Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Coronavirus în România: 1.849 de cazuri noi de COVID-19, în urma a puțin peste 22.000 de teste / 46 de decese / Sunt spitalizați peste 160 de copii

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 13 septembrie 2021, 13:12 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Freepik
Alte 1.849 de cazuri de COVID-19 au fost raportate în România luni, în prima zi a noului an școlar, în urma a 22.032 de teste, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de peste 8%. Potrivit datelor furnizate luni de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul COVID de la debutul pandemiei a ajuns la 1.122.653 de îmbolnăviri. În ultima zi au fost înregistrare 46 de noi decese, iar la terapie intensivă sunt internați 633 de pacienți.

Până astăzi, 13 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.122.653 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.065.989 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.849 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 142 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 35.036 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 12.09.2021 (10:00) – 13.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 46 de decese (28 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș și Vaslui.

Dintre cele 46 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 la categoria de vârstă peste 80 ani. 41 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent. Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.288. Dintre acestea, 633 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 162 sunt minori, 152 fiind internați în secții și 10 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.278.258 de teste RT-PCR și 2.711.582 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.126 de teste RT-PCR (2.701 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 3.425 la cerere) și 15.906 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 17.693 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.683 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.571 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 236 de persoane.

Cele mai multe cazuri - 249 - au fost raportate în ultimele 24 de ore în București. Urmează Cluj - 143, Timiș - 121 și Constanța - 99.


Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi și rata de infectare în fiecare județ:
  • 1. Alba 21683 28 0,54
  • 2. Arad 24367 36 0,76
  • 3. Argeș 28042 35 0,49
  • 4. Bacău 27316 58 0,84
  • 5. Bihor 29866 51 0,49
  • 6. Bistrița-Năsăud 12895 38 1,63
  • 7. Botoșani 14813 40 0,81
  • 8. Brașov 44494 14 0,70
  • 9. Brăila 13538 12 0,32
  • 10. Buzău 12914 3 0,40
  • 11. Caraș-Severin 11983 16 0,97
  • 12. Călărași 10661 32 0,79
  • 13. Cluj 59833 143 1,50
  • 14. Constanța 44607 99 1,06
  • 15. Covasna 8638 0 0,20
  • 16. Dâmbovița 23080 37 0,50
  • 17. Dolj 27872 68 1,01
  • 18. Galați 28543 34 0,79
  • 19. Giurgiu 11497 27 1,05
  • 20. Gorj 9511 10 0,50
  • 21. Harghita 8468 8 0,27
  • 22. Hunedoara 23447 14 0,58
  • 23. Ialomița 11112 17 0,62
  • 24. Iași 43891 64 0,74
  • 25. Ilfov 46964 69 1,77
  • 26. Maramureș 21557 38 1,41
  • 27. Mehedinți 8612 13 0,56
  • 28. Mureș 24465 44 0,45
  • 29. Neamț 19867 24 0,86
  • 30. Olt 15206 17 0,85
  • 31. Prahova 36633 58 0,76
  • 32. Satu Mare 14412 75 2,53
  • 33. Sălaj 11257 14 0,80
  • 34. Sibiu 27265 31 0,82
  • 35. Suceava 25722 62 1,09
  • 36. Teleorman 14415 28 1,17
  • 37. Timiș 56654 121 1,60
  • 38. Tulcea 8653 17 0,46
  • 39. Vaslui 16652 29 0,71
  • 40. Vâlcea 16836 18 0,58
  • 41. Vrancea 11100 10 0,70
  • 42. Mun. București 190640 249 1,52
  • 43. Din străinătate** 1223 11
  • 44. Cazuri noi nealocate pe județe - 1449/ 37









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9907 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    Rezultatul Untold si Saga! Covid party-uri! (Luni, 13 septembrie 2021, 13:39)

    Miky60 [utilizator]

    Sosocii trebuie sa se distreze. Au fost la Saga, Untold si in calatorii neesentiale! Si au venit din Spania, Grecia prin Ungaria si Bulgaria fara sa spuna ca vin din tari rosii!
    • +4 (26 voturi)    
      Lol (Luni, 13 septembrie 2021, 14:13)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Pai sunt vaccinati, ce altceva mai vrei ?

      Nu ai vrea sa stea tot universul legat de calorifer cu zece masti suprapuse, ca sa nu crape vreun bunicut de 140 de ani ?
      • -8 (14 voturi)    
        10 copii la ATI, (Luni, 13 septembrie 2021, 15:19)

        TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator] i-a raspuns lui HP

        sosokule !
        • +8 (12 voturi)    
          Lol (Luni, 13 septembrie 2021, 16:29)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui TudoracheCopilulDeDiamant

          10 minori, nu 10 copii. Si toti cu comorbiditati.

          10 din 20 de milioane.

          Mars.
        • +1 (7 voturi)    
          zece cu covrig? (Luni, 13 septembrie 2021, 18:20)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui TudoracheCopilulDeDiamant

          da cîți copii îs internați cu gripă?...se pare că pă ăia nu-i numără nime, nu tu gecese, nu tu cenesu...de fapt uitai că gripa dispăru ea, se volatiliză gripa definitiv în testili pisiar făcute de șoșocii arafați
      • +4 (14 voturi)    
        De la 40 morți/zi pe 12 Sep. 2020 la 37 acum! (Luni, 13 septembrie 2021, 15:52)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Covid-19 - Romania:

        12 Sep. 2020: 40 morți/zi (1218 infectați/zi)
        12 Sep. 2021: 37 morți/zi (2113 infectați/zi)

        (Cifrele sunt medii pe 7 zile.)

        Cu tot respectul dar vaccinurile par sa aibă zero efecte pozitive!

        Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/
        • +2 (14 voturi)    
          Lol (Luni, 13 septembrie 2021, 16:30)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Rower

          Au efecte pozitive atunci cand previn decesul celor batrani si/sau cu comorbiditati.

          Pentru restul, 99.99% din oameni, vaccinarea nu are niciun beneficiu.
      • +3 (7 voturi)    
        ba da, asta ar vrea (Luni, 13 septembrie 2021, 16:05)

        licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui HP

        sa aiba toti parte de nefericirea lui
    • +13 (17 voturi)    
      Care sosoci domnule (Luni, 13 septembrie 2021, 14:40)

      Ion Popescu NT [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      >80% dintre participanti erau vaccinati, iar restul s-au testat acolo cu teste rapide
      • -3 (11 voturi)    
        Bun (Luni, 13 septembrie 2021, 15:51)

        Bitzer [utilizator] i-a raspuns lui Ion Popescu NT

        Sosoci, Ne-Sosoci...cei vaccinati pot la fel de bine sa imprastie virusul celor nevaccinati.
        Erau cam 30.000 nevaccinati care pot dezvolta forme grave si transmite mai departe.
        N-am nimic cu Untold-ul, n-am nimic cu nimeni, dar hai sa masuram cu aceeasi masura si sa nu ne batem joc...ori e grava situatia si atunci Untold-ul nu isi avea sensul, ori avem totul sub control si atunci bine ca s-a tinut, dar de ce ne temem de valul 4 ???
        • +7 (15 voturi)    
          Lol (Luni, 13 septembrie 2021, 16:32)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Bitzer

          Ce virus sa imprastie, de unde stii ca erau infectati ?

          Si chiar daca erau infectati cativa, cine ii pune pe ceilalti sa nu se vaccineze, daca le asa de frica de covrig ?

          Nu ma tem de valul 4, ma tem de obsedatii pro-vaccin care ne distrug vietile tuturor de 2 ani incoace.
    • +3 (9 voturi)    
      Cainii latra, ursu' trece (Luni, 13 septembrie 2021, 16:49)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Lucrurile alea neesentiale se ne diferentiaza de animale. Sunt chiar esentiale pentru a realiza aceasta diferenta.

      Si ca sa sintetizez vara asta am vizita toata Europa, fara restrictii si indiferent de culoarea semaforului coro-coro. Daca tu ai stat sub pat, you've lost.....
  • +9 (27 voturi)    
    Pana acum de ce nu erau spitalizati copiii? (Luni, 13 septembrie 2021, 14:07)

    jackalphonse [utilizator]

    Copilul meu a facut covid, pe care la virat si parintilor. Copilul a avut ceva muci si o usoare stare subfebrila O NOPATE. Atat! In rest, n a avut absolut nimic. Trei zile mai tarziu eu si sotia am avut simptome bine evidentiate, am stat in carantina, etc.
    Exact acelasi tablou l-au avut aproape toate conostintele mele cu copii si nu sunt putine cazuri. Nici vorba de spitalizat copiii la absolut nicio familie cunoscuta (repet, am multe cunostinte cu copii intre 3 si 16 ani care au avut covid). Exista si exceptii in privinta parintilor, in unele cazuri tata a avut simptome foarte puternice cu intubare, in alte cazuri doar mama, din fericire nu amandoi odata. Totusi, ca o constanta, copiii au ramas neatinsi de simptome grele in absolut toate cazurile.
    Acum, deodata, se baga frica prin presa in prinvinta copiilor si permiteti-mi sa am dubii in sensul asta.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu mi-e clar ce cauta copiii la spital (Luni, 13 septembrie 2021, 14:55)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu-mi e clar ce cauta copiii la spital, de asta intreb ce-i aia "carantina institutionalizata". In mod normal ar trebui sa fie internate persoanele cu simptome moderate spre grave, dar nu stiu ce si cum se mai face azi.

      Eu nu cred ca mai mult de 160 de copii au forme grave si-s internati pentru asta, dar una e ce credem, alta e ce este.

      Daca internarea in spital e "carantina institutionalizata", atunci e clar ca acei copii nu sunt internati pentru ca au o forma grava, ci pentru ca sunt, de fapt, in carantina.

      Poate stie cineva si ne lamureste cum e cu carantina institutionalizata si spitalizarile.
      • +2 (8 voturi)    
        Am citit in Ziaruld e Iasi (Luni, 13 septembrie 2021, 17:05)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        copiii aceia sunt tinuti preventiv la ATI pentru ca au comorbiditati. In rest , nimeni nu este intubat sau in stare critica.
        https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/sase-din-cei-noua-copii-romani-aflati-in-ati-covid-sunt-internati-la-iasi--299772.html
    • -6 (12 voturi)    
      pe o panza de paianjen erau 99 lebede albe (Luni, 13 septembrie 2021, 15:03)

      meme_youyou [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      incidenta de cazuri grave la copii e mai mica (spre mult mai mica) decat la adulti dar nu e zero. Daca ai calcula procentual la numarul de cazuri pe categorie de varsta, ai observa acest lucru.

      DAR...cazuri grave la copii exista, care necesita spitalizare. De acolo numarul de 160. Nu ii interneaza pt PR, ci pentru ca au nevoie. Faptul ca tu cunosti un numar relativ restrans de cazuri in care copii au fost ok fara exceptie, nu inseamna ca nu sunt si parinti asimptmatici si nevaccinati dar cu copii in spital cu covid. Altfel spus, daca tu vezi 99 de lebede albe la rand, nu inseamna ca toate lebedele sunt albee iar alea negre nu exista. Nu e o conspiratie la mijloc, sunt doar date statistice.
    • +4 (12 voturi)    
      Nici baietelul meu (Luni, 13 septembrie 2021, 15:16)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      nu a avut nimic in afara de prima zi in care a fost mai ametit.

      Noi si fetele adolescente am avut doar lipsa gust si/sau miros.

      La fel, nu stiu pe absolut nimeni in jurul meu sa fi avut copiii lor vreo forma medie macar....si la o mica socoteala imi ies cel putin vreo 30 de copii.

      De altfel si CDC a zis foarte clar ca nici macar delta nu afecteaza copiii in mod deosebit. A fost publicat articolul si HN.

      Multe doze comandate....trebuie folosite, nu. Maine poimaine intreaba vreun DNA de sanatate.
    • -4 (16 voturi)    
      E dreptul tau sa ai dubii (Luni, 13 septembrie 2021, 15:48)

      doz2018 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Sunt pline cimitirele de oameni care au avut dubii. Foarte multi din cei de acolo au avut dubii, aproape toti.
      Selectia naturala e cea care intareste specia.
      • +3 (13 voturi)    
        Si fara a avea dubii (Luni, 13 septembrie 2021, 16:56)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui doz2018

        tot la cimitir ajungi, Ca doar nu-i nimeni nemuritor.

        Cat despre scosul copiilor "la inaintare" - asta se cheama Crowd Control. Se canta la coarda sensibila pentru a mentine polarizarea din societate, panica, nervozitatea, etc.

        La urma urmei, pandemia asta este o cortina perfecta pentru sifonarea de bani. O sa vedem noi peste 10-20 de ani can au sa inceapa la iasa la iveala tot felul de manevre pentrcute in anii de gratie 2020.....
  • -1 (19 voturi)    
    Functie aproximativ liniara... (Luni, 13 septembrie 2021, 14:09)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ATI
    01.09 - 293
    02.09 - 322
    03.09 - 358
    04.09 - 372
    05.09 - 405
    06.09 - 426
    07.09 - 470
    08.09 - 523
    09.09 - 543
    10.09 - 581
    11.09 - 600
    12.09 - 633

    In ritmul asta de ~ +30/zi, la 1 octombrie nu vor mai fi locuri libere.
    • -1 (5 voturi)    
      Pai atunci sa tinem toata evidenta (Luni, 13 septembrie 2021, 16:00)

      dunareanu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Luna august:
      -total cazuri Covid - 15576
      -total decedati de Covid - 289 (1.86 % din total)
      -total decedati cu comorbiditati - 267 (1.71% din total infectati si 92.3% din total decedati)
      -total decedati fara comorb. - 22 ( 0.14% din cei infectati sau 7.61% din cei decedati).

      Luna septembrie (pana astazi):
      -total cazuri Covid - 23888
      -total decedati- 466 (1.95% din total)
      -total decedati cu comorb - 429 (1.8% din total infectati sau 92% din total decedati)
      -total decedati fara comorb. - 37 (0.15% din total infectati sau 7.9% din total decedati)

      Acum avem o imagine mai buna!
  • +1 (7 voturi)    
    Ce inseamna (Luni, 13 septembrie 2021, 14:25)

    Luk [utilizator]

    Ce inseamna "carantina institutionalizata"? Poate sa ma lamureasca cineva ce inseamna asta, de fapt (doar daca e cineva care chiar stie, pot presupune si singur)?

    Multumesc frumos!
    • +4 (8 voturi)    
      Daca (Luni, 13 septembrie 2021, 15:20)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      o persoana este infectata, la cererea familiei aceasta poate fi carantinata intr-o locatie izolata in principiu controlata de DSP, daca nu a avut de la infectare contact cu familia. La fel in cazul celor care nu respecta carantina la domiciliu si sunt prinsi umbland lelea.
    • -1 (7 voturi)    
      Nici nu mai conteaza... (Luni, 13 septembrie 2021, 15:37)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Pregateste-te de Lockdown dupa alegerile din PNL.
    • +2 (4 voturi)    
      Inseamna (Luni, 13 septembrie 2021, 15:50)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ca cei care trebuie sa stea 2 săptămâni in carantina, nu au unde sa stea (casa lor de exemplu) sau nu vor sa stea acolo pt ca ar însemna sa blocheze in carantina si persoanele ce mai locuiesc la aceeasi adresa. Deci vin din strainatate si statul ii carantineaza undeva... In locuri amenajate special pt asta. (in care nu as avea de loc incredere :))))) )
  • -3 (5 voturi)    
    160!?...putin, dle! (Luni, 13 septembrie 2021, 14:33)

    acribion [utilizator]

    1600,asteptam.
  • +1 (25 voturi)    
    a murit vreun copil "de covid"? (Luni, 13 septembrie 2021, 14:34)

    Gryphus [utilizator]

    conform unui studiu publicat in the guardian COPIII au risc mai mare sa moara de la vaccin decat de la covid.

    https://www.theguardian.com/world/2021/sep/10/boys-more-at-risk-from-pfizer-jab-side-effect-than-covid-suggests-study
    • -3 (11 voturi)    
      Usor/Greu (Luni, 13 septembrie 2021, 15:48)

      DozaTreiaDevaccin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      E usor sa citesti Theguardian.
      Dar e mai greu de interpretat.
      Daca cumva nu esti virusolog, medic, sau chiar pediatru.
      Din cele scrise de tine pana acum. nu cred ca e cazul.
    • +1 (9 voturi)    
      pe langa faptul ca respectivul studiu e varza (Luni, 13 septembrie 2021, 16:44)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Nici macar nu spune ce afirmi tu. E vorba de spitalizari, nu de decese. Si alte studii spun exact contrariul.

      De exemplu in SUA au murit in jur de 400 de copii de COVID. Si zero de la aceste miocardite dupa vaccinare. Deci ca sa-ti raspund la intrebare, da, mor copii de la COVID, si nu, nu mor de la vaccin.

      Problema principala a acelui studiu e ca se uita intr-o baza de date din SUA in care lumea poate inregistra liber efecte adverse, fara nicio verificare, motiv pentru care esti avertizat clar ca nu poti sa folosesti datele pentru a calcula frecventa efectelor adverse.

      Si a doua problema mare e ca limiteaza analiza la copiii fara probleme de sanatate, reducand artificial numarul celor afectati de COVID.

      Si, chiar dupa ce au chinuit cifrele in halul asta, au reusit sa obtina ceva semnificativ statistic doar pentru grupa de varsta 16-17 ani, si doar la baieti.

      Si chiar si acolo, pentru perioadele cu transmisie ridicata a virusului, riscul e cu 50% mai mare pentru un interval de 4 luni. Deci la 6 luni deja riscul devine egal.
      • -1 (5 voturi)    
        In lumea stiintifica (Luni, 13 septembrie 2021, 17:38)

        Vaka [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        Nu este foarte greu sa scrii doua studii diametral opuse, potning de la acelas set de date brute, dar aplicand filtre si selectii diferite. Este chiar o practica la care unii apeleaza in goana dupa citari.

        Si paharul poate fi pe jumatate plin sau pe jumatate gol.

        In ce priveste VAERS, nu ai dreptate, Faptul ca au un disclaimer care spune printre altele ca "The reports may contain information that is incomplete, inaccurate, coincidental, or unverifiable" nu inseamna ca oricine poate scrie ce vrea acolo cum vrea,
      • -2 (4 voturi)    
        In SUA.... (Luni, 13 septembrie 2021, 19:50)

        Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

        ...din pacate, sunt mai mult de zero decese ale copiilor ca urmare a vaccinarii.
        Unul dintre cazuri este ca urmare a alaptarii de catre mama dupa a doua doza.

        "Patient received second dose of Pfizer vaccine on March 17, 2020 while at work. March 18, 2020 her 5 month old breastfed infant developed a rash and within 24 hours was inconsolable, refusing to eat, and developed a fever. Patient brought baby to local ER where assessments were performed, blood analysis revealed elevated liver enzymes. Infant was hospitalized but continued to decline and passed away. Diagnosis of TTP. No known allergies. No new exposures aside from the mother''s vaccination the previous day."

        Macar penru copii, ar fi decent sa te abtii sa dai sfaturi medicale.

        Aveti grija de voi,
        Sanatate tuturor
    • -2 (2 voturi)    
      Da... (Luni, 13 septembrie 2021, 19:59)

      Suricata007 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ...din pacate exista decese ale copiilor cauzate de vaccinare.

      Ca orientare, despre risc beneficii, Joint Committee on Vaccination and Immunisation, UK .

      https://www.gov.uk/government/publications/jcvi-statement-september-2021-covid-19-vaccination-of-children-aged-12-to-15-years/jcvi-statement-on-covid-19-vaccination-of-children-aged-12-to-15-years-3-september-2021
  • -2 (12 voturi)    
    Vaccinul nu e suficent ! Dar e util! si MASCA (Luni, 13 septembrie 2021, 15:24)

    DozaTreiaDevaccin [utilizator]

    Sunt judete cu incidenta record. Acum o luna nici maca in resedinta de judeti nu s-a purtat masca in spatii inchise. Facem politica, ne uitam la altii, indiferent de procentul lor de vaccinare, care e de trei ori mai mare.
    Dar acolo se poarta masca, cel putin in tarile civilizate ne-vecine.
    Poate costumul alb doarme, dar asta nu inseamna un exeplu de urmat. Macar el poarta masca, chiar daca e singur intr-o casa mare, si a fost si vaccinat!
    Asa ca spor la vaccin, inclusiv a treia doza. si nu veti muri daca purtati masca, chiar vaccinat.
  • 0 (6 voturi)    
    Me too (Luni, 13 septembrie 2021, 15:40)

    TeTinInPumni [utilizator]

    Sosoc 4'eva!