Nelu Tătaru: Cred că am ajuns, ca şi în valul 3, să fim luaţi iarăşi pe nepregătite / Câte paturi sunt acum la ATI

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:16 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24
Fostul ministru al Sănătății Nelu Tătaru, consilier onorific al premierului, argumentează că susţine o posibilă vaccinare sau testare obligatorie COVID-19 pentru anumite categorii precum medici sau profesori, deoarece numărul de cazuri se dublează de la o zi la alta, iar acum este momentul în care "trebuie luată o decizie": "Cred că am ajuns, ca şi în valul III, să fim luaţi iarăşi pe nepregătite şi să reîntoarcem în activitatea medicală un sistem medical care este obosit în acest moment".

Tătaru a spus, miercuri, că faptul că numărul cazurilor COVID-19 s-a dublat "dă posibilitatea" autorităților să ia măsuri.
  • "Noi căutăm un număr de paturi, căutăm să fie cât mai multe, unele le mai găsim, dar nu facem nimic ca să nu avem nevoie de acel număr de paturi. Acel număr de paturi este, şi trebuie să conştientizăm toţi, pentru pacienţii non-COVID, dar de la care luăm în acest moment un număr din ce în ce mai mare, cu ziua care trece, pentru pacienţii infectaţi cu SARS-CoV 2.
  • Cred că fiecare dintre noi suntem obligaţi în acest moment să facem o evaluare clară a tot ce înseamnă resursa umană, a tot ce înseamnă resursa de structură medicală, să putem adapta la evaluarea unui val IV, să nu discutăm despre un val V, despre un val VI.
  • Suntem într-un moment în care trebuie să luăm o decizie. (...) Este o propunere a mea după ce am făcut evaluările, am avut şi discuţia de astăzi de la Ministerul Sănătăţii şi după ce vedem şi evoluţia pandemiei în acest val IV. Cred că am ajuns, ca şi în valul III, să fim luaţi iarăşi pe nepregătite şi să reîntoarcem în activitatea medicală un sistem medical care este obosit în acest moment", a spus Nelu Tătaru.
El a precizat că vor exista discuții și în Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă privind introducerea obligativității vaccinării sau testării pentru anumite categorii.

În prezent, în spitalele din România sunt 933 de paturi operaţionalizate la terapie intensivă, iar planul prevede operaţionalizarea a 1.500 de paturi la aceste secţii.
  • "Nu este vinovat cel care s-a vaccinat sau cel care a suferit trecând prin boală şi este imun în aceste momente să nu poată merge la un spectacol, să nu poată merge la un meci de fotbal pentru că altcineva creează o transmitere comunitară şi atunci se închid toate. Voi milita pentru a păstra deschise aceste lucruri, dar să beneficieze cei care sunt vaccinaţi sau cei care au trecut prin boală", a spus Nelu Tătaru.
El crede că o eventuală măsură a facultăţilor de a-i primi pe studenţi la cursuri sau în cămine doar dacă sunt vaccinaţi nu este discriminatorie.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2108 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    A venit pe sest... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:25)

    PedaGogu [utilizator]

    Ce descoperire, a venit valul 4 pe nepregatite, nu aflase de la onor prim ministrul ca pandemia a fost infranta. Trege-i acuma de urechi pe medici, ca nu au stiut sa gestioneze situatia.
    • +1 (1 vot)    
      cu ce ajuta paturile cand mor 80% ? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:36)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui PedaGogu

      Nu stiu exact cifre, dar am auzit ca aprox 80% din pacientii ce ajung la ATI cu COVID decedeaza. Solutia nu este sa crestem numarul de paturi si sa exploatam medicii; ci sa nu ajungem in asemenea hal incat sa avem nevoie de atatea paturi.
      • +1 (1 vot)    
        Solutia va fi (Joi, 16 septembrie 2021, 23:35)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        să nu-i mai bage în ATI-uri atunci când vor fi pline.
        Pacienţii vor primi oxigen pe mască în secţiile normale din spitale.
  • -3 (13 voturi)    
    Numai că (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:29)

    Un cititor [utilizator]

    vaccinarea nici nu oprește răspândirea virusului, nici nu o previne. Deci după mintea lui Nelu Tătaru ar trebui să avem două Românii , iar componența acestor două Românii să se schimbe de la o zi la alta.
    Stimate domn, dumneata ai fost de acord cu închiderea economiei timp de câteva luni, iar acum se vede că măsura a fost nejustificată. Ai îndeplinit un ordin venit de sus. Sistemul medical este doar un sistem din țara aceasta. Nu ne oprim toți pentru că sistemul medical e cum e. Fiecare are posibilitatea să se protejeze singur. O problemă nu se rezolvă creând alte probleme.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu-i bai! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:31)

    Patrula10000 [utilizator]

    Oricum nu mai pasa nimanui, lasam autoritatile si politicienii sa faca ceea ce fac cel mai bine, adica sa se faca de cacat!
    Romania! Doamna ajuta!
  • -1 (13 voturi)    
    Lol (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:32)

    HP [utilizator]

    "Altcineva creaza transmitere comunitara".

    Boss, toata lumea creaza transmitere comunitara, inclusiv vaccinatii.

    De fapt mai ales vaccinatii, ca pe ei nu-i testeaza nimeni, deci dau in stanga si in dreapta cu covidul.
    • +1 (3 voturi)    
      . (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:51)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Pentru ca asta ai observat tu in tarile cu grad mare de vaccinare, ca isi dadeau vaccinatii intre ei.
      • 0 (2 voturi)    
        Lol (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:45)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        Da, exact asta am vazut. Vezi si tu, Israel de exemplu.
  • 0 (2 voturi)    
    Nea Nelule baga viteza in ei ! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:36)

    tontu [utilizator]

    Mie greu sa cred ca guvernantii se asteptau la altceva. Doar ca lupta pentru ciolan are prioritate in fata interesului national. In cel mult doua saptamani vom ajunge la 10000 de cazuri noi pe zi si peste 100 de morti zilnic
  • +1 (1 vot)    
    Hai cu teroarea (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:40)

    palatin [utilizator]

    Ca de altceva nu sunt in stare.
  • +1 (1 vot)    
    Mare mirare! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:48)

    floarealbastra [utilizator]

    Cine sa fie responsabil oare? Biet roman saracu'!
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil cat tupeu... (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:48)

    cetatean13 [utilizator]

    Isi da cu parerea masluitorul sef de statistici covid din perioada campaniei electorale din 2020.
    Cum e, nea Nelule, cu miile alea de morti despre care am aflat abia asta-primavara, cand a ajuns ministerul la USR-PLUS?
    Ca pe-atunci erai ministru, incruntat mereu pe la TV, incercand in zadar sa pari serios si pus pe fapte mari.

    Si ai putea sa spui ceva care sa demonstreze un pic de gandire proprie? Ca de-astea cu vaccinat obligatoriu sau testat periodic anumite categorii profesionale am mai auzit de la unii din tari cu apa ceva mai calda, de ceva luni. Comitetele si comitiile alea platite cu bani grei stiu si altceva in afara de copy/paste?
    • -1 (1 vot)    
      care morti? (Miercuri, 15 septembrie 2021, 18:17)

      disraeli [utilizator] i-a raspuns lui cetatean13

      aia pe care ii visa vv noaptea? a scos el mai multi ca sa arate la fraieri cat de preocupat e si sa-si dea importanta.
      • -1 (1 vot)    
        Fix aia! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 19:51)

        cetatean13 [utilizator] i-a raspuns lui disraeli

        Mortii care au aparut in statisticile oficiale ale grupului cel strateg cam din mai si pana pe la sfarsitul lui iunie.
        Parca se oprisera pe la 3200 cu numaratoarea, la un moment dat.

        Sigur, i-a visat VV si au aparut ca prin minune in bazele de date care existau deja inainte sa vina el la minister.
  • -1 (3 voturi)    
    ce prostii spune asta (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:50)

    mikirikipikifriki [utilizator]

    "Nu este vinovat cel care s-a vaccinat sau cel care a suferit trecând prin boală şi este imun în aceste momente ... pentru că altcineva creează o transmitere comunitară şi atunci se închid toate"
    Aloooooo, nenea care ai facut varza tot si aia vaccinati transmit virusul !!!
    Prosti....si multi prin sistemul asta romanesc de sanatate.
  • +2 (2 voturi)    
    Postarea nr 6 (Miercuri, 15 septembrie 2021, 14:52)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Postam degeaba!
    Va doare la başcă!
    Yohanis e arogant si ofticat!
    Caţu e preaplin de prostie!
    Orban si Dragu sunt salate degeaba!
    Vaccinarea trebuie sa fie obligatorie!
    Pentru toti care lucreaza cu publicul!
    Nu va mai ascundeti dupa aberatiile Aur.
    Lasilor!
    Nu vedeti cat.de repede avanseaza!
    Catu dormi linistit!
    Si Iohanis mergi in comcediu!
    No problem!
    La Romanica!
  • 0 (4 voturi)    
    cum naiba (Miercuri, 15 septembrie 2021, 15:21)

    disraeli [utilizator]

    s-a intamplat asta? doar sanatatea a fost condusa de niste ministrii capabili. doar erau de la usr.
  • 0 (0 voturi)    
    Nelu restart! (Miercuri, 15 septembrie 2021, 21:09)

    yol [utilizator]

    Pe cand si vela?!