​Coronavirus în România: Încă o zi cu aproape 1.500 de cazuri noi / 26 de morți / Număr în creștere a pacienților în stare gravă

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 2 septembrie 2021, 13:17 Actualitate | Coronavirus


Spital COVID-19
Foto: MARIO TAMA / Getty images / Profimedia
Nu mai puțin de 1.470 cazuri noi de coronavirus au fost depistate în ultimele 24 de ore după efectuarea a 40.677 de teste - 16.293 teste RT-PCR și 24.384 teste rapide antigen - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 3,6%, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În total, de la debutul pandemiei în România au fost înregistrate 1.101.678 de cazuri. În ultima zi au fost înregistrate 26 de decese de persoane infectate cu COVID-19, iar la terapie intensivă sunt internate 322 de persoane.

Până astăzi, 2 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.101.678 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.056.922 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.470 de cazuri noi.

În intervalul 01.09.2021 (10:00) – 02.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 26 de decese (9 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Ialomița, Neamț, Prahova, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 26 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 la categoria de vârstă 60-69 ani, 7 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.642. Dintre acestea, 322 sunt internate la ATI, cu 29 mai mulți ca ieri.

Din totalul pacienților internați, 101 sunt minori, 98 fiind internați în secții și 3 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.126.913 teste RT-PCR și 2.451.658 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 16.293 de teste RT-PCR (6.831 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.462 la cerere) și 24.384 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.545 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.557 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 55.196 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9427 vizualizari

  • +8 (32 voturi)    
    Nu va vaccinati, asteptati sa va infectati ! (Joi, 2 septembrie 2021, 13:39)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Dupa care, faceti pe Dracu' in patru sa prindeti un pat la ATI, daca e cazul...

    Ce-ar comenta cei deja morti dupa infectie ? : "Prost am fost ca nu m-am vaccinat, poate mai traiam niste ani..."

    Noroc ca nu-i mai putem auzi... Doar muribunzii mai zic cate ceva, pentru ce urechi vor sa-i auda.
    • 0 (22 voturi)    
      Romanii au politica strutului: nu vad, nu exista (Joi, 2 septembrie 2021, 14:40)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ce scriam pe 20.08.2021:

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24989587-coronavirus-romania-numarul-cazurilor-noi-covid-19-apropie-decese-ultimele-24-ore-pacienti-ati-topul-judetelor-dupa-noua-raportare.htm

      "Prostii" s-au vaccinat, "desteptii" s-au distrat

      Pana la 13 septembrie trecem de 1500 de cazuri pe zi si punem iar anul scolar "in cui"...

      Am luat 60% minusuri, adica spuneam prostii...

      Cred ca am fost cam indulgent, avem 1500 de cazuri la 1 septembrie.
      • 0 (14 voturi)    
        Ai dreptate (Joi, 2 septembrie 2021, 15:54)

        Sosocel_mic [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Am ajuns la 1500, mai avem putin si ajungem la 20 % din nr de cazuri al israelului(peste 20 000 ieri):)))
        • +1 (5 voturi)    
          ca la radio Erevan (Joi, 2 septembrie 2021, 20:08)

          corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui Sosocel_mic

          Nu sunt 20.000 sunt 11.187 la 145.000 teste si din astia 5658 au mai putin de 18 ani

          https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-25013227-israelul-inregistrat-treia-peste-10-000-noi-infectii-covid-19.htm

          Dar ok, au mai multe cazuri raportate... Dar stai putin, citind articolul aflam un detaliu interesant... La ei au obligat toti tineri sa se testeze inainte de inceperea scolii, asta explicant numarul mare de cazuri detectate la tineri, cazuri in general asimptomatice.

          Ar fi interesant de organizat o actiune identica in Romania, dar cred ca picam de pe scaune cand vedem rezultatele.

          Pana una alta, dupe toate zecile de mii identificate zilnic au doar 1109 spitalizate si 650 in stare grava. Noi astia bunii(cu cateva mii pe zi) avec 2.642 spitalizati din care 322 in stare grava
        • +1 (5 voturi)    
          Socotim si restul ? (Joi, 2 septembrie 2021, 20:19)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Sosocel_mic

          Israel - 46 decese la 20 523 de infectii noi pe zi
          Romania - 26 decese la 1443 de infectii noi pe zi

          Oare de ce ? Nu cumva pentru ca sunt vaccinati in majoritate si asta ii salveaza de la moarte ?

          In Israel au murit pana acum 7086, la noi 34591.
        • 0 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 septembrie 2021, 21:11)

          [anonim] i-a raspuns lui Sosocel_mic

  • +6 (10 voturi)    
    vaccinarea te ajuta sa faci forma usoara (Joi, 2 septembrie 2021, 15:00)

    uledu [utilizator]

    de COVID. asta trebuie transmis!!!
    "Vaccinati-va!!! Dar nu va bazati pe vaccin ca nu faceti boala, sau ca nu puteti transmite! "

    va vaccinati si astfel boala este ca o viroza banala/sinuzita! si asa putem trece peste nebunia asta.

    O sa urmeze selectia naturala!!! pentru ca vaccinul nu poate sa dea imunitatea comunitara, nici la 70% procent de vaccinare. imunitatea comunitara este data doar de boala, de cand cu DELTA....

    si cine stie ce mai litera mai vine.. MIU...
    • +2 (4 voturi)    
      Ultima va fi Omega (Joi, 2 septembrie 2021, 15:45)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui uledu

      Pariu?
  • +1 (5 voturi)    
    Copil (Joi, 2 septembrie 2021, 15:33)

    abisala [utilizator]

    Deci azi a murit un copil.
  • +1 (11 voturi)    
    Transport in Comun (Joi, 2 septembrie 2021, 16:06)

    vali_pk [utilizator]

    Politia sa nu faca verificari in transportul in comun, sa stea bine la cald in spatele biroului sau in masina.

    Maxi taxi care duc si aduc oameni din provincie in Bucuresti sunt pline ochi, nimeni nu poarta masca, nu e nicio distanta, in autobuze la fel, in metrou putini mai poarta masca iar paznicii sunt ca inexistenti, tupeu sa aiba sa comenteze la vreunul fara masca, au incurcat-o.

    E grav ca miserupismul asta la romani si alte natii latinesti unde oamenii sunt interesati doar de ei insisi nu si de cei din jur... sau nici macar de ei insisi, daca nu le pasa ca se vor imbolnavi si vor afecta si alte persoane automat, la ce bun daca sunt dobitoci in viata prezenta, lasa domne, "oricum murim la un moment dat", "ce-o vrea Domnu", etc.

    Dar hai sa facem ce trebuie pana murim si sa nu ne dam unul altuia la gioale cat traim, zic?
    • -4 (8 voturi)    
      Alo (Joi, 2 septembrie 2021, 16:54)

      Sosocel_mic [utilizator] i-a raspuns lui vali_pk

      Cine vrea sa se protejeze s’a vaccinat. Centrele shnt goale. Gata cu mastile si toate ineptiile. Intr’un fel sau alteul trebuie sa ajungem la imunitatea de turma, doar asa se termina pandemia, altfel nu facrm decat sa o lungim.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 septembrie 2021, 21:18)

        [anonim] i-a raspuns lui Sosocel_mic

        • -1 (1 vot)    
          fuseși în bou? (Vineri, 3 septembrie 2021, 10:06)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui

          da ce făcuși în bou, nea cașchetă?...poate vruseși a vide dacă-i bou vaccinat cu tri doze, și-l pregătiși de a patra
      • -1 (1 vot)    
        Gata cu tine (Vineri, 3 septembrie 2021, 9:15)

        vali_pk [utilizator] i-a raspuns lui Sosocel_mic

        "Gata cu mastile si toate prostiile" - fiecare pe pielea lui, nu decizi tu cand e "gata" decat pentru propria-ti persoana, dar ai grija sa nu o pateasca altcineva din cauza asta.

        Centrele sunt goale ca oamenii cu mintea ingusta care pun botul la dezinformari dar ignora studiile cercetatorilor in medicina. Nu stiu ce e mai bine? O turma de boi care urmeaza alti boi sau o turma de oi care urmeaza minti luminate, oameni cu studii. Prefer sa fiu in a 2-a tabara.