Ministrul Sănătății: Vârful valului 4 va fi la mijlocul lui octombrie, când se va ajunge și la 20.000 de cazuri de COVID-19 pe zi

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2021, 9:14 Actualitate | Coronavirus


România se va confrunta cu vârful valului 4 al pandemiei la mijlocul lunii octombrie, iar estimările sunt că vor fi zile cu câte 20.000 de noi cazuri de COVID-19, în perioada 15-20 octombrie, susține ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila.
  • "Din ce spun specialiștii, vârful valului 4 va fi undeva la mijlocul lunii octombrie sau puțin mai încolo. Pentru 15-20 octombrie se preconizează să se poată ajunge, din păcate, și la 20.000 (de noi cazuri de COVID-19 pe zi – n.red.)”, a declarat, la Digi 24, ministrul Cseke Attila.
În ceea ce privește numărul actual de paturi destinate pacienților bolnavi de COVID, Cseke a spus că "s-ar putea ca acestea să nu ne ajungă”.

El a susținut că va trebui făcută o analiză după ce trece această pandemie pentru a vedea cum a fost gestionată.

Nu mai puțin de 10.826 cazuri noi de coronavirus au fost raportate miercuri în România, după ce marți s-a depășit recordul absolut de cazuri noi de la începutul pandemiei - peste 11.000.

În spitalele din România, miercuri erau libere doar 5 paturi de terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4808 vizualizari

  • +4 (28 voturi)    
    Mda. (Joi, 30 septembrie 2021, 9:27)

    gmb72 [utilizator]

    Asta e usor de calculat. Marea necunoscuta, insa, e perioada in care vom sta pe acest "varf".... Ca daca stam vreo 3 luni, cat a stat Italia, se injumatateste numarul de alegatori PSD si AUR....
    Iar perioada se anunta lunga, caci ar fi scurtata numai prin masuri LUATE ACUM, nu atunci. Masurile luate ATUNCI, isi vor arata efectele spre Craciun - daca avem noroc sa si fie respectate....
    Doar ca Superman, n-are timp de fleacuri....
    • +4 (16 voturi)    
      Masuri? (Joi, 30 septembrie 2021, 9:58)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Ce masuri? Poate singura care chiar ar avea efect ar fi carantina totala, totul inchis si toata lumea in casa, dar nu cred ca mai accepta nimeni asa ceva acum. In rest ati vazut ce usor se transmite.
      • -5 (21 voturi)    
        pai s-ar putea (Joi, 30 septembrie 2021, 10:07)

        Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Inchide tot pentru 2-3 saptamani acum. In schimb o sa fie 3 luni de chin, cu carantina partiala, spitale sufocate.
        Singurul lucru bun va fi ca Romania va fi curatata de multi oameni ce trag tara in jos (prin actiunile sau votul lor).
        • -1 (9 voturi)    
          nu o sa inchida nimeni acum (Joi, 30 septembrie 2021, 10:16)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

          nu vezi ca inclusiv aici lumea o lauda pe judecatoarea blonda a psd si pe avocata penalilor ca declara ca medicii nu au obligatia sa se vaccineze (si alte aberatii)?!
          sunt multi acum (si f vocali) care nu mai vor nici macar "botnita"
          si politicul tine cont de astia pt ca nu vor reclama negativa...

          o sa ne trezim doar cand nu o sa mai fie locuri nu la ATI, ci la morga !
        • +5 (5 voturi)    
          Orice (Joi, 30 septembrie 2021, 11:00)

          Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

          partid care va lua decizia asta va avea soarta PNTCD-ului. Motivul pentru care nu au existat proteste anti-restrictii masive in Romania precum in alte tari se datoreaza atitudinii tipice ale autoritatilor din Romania, anume ca aplica foarte selectiv si cat mai razlet masurile pe care le iau ca sa supere cat mai putina lume.

          Daca vreti sa vedeti revolte masive si un PSD/AUR mai puternic ca niciodata, chiar rog onor guvernul sa inchida tot.
      • -6 (14 voturi)    
        vor accepta (Joi, 30 septembrie 2021, 10:15)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        dar doar cand o sa avem 500+ morti / zi.... moment in care o sa fie prea tarziu...

        pana tunci nici oamenii, nici politicul nu vrea pandemie... unii pt ca "nu cred" in visur, altii pt ca nu vor sa scada (si mai mult) in sondaje
        • +3 (11 voturi)    
          Din partea mea (Joi, 30 septembrie 2021, 11:01)

          Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          sa fie si 5000 de morit pe zi. Tot nu voi accepta fascismul sanitar. Libertatea individului si drepturile cetatenesti sunt mai importante decat sanatatea.
    • +2 (20 voturi)    
      alegatorii pnl si usr sunt protejati de partide (Joi, 30 septembrie 2021, 10:03)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      ...mai exact, de presa aservita partidelor.
      Pe scurt, daca o mierleste un vaccinat, nu mai intra in statistici sau presa spune ca "s-a vaccinat la chiuveta".
      • -3 (11 voturi)    
        De unde stii ? (Joi, 30 septembrie 2021, 10:13)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        .
      • -3 (11 voturi)    
        de unde ai treas consluzia asta tovarase?! (Joi, 30 septembrie 2021, 10:19)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        mai mult...
        vaccinul NU garanteaza imnuitatea, nu garanteaza neimbolnavirea, nu garanteaza nici macar ca nu vei muri de la virus...

        in schimb GARANTEAZA ca sansa sa patesti oricare din cele enumerate mai sus scad DRAMATIC

        in bucuresti de exemplu sunt cam 50% vaccinati... (deci 50% nevaccinati) si totusi marea majoritate care sunt in spital sunt nevaccinati... te-ai intrebat d c ?!
      • +2 (2 voturi)    
        Simptome grave la vaccinati-suspiciuni de chiuveta (Joi, 30 septembrie 2021, 11:36)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Uitati o mostra chiar aici:
        "...au apărut aceste suspiciuni (chiuveta vaccinata) în condițiile în care unii pacienți cu COVID-19 ajung la spital cu forme severe, deși spun că sunt vaccinați". Adicatelea, de ce mama ma-sii sa studiem cum de s-au vaccinat si au forme grave ale Cov-lui ca s aimbunatatim vaccinul in final (feedback-cercetare-optimizare)? Nu mai bine punem batista pe tambal daca tot s-au dat banii si trebuie atinsa tinta?
        Sunt pro-vaccin, numai de aici poate veni salvarea, admitand ca are si vaccinul limitarile lui pentru ca nu suntem zei. Cu atitudinea asta, in care mai intai punem batista pe tambal pana explodeaza gogoasa, n-ai cum sa nu fii sceptic la "asigurarile" date de autoritati pe o "linie militarizata".
        https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24999491-suspiciunile-vaccinare-fictiva-sau-vaccinarea-chiuveta-medic-unii-pacienti-cer-mimam-actul-vaccinare.htm
    • +1 (9 voturi)    
      avem timp sa facem vaccinul (Joi, 30 septembrie 2021, 10:07)

      Laurell [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      Avem timp sa ne facem vaccinul, macar intr-o singura doza la Johnson la Gara de Nord.
      • 0 (2 voturi)    
        Absolut (Joi, 30 septembrie 2021, 11:36)

        Tampeanu de la Educatie, Fizica si Sport [utilizator] i-a raspuns lui Laurell

        Trenurile din Buc au intarziere si la plecare.
    • -1 (1 vot)    
      pai (Joi, 30 septembrie 2021, 10:57)

      faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui gmb72

      la cum arata felul la care raportezi politic oamenii, pare ca citu joaca bine cartea, nu? uite se dilueaza bazinul de votanti psd, aur... Doamne, ce caini de oameni...
  • +2 (12 voturi)    
    ... (Joi, 30 septembrie 2021, 9:42)

    mahnit [utilizator]

    Chestia cu cresterea nr. de cazuri e trasa de par: in valul 3,la 35.000 teste procentajul era cam 12%,procentaj care se mantine si acum,la 70.000 teste!
    • +2 (8 voturi)    
      uiti sa mentionezi ceva (Joi, 30 septembrie 2021, 10:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mahnit

      si printre altele cel mai important lucru e ca:
      - acum nu te mai testeaza gratuit nimeni daca nu ai simtome... si nu o usoara tuse, ceva mai grav!
  • +2 (6 voturi)    
    Dar la celalalt varf (Joi, 30 septembrie 2021, 10:26)

    Sosocel_mic [utilizator]

    Cand estimati ca veti ajunge?
  • +2 (6 voturi)    
    Olanda (Joi, 30 septembrie 2021, 10:47)

    Casargoz [utilizator]

    In Olanda valul a început in Iunie și a fost scurt (o luna) si extrem de intens. Inimaginabil de intens dacă de uitam pe worldometer.
    • +1 (3 voturi)    
      Olanda vs Romania (Joi, 30 septembrie 2021, 11:37)

      Keiiil [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Uite, v-am desenat:
      https://ibb.co/t2PFgmz
      Vedeti diferenta dintre Romania si Olanda? Hint: Comparati cazurile cu mortii.
      De asemenea in Romania se fac mult mai putine teste.
  • 0 (6 voturi)    
    Estimare optimista (Joi, 30 septembrie 2021, 10:56)

    Frone [utilizator]

    ...avand in vedere gradul scazut de imunizare prin boala si vaccin.
    Urmariti statisticile din tarile unde ratele de vaccinare sunt mari si o sa vedeti eficienta masurilor aplicate.
    Singura diferenta dintre ei si noi este ca ei s-au vaccinat si au facut si vacante si in timp ce noi am avut doar vacante....
    Toate acestea reflecta gradul de educatie...si marea diferent/prapastie intre ce se intampla la noi si ce se intampla in tari civilizate!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu stiu cum e (Joi, 30 septembrie 2021, 10:59)

    Nelu-SM [utilizator]

    In Israel situatia e ciudata.
    Au record de infectari.

    https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

    Totusi acum este record de cazuri in Israel dar a scazut numarul celor morti.
    • -2 (8 voturi)    
      Fa o paralela cu Suedia (Joi, 30 septembrie 2021, 11:08)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Tara aia mult blamata anul trecut ca se incapatana sa nu implementeze fascism sanitar.
      • +1 (3 voturi)    
        ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:59)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

        Fugi ma sosoncarule, Suedia are 65% vaccinati cu ambele doze si +70% cu 1 doza. Inca un element important e nr de locuitori pe km patrat, dar ce sa-ti explic cand tu nu stii unde e Suedia pe harta :)) Tot cu Suedia si Israel ati ramas in gura de 1 an :)) De Soros si Bil Gheitz nu zici nimic?
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 9:57)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Pentru ca +90% din persoanele de peste 60 de ani sunt vaccinate si nu mai mor, acolo e secretul! Si eu am fost pozitiv, m-a durut un pic gatul, m-a usturat nasul vreo 2 zile, 37.5 febra cea mai mare si in 5 zile am fost negativ iar... Vaccinat, evident! Bafta la ati sosoncilor!
  • 0 (2 voturi)    
    o, ce veste minunata, pentru sosocari se-arata! (Vineri, 1 octombrie 2021, 12:07)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • +1 (1 vot)    
    ! (Vineri, 1 octombrie 2021, 13:59)

    tudorr [utilizator]

    "Demisia Voiculescu!"