Doar 24 de paturi libere la ATI COVID în spitalele din România. Niciun loc disponibil în București, Cluj, Iași

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2021, 13:33 Actualitate | Coronavirus


Terapie Intensiva COVID-19
Foto: Profimedia Images
În spitalele din România erau libere luni doar 24 de paturi la ATI COVID. Conform ultimelor date transmise de către autorități, în Capitală, în Iași sau Cluj nu mai este disponibil niciun loc la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19.

În data de 27 septembrie 2021, conform datelor existente în aplicația alerte.ms, la nivel național există 1.311 paturi ATI destinate pacienților cu COVID-19. 1.218 paturi ATI sunt ocupate la nivelul întregii țări.

La nivel național sunt libere 24 paturi ATI pentru pacienții bolnavi de COVID-19, altele decât cele rezervate special persoanelor cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2.

În București sunt avizate de DSP 271 de paturi de ATI pentru pacienții de COVID-19, iar la acest moment nu mai este liber niciun loc.

Situația paturilor ATI COVID libere, altele decât cele rezervate persoanelor cu anumite condiții medicale care sunt și confirmate cu SARS-COV-2:
  • Argeș -1
  • Bacău -1
  • Brăila - 1
  • Brașov - 1
  • Constanta - 8
  • Dolj - 4
  • Mureș - 1
  • Timiș - 2
  • Vrancea -5
Autoritățile spun că se lucrează în continuare pentru operaționalizarea și asigurarea personalului medical necesar pentru alte paturi ATI care vor fi disponibile în zilele următoare, precizând că se pune accent pe locurile destinate persoanelor care au anumite condiții medicale și care sunt și confirmate cu SARS-COV-2, pentru că în aceste cazuri respectivii pacienți prezintă afecțiuni grave ce pot constitui comorbidități și sunt expuși unui risc mult mai mare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1733 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Sunt locuri destule la ATI dar nu pt COVID (Luni, 27 septembrie 2021, 14:32)

    Gryphus [utilizator]

    de ce nu sunt locuri la ATI pt COVID?

    pt ca e mult mai folositot POLITIC sa dai zi de zi stiri cum ca NU mai sunt locuri la ATI, in scop de propaganda pt vaccinare.

    si asta va fi folosita si ca motivatie pt vaccinarea obligatorie
    • -1 (7 voturi)    
      Da...corect (Luni, 27 septembrie 2021, 14:57)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Vor sa te vaccineze...ca sa-ti creasca neuroni...fugi cat mai poti
  • +2 (6 voturi)    
    In maxim 2 saptamani lockdown (Luni, 27 septembrie 2021, 14:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deja urmarind cifrele din ultima saptamana e clar ca numarul de paturi ATi nu poate creste la fel de repede ca solicitarile. In ultima saptamana numarul lor a crescut cu 300, iar numarul de paturi libere ramane constant.

    La fel ca si in celelalte inceputuri de val pandemic.... nu inteleg de ce nu se ia masura lockdownului cand inca situatia e sub control... In felul asta ajungi la un lockdown mai scurt, morti mai putini, costuri economice mai mici. Nu pricep de ce trebuie sa mai astepti 2 saptamani, sa ajungi la 15000 de cazuri pe zi, ca dupa aia sa institui lockdown de doua ori mai lung....
    • 0 (4 voturi)    
      tu de anul trecut (Luni, 27 septembrie 2021, 14:55)

      tabita1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      tot esti cu mintea in lockdown, asa ca ar face minuni "doua saptamani"
      • 0 (0 voturi)    
        Intrebarea mea era relativ simpla... (Marţi, 28 septembrie 2021, 12:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tabita1

        Daca oricum ajungi la lockdown, de ce sa-l amani inca 2 saptamani si dupa aia sa-l mentii 2 luni, in loc sa-l aplici azi si sa dureze o luna. Matematic, iesi in mod cert castigat. Doar ca pentru unii e greu de dat un raspuns logic, si atunci atacul la persoana tine loc de argument.
    • +6 (6 voturi)    
      pentru ca (Luni, 27 septembrie 2021, 15:16)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      o sa sara toti "covid deniers" sa faca scandal...
      pana nu ajungem la 500 morti / zi (si poate nici atunci) nu o sa se potoleasca astia...
  • +5 (5 voturi)    
    interesant (Luni, 27 septembrie 2021, 15:15)

    liviu_ [utilizator]

    cum toate erau bune si frumoase pana sambata la concresu lui ceauses... pardon catu, apoi brusc aflam ca totu e naspa...
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa valorile oficiale, nu era nimic frumos (Luni, 27 septembrie 2021, 16:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Internati la ATI:
      01.09 - 293
      02.09 - 322
      03.09 - 358
      04.09 - 372
      05.09 - 405
      06.09 - 426
      07.09 - 470
      08.09 - 523
      09.09 - 543
      10.09 - 581
      11.09 - 600
      12.09 - 633
      13.09 - 675
      14.09 - 696
      15.09 - 741
      16.09 - 762
      17.09 - 798
      18.09 - 849
      19.09 - 952
      20.09 - 990
      21.09 - 1037
      22.09 - 1067
      23.09 - 1116
      24.09 - 1195
      25.09 - 1220
      26.09 - 1218
      • +1 (1 vot)    
        Na, ca dupa Congres s-a oprit. (Luni, 27 septembrie 2021, 17:09)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Sau s-au terminat paturile ATI...
  • +1 (1 vot)    
    Pe testate (Luni, 27 septembrie 2021, 17:18)

    feedback [utilizator]

    Eu zic să facem o probă și să vedem fiecare prin orașul lui cât de tragică e situația de fapt. Dacă raportările sunt de la Comitetul Central, nu, mulțumesc, nu cred nimic.
    • -1 (1 vot)    
      Nuuu... (Luni, 27 septembrie 2021, 22:50)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

      Sunt de la sosoaca si grupul oligofreniilor ce lupta impotriva controlului prin 5G si microcipul din vaccin.

      URAAA!!! OLIGOFRENIA VA INFRANGE

      P.S. Nu vrei tu sa faci o vizita pe la ati sa numeri putin? Ori cum nu stai ca nu mai au locuri...ca sunt ocupate de antivaccinisti...