Situaţia devine dramatică în spitalele din Iaşi: Managerul spitalului de Boli Infecţioase: Lupta cu virusul a fost pierdută, din cauza ratei scăzute de vaccinare și a dezinformării

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 11:40 Actualitate | Coronavirus


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
Managerul spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, medicul Florin Roşu, a declarat, sâmbătă noapte, că lupta cu virusul a fost pierdută la Iaşi, în condiţiile în care ambulanţele cu bolnavi aşteaptă la rând, iar spitalele au epuizat resursele disponibile, relatează News.ro. ”Rata scăzută a vaccinarii împreună cu dezinformarea populaţiei a fost factorul determinant care ne-a adus în acest scenariu”, a spus acesta.

"Lupta cu virusul SARS-CoV-2 a fost pierdută. Toate unităţile sanitare împreună cu Unităţile şi Compartimentele Primiri Urgenţe au pus la dispoziţie maximul resurselor umane şi financiare, mai puţin Spitalul Militar, care, în nici unul dintre valurile pandemice nu şi-a făcut simţită prezenţa", a declarat medicul Florin Roşu.

În curtea spitalului, în noaptea de sâmbătă spre duminică, mai multe ambulanţe cu bolnavi Covid aşteptau la rând pentru ca medicii să găsească un pat liber.

Managerul spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, Florin Roşu, afirmă că s-a ajuns în această situaţie din cauza ratei scăzute de vaccinare, pe fondul dezinformării populaţiei.

"Putem să operaţionalizăm oricât de multe paturi ATI, putem deschide noi spitale sau converti cât de multe secţii non-Covid în sectii Covid. Rata scăzută a vaccinarii împreună cu dezinformarea populaţiei a fost factorul determinant care ne-a adus în acest scenariu", a precizat medicul Florin Roşu.

El a adăugat că medicii ieşeni îşi fac în continuare datoria, în ciuda situaţiei dificile din spitalele Covid.

"Unii se odihnesc, din diferite motive: fie că este sfârşit de săptămână, fie că au fluturat un drapel invocând drepturi greşit înţelese. Însă drepturile cadrelor medicale şi ale celor care s-au vaccinat sunt aruncate fără remuşcare la tomberon. Noi suntem aici, făcându-ne datoria în continuare", a mai spus medicul Floirin Roşu.

În judeţul Iaşi, până sâmbătă la prânz, s-au înregistrat 49.356 cazuri de Covid, dintre care 383 de cazuri au fost confirmate în ultimele 24 de ore.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4608 vizualizari

  • -18 (42 voturi)    
    Eroii din linia a doua (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:59)

    Mazeta [utilizator]

    Mă întreb câți manageri și doctori ar rămâne să-și facă datoria dacă ar fi eliminate sporurile de Covid.
  • +14 (36 voturi)    
    ! (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:00)

    tudorr [utilizator]

    Eu mi-as da demisia sa lucrez in spitalul de infectioase... Nu se merita sa te suprasoliciti pentru o natie de prosti! Gasesti job lejer cu +5000 de euro pe luna prin Europa, in tari cu oameni normali la cap si fara prea mult stres la serviciu!
    • 0 (8 voturi)    
      ! (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:33)

      chiuaua [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Colcaie salariile de peste 5k eur.
      Ma intreb de ce nu se baga nimeni.
      Am raspunsul: sunt mai accesibile alea de 10k - 15k cu job de acasa si unele chiar fara sa te trezesti.
      Doar sa le cauti....
    • 0 (2 voturi)    
      si eu am vazut (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:14)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      ...multi romani in occident crezand ca banii cresc in copaci si nimeni nu-i culege.
  • -9 (25 voturi)    
    Ca de obicei, bolnavii sunt de vina (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:01)

    Razvan_M [utilizator]

    Valul 4 Covid i-a luat pe toti decidentii prin surprindere, la fel cum, la aproape 2 ani de la aparitia virusului din Wuhan, necesarul de mii de paturi la ATI inca ne surprinde.

    Acuma toti spagarii si talharii din sistemul medical s-au transformat in Mari Preoti ai Vaccinarii, ca sa-si justifice esecurile profesionale in tratarea pacientilor. La noi, in Romania, avem rata cea mai mare a mortalitatii persoanelor internate la ATI din Europa si una dintre cele mai mari din lume. Tari care au aceleasi rate de infectare cu noi, au jumatate sau chiar mai putin de jumatate din numarul de morti - multi oameni pierduti din cauza dezinteresului si egoismului celor din sistem. Evident, mortul e de vina.

    PS. Aceste mortalitati dezastruoase au existat si inainte de aparitia vaccinarii, asa ca nu, nu lipsa vaccinarii este justificarea pentru numarul excesiv de morti din spitalele romanesti - care duce, evident, la o lipsa mare de incredere in sistemul medical de la noi.
    • +3 (15 voturi)    
      poti sa te duci tu (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:33)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      sa-i tratezi, daca te crezi mai bun, ce te opreste? rata mare a mortalitatii de la ati de datoreaza mai multor factori, cei mai importanti fiind:
      - oamenii se duc la spital in ultima clipa, cand sistemul imunitar e deja supraactivat, a distrus mare parte din tesutul pulmonar si a provocat dezechilibre sistemice majore. nu stiu daca ai observat, dar majoritatea pacientilor transferati din tara in alte sisteme medicale mult mai avansate, mor. cum iti explici asta? ti ve aprinde vreun beculet?
      - starea generala de sanatate a populatiei - e foarte proasta, avem un procent foarte mare de fumatori, avem alimentatie nesanatoasa, etc., toate acestea duc la aparitia acelor "comorbiditati" si scad sansele de supravietuire
      - abia apoi vine calitatea foarte slaba a sistemului medical din tara.
      deci da geniule, in acest caz, "mortul are cea mai mare vina!" pentru ca asculta de cei ca tine care debiteaza dezinformari zilnic. si implicit cei ca tine sunteti responsabili.
      ultima ta afirmatie e total ilogica, nici tu nu intelegi ce ai scris acolo.
      • -3 (11 voturi)    
        de unde stii sefu' ca asa este cum presupui (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:29)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        ... tu?

        Ai facut statistici comparative cu cate telefoane dau oamenii la serviciul de urgenta inainte de a se prezenta la spital in Romania contra, sa zicem, Germania? Ai facut tu vreo statistica cu "starea generala de sanatate a populatiei"? Si daca starea generala de sanatate este proasta, de ce crezi ca un ser experimental injectat ii salveaza pe cei care oricum trebuie sa moara?

        Mie mi se pare ca esti doar un hater care prefera sa-si reverse frustrarile pe forumuri decat sa discute inteligent, cu argumente, fara atacuri la persoana.
        • -1 (5 voturi)    
          bine spus, ti se pare, nu presupun (Duminică, 3 octombrie 2021, 19:31)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          mi se pare amuzant sa te plangi ca nu folosesc agumente, dar exact asta ti-am dat mai sus! nu le-ai citit, nu sunt suficient de clare?
          mai erau habarnisti ca tine care se plageau ca folosesc argumente care nu sunt sustinute de studii. cand le-am dat link la studii, au disparut in ceata.
          tu ceri statistici. geniule, nu le-a facut eu, sunt facute de cei care se ocupa cu asta. sunt peste tot, au mai fost linkate la commenturi de multe ori.
          toti medicii, in articole, la tv, etc., afirma ca oamenii se trateaza acasa si vin prea tarziu la spital, cand e deja prea tarziu. pentru ca la noi procentul de populatie inculta e mult mai mare comparativ cu tarile civilizate. si se trateaza acasa pana e prea tarziu.
          tu unde ai trait pana acum, in pesteri?
  • -5 (21 voturi)    
    Si inca nu e tot (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:07)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dupa festivalul drogurilor al lui Boc si congresul lui catu acum vine si pelerinajul prea-nespalatilor pentru a atinge un nou record de infectare
    • +2 (14 voturi)    
      "prea-nespalatii" (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:10)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      De unde ai tras concluzia de nespalati? Poate in familie, parintii, nasii, cei care te-au botezat sa fie asa; insa asta nu te indreptateste sa generalizezi dar poti sa-i tragi de maneca pe vinovati..
  • +8 (20 voturi)    
    pupat de moaste (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:38)

    PrivireCritica [utilizator]

    Daca lumea prefera sa pupe moaste in loc sa se vaccineze asta e rezultatul ... s-a facut o propaganda antistiinta in ultimul timp care ne intoarce in evul mediu, cu bolile lui cu tot, urmeaza variola, ciuma.... sigur e si un pic de selectie naturala aici...
    • +1 (9 voturi)    
      propaganda ca propaganda dar capul (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:33)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      sa nu inteleaga ca de fapt branza lui depinde de masca si vaccin mi se pare absolut incredibil

      este tot la fel cum spui ca scoala este grea si nu merita sa mergi acolo

      ca sa nu vorbim despre munca...
  • 0 (18 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:20)

    Sah [utilizator]

    Dar cum se face ca ajunsi la ATI sub indrumarea acestor mari medici, care acuza mereu pe pacienti de toate relele, rata de supravietuie este ultima din lume?!
    ''În Marea Britanie, 50% din pacienții intubați supraviețuiesc. La cele patru spitale din București, Timișoara, Arad și Cluj care au oferit publicului cifrele, în România, șansele de viață pentru oamenii intubați sunt între 5% și 25%.
    80% din pacienții COVID internați în secțiile ATI din Norvegia s-au recuperat. În România, rata de supraviețuire pe patru spitale e sub 35%.''
    Acum cifre oficiale din Romania:

    Cum e în România? La Spitalul de Pneumoftiziologie ”Marius Nasta” din București, rata de supraviețuire în ATI este 39% și 4,5% la pacienții intubați. La Spitalul de Boli Infecțioase ”Victor Babeș” din Timișoara, șansele de recuperare la ATI sunt de 34% și 6% la cei intubați. Spitalul COVID din Arad are o rată de supraviețuire la pacienții intubați de 4,3%. Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj are indicatori de supraviețuire mai buni: 67% în ATI și 25% la pacienții intubați. Sunt cifre oficiale furnizate oficial de cele 4 unități medicale COVID''
    Ce are de spus acest medic , aici este tot vina pacientilor??
    • -2 (12 voturi)    
      pupatorii de moaste "stiintifice" se bat doar (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:42)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      ... in vorbe. Cand este vorba de raspuns la asemenea intrebari foarte concrete vor fugi de dialog.

      Sunt multi sarlatani care si-au insusit sloganul inselator "Believe in Science" si se cred automat oameni de stiinta care nu sufera sa fie contrazisi. Alti sarlatani au capatat puterea de a decide in legatura cu aspecte foarte importante ale vietii a milioane de oameni si abuzeaza de aceste puteri.

      Dezastrul din sistemul medical din Romania nu este o noutate. Se stie ca anual mii de oameni mor cu zile in spitalele de la noi. Se stie ca scandalul dezinfectantilor falsificati/diluati nu putea sa aiba loc fara stirea actorilor principali ce administreaza sistemul de sanatate si ca a fost pusa batista pe tambal in investigatii, cu doar cativa pacalici care au fost trasi la raspundere. Se stie ca oamenii care se interneaza in spitalele de la noi cu Covid risca sa se imbolnaveasca de bacterii spitalicesti periculoase si rezistente la orice tratament - si multora chiar li se intampla.

      PS. Vladutz Voiculescu si cu tanti care i-a urmat au stiut ce dezastru patroneaza si de aceea au fugit de la conducerea Ministerului Sanatatii. Stiau ce va urma cu valul 4 de virus chinezesc. Nu-i blamez pentru fuga, ca este nedrept ca 2 oameni sa plateasca pentru un sistem putred, dar ar fi trebuit sa lase pe cineva mai capabil sa lupte in loc.
    • -2 (10 voturi)    
      E supersimplu (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:30)

      Jester [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Spitalele din România au de la 50 de ani în sus. Aproape toate ar trebui demolate. Colcăie de bacterii multirezistente. Un tub în gât vine la pachet cu 2-3 astfel de bacterii. Poate să te trateze cel mai mare medic din lume, tot crapi. Iar vina pentru lipsa spitalelor este a întregului popor. De fapt, a întregii populații, că românii numai popor nu mai sunt.
    • +1 (9 voturi)    
      ba TU? (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:08)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      o chestie este clara - ala care isi apara sanatatea trebuie sa fie pacientul si nu medicul.

      medicul doar intervine atunci cand pacientul nu mai are alte solutii la indemana sa.

      carevasazica ce face pacientul?
      Nu se vaccineaza, nu poata masca, merge sa pupe moastele.

      Nu prea este loc de sanatate in aceste conditii.
      medicul face si el/ea cat poate ca si pacientul...
  • +1 (15 voturi)    
    Voi, astia desteptii... (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:00)

    Mihail. [utilizator]

    ...care ii tot dati inainte cu "pupatorii de moaste" si "selectia naturala", faceti pe voi de frica.

    Daca ar fi ceva de capul vostru, ati infrunta moartea cu demnitate, nu v-ati plange ca niste muieri.
    • -2 (8 voturi)    
      Bine, ‘curajosule’ (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:49)

      Logen [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Sper ca o sa-ti infrunti moartea acasa si nu o sa furi un pat de spital de la altii ce totusi s-au gandit ‘cu frica’ la semenii lor
      • +1 (3 voturi)    
        Sa fii sigur (Luni, 4 octombrie 2021, 0:42)

        Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Logen

        Inaintasii mei au fost haiduci si detinuti politici. Noi nu ne temem de moarte, ci, dimpotriva!

        "s-au gandit ‘cu frica’ la semenii lor". Astea sunt vrajeli. S-au gandit la Grecia, la restaurante si mall-uri.
        • +1 (1 vot)    
          Mda (Luni, 4 octombrie 2021, 19:54)

          Logen [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

          Ca haiducii ai luat de la putini si ai.dat la multi. Sper ca e evident si pentru unul ca tine ce anume.
  • 0 (6 voturi)    
    spitalu militar nu și-a făcut simțită prezența (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:07)

    di livio [utilizator]

    i-auzi ia...spitalele lu apeviști nu se bagă la covrigi, numa la decorății se bagă, decorează fikusz pe drapele la foc automat...și nici spitalele private nu se bagă, la antreprenorii eroi din spitalele private nu-i pidemie, cu toate că le decontează zombie bani publici...și încă prin OUG, era urgent
  • -3 (9 voturi)    
    e chiar incredibil (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:11)

    John_Re [utilizator]

    nici Sf Paraschiva nu protejeaza.
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu ati construit un spital ?? (Luni, 4 octombrie 2021, 15:04)

    pakla [utilizator]

    Faceti alte construction si strazii ca berbecii in loc sa mai construiesti un spital pentru Covid …. Cum nu se poate de 2 ani , bani se duc la tot felul de alte proiecte numai la un spital de construit nu dati … de ce ? Interese politice vai si amar .