VIDEO Florin Cițu, vaccinat anti-Covid cu doza trei, dă vina pe televiziuni pentru eșecul campaniei de vaccinare: Campania noastră nu cred că a fost prezentată la fel de mult cum au fost prezentate mesajele anti-vaccinare

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 3 octombrie 2021, 11:17 Actualitate | Coronavirus


Florin Citu, la rapel
Foto: gov.ro
Premierul Florin Cîțu a spus, duminică, după ce s-a vaccinat anti-Covid cu doza trei, că de vină pentru eșuarea campaniei de vaccinare este mișcarea anti-vaccinare susținută de partide și faptul că televiziune au preluat mai mult mesaje anti-vacinare decât mesajele campaniei de vaccinare.

Prim-ministrul Florin Cîțu s-a vaccinat astăzi, la ora 11.00, cu doza de rapel (booster) împotriva Covid-19, la Centrul de vaccinare din cadrul Spitalului Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila”.



  • Am făcut cea de-a treia doză de vaccin recomandată de medici pentru a mă proteja în continuare de coronavirus. Îi încurajez pe toi cei care s-au vaccinat şi au deja şase luni să vină să facă a treia doză, mai ales persoanele de peste 65 de ani
  • Majoritatea covârşitoare a celor care astăzi se îmbolnăvesc şi ajung în spital sunt nevacinaţi
  • Presiunea pe spitale este foarte mare, este foarte important să ne vaccinăm, singura soluție acum este să ne vaccinăm
  • Ne-am uitat la protestul de ieri, un protest cinic
  • Avem multe explicații: Una dintre ele că avem un partid și o mișcare susținută de partide care au un mesaj anti-vaccinare, mesaj preluat de televiziuni. Este un mesaj cu care trebuie să ne luptăm
  • Campania noastră a fost prezentată la televizor, dar nu cred că a fost prezentată la fel de mult cum au fost prezentate aceste mesaje
  • În același timp, este responsabilitatea fiecăruia dintre noi să ne vaccinăm
  • Campania de vaccinare s-a revitalizat. vom promova ca și până acum. Le spun tuturor că este singura soluție. Încercăm prin toate aceste msuri, prin care activitățile economice rămân deschise pentru persoanele vaccinate sau trecute prin boală
  • Iresponsabilitatea unor oameni pică pe ceilalți români. Vom asigura resursele necesare pentru ca cei care vor avea nevoie de îngrijiri medicale să beneficieze de condiții cât mai bune.

  • S-a creat coaliție a iresponsabililor
  • vacciniști stau la masă cu anti vaccinistii doar pentru a da jos un guvern al liberalilor
  • Coaliția nu are un plan B.
  • Aceasta coaliție trebuie să vină spună ce vrea de la România
  • Coaliția iresponsabilă aur usr și psd fac aceste jocuri politice.
  • Orice se întâmplă după marți este responsabilitatea AUR, USR PLUS și PSD


Premierul Florin Cîţu a primit prima doză de vaccin în luna ianuarie, la deschiderea celei de-a doua etapte din Campania naţională de vaccinare.

Până sâmbătă seară, peste 155.000 de persoane primiseră cea de-a treia doză de vaccin.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7474 vizualizari

  • +25 (57 voturi)    
    Lol (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:33)

    HP [utilizator]

    Singura solutie e sa scapam de tine si de voi, in general.
    • -13 (31 voturi)    
      Preferi COVID? (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Și spui că nu ești inconștient?
      • +10 (18 voturi)    
        Vaccinarea nu-l scapă pe Cîțu de demitere! (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:30)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Poate Florin Cîțu sa se vaccineze zilnic ca asta nu-l scapă de demitere iar de Covid-19 nici atât.

        Pana și Statele Unite au recunoscut ca nivelul anticorpilor generat de Pfizer scade la zero după 7 luni de la prima vaccinare completa cu doua doze.

        Cîțu oricum nu mai avea nici o imunitate ca s-a vaccinat demult. Trebuie sa o ia de la început.
      • 0 (0 voturi)    
        păi da, (Luni, 4 octombrie 2021, 10:32)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        televiziunile sunt de vină. Sunt de vină că au dat publicității acea afirmație a lui cîțu ”campania a fost un succes”, sau cele în care minimaliza în mijlocul verii efectele valului 4 al SARS_Cov2, iar acum dă din colț în colț după un pat la ATI.
        Da, tot televiziunile sunt de vină că au publicat și afirmația lui iohannis ”Am învins pandemia”, făcută în același mijloc de vară. Păi cum să nu dea buluc toți românii pe litoral, de nu aveai unde să arunci un ac (spre exemplu)?
    • +30 (46 voturi)    
      Arafat, Baciu (PNL) Gheorghita...nevinovati (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:29)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui HP

      televiziunile, extraterestrii, dusmanii poporului sunt de vina.

      El si sleahta lui de securisti sunt perfecti
      • +3 (13 voturi)    
        La vinovati mai sunt (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:50)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Si PSD, AUR si rusii
    • 0 (0 voturi)    
      România are în medie 172 morţi/zi (Luni, 4 octombrie 2021, 12:18)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui HP

      aproape la fel de mulţi cât Franţa, Germania, Italia şi Spania LA UN LOC.
      Sursa: https://bit.ly/3ivyBVM
  • +13 (47 voturi)    
    imi este scarba... (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:38)

    microbistu' [utilizator]

    ... cand astia se baga in fata. Are peste 65 de ani? Nu cred. Atunci inseamna ca este bolnav cronic. Mintal.
    • -12 (26 voturi)    
      Ca microbist, știi. (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      Cine spune, ăla este !
      • 0 (0 voturi)    
        cîțule, (Luni, 4 octombrie 2021, 10:34)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        tu ești mă, că prea te oftici, de parcă nu ar fi adevărat?
    • +3 (25 voturi)    
      Exemplu (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:58)

      Keiiil [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      Scarbos discurs intr-adevar, insa cand vine vorba de premier, presedinte etc. pot intelege de ce "se baga in fata". Este vorba de a da un exemplu cetatenilor, de a-i incuraja sa faca si ei asta, minimul pe care il poate face si el...
      • -1 (21 voturi)    
        Exemple degeaba (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:11)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Keiiil

        Prea mulți analfabeți funcțional. Degeaba au sau nu au studii înalte, că 60% sînt total idioți (scădem pe cei care din motive medicale NU se pot vaccina).
      • +2 (6 voturi)    
        Acuma, ca peste doua zile nu va mai fi premier (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:20)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Keiiil

        De aia sare randul.
    • +8 (12 voturi)    
      În fața cui??! (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:12)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      Nu e nici o coadă, centrele sunt goale.
  • -12 (36 voturi)    
    uite (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:41)

    codrean [utilizator]

    odata sunt obligat sa-i dau dreptate !
    • +3 (19 voturi)    
      Cine te-a obligat? (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:18)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      .
      • +3 (9 voturi)    
        Servicu l-a obligat (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:46)

        mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

        Servicu l-a obligat, acum nu vrei sa-si piarda omul jobul.
    • +1 (1 vot)    
      a dreaq (Luni, 4 octombrie 2021, 10:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      limbă română.
      Se scrie, în cazul de față, ”o dată” nu odată.
  • +30 (50 voturi)    
    Normal (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E vina tuturor, mai putin a lor.
    • -1 (23 voturi)    
      vina (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:12)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Vina este a celor care nu s-au vaccinat.

      Citu&co sunt vinovati pentru ca nu au fost sinceri asta vara si nu le-au spus oamenilor ca nu vor introduce restrictii indiferent de gradul de infectare.
      • +3 (11 voturi)    
        Vina (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:35)

        Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Vina e impartita functie de parerea fiecaruia! Daca e sa analizam ,din punctul meu de vedere vina principala e a autoritatilor care au permis intrarea in tara a celor vaccinati sau cu fel de fel de smecherii de certificate,alte tari decat de unde veneau cu adevarat care nu erau in zonele colorate,etc. Persoanele nevaccinate intrate faceau test si carantina, persoanele vaccinate intrau ca-n branza fara test (chiar daca si alea dau erori) si s-a dovedit ca pot fi infectate si pot transmite. Deci fara voia lor au transmis cu voie de la autoritati ...si acum fac la fel ca doar au green pass!
        • -1 (3 voturi)    
          Partial corect (Duminică, 3 octombrie 2021, 19:36)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

          Fiindca o persoana vaccinata are cu mult mai putine sanse sa aiba simptome si se dea mai departe virusul decat una ne. Ce facem cu aia 70% nevaccinati care s-au intors din tari care erau in zona verde?
          Cand ai 70% nevaccinati poti sa dai vina pe vaccinati? Daca era invers mai ziceam!
  • -1 (31 voturi)    
    Doza 3? (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:47)

    john-doe [utilizator]

    La ce categorie prioritara intra individul asta? Poate la speciali, dar la specialii care nu gandesc si nu fac nimic ca lumea!
    • +3 (27 voturi)    
      Ce "categorie prioritara" vrei... (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:28)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      ...din moment ce Romania are surplus de vaccinuri si centrele de vaccinare sunt goale?

      "„Persoanele vaccinate care au cel puţin şase luni de la administrarea dozei a doua de vaccin anti-COVID se pot imuniza cu cea de-a treia doză începând de marţi (…) la centrele de la Romexpo. Cea de-a treia doză de vaccin poate fi administrată la liber, fără o programare prealabilă”, a informat autoritatea locală."
      (27 Sept. 2021)
      • +5 (17 voturi)    
        Repede cu toporul! (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:59)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Ai sarit repede la cap fara sa gandesti ca intrebarea are sens, amicul a fost vaccinat acum mai mult de 6 luni, la categoria prioritari cand el nu are peste 65 de ani, nici macar peste 60, a intrat la categorie "servicii prioritare"!
    • +1 (21 voturi)    
      ce categorii prioritare te macina? (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:55)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      vezi ca e permisa doza 3 ptr toata lumea care doreste, platforma accepta toate programarile, esti defazat rau, taticu!
      • +1 (13 voturi)    
        Prostia si lenea in gandire ma macina! (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:00)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui AES

        Vezi un pic mai sus!
    • +2 (10 voturi)    
      John Doe, (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:46)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      Nu se pune problema de nicio “prioritizare”. Vaccinul e la liber, nu ai nevoie de programare. Bineinteles ca exista unele persoane mai expuse. Batrani, bolnavi cronici, personal medical etc. Dar nu e nicio problema daca vrei sa-l faci. Eu am facut azi doza 3, sunt intr-o grupa de risc, si in ciuda aparentelor lumea venea la vaccin. Adica duminica dimineata, ora 9:30, numai la vaccinare nu ma asteptam sa se aglomereze. A fost o surpriza placuta. Poate se mai razgandeste lumea.
      In alta ordine de idei, poate sa-si faca Superman zece mii de doze, credibilitate tot n-o sa aiba, in veci. E ultima persoana care ar putea convinge pe cineva sa mearga la vaccinare. No offense.
  • +18 (34 voturi)    
    precizare (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:53)

    Bota [utilizator]

    Și eu credeam că vrea să-și dea demisia. Nu este târziu și mâine.
  • +10 (40 voturi)    
    Greseala de abordare... (Duminică, 3 octombrie 2021, 11:58)

    FortApache [utilizator]

    Asa se intampla cand crezi ca cei 27% vaccinati sunt cumva o "secta" aparte si nu te intereseaza de restul de 73% pe care incerci sa testezi diverse tehnici si metode represive.

    Miracole de vaccinare in Ro nu vor fi...ce planuri ai superman pentru cei 73%? Doar sa arunci vina pe altii si pe televiziuni tipic PDL-ist nu este suficient.

    Dar nu mai faci multi purici la guvern oricum asa ca intreb degeaba :)))
    • -1 (19 voturi)    
      nu sunteti 73%, dar sunteti multi intr-adevar (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:26)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      Deja 29,46% au primit cel putin prima doza de vaccin, 5,64 milioane. Deci cel mult ati putea fi 70,54%, daca ignorati un detaliu:

      Copii sub 12 ani nu se pot vaccina, deci trebuie scazuti din nevaccinati. In jur de 12,3% din populatie sunt copii sub 12 ani. Deci trebuie scazuti din 70,54%.

      Rezulta ca avem in Romania: 29,46% vaccinati, 57,97% care au refuzat vaccinarea, si 12,3% ineligibili pentru vaccinare.

      Si in curand cei care au refuzat vaccinarea vor scadea sub 50%, avand in vedere ca numarul vaccinatilor creste cu 0,13% zilnic in ultima vreme, si vaccinarea accelereaza.

      In acest ritm, in maxim 2 luni, cei care refuza vaccinarea vor scadea sub 50%. Pe urma cu ce argument veti mai veni?

      Probabil: "suntem o minoritate si nu aveti voie sa ne discriminati.".

      Oricum nu va discrimineaza nimeni, regulile sunt aceleasi pentru toata lumea, singura diferenta facand-o decizia voastra de a nu va vaccina, la care puteti renunta oricand daca nu va plac consecintele.

      Intrebarea este: vaccinatii nu sunt discriminati acum?

      Nevaccinatii ocupa acum toate locurile din spitale si ATI, de care poate ar avea si vaccinatii nevoie pentru alte boli sau accidente. Asta nu e discriminare?

      Mai rau, sunt zvonuri ca sunt prioritizati nevaccinatii la spitalizarea COVID, avand in vedere ca pentru vaccinati riscurile sunt mult mai mici. Asta nu e discriminare?

      4,8 milioane de romani au ales sa plece din Romania dupa ani de zile in care au fost nevoiti sa plateasca pentru deciziile luate de majoritatea care voteaza politicieni corupti sau incompetenti. Aproape la fel de multi ca cei 5,6 milioane de vaccinati.

      De fapt, daca ii adunam, sunt 10,4 milioane de romani care fie s-au vaccinat, fie au plecat din tara. Fata de 11,1 milioane care inca refuza vaccinarea.

      E drept, multi dintre cei care refuza vaccinarea sunt victime ale propagandei anti-vaccinare, si nu trebuie demonizati. Dar nici nu trebuie laudati.
      • +1 (7 voturi)    
        Mai pune si pe cei trecuti prin boala... (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:51)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        ...cu imunitate capatata in mod natural.

        Mai pune si pe cei care numai au imunitate...efectul vaccinarii a trecut de cateva luni...pe acestia cine-i contabilizeaza?

        Daca nu faci booser shot la cel mult 6 luni cu Pfizer majoritatea nu mai are imunitate...comunicat Pfizer de vineri.

        Lucrurile sunt mult mai complicate decat le prezinti tu, nu sunt adeptul impartirii oamenilor in vaccinati si nevaccinati sau trecuti prin boala....nimeni nu garanteaza ca e mai bine intr-un fel sau altul insa daca vreti in Romania rata de vaccinare mare nu aveti decat o sansa: schimbati urgent comisia Arafat&co si puneti primarii (alesii local cu cel mai mare numar de votanti) sa faca campanie directa cu scrisori prin posta, cu afise prin statii de autobuz, tramvai etc. prezentand avantajele vaccinarii pentru ca oamenii nu au incredere in Guvern care nu este ales direct ci numit de unii si altii in functie de interese. Faceti campanie acolo unde trebuie, la firul ierbii...lumea s-a saturat de cifre dupa cum vezi...butoiul cu pulbere sta sa sara in sus :)))
        • +1 (5 voturi)    
          A pierde anticorpi nu înseamnă a pierde imunitatea (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:53)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          În orice situație, anticorpii se pierd după un timp, pentru că ei sînt creați să lupte cu agentul patogen. Este important dacă celulele care asigură memoria sistemului imunitar pot relua producția lor suficient de rapid după o infectarea ulterioară. Acest lucru pare să fie valabil pentru imunitatea naturală și nu există motive pentru care nu r fi la fel de valabil pentru cea dobîndită prin vaccinare.

          Da, există vaccinuri la are este necesar un rapel la o perioadă mai îndelungată, și da, la gripă este necesară vaccinarea sezonieră. Pentru prima situație este mult prea devreme și încă nu există argumente suficiente că ar fi cu adevărat necesară. Pentru gripă, motivul este că există diferențe substanțiale între tulpinile de gripă de la un an la altul și, spre deosebire deocamdată de vaccinurile anti-covid, vaccinurile anti-gripale nu reușesc să vizeze elemente stabile ale virusurilor de gripă.
          • 0 (4 voturi)    
            Multumesc pentru precizari (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:22)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

            Ok si la obiect.

            Argumentul pentru rapelul la max 6 luni pentru vaccinul Pfizer (boost shot) este comunicatul de vineri al CEO-ului Pfizer care arata studii facute in timpul asta indicand un procent mare de scadere a anticorpilor generati in urma vaccinului.

            Este adevarat ca FDA nu considera inca acest boost shot necesar decat pentru populatia de peste 65 de ani....hotarare luata saptamana asta luni sau marti. Oare care ar fi motivele?
            • 0 (0 voturi)    
              Majoritatea are imunitate si dupa 7 luni (Luni, 4 octombrie 2021, 11:41)

              Denulu [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              Ai citit comunicatul de la Pfizer?

              "We found that those who were vaccinated later in the trial – and originally received a placebo – experienced 26 percent higher efficacy as compared to those people in our study that were vaccinated early on as part of the original group."

              Testele clinice ale Pfizer s-au facut pana in octombrie 2020, si comparatia s-a facut in iulie 2021, deci vorbim de eficienta vaccinului la aproape 2 ani de la administrare. Cum tragi tu concluzia de aici ca "Daca nu faci booser shot la cel mult 6 luni cu Pfizer majoritatea nu mai are imunitate"?
              • 0 (0 voturi)    
                Vezi cominicatul CEO Pfizer (Luni, 4 octombrie 2021, 23:24)

                FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

                De vinerea trecuta.....
  • +12 (36 voturi)    
    Scuze puerile! Distrugerea pnl a contat! (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:00)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De marti vei fi liber cugetator!
    Vinovat de esecul vaccinarii!
    Penultima din Europa!
    Klauss cerseste medalii in Europa, ramane cu ele dar ramane de vazut ce troc a mai pus la cale!
    Pentru a fi premiat!

    Pentru că România a devenit un stat în care legea se respectă, mai ceva ca pe vremea lui Ţepeş, KlWI a fost decorat ieri pentru că ”a prestat un serviciu semnificativ în interesul statului de drept şi al independenţei sistemului judiciar”.

    Ha.ha.!

    Pe 13 martie 2021, un an şi şapte zile mai tîrziu de la decorarea lui Klaus Iohannis la Cotroceni cu premiul Kalergi de către Nikolaus von Liechtenstein, unicul fiu al acestuia, prinţul Emanuel von und zu Liechtenstein a fost acuzat de organizaţiile Agent Green şi VGT din Austria că a ucis ilegal un urs în România, într-o pădure din Covasna.
    In statul cu un preşedinte decorat de fundaţia tatălui, prinţul l-a împuşcat pe ursul Arthur, ca trofeu – era considerat de organizaţiile de mediu cel mai mare exemplar de urs din UE.

    Asadar care e trocul facut pentru medalia de ieri?
    Cuțu cuțu ce zici?
    Sau esti doar cațelusul de serviciu?
  • -17 (29 voturi)    
    Cred ca... (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:00)

    Cataleya [utilizator]

    ,,daca in astia 2 ani de pandemie la guvernare ar fi fost PSD si hAUR, rata de vaccinare ar fi fost cel putin dubla fata de cea actuala.
    Pt ca toate posturile importante de stiri, urmarite de majoritatea romanilor ar fi promovat permanent vaccinarea.
    N-ar mai fi fost invitati in studiouri nicio sosoaca, nicio bahmuteanca si nicio alta "vedeta" care sa isi expuna teoriile conspirationiste. Sau daca ar fi fost invitate ar fi sustinut vaccinarea.

    Credeti ca daca PSD si hAUR ar fi fost acum la guvernare ar mai fi existat marsul de ieri impotriva vaccinarii si a restrictiilor?
    Sau credeti ca popimea, in frunte cu Teodosie ar mai fi manipulat lumea in asemenea hal, cu cipuri bagate in vaccin, cu teama ca iti cresc solzi pe spate si coada de reptila?

    Atentie, ma refer strict la problema vaccinarii nu la celelalte aspecte sociale, economice, buget si restul activitatilor guvernamentale sub conducerea celor doua partide abominabile!
    • -2 (18 voturi)    
      Rezist.... (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:29)

      cid [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Daca ar fi fost la conducere PSD si AUR, am fi văzut zilnic proteste, peste numarul de participanti permis de lege, organizate de #rehzist... dupa cum batea vantu', adica provaccin daca guvernul nu-l promova sau contra abuzurilor legate de vaccinare dacă guvernul ar fi procedat ca actualul guvern...
    • 0 (14 voturi)    
      Televiziunile si mediul online au limitele lor (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:33)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Este vorba despre increderea oamenilor in guvernanti si administratia locala in general.

      O simpla scrisoare personalizata trimisa prin posta de catre Primar (ales local cu cele mai multe voturi) in care sa fie prezentate beneficiile reale ale vaccinarii dar si partea negativa...aia mica care este, rezolva un procent bun de vaccinare...

      O campanie de publicitate outdoor (postere/afise prin orase, statii de autobuz,tramvai ,meteou etc.) cu primari indemnand la vaccinare....flyere prin meniurile horeca platite tot de primarie sau guvern la fel.

      Fa-te vizibil si prezinta realitatea daca doresti increderea oamenilor, nu veni cu chestii de genul :vaccinul contine bilete la concert...sau "ne luam viatza inapoi" ca da a caterinca si atragi doar o anumita categorie de oameni iar ceilalti iti umplu frigiderul :)))

      Alta treaba este cu comisia covid..Arafat&co...fi inteligent si da-ti seama ca si-a atins Maximul....mai mult nu poate...schimb-o , schimba tactica si concentreaza pe cei 73%nevaccinati...acolo e grosul :)))

      Si realizeaza ca exista viatza si in afara TV si online....(nu tu, ziceam la modul general).
    • +5 (9 voturi)    
      Marea relaxare (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:41)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      A fost anuntata de “cuplul” Iohannis & Catu la 1 mai atunci cand in Romania erau vaccinate putin peste 60k de persoane…adica aproximativ 0,32% din populatia Romaniei.
      Danemarca, Norvegia, Suedia, etc au anuntat relaxarea totala abia in luna septembrie cand rata vaccinarii era peste 70% din totalul locuitorilor tarilor respective.
      Se pare ca Iohannis & Catu au avut alt calendar si alte interese!
    • 0 (0 voturi)    
      dacă era (Luni, 4 octombrie 2021, 10:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      psd și aur la guvernare ai fi avut vaccin sputnik, chiar mai devreme decât mult mediatizatul AZ, cel cu care s-au vaccinat (teoretic) cîțu, iohannis sau un ctp. Dacă ne aducem aminte, rușii au scos primii, în Europa, vaccinul anticovid, a cărui eficiență, mi se pare, nici în ziua de azi nu a fost făcută public.
      În plus, ciolacu et co. nu ar mai fi fost negaționiști ai virusului și prin urmare cele 3 milioane de votanți nu ar mai fi făcut parte din grupu de 70% de nevaccinați din ziua de azi.
  • -7 (19 voturi)    
    ce???? (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:10)

    Paul_ [utilizator]

    1. Guvernul nu a avut nici o campanie pro-vaccinare.

    2. Rationamentul lor a fost: vaccinul este gratuit, am organizat centre de vaccinare deci este alegerea cetatenilor daca se vaccineaza sau nu.

    In Romania daca un medic iti prescrie un medicament si tu alegi sa te tratezi cu ceai de musetel este alegerea ta.

    3. Rationamentul de mai sus este corect. Singurul lucru care nu l-au spus asta vara este ca nu vor introduce restrictii serioase indiferent de gradul de infectare.
  • +9 (21 voturi)    
    Până acum nefericitul și abulicul AER PM (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:20)

    Rescator [utilizator]

    Super-Cîțul nu și-a găsit nicio vină ,chiar dacă a comis
    numeroase greșeli neforțate,în toate domeniile(politic,
    economic,financiar,social,COVID-19,etc.).
    Cred că ar fi în stare să dea vina și pe Maica Tereza,
    sau pe Tutankamon.Omuletele trebuie să plece urgent!
    • -4 (12 voturi)    
      Păi și cum vrei să facă? (Duminică, 3 octombrie 2021, 14:13)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Să-i ia cu biciul din urmă să-i ducă la vaccinare? Lasă că vine din urmă selecția naturală...
      • +5 (7 voturi)    
        Nu ați fost atent! (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:33)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        În text am afirmat că PM Super-Cîțul este pafarist în toate domeniile:politic,economic,financiar,social,
        Covid-19,etc.!Pot detalia la fiecare capitol ,dar nu are rost.Românii deja simt catastrofa pe pielea lor.
      • +5 (7 voturi)    
        Sa isi asume si el ceva, cat de mic (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:11)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Ca fiecare discurs e oribil: "nu sunt eu de vina, de vina sunt e soarta, virusul, fostii ministri de la USR, influencerii, televiziunile, AUR, populatia care nu s-a vaccinat, PSD, toti, toti sunt de vina". Dar eu nu.

        As putea sa insir o mie de puncte in care premierul Citu a performat mizerabil. Ma opresc doar la mesajele idioate date toata vara si ridicarea de restrictii, desi vaccinarea era prabusita si era clar ca valul 4 ne va spulbera. Sau faptul ca absolut toate decizia privind organizarea si promovarea campaniei de vaccinare a fost date unor Mosi Teaca, care sunt nuli pe partea de comunicare.

        Hai sa mai dau inca una: in ziua cand a decis de capul lui sa faca a doua demitere de ministru USRPlus, vicepremierul i-a zis in fata guvernului: "Nu face asta, iesim din guvern si depunem imediat motiunea de cenzura!"

        Stiti ce a raspuns Citu?
        "E o decizie pe care mi-o asum"

        Acum, cu motiunea de cenzura ce sta sa il doboare a ajuns la faza: "Orice se întâmplă după marți este responsabilitatea AUR, USR PLUS și PSD"

        El nu isi mai asuma nimic acum.

        Jalnic politician.
  • +11 (23 voturi)    
    Nici in cele ma (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:36)

    gigiN [utilizator]

    ....cosmaruri mu am visat sa vad un prim-ministru liberal
    atat de idiot si de"wrong man in the wrong place",pe langa care si Veorica ar fi un...academician.Raul cel mai mare l-a facut personajul care l-a numit acolo !!!
  • -6 (30 voturi)    
    vad ca se insista (Duminică, 3 octombrie 2021, 12:53)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cu TI PENIA de vaccinare cind CDC, Germania si Israel au s spus ca nu prea au efect. Deci cine vrajeste ?
    • +7 (17 voturi)    
      Tu! (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:18)

      AES [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Ti-au spus tie la cafea Germania si Israel ca "nu prea au efect"? :))))) Sau citesti doar presa şoşocistă? :))))
    • +1 (3 voturi)    
      Germania? Dar la cifre te-ai uitat? (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:18)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Germania: 70% rata de vaccinare.
      In valul 4, Germania a avut intre 20 si 70 de morti zilnic, de la inceputul lui august si pana azi, fara cresteri explozive. La o populatie de 80 de milioane, de patru ori mai mare decat Romania.

      Noi, 25% vaccinati, am luat valul patru direct in fata si ne-a umplut de sange: Ne apropiem rapid de 200 de morti zilnic si suntem doar la inceput. Cresterea e exponentiala. Valul cel mare de decese o sa fie peste doua saptamani. E foarte posibil sa ne ducem la 500 de decese zilnic..

      Cam atat cu "tampenia" de vaccinare. Unii va cred. Dar e un cost. Mii de oameni morti, oameni care ar fi putut sa traiasca, daca se vaccinau
      • -1 (1 vot)    
        Asta cu mortii (Luni, 4 octombrie 2021, 10:31)

        Vasile [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        Încă din aprilie 2020, ministrul român al Sănătății, Nelu Tătaru, declara: „Am solicitat ca în fiecare județ toate decesele pe care le avem să fie considerate ca decese suspecte de COVID”. Într-o declarație ulterioară, a explicat: „Față de alte țări care nu raportează – și mă refer aici la Germania – decât cazuri strict fără comorbiditate, care au murit de infecție COVID, am ales, și la recomandarea Organizației Mondiale a Sănătății, care ne-a cerut să raportăm fiecare caz de infecție cu COVID, am ales să raportăm inclusiv cazurile decedat care aveau infecții COVID”. Deci : 1.Germania raporteaza decesele de covid a persoanelor strict fara comorbiditate si 2. am ales sa raportam inclusiv cazurile de decedat care aveau infectii covid. Germania are 2.224% decese raportate la numarul de infectati iar Romania 2.965%. Sursa https://stirioficiale.ro/informatii/buletin-de-presa-3-octombrie-2021-ora-13-00:
  • +5 (15 voturi)    
    Un ins de doi bani iar Oha ajunge sa fie unul (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:06)

    Susufler0 [utilizator]

    de doi lei daca il mai sustine atat de prosteste pe Superman de Dambovita !

    PS. Citane, tu intreaba-te daca nen-tu Oha are un plan B in ceea ce priveste guvernarea, dupa ce trece motiunea marti !
    • +1 (1 vot)    
      și cîțu și (Luni, 4 octombrie 2021, 11:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      iohannis mizează pe ideea că sunt suficient de mulți parlamentari la primul mandat care nu vor dori alegeri anticipate, o dată picată prima variantă de prim ministru de după moțiune (vâlceanu spre exemplu), a doua variantă, tot cîțu, urmând să fie adjudecată. Trompeta rareș așa zicea mai deunăzi.
    • 0 (2 voturi)    
      Posibil sa se ajunga din nou la CCR (Luni, 4 octombrie 2021, 12:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      dar chiar daca nu se ajunge, scopul PSD este atins liberalii se autodistrug si le lasa guvernarea la cheie in primavara.
      Inconstientii de Iohannis, Catzu si sleahta de profitori de la varful partidului ( nu-i mai enumar pt ca sunt prea bine cunoscuti) nu realizeaza ca duc PNL catre un moment de implozie devastator, respectiv catre obtinerea la alegerile parlamentare din 2024 a unor procente de voturi formate dintr-un numar reprezentand O SINGURA cifra !

      PS. Orban, realizeaza aasta dar a ramas doar cu cativa parlamentari fideli care nu ii sunt suficienti intr-o batalie in interiorul partidului iar o sciziune acum, ar face definitiva catastrofa PNL !
  • +4 (12 voturi)    
    Citu are dreptate, dar (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:16)

    John M. [utilizator]

    si natiunea are dreptul sa-si faca harakiri...N-ar fi prima data...dimpotriva, se pare ca e calea ei preferata de a face istorie...
  • +6 (14 voturi)    
    Ofof (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:22)

    donjoe [utilizator]

    Vaai, victimutule, te-au nedreptatit televiziunile cele rele? Hai aici sa pup sa treaca, zi ce ti-au facut raii aia. Nu e ca si cand erai la guvernare si puteai sa-i pui sa dea mesaje in interes national de cate ori pe zi trebuia, n-aveai nicio putere saracu de tine. Pana si pe logica de dreapta imbecila de a subventiona privatii din bani publici puteai sa dai macar mesaje platite de 10 ori pe zi, dar nu, te-a durut fix la basca daca se pierd vieti in plus sau nu.
  • -3 (21 voturi)    
    Cine plateste? (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:44)

    cid [utilizator]

    1. Cine plateste pentru reclama gratuita si deșănțată făcută vaccinurilor, când se cunoștea că au limitările lor și nici nu sunt singurele mijloace profilactice împotriva acestei forme mai infecțioase de gripă?

    2. Cine plătește pentru 1 an și jumătate de stare de alertă în care statul trebuia să pregătească sistemul sanitar pentru a face față pandemiei? Starea de alertă, conform Constituției, este limitată în timp, iar ea există ca posibilitate legală de limitare a unor drepturi și libertăți tocmai pentru a da răgazul necesar statului să pregătească sistemul sanitar. Ce au făcut comandanții acțiunii în această perioadă? Aflăm, din spusele lor, că suntem la fel ca la început.....

    3. Chiar presupunând că nevaccinații ar fi cauza, ceea ce nu-i adevărat, guvernanții noștri nu au trăit în România, nu cunosc specificul acestui popor, nu-i cunosc rezistența la obediență (cu celebra zicală, Zicem ca ei și facem ca noi) ?! Cu atât sunt mai vinovați, fie de necunoaștere a propriului popor, fie de incompetență crasă, deoarece politicile pe care le adopți trebuie să fie adaptate propriului popor.

    4. Majoritatea țărilor care stau mai bine la vaccinare decât noi au trecut în vară prin aceeași situație ca și noi acum. Deci nu doar vaccinul este soluția. Comandanții acțiunii nu au fost în stare să vadă nuanțele, nu au comandat cercetări pe genotipul nostru, nu au pregătit nimic, doar au cheltuit bani și acuză, acuză și iar acuză....
    • +3 (5 voturi)    
      Raspanditi informatii false (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:55)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui cid

      1. "se cunoștea că au limitările lor și nici nu sunt singurele mijloace profilactice"

      Nu exista mijloace profilactice care sa fie eficient impotriva formei grave de Covid19. Ma refer la tratament real, acceptat de agentiile de aprobare. Nu de leacuri babesti scornite de o doctorita minune si rostogolite la televiizunile romanesti.

      4. "Majoritatea țărilor care stau mai bine la vaccinare decât noi au trecut în vară prin aceeași situație ca și noi acum"

      Informatiile falsa. majoritatea tarilor care stau mai bine la vaccinare au avut un numar mare de cazuri, dar mult mai putine cazuri grave si decese. Adica nu si-au blocarea sistemului ATI.

      Exemplul dat chiar mai sus: Germania a trecut de valul 4 avand intre 20 si 70 de decese zilnic din august si pana azi. O tara cu 80 de milioane de oameni. Noi am depasit zilele astea 200 de decese zilnic iar ATI-ul e complet depasit. Se moare pe holuri si in camera de garda.
  • +9 (17 voturi)    
    Televiziunile sunt (Duminică, 3 octombrie 2021, 13:47)

    maferescdeciuma [utilizator]

    De vina ca au transmis congresul PNL, unde conducătorii țării se înghesuiau fără masca. Are dreptate.
  • +7 (11 voturi)    
    parerolog sef (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:19)

    cristi22 [utilizator]

    Omul este expert in dat vina pe altii, indiferent de domeniu. El ne crede atat de prosti incat sa nu legam performantele medicinei, economiei sau justitiei de primul ministru si seful partidului de guvernamant.
  • -2 (12 voturi)    
    Marea vina a lui Catu (Duminică, 3 octombrie 2021, 15:53)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Ca nu a facut precum omologul sau italian: https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-25055442-green-pass-locul-munca-italia-cine-nu-prezinta-certificatul-verde-nu-suspendat-dar-taia-salariul.htm
    • +1 (9 voturi)    
      Corect (Duminică, 3 octombrie 2021, 17:51)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      Sau ca nu a facut precum Hitler sau Stalin.
      Oricum, nu e timpul pierdut...
  • +2 (6 voturi)    
    Idiotul asta -ca si celalalt-credea si mai crede (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:43)

    deval [utilizator]

    ca poate santaja ''partenerul''de coalitie cu alaturarea fie de aur fie de psd pentru a face fix ce pofteste , in dispretul tuturor !
    Ii spun dancilezului ca pe usrplus nu-i lasam noi , cetatenii , membrii sau privitori sa reintre la guvernare cat e un dancilez stapan (si nu sef) acolo !!
    Dupa mine oricum nu o sa mearga nimic cat e Citu sef la orice in statul asta iar perechea facuta cu Fiinta nelocuita de la Cotroceni -da garantii continuu in acest sens !
  • +2 (8 voturi)    
    Daca ar scoate un vaccin anti-Citu (Duminică, 3 octombrie 2021, 16:49)

    VOX. [utilizator]

    Ar fi cozi la vaccinare.
  • +5 (9 voturi)    
    Daca conflictul a pornit de la intarzierea legilor (Duminică, 3 octombrie 2021, 18:15)

    deval [utilizator]

    justitiei , vreau sa stiu daca :
    1- acum cand presedintia si guvernul meu sunt tot una, legile justitiei sunt adoptate -caci raul (Stelian Ion) a fost indepartat?
    2- In 27 martie , Stelian Ion le-a trimis pe circitul de aprobare (la CSM, Cons Ec si social, Consiliul Legislativ), unde sunt ele acum ?
    3- La Consiliul legislativ acum e Presinte Ciordache -idiotul ala gregar care a modificat legile in folosul mafiei la comanda lui Dragnera ! A ajuns acolo cu participarea la vot a pnl anul trecut. El va trebuio sa fie deacord cu modificarea legilor modificate de el ....
  • +3 (5 voturi)    
    ? (Duminică, 3 octombrie 2021, 20:26)

    NituCt [utilizator]

    Mortii cu mortii, vii cu vii. Inapoi la munca ca vine iarna.

    Am deja doua vaccine Pfizer, dar acest lucru nu ma face mai special sau m-a transformat intr-un propăvăduitor pro-vaccin. A fost alegerea mea iar vaccinul NU opreste raspandirea virusului.

    Pentru cei care nu stiu stirile, VINEREA aceasta Merck a facut public un medicament care are eficienta impotriva COVID. Inca nu este aprobat, dar ar putea fi o alternativa la vaccin (pentru cei care nu doresc sa se vaccineze).
    • +1 (1 vot)    
      da dar, (Luni, 4 octombrie 2021, 11:27)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      dacă medicamentul ăla are și el naniții lui Bill Gates? Dacă și pastila aia sterilizează toată populația lumii, după care o omoară, ca să rămână doar bogătanii pe Pământ? Dacă pastila aia e făcută sub semnul satanei, ca și vaccinul? Ha?
    • 0 (0 voturi)    
      Molnupiravir pare eficient, dar... (Luni, 4 octombrie 2021, 11:52)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui NituCt

      Molnupiravir functioneaza prin sabotarea mecanismului de transcriere a ARN prin care se multiplica virusul.

      Din cate se stie pana acum, nu afecteaza mecanismele native de transcriere a ARN ale celulelor, iar ADN-ul e copiat numai in nucleu, unde medicamentul nu ajunge.

      Dar ma tem ca si daca e dovedit sigur (prin teste mai extinse), cei care refuza acum "vaccinuri experimentale" si "introducerea de ARN strain in corp" vor refuza si medicamentul pe aceleasi motive.
  • -1 (3 voturi)    
    ;-) (Luni, 4 octombrie 2021, 8:03)

    Elfu [utilizator]

    Catu e 'esential' sau 'cronic' ?