Reguli mai relaxate pentru accesul credincioșilor în lăcașul de cult: 1mp de fiecare persoană și 1 m distanță între persoane

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2021, 23:56 Actualitate | Coronavirus


Slujba in biserica
Foto: Basilica.ro / Raluca Ene
Un nou ordin al Ministerului Sănătății relaxează ușor regulile privind accesul credincioșilor în lăcașul de cult sau la diferite servicii sau adunări religioase cerând să se asigure o suprafață de 1mp de fiecare persoană și minim un metru distanță între oameni.

Ordinul anterior prevedea pentru interior o suprafață de 4 mp de fiecare persoană și 2 m distanță între persoane, iar pentru exterior o distanță de 1,5 m între persoane.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















3080 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Nu se ținea cont (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 0:33)

    Dogul [utilizator]

    Nu respecta nimeni regula privind nu stiu câți metri destinați unei persoane. In bisericile catolice, da, erau mai răsfirați. La Daniel in turmă, însă, e fix ca pe vremuri, in majoritatea bisericilor
    • 0 (6 voturi)    
      Aha (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 7:59)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      În data de 11 iulie, la aeroportul din Otopeni plecau 3 curse în interval de jumătate de oră de la 3 porți alăturate, așadar erau cel puțin 500 de inși în, nu știu, 3-400 mp, ceva greu de imaginat, de ar trebui să se sinucidă toți apostolii pandemiei. Bănuiesc că așa ceva se întâmplă în fiecare zi ... ia orientați-vă voi, neomarxiștii, către alte subiecte! Sic tir
  • +1 (3 voturi)    
    Acelasi ministru (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 9:18)

    ABBV [utilizator]

    care plateste din banul public bonus pentru vaccinare, face tombola si isi doreste conditii restrictive pentru nevaccinati.
  • 0 (2 voturi)    
    Marea relaxare (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 11:32)

    gigilu [utilizator]

    Daca cineva are vreo fobie privind regulile de distantare sociala, de purtare a mastilor, ca sa nu mai vorbim de regulile de igiena si curatenie in general, daca vine in Romania se vindeca de toate.
    Daca ai , Doamne fereste, treaba cu autoritatile romane cum ar fi vreo primarie , ceva, acolo numai umilul contribuabil poarta masca , nu si functionarii publici atotputernici ca ei ,de, sunt speciali .La magazine, probabil pentru ca stau in spatele plexiglasului de protectie, angajatii nu poarta masca, considera ca numai clinetii trebuie s-o poarte, in trenuri, metrou, tramvaie etc, bodyguarzii care trebuie sa ranforseze regulile poarta mastile sub nas.
    Cum scria mai sus cineva, la aeroport e cea mai tare “distantare sociala” vazuta vreodata: sute de oameni se inghesuie intr-o sala minuscule ca sa fie controlati la pasapoarte, dupa ce au fost transportati cu autobuze pline ochi de la avion la aeroport. Cum spunea un pilot aceasta este o “ procedura locala”....
    De inghesuiala din salile de asteptare nu mai vorbim.Lacasurile de cult”?!! ! Hai sa fim seriosi. Pupa nene si poala popii si mana si toate icoanele din jurul tau ca te apara sfintii . Probabil ca inghesuielile astea de fapt sperie insusi virusul care in final va ceda nervos.
  • +3 (5 voturi)    
    Distanțare în lăcașurile de cult? (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 13:39)

    niciolae [utilizator]

    Eu aș desființa orice regulă de tipul ăsta pentru biserici și curțile lor.
    Mai mult, aș impune folosirea unei singure lingurițe de împărtășanie pentru mai multe biserici. Iar accesul să fie permis numai pentru cei nevaccinați. Puparea icoanelor și a moaștelor să fie obligatorie. Pentru că icoanele și ăl de sus îi vor proteja, nu?
    Așa va apărea mult dorita "imunitate de turmă". Cine va supraviețui va fi printre cei aleși...
  • +1 (3 voturi)    
    Ceilalti "credinciosi" (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 17:07)

    VOX. [utilizator]

    S-au inghesuit cu miile la Electric Castle, si n-a avut nimeni nimic de comentat. Deci...
  • -3 (3 voturi)    
    hm, s-au mai facut valuri pe acest subiect , (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 17:15)

    D0ru [utilizator]

    dar sunt mii de oameni, daca nu mai multi , care se impartasesc cu aceeasi lingurita , pupa icoane si se inghesuie in biserici intr-un mod constant inca de la inceputul pandemiei , suntem penultima tara din ue la rata de vaccinare si totusi nu am rupt gura targului la numarul de infectari si de morti , interesant nu ? poate la procentul de mortalitate covid stam ceva mai prost ca altii dar asta cu siguranta datorita serviciilor medicale proaste si a bolilor cronice si obezitatii date de calitatea slaba a vietii in ultimii ani :stres, consum alcool , mancat parizer, privit antena 3 , lipsa de miscare ..
    • +2 (2 voturi)    
      antena 3 (Sâmbătă, 4 septembrie 2021, 20:38)

      niciolae [utilizator] i-a raspuns lui D0ru

      @D0ru
      Potrivit antena 3, numai pnl, usr și președintele sunt de vină, cu toate eforturile PiSD, haur și d-alde șoșoace, sparangheliste, videociochis..., ăăă, videochatiste de a "remedia" situația.
      Nu te mai uita la haznale - dejecțiile de acolo sunt toxice pentru creduli...