Coronavirus în România: 2.226 de noi cazuri de COVID-19 / 39 de decese în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 9 septembrie 2021, 13:14 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
2.226 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, bilanțul COVID-19 ajungând la 1.113.381, din care pacienți vindecați 1.062.366. Potrivit datelor oficiale de joi, în ultima zi au fost efectuate 15.261 de teste RT-PCR și 23.967 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 79 de decese, din care 40 anterioare.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.985. Dintre acestea, 523 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 99 sunt minori, 91 fiind internați în secții și 8 la ATI.

Pe teritoriul României, 13.939 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.647 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.291 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 86 de persoane.

Topul județelor în funcție de noile cazuri COVID-19 raportate:

Mun. București 395
Timiș 146
Cluj 125
Satu Mare 114
Maramureș 108
Constanța 100
Suceava 95
Dolj 92
Prahova 86
Iași 85
Ilfov 82
Botoșani 64
Bistrița-Năsăud 57
Bacău 54
Galați 54
Sibiu 54
Arad 53
Teleorman 52
Mureș 48
Brașov 43
Olt 40
Bihor 39
Caraș-Severin 37
Giurgiu 36
Vaslui 35
Neamț 34
Hunedoara 32
Sălaj 29
Vâlcea 29
Dâmbovița 27
Alba 24
Gorj 23
Argeș 21
Vrancea 20
Călărași 18
Ialomița 18
Buzău 15
Mehedinți 15
Harghita 13
Brăila 11
Covasna 8
Tulcea 7
Din străinătate** 28
Cazuri noi nealocate pe județe -240







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11638 vizualizari

  • +5 (31 voturi)    
    Continuam sa numaram ce avem la ATI... (Joi, 9 septembrie 2021, 13:26)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    01.09 - 293
    02.09 - 322
    03.09 - 358
    04.09 - 372
    05.09 - 405
    06.09 - 426
    07.09 - 470
    08.09 - 523

    Ce lipseste de aici este numarul de nevaccinati...

    Vorbim pe forumuri, negam infectia, invocam drepturile omului, dar maximul de internari posibile la ATI nu poate trece de 1500.

    O treime e ocupata...
    • +3 (21 voturi)    
      intr-o luna o sa fie (Joi, 9 septembrie 2021, 13:39)

      fvb [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      aproape 1200 de pacienti la ATI
      peste 100 de decese pe zi
      vreo 4500-5000 cazuri pe zi.
      in ritmul de acum, avem 1500 la ATI in vreo 40 de zile.
      asta spun graficele.
      • +2 (10 voturi)    
        ar fi bine sa fie doar atat (Joi, 9 septembrie 2021, 17:23)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui fvb

        Dar graficele spun asa: crestere cu 78% a numarului de internati la ATI in 7 zile.

        Asta ar insemna ca, de la 523 azi, daca tendinta va continua, vom avea:

        16 septembrie - 930 la ATI
        23 septembrie - 1650 la ATI, si cu mare greutate se vor gasi paturi pentru toti.
        30 septembrie - 2900 care ar avea nevoie de ATI, dar multi dintre ei vor muri pe holuri, in ambulante sau acasa, la fel ca anul trecut.
        7 octombrie - 5000 care ar avea nevoie de ATI, si majoritatea nu vor beneficia de un pat ATI.

        Si uite asa vom ajunge iar la peste 10 mii de decese COVID pe luna, la fel ca anul trecut, daca nu mai rau.

        Deja avem mai multi la ATI decat pe 9 septembrie anul trecut, si ritmul de crestere este mult mai rapid.

        (scuze daca e duplicat comentariul, dar cel anterior a dat o eroare si nu sunt sigur ca a fost trimis)
        • -4 (10 voturi)    
          apeviștii gecesei și cenesui (Joi, 9 septembrie 2021, 19:04)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          tot secreți băieții, îs tot la secret?...adica ăia care numără se ascund, își ascund CV-urile?...avem încredere maximă în numărătorile apeviștilor secreți, ăștia numără ca Pristanda, doar îs coledzi
        • +2 (2 voturi)    
          nu cred ca fie chiar asa (Joi, 9 septembrie 2021, 23:05)

          fvb [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          eu cand am dat cifrele alea m-am bazat pe o predictie din valorile din vreo doua luni in urma, de cand a inceput sa creasca numarul de cazuri, de internati la ATI si de decese.
          e adevarat ca la ATI in ultimel trei zile a fost o crestere puternica, dar nu putem doar dupa cateva puncte sa spunem ce va fi peste o luna. intotdeauna la ATI s-au suplimentat din mers numarul de locuri pentru covid. in tot graficul de un an jumate nu e niciun moment in care sa se fi aplatizat, sa nu ma creasca mai sus pentru ca mai mult de atata nu au locuri. graficul ori a urcat ori a coborat. eu inca sper sa nu depasim valorile din valurile dinainte.
    • +1 (9 voturi)    
      N-ai inteles (Joi, 9 septembrie 2021, 14:03)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      In Ro e doar criza politica in rest e lapte si miere.
    • -2 (32 voturi)    
      rata de vaccinare (Joi, 9 septembrie 2021, 14:24)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Rata de vaccinare fruntasi Bucuresti, Cluj si Timisoara rata de imbolnavire frutasi Bucuresti, Cluj si Timisoara.Succes la pix.
      • -6 (22 voturi)    
        Si daca ajunge la 100% (Joi, 9 septembrie 2021, 15:53)

        Dr. Alexandru Morar PhD [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        Ai dreptate. Poate sa ajunga rata vaccinarii la 100% ca vaccinatii tot pe cei nevaccinati o sa dea vina.

        Interesant cum singurii care isi mai fac grij pentru covid sunt cei vaccinati. Pai daca v-ati vaccinat, de ce va mai e frica?

        Lasati-ne dom'le in pace. Ori ca voi, ori ca voi? Sau cum? Aveti buyers remorse si vreti sa ne bagati si pe noi in fantezia voastra sa va absolviti de regret sau ce?
      • +6 (8 voturi)    
        România are cea mai mare viteză de creştere (Joi, 9 septembrie 2021, 22:35)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        a cazurilor din întreaga UE
        Sursa: https://bit.ly/3E4KF9N
        Tu crezi că asta e din cauza vaccinaţilor?


        România are deasemenea cea mai mare viteză de creştere a deceselor din întreaga UE
        Sursa: https://bit.ly/3hhvrEG
    • +2 (26 voturi)    
      . (Joi, 9 septembrie 2021, 14:42)

      ximigu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      O să moară o grămadă de oameni care refuză să se protejeze și să se vaccineze, dar scepticii tot nu vor fi convinși. Știu ei mai bine sau le-a zis cineva care știe pe altcineva.
      • +4 (6 voturi)    
        Scepticilor / conspiraţioniştilor nu le pasă (Joi, 9 septembrie 2021, 21:23)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui ximigu

        de morţi, fiindcă ei nu cred că există atâţia infectati, spitalizaţi, decedaţi, ei consideră că toate cifrele astea sunt "din pix".
        Ei cred că în 2020 au murit DE covid numai 227 români, restul de 30.000 au murit CU covid (vedeţi articolul https://bit.ly/3ySeDKg )
    • +4 (6 voturi)    
      Pacienţii în ATI se dublează la 10 - 12 zile (Joi, 9 septembrie 2021, 21:00)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Seria 1:
      12.08 - 100 pacienţi
      24.08 - 200 pacienţi
      05.09 - 400 pacienţi

      Seria 2:
      17.08 - 130 pacienţi
      29.08 - 260 pacienţi
      08.09 - 520 pacienţi

      Dacă o ţinem în ritmul ăsta, peste încă 2 dublări (~3 săptămâni) vor fi 2.000 pacienţi în ATI, RECORD ABSOLUT din întreaga pandemie.
  • -7 (15 voturi)    
    O solutie... (Joi, 9 septembrie 2021, 13:46)

    UliundKarlHeinz [utilizator]

    ...onorabila in spiritul libertatii de alegere este o declaratie pe proprie raspundere completata de fiecare nevaccinat! Anume, daca i se intampla ceva, va ramane la domiciliu cu tratament ambulatoriu oricare ar fi consecientele! Amin! :))
    P.S. Cei vaccinati, respectand cerintele atoatestiutorului OMS sunt feriti si vor fi, de rapelele de succes care vor urma! :D
    • +2 (10 voturi)    
      Dar atunci (Joi, 9 septembrie 2021, 17:21)

      Publius Covidius Naso [utilizator] i-a raspuns lui UliundKarlHeinz

      Sa i se restituie asigurarea medicala pe perioada in care a cotizat si nu a folosit serviciile medicale.
  • +5 (7 voturi)    
    The spread of COVID is based on two factors: (Joi, 9 septembrie 2021, 13:52)

    hobbes [utilizator]

    1. How dense is the population? and 2. How dense is the population?
  • -8 (30 voturi)    
    Grecia are 49 morți/zi fata de doar 3 acum un an! (Joi, 9 septembrie 2021, 14:11)

    Rower [utilizator]

    Grecia vaccinata, cu doua doze în proporție de 54%, avea pe 8 Sep. 2021, 49 morți/zi (medie pe 7 zile) în timp ce în urma cu exact un an erau doar 3!

    Concluzia care se trage nu poate fi decât una singura. Vaccinurile anti-Covid-19 funcționează perfect!

    Vezi:
    https://www.worldometers.info/coronavirus/country/greece/
    • -9 (17 voturi)    
      La fel e peste tot (Joi, 9 septembrie 2021, 15:57)

      Dr. Alexandru Morar PhD [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Si in UK si in Israel si in toate locurile unde sunt cei mai multi vaccinati, exista acum mai multi morti.

      E ca si cum vaccinul face fix invers fata de ce ar fi trebuit sa zica.

      Cand ne-au zis 'conspirationistii' ca ajungem la dictatura medicala cu access pe baza de pasapoarte digitale in magazine si doze anuale sau ti se revoca accessul, le-am zis ca sunt nebuni.

      Acum se vorbeste nu de a 3-a, ci de a 4-a doza, pasapoartele digitale sunt folosite peste tot.

      Sa ne fereasca Dumnezeu sa nu fi avut dreptate si la altele.
      • +3 (11 voturi)    
        aha (Joi, 9 septembrie 2021, 17:21)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Alexandru Morar PhD

        Ia arunca tu un ochi la Bulgaria si Rusia nevaccinate. Au mult mai multe decese decat Israelul si UK-ul la un milion de locuitori in septembrie, si sunt si peste Grecia.

        De altfel Bulgaria e pe locul 1 la decese in UE in ultimele doua saptamani, fiind pe ultimul loc la vaccinare. Ce coincidenta. Imposibil sa fie din cauza lipsei de vaccinare, nu-i asa?

        Iar despre situatia la noi mai vorbim peste cateva saptamani. Ne-am imunizat in valurile anterioare cat de cat, si ne-a mai ajutat si vaccinul. Dar efectul incepe sa se duca, pentru ambele.
        • +8 (10 voturi)    
          Vaccinul scade riscul decesului cu 92% (Joi, 9 septembrie 2021, 21:37)

          Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          Un articol HotNews de ieri ( https://bit.ly/3njhQAg ) spune că ponderea celor complet vaccinaţi printre decedaţi a fost numai 2,2%, comparativ cu 27% ponderea vaccinaţilor în populaţia totală.
          Deci riscul decesului a fost redus cu 92% la vaccinaţi.
        • -2 (2 voturi)    
          Ce simplu este pentru unii (Vineri, 10 septembrie 2021, 8:46)

          Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          Rusia este vai de capul ei. Dar daca ne uitam la cifre pe OMS, ce gasim?

          Russia nevaccinata: 190.000 decese COVID la 144 mil locuitori pana in prezent: 0,132%

          US: 646.000 decese COVID la 328 mil locuitori pana in prezent: 0,197%

          UK vaccinata: 133.700 decese COVID la 66.5 mil locuitori pana in prezent: 0,201%

          De ce o dati ca papagalii cu cifrele absolute? Singurii indicatori corecti, evitati de mass media sunt cei raportati la populatia totala.

          Iar in privinta celor trecuti prin boala, te cam inseli. PHE a declarat ca rata de reinfectare este foarte redusa chiar si la Delta (1,2%). Nici la noi nici in alta parte nu se sufla nici pas de faptul ca imunitatea naturala este de durata, asa cum afirma toate studiile (peste 35 deja) din ultimele 6 luni.

          Mai mult, daca noi astia vindecati vrem sa facem si vaccinul....apoi devenim superoameni, conform art. de pe HN de ieri. Superimunitate cica. Asa ca nu as avea nimic impotriva sa il fac si eu...dar atunci cand rata de efecte adverse va ajunge la nivelul celorlalte vaccinuri administrate in mod curent.

          In continuare tot persoanele cu comorbiditati reprezinta peste 92% din decese, mai ales cele in varsta.

          Si atat timp cat vaccinatii se infecteaza si transmit, dar aparent nu mai fac forme grave, rezulta ca decizia de a lua sau nu un tratament experimental este doar individuala si nu mai afecteaza pe nimeni altcineva.
      • +5 (7 voturi)    
        "vaccinul face fix invers fata de ce ar fi trebuit (Joi, 9 septembrie 2021, 21:30)

        Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Alexandru Morar PhD

        Înainte de vaccinare, FIECARE din marile ţări vest-europene (Germania, UK, Franţa, Italia, Spania) a depăşit la un moment dat 800 decese/zi.
        În schimb, în cursul actualului val 4, NICI UNA din aceste ţări n-a atins măcar 150 decese/zi, adică mai puţine decât Cehia sau Ungaria în cursul valului 3 (în aprilie).
        Sursa: https://bit.ly/3BWLYWq
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Joi, 9 septembrie 2021, 16:04)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Ai uitat sa spui ce lockdown-uri au avut grecii anul trecut, la noi se tavaleau in piata publica daca erau masurile de acolo.
      Anul asta au fost relaxati, dar popimea ca si la noi baga strambe.
    • +4 (12 voturi)    
      ! (Joi, 9 septembrie 2021, 17:22)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Uiti sa mai specifi ca 90% din cazuri si din decese sunt la nevaccinati! Bafta cu gargara de 2 lei si "informatiile" false!
    • +1 (7 voturi)    
      Concluzia "e" doua... (Joi, 9 septembrie 2021, 18:55)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      1. S-a relaxat prematur populatia (plaja, concerte, meciuri etc.)
      2. E ALTA TULPINA decat anul trecut.
    • +4 (6 voturi)    
      Rusia are mai multe decese zilnice (Joi, 9 septembrie 2021, 22:02)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      decât întreaga UE
      Sursa: https://bit.ly/3A2pbrq

      Asta în ciuda faptului că Rusia are de 3 ori mai puţine cazuri decât UE (deasemenea la o populaţie de 3 ori mai mică decât UE).
      Sursa: https://bit.ly/38TyrlP
  • +4 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 9 septembrie 2021, 16:00)

    [anonim]