Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Coronavirus în România: 4.441 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore / 71 de decese

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2021, 13:15 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
​4.441 de cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilantul ajungând la 1.135.027, din care pacienți vindecați 1.073.552. Potrivit datelor oficiale publicate joi, în ultima zi au fost efectuate 18.946 de teste RT-PCR și 24.450 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 71 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.271. Dintre acestea, 741 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 182 sunt minori, 170 fiind internați în secții și 12 la ATI.


Pe teritoriul României, 22.230 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.668 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.438 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 326 de persoane.

Dintre cele 71 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 13 la categoria de vârstă 50-59 ani, 12 la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 la categoria de vârstă peste 80 ani.

66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Topul județelor în funcție de cazurile noi COVID-19:

Mun. București 604
Timiș 260
Ilfov 246
Constanța 212
Dolj 202
Cluj 171
Iași 169
Suceava 156
Maramureș 146
Arad 115
Prahova 114
Satu Mare 107
Vaslui 101
Brașov 87
Galați 85
Bihor 82
Bistrița-Năsăud 82
Neamț 80
Bacău 77
Olt 77
Botoșani 76
Sibiu 72
Călărași 65
Hunedoara 57
Vâlcea 54
Dâmbovița 53
Teleorman 49
Sălaj 48
Mureș 47
Vrancea 45
Argeș 42
Gorj 42
Caraș-Severin 41
Giurgiu 40
Alba 39
Brăila 37
Mehedinți 35
Buzău 33
Harghita 31
Ialomița 22
Tulcea 16
Covasna 13
Din străinătate** 21
Cazuri noi nealocate pe județe 290









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14788 vizualizari

  • -7 (33 voturi)    
    parchetul cat mai asteapta ? (Joi, 16 septembrie 2021, 13:20)

    un domn [utilizator]

    mai exact sa o salte pe Shoshoaka si Iosefina pascal
    • -5 (13 voturi)    
      USA și UK mai rău ca Romania la nr. morți/milion! (Joi, 16 septembrie 2021, 14:17)

      Rower [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dupa cum vedeți în tabelul de mai jos, nu este mare diferența intre tarile listate. Nivelul de vaccinare nu are nici un efect vizibil. SUA și UK stau mai rău ca noi iar Franța și Spania ceva mai bine dar diferența este nesemnificativa.

      ================
      Poziție --- Tara --- morți/mil. locuitori de la începutul pandemiei:
      ================
      22---USA---2,047 morți/milion
      23---Tunisia---2,034
      24---Poland---1,996
      25---UK---1,968
      26---Chile---1,929
      27-*-Romania-*-1,845
      28---Spain---1,829
      29---Ecuador---1,809
      30---Lithuania---1,771
      31---France---1,768
      32---Portugal---1,760
      =================

      Vezi:

      https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

      (Ordonați tabelul după numărul de morți la milion de locuitori de la începutul pandemiei de Covid-19.)
      • 0 (12 voturi)    
        DE LA inceputul pandemiei (Joi, 16 septembrie 2021, 15:17)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        dar ceva mai actual, gen DE LA inceputul vaccinarii, aveti?
      • +6 (10 voturi)    
        ia incearca si excesul de mortalitate in pandemie (Joi, 16 septembrie 2021, 15:46)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Rower

        Si vei vedea ca stam mult mai prost. E o lista cu tarile care il raporteaza pe site-ul The Economist:

        https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

        Pe baza acelor date, avem asa, pentru tarile din lista ta plus inca cateva (doar cele actualizate recent):

        ================
        Poziție --- Tara --- morți/mil. locuitori de la începutul pandemiei:
        ================
        1---Peru---5.930 morți/milion
        2---Bulgaria---5.250
        4---Rusia---4.460
        5---Serbia---4.450
        6---Moldova---4.190
        7---Lituania---4.120
        11---Ecuador---3.670
        15-*-Romania-*-3.380
        17---Polonia---3.240
        28---SUA---2.410
        31---Spania---2.150
        32---Portugalia---2.090
        35---Chile---1.880
        36---UK---1.790
        47---Franta---1.220
        =================

        Surpriza! SUA si UK stau si ele de fapt mai bine decat noi.

        Oricum, comparam mere cu pere, si tu si eu, pentru ca vaccinarea n-a inceput simultan cu pandemia, si conteaza si restrictiile care s-au aplicat, plus alti factori, de exemplu densitatea populatiei.
        • -3 (7 voturi)    
          Excesul tău la mortalitate e invenție, speculație! (Joi, 16 septembrie 2021, 17:10)

          Rower [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          Situl pe care îl indici speculează ca, de fapt, numărul morților de Covid-19 ar fi mai mare decât cel raportat iar tabelul tău da niște estimate calculate de tine a numărului decedaților de Covid-19 la milionul de locuitori pentru diverse tari. Asta este teoria ta. Numerele acelea nu sunt oficiale.

          Vezi:
          https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker
          • +2 (4 voturi)    
            Intrebarea e daca sunt corecte, nu oficiale (Joi, 16 septembrie 2021, 20:11)

            Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Rower

            Nu stiu The Economist de unde ia datele, dar Eurostat zice ca Romania a avut 297.039 de morti in 2020 si 259.889 de morti in 2019: o diferenta de peste 37.000, cand numarul oficial al mortilor de Covid in 2020 e sub 18.000.

            Astea-s chiar cifre oficiale, nu speculatie. Speculatia e doar daca mortii aia in plus au murit de Covid, sau de alta molima si mai mortala decat Covid, dar de care n-a auzit nimeni nimic.

            https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-datasets/-/tps00029
  • -7 (51 voturi)    
    Nu e ciudat ca in august erau doar 100 cazuri? (Joi, 16 septembrie 2021, 13:22)

    Gryphus [utilizator]

    adica cumva in iulie NU era covidu in Romania si a aparut in septembrie?

    nici nu ai nevoie de teorii ale conspiratiei
    • +5 (17 voturi)    
      Concedii (Joi, 16 septembrie 2021, 13:39)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      S-a intors lumea din concedii si nu au respectat carantina daca au venit din zonele rosii
      • -2 (4 voturi)    
        ce sa respecte (Joi, 16 septembrie 2021, 15:50)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        cand nici nu s-a impus carantina pentru cei vaccinati?!
      • +1 (9 voturi)    
        Mai grav, au iesit noaptea pe strada (Joi, 16 septembrie 2021, 16:14)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

        Si au facut cumparaturi dupa 6 seara.
    • +5 (15 voturi)    
      Dar (Joi, 16 septembrie 2021, 13:40)

      Laic [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      dar mortii aia sau oamenii de la Terapie Intensiva sunt fictiuni ?
      Da, se poate explica prin faptul ca au fost masluite date, prin faptul ca romanii excursionisti au fost, in cea mai mare parte, vaccinati, ca tulpina Delta a venit mai tarziu in Romania. Sunt multe ipoteze, sosocarule !
    • +1 (7 voturi)    
      In iulie era Covidu in Romania (Joi, 16 septembrie 2021, 13:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      La mare...
    • +8 (16 voturi)    
      Nu e deloc ciudat (Joi, 16 septembrie 2021, 14:04)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Asa se raspandeste boala asta cand lumea se comporta ca si cum nu ar mai exista: timpul e dublare e de aproximativ 10 zile, si in 30 de zile ajungi de la 150 (nu 100 cum ai zis tu) pe 1 august, la 1300 pe 31 august si la 5000 pe 21 septembrie.

      Daca te uiti la actiunile concrete ale populatiei si guvernului din vara asta, nu pare sa fi luat cineva boala in serios. Declarativ, sigur ca da, urmarim cu atentie si ingrijorare, dar nu credem cu adevarat ca ni s-ar putea intampla ceva chiar noua.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu de mai lua de KWI (Joi, 16 septembrie 2021, 19:10)

        DorinDor [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Ca dansul urmareste cu atentie si ingrijorare la modul serios, nu la bascalie. E mare diferenta, chiar daca nu se vede in rezultate
    • +11 (19 voturi)    
      zici ca nu ai nevoie... (Joi, 16 septembrie 2021, 14:17)

      meme_youyou [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      dar vad ca vii cu teorii ale conspiratiei. Covidul, ca multe alte chestii in natura se propaga exponential. Spilul e ca la curbe exponentiale la inceput creste foarte incet si nici nu observi, poate o trece o luna, doua pana devine detectabil ca determina un nou val masiv de infectari.

      Tipul de curba exponentiala este determinat de mai multe variabile printre care: mobilitatea sociala, locul de petrecere al timpului liber (in aer liber, incaperi), rata de baza de reproducere a virsului (R0). Asta din urma este mult mai mare la Delta in comparatie cu variantele anterioare, care poate determina un val mai mare decat cele anterioare mai ales in lipsa oricaror masuri.

      Ca sa-ti fie mai usor sa intelegi, functia de crestere a populatiei de tantari este tot exponentiala. Intrebarea ta despre delta este similara cu: de ce in aprilie nu erau decat 100 de tantari in tot bucurestiul iar in iulie au fost fara numar? Nu ai nevoie de teorii ale conspiratiei sa-ti dai seama ca oculta mondiala elibereaza tantari sa ne intepe, propabil cu microchipuri.
      • -2 (8 voturi)    
        Dar eu n-am intrebat despre DELTA ci COVID (Joi, 16 septembrie 2021, 16:30)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui meme_youyou

        ca nu despre DELTA e vorba


        adica tru presupui ca a disparut COVIDU si intre timp a venit DELTA singura tulpina care mai era in Romania si s-a inmultit exponential

        incredibil de precisa explicatie, esti un geniu
    • +6 (16 voturi)    
      Nu... (Joi, 16 septembrie 2021, 14:46)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ai nevoie doar de un pic de creier ca sa iti dai seama ca dupa o vara de umblat cu masca sub barba si impachetati ca sardelele pe litoral, + vizitatori din UK si alte tari cu nr mare de infectii, nr de cazuri o sa explodeze. Dar e mai simplu sa iti dai cu parerea de pe scaun in loc sa te duci la un spital sa vezi cu ochii tai situatia.
    • +13 (15 voturi)    
      nu e ciudat (Joi, 16 septembrie 2021, 15:03)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      asa evolueaza pandemiile/epidemiile de cand e lumea. ciudat e cum poti sa debitezi zilnic atatea aberatii, sa pui un numar imens de intrebari, de o "inteligenta" rara. chiar nu cred ca asta e nivelul tau intelectual, cel mai probabil trolezi
    • +8 (12 voturi)    
      nu, nu e ciudat. se cheama crestere exponentiala (Joi, 16 septembrie 2021, 15:13)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Orice crestere exponentiala incepe de la cifre mici, si pe urma cresterile sunt din ce in ce mai mari pe masura ce trece timpul.

      Pe o scara logaritmica, o crestere exponentiala cu factor constant, adica care nici nu acelereaza nici nu decelereaza, se vede ca fiind liniara.

      Si daca ne uitam pe niste grafice, incepand din iulie, cand Delta a inlocuit aproape complet celelalte variante de virus in Romania, cresterea e aproape complet liniara pe scara logaritmica a numarului de cazuri zilnice.

      https://i.imgur.com/Li69YIJ.png

      Asta demonstreaza ca nu s-a schimbat nimic in ultimele luni, nu e nimic deosebit in august si septembrie fata de iulie, e acelasi ritm de crestere exponential. Deci intr-adevar, n-ai nevoie de teorii ale conspiratiei. Doar de un pic de matematica.

      Numarul de cazuri zilnic se dubleaza in medie la 10 zile de cand Delta a devenit varianta majoritara. Adica creste de aproximativ 8 ori la 30 zile.

      La o crestere de 8 ori a numarului de cazuri intr-o luna, daca pleci de la un singur caz delta in Romania in luna mai, vei avea:

      - 8 cazuri delta pe zi in iunie
      - 64 cazuri delta pe zi in iulie
      - 512 cazuri delta pe zi in august
      - 4096 cazuri delta pe zi in septembrie

      Simplu, nu-i asa? De ce ai avea nevoie de teorii ale conspiratiei cand se stie ca virusurile se raspandesc exponential cata vreme majoritatea populatiei e susceptibila la infectare si nu se iau masuri de limitare a raspandirii?
      • -2 (12 voturi)    
        Crezi ca vom ajunge (Joi, 16 septembrie 2021, 15:40)

        Sosocel_mic [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        La un milion de cazuri pe zi? Si daca da, cand? Multumesc.
  • -11 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 septembrie 2021, 13:26)

    [anonim]

    • +4 (8 voturi)    
      :))) (Joi, 16 septembrie 2021, 13:42)

      balex [utilizator] i-a raspuns lui

      verifică de ce s-a închis o secție din spitalul colentina
      • +2 (8 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 septembrie 2021, 15:23)

        [anonim] i-a raspuns lui balex

    • +1 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 septembrie 2021, 14:29)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • -6 (8 voturi)    
        Cam gresesti marioneto (Joi, 16 septembrie 2021, 15:47)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui

        Hai nu mai instiga lumea la antivaccinare, si nu mai spune cai verzi pe pereti.

        A spune ca vaccinatii raspandesc este ca si cum ai spune ca apa e toxica. In esenta este adevarat, dar in conditii extreme.
        Apa de exemplu contine Deuteriu.....sau Tritiu. Cam asa si vaccinatii, pot, in conditii de laborator sa transmita...
  • +10 (34 voturi)    
    Pentru sceptici si antivaccinisti (Joi, 16 septembrie 2021, 13:32)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    De la 296 de paturi ATI ocupate la 01.09.2021 cu pacienti infectati cu Covid-19, la 741 de paturi ocupate la 16.09.2021, nu e nicio problema, nu ?
    • -7 (11 voturi)    
      Mare problema (Joi, 16 septembrie 2021, 14:37)

      Sosocel_mic [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu mai pot de suparare, nu stiu ce o sa ma fac, atat sunt de trist…m’aa vaccina eu in locul lor, atat imi sunt de dragi oamenii, dar nu toti sunt atatde altruisti si de implicati emotional in bunastarea romanilor, asa cum suntem noi doi…ia grija de tine!
    • +9 (13 voturi)    
      Nu-i vede nimeni... (Joi, 16 septembrie 2021, 14:45)

      SilentBob [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ...de aia e mai greu de crezut informatia. Cine comenteaza si da note, inclusiv eu, nu-i vedem pe cei internati la ATI. Doar cand am sunat la ambulanta si a venit un echipaj dupa 3 ore si doar cu un bat sa mi-l bage in nas, in valul 3, a fost mai dureros. In rest, sunt doar niste articole...pe cine doare burta de foame, nu le mai crede demult. Ce vaccinare obligatorie? Haac, ptiu!
  • +1 (9 voturi)    
    Nu il deranjati pe Catzu ! (Joi, 16 septembrie 2021, 13:58)

    axel8 [utilizator]

    Are congres !!!
  • +4 (10 voturi)    
    Datele sunt gresite! (Joi, 16 septembrie 2021, 14:47)

    Harald2 [utilizator]

    Domnul premier Citu ar trebui sa trimita Corpul de Control al Guvernului sa verifice!

    Nu declara dansul cu 2-3 luni in urma ca obiectivul de vaccinare a fost atins in sensul in care pandemia a fost invinsa la noi? De aceea s-au si relaxat toate masurile la noi cand alte tari impuneau masuri mai dure.

    Cine are incredere in domnul premier Citu cu siguranta realizeaza ca datele sunt gresite!
  • -8 (14 voturi)    
    cine gaseste o explicatie logica? (Joi, 16 septembrie 2021, 14:50)

    GNG [utilizator]

    Si anul trecut (2020) si anul acesta (2021) numarul de imbolnaviri creste brusc in septembrie. Cum se explica asta in conditiile in care perioada de incubare a virusului este mai scurta la varianta Delta ( a scazut de la 12-14 zile la 4-6 zile)? Concediile s-au terminat la sfarsitul lui August. Daca virusul a fost adus de afara trebuia sa inceapa cresterea numarului de cazuri pe la 15 august, nu la inceput de septembrie ... Concediile incep in august si aproape toti romanii care muncesc afara si isi iau concediu in aceasta perioada au intrat in tara in primele zile ale lunii, daca erau virusati trebuia sa avem crestere semnificativa intre 15-20 august ??? Nu spun ca aglomeratia pe litoral a inceput in jur de 15-20 iulie, unde a fost "plecat" domnul virus, a fost in vacanta in Europa???
    • +3 (11 voturi)    
      altul care nu intelege cresterea exponentiala (Joi, 16 septembrie 2021, 15:54)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Cazurile cresc cu un factor exponential aproape constant din iulie. Vezi comentariile de mai sus pentru detalii.

      Oricum, situatia nu seamna deloc cu cea de anul trecut, cand in august si septembrie nu am avut aproape deloc crestere, si cresterea a inceput la sfarsitul lui septembrie, abia dupa deschiderea scolilor.
      • -2 (8 voturi)    
        Cum ai tu raspuns la toate (Joi, 16 septembrie 2021, 16:32)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Acum o bagi pe aia cu exponentialul. Nici o clipa nu te gandesti ca e ciclul normal de dezvolate a virusului. Cum dracu bah, peste tot in lume, asa brusc e exponentialul.....
    • -1 (9 voturi)    
      Nu te mai stradui, ca nu te asculta nimeni (Joi, 16 septembrie 2021, 16:18)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      Ei stiu ce li se spune la stiri. Nici macar o corelatie simpla nu pot face, cu virusul gripal. Desi e evident ca vara virusul scade in intensitate, ei insista, ca odata cu frigul, urmatorul val e din cauza ca unii au baut bere dupa 8 seara!!!
    • +4 (6 voturi)    
      ultima zi de scădere a fost 12 iul (Joi, 16 septembrie 2021, 16:22)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui GNG

      de atunci doar creste https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
      as spune ca se încadrează perfect pe ce spuneai