Da, vezi si drobul ala mare de sare, sa nu uiti sa-l cari dupa tine.
        • +4 (8 voturi)    
          tovarase (Miercuri, 6 octombrie 2021, 18:00)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

          daca tu nu te-ai imbolnavit nu inseamna ca altii nu au facut-o...

          mai mult... eu nu am nici o garantie ca tu, nu esti de fapt vaccinat si urllii retorica asta din nustiu ce interes...
    • -7 (13 voturi)    
      nu se poate! (Miercuri, 6 octombrie 2021, 16:45)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Cand te vaccinezi semnezi ca iti asumi riscurile. Foarte, foarte putine cate sunt, dar ti le asumi!

      Daca vaccinarea devine obligatorie, atunci trebuie sa semneze cei care impun vaccinarea obligatorie.
  • +21 (31 voturi)    
    Ce sa ceri de la un popor (Miercuri, 6 octombrie 2021, 15:16)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    caruia daca ii cade in cap un ganiat de porumbel sau daca a calcat intr-un rahat, crede ca va avea noroc, iar vaccinul este un ghinion.
    Sosoci, bitmani, budeni, garcea....
    Astia sunt modele!
  • -1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 6 octombrie 2021, 15:50)

    [anonim]

  • +1 (9 voturi)    
    Mai putine teste decat ieri.... (Miercuri, 6 octombrie 2021, 16:12)

    taro [utilizator]

    Ieri erau ~77 de mii de teste iar azi doar 70. Procentul de pozitive de azi e 21% fata de 19% de ieri. Din pacate sunt facute prea putine teste. Daca ar fi fost facute inca 7000 de teste ca sa fie cat ieri probabil ca mai gaseau ~1500 de cazuri.

    Cand ai 20% teste pozitive ai "scapat" jumate din cazuri.
  • +2 (10 voturi)    
    ce poti cere (Miercuri, 6 octombrie 2021, 16:17)

    Coco Whistle [utilizator]

    de la un presedinte cu agenda proprie si de la un pm care are 4 la treapta si face infractiuni prin state si cine mai stie pe unde? asta e buna guvernare? sper ca lumea sa se trezeasca si sa destrame acest binom care nu are nici o legatura cu romania.