Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

​​VIDEO Supraviețuitor Covid-19, internat la ATI: „Foarte ușor se moare. Discutau asistentele cu colegul de pat, iar după 20 de minute era mort”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:32 Actualitate | Coronavirus


Supravietuitor Covid-19
Foto: Captura YouTube
Platforma oficială RO Vaccinare prezintă pe pagina de Facebook povestea lui Josef Balla (46 de ani, din Cluj-Napoca), care a stat mai bine de o lună internat în spital cu Covid-19, inclusiv la ATI. Bărbatul povestește că a fost puternic marcat de moartea unor colegi de salon.

A stat o săptămână acasă, sub medicamentație, iar după 5 zile a chemat salvarea pentru că nu mai putea să respire. Ajuns la UPU, a trebuit să aștepte mai bine de 4 ore până s-a eliberat un pat în ATI. După ce a ieșit din ATI a fost puternic marcat de moartea unor colegi de salon.

„Foarte ușor se moare. Discutau asistentele cu colegul de pat 5-10 minute, iar după 20 de minute era mort, era în sacul de nailon” - povestește Josef Balla.

Chinul său a durat mai bine de două luni de zile. O lună și câteva zile în spital și încă o lună a mai folosit oxigenul acasă, relatează RO Vaccinare.

Toată familia s-a vaccinat. El și cele două fiice s-au vaccinat cu Pfizer, iar soția cu Astra Zeneca.

„În afară de vaccin, altă soluție nu avem. Este singura șansă să scăpăm” - îndeamnă Josef Balla.

„O poveste tristă cu final fericit, dar multe povești au avut un sfârșit tragic. Vaccinarea rămâne cea mai la îndemână soluție de protecție împotriva COVID-19!”, transmit reprezentanții CNCAV pe pagina RO Vaccinare.

Povestea lui Josef Balla








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24418 vizualizari

  • +38 (70 voturi)    
    Pot veni marturii de la sute sau mii de suflete (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Chiar toate traumatizate intr-o forma sau alta. Negationistii stiu sigur ca sars2 nu exista, ca de altfel nici un alt virus sau bacterie, covid19 e doar o gripa mai severa, iar toata sarada asta e de fapt un plan genial si malefic pus in miscare ca fiecare tara sa isi distruga propria economie, sa isi omoare oamenii pentru ca cineva sa iasa castigator cumva din asta.

    Si sa nu uitam ca vaccinurile provoaca infertilitate, tocmai d-aia primii vaccinati au fost cei in varsta, pentru ca orice vis de a mai avea copil la 85 de ani sa fie spulberate, poate omori oameni, desi in afara de efectele secundare, nimeni nua murit din cauze directe ale vaccinului.

    Si sa nu uit... 5G, viermii nanotehnolgoici in masca, antena din masca si flat earth.

    Stau si ma intreb daca nu cumva in orele in care Josef Balla a asteptat un pat la ATI, patul nu era ocupat chiar de un geniu care se credea invincibil in fata virusului sau care nu credea ca exista.

    In rest, happy end macar pentru domnul Balla. Stau si ma ingrozesc cand ma gandesc la valul 4. Iata aici stire:

    https://www.g4media.ro/analiza-din-miile-de-dosare-penale-pentru-zadarnicirea-combaterii-bolilor-la-instante-au-ajuns-23-in-sapte-cazuri-acuzatii-au-fost-achitati-pe-fond.html

    Ganditi-va cati vor avea acum tupeu sa incalce restrictiile la valul 4. Daca la valul 3 sistemul Sanatatii de la noi din tara era la un pas sa pice, ma tem ca la 4 o sa ajungem ca India. Si daca variantele Delta si Miu chiar evita anticorpii dobanditi natural de la tulpinile clasice sau in urma vaccinurilor, sunt sanse chiar mari sa ajungem India din urma :(

    Sa speram ca vom trece cu bine peste si ca poate lumea a inteles cat de grav e dupa 3 valuri.
    • -14 (44 voturi)    
      Nu stii nimic... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:45)

      Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ...despre India.
      In mare parte a tarii oamenii sunt tratati.
      Intr-unul din "judetele" Indiei, cu peste 200 de milioane de suflete, au cam 25 de cazuri la 200.000 de teste cu vaccinarea maxim 20%...maxim.
      Daca vrei sa fii de folos, vorbeste despre ce stii sau taci.

      Aveti grija,
      Sanatate tuturor
      • +14 (32 voturi)    
        Ce teste, ce vaccinare, despre ce vorbesti?! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 23:04)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

        Eu vorbeam despre situatia Indiei de acum un an de DINAINTE de vaccinare.
        Oh vai, scuza-ma, ai dreptate, e aiurea sa compar Romania 2021 cu Internet versus Romanai din 1821 fara.

        Imi dau jos palaria in fata IQ-ului superior.

        Dupa cum am si spus, e cam irelevant cine s-a vaccinat daca ce se zvonea despre Miu se dovedeste a fi adevarat.

        In rest, daca ai poze din vacanta ta de acum cateva zile pe care ai facut-o in India, precum si a investigatiei "ziaristice" facute acolo cu privire la acest subiect, e in regula. Altfel, hai sa ne oprim cu aroganta amandoi, ce zici?

        Acum ca ne-am descarcat amandoi, putem fi rationali si sa citim la obiect si nu doar ce si cum vrem si sa nu ne mai raportam doar la "acum" de parca totul e vorba despre "acum" si nu e ceva continuu de la final de 2019? Multumesc in avans!
  • -26 (52 voturi)    
    Sanatos sa fie... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 20:50)

    Suricata007 [utilizator]

    ...si multe bucurii in viata sa prinda.
    Acestea fiind spuse, o persoana care trece prin boala si se vaccineaza dupa, nu este un exemplu de urmat pentru mine si in general nerecomandat in mediile stiintifice.

    Aveti grija,
    Sanatate tuturor
    • +22 (36 voturi)    
      Spui prostii (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:07)

      costicatrombon [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

      taci din gura ca te mai aude femeia de servici din redactie si te faci de ras. Cei care au trecut prin boala,au scapat si apoi se vaccineaza dezvolta o imunitate mult mai buna si anticorpi mai multi. Trebuie doar sa mai citesti.
      • -19 (37 voturi)    
        Anticorpii... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:40)

        Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui costicatrombon

        ...sunt doar o parte a sitemului imunitar.
        Nu poti avea anticorpi pe tine, in nari sau pe gat.
        Nu exista imunitate mai buna ca cea dobandita natural.
        Este dovedit si pentru sars-cov-2.
        Adica nu este destul de clar, odata ce exista spitalizari si decese cu una, doua si chiar trei doze ?

        Ce dovezi mai vrei ?

        Aveti grija,
        Sanatate tuturor
        • +23 (35 voturi)    
          Cum adica "imunitate dobandita natural"? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 23:07)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

          Tu ce iti imaginezi ca se intampla? Daca te infectezi ai niste entitati biologice care circula prin corp si te apara numiti anticorpi naturali, dar daca te injectezi ai niste nanoboti cu tentacule si arme laser care te apara numiti anticorpi mecanici?! Sau ce?

          Vaccinul iti stimuleaza generarea de anticorpi. Totul e natural, e diferit doar modul in care se stimuleaza. Atat. Nu exista "anticorpi naturali" si "anticorpi artificiali".

          Ai anticorpi, punct. Ca ii ai in urma bolii sau in urma unui medicament sau unui vaccin sau altui tip de tratament, tot anticorpi sunt si tot naturali sunt.

          Corpul nu stie ca l-ai stimulat prin alte metode, ca nu sta la taclale, trece la actiune.

          Fratilor, mai puneti mana si voi pe carti, pe bune... sunt lucruri elementare, nu fizica cuantica (desi pana si in articolul cu calculatorul cuantic Google vad habarnisti care scriu prostii si isi dau cu parerea aiurea... )
        • +21 (25 voturi)    
          de iga ai auzit (Miercuri, 15 septembrie 2021, 23:15)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

          banuiesc ca nu. de fapt, habar nu ai nici macar ce sunt anticorpii sau cum functioneaza sistemul imunitar. ai aparut de ceva timp cu numele asta si inunzi forumul cu aberatii. probabil esti un troll mai vechi
    • +17 (37 voturi)    
      Vaccinare (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:28)

      radu.a [utilizator] i-a raspuns lui Suricata007

      Toate mediile stintifice recomanda vaccinarea chiar daca ati facut deja boala; Vaccinarea ofera o protectie net superioara imunitatii obtinute prin boala. Multi pacienti s-au reimbolnavit de Covid, a doua ora chiar forme mai severe, cu complicatii pe termen lung.
  • -26 (42 voturi)    
    Lol (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:09)

    HP [utilizator]

    Nu zice ce comorbiditati are.

    Ca 4 gusi suprapuse se vad din poza.

    Uite de aia spune lumea ca media e vanduta, faceti orice numai informare corecta si nepartinitoare nu.

    Si apoi va mirati de ce nu se vaccineaza lumea.

    Pai nu se vaccineaza ca nu are de ce se vaccina, din moment ce doar cei cu comorbiditati au risc crescut de deces, si aia sunt foarte putini ca procent.
    • +4 (20 voturi)    
      Brad Pitt, tu eşti ? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:30)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui HP

      .
  • +23 (35 voturi)    
    Coincidenţe ? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 22:38)

    Bandolino [utilizator]

    România a reuşit să depăşească toate ţările UE la mortalitatea covid, cu excepţia Bulgariei: https://bit.ly/3ChvU1q

    Deasemenea România a reuşit să depăşească toate ţările UE la NE-vaccinarea anti-covid, tot cu excepţia Bulgariei: https://bit.ly/397GlIq
    Oare astea sunt doar simple coincidenţe?
  • +26 (36 voturi)    
    In Romania nimeni nu stie de ce se moare.. (Miercuri, 15 septembrie 2021, 23:25)

    abcabc [utilizator]

    In spitalele din Romania se moare nu doar din cauza COVID ci si a medicilor si asistentelor slab pregatiti, indolenti si fara empatie. Intregul sistem sanitar este o gluma la Romania.

    O ruda a fost internata anul trecut cu COVID. Cat a stat in spital nu a fost ajutat nici sa bea apa (nu avea deloc mobilitate), iar noua ni se interzicea sa intram De mila l-au ajutat colegii de salon pana s-au externat, dupa care 2-3 zile nimeni nu l-a bagat in seama, slabind 20 de kg..

    A fost externat dupa 2 saptamani ca si "Vindecat" si a murit dupa 24 de ore din cauza altor virusi (nosocomiali) din spitalul Victor Babes (Bucuresti).

    Evitati pe cat posibil sa va duceti in acea morga in care nimeni nu stie de ce se moare si cine e responsabil..