Coronavirus în România: cazurile de COVID-19, în creștere - 271, raportate în ultimele 24 de ore / Topul județelor după ultima raportare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 4 august 2021, 13:03 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
​​271 de noi cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul epidemic ajungând la 1.083.982, din care pacienți vindecați 1.048.072. Potrivit datelor oficiale de miercuri, în intervalul menționat au fost efectuate 14.223 de teste RT-PCR și 15.525 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore a fost înregistrat un deces.

Sunt cele mai multe cazuri raportate de după 28 mai când erau 321. Pe 3 august, au fost 233 de cazuri noi de COVID-19.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 456. Dintre acestea, 67 sunt internate la ATI.

Pe teritoriul României, 1.289 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 610 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.738 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 76 de persoane.

Cele mai multe noi cazuri au fost raportate în ultimele 24 de ore în București, respectiv 45. Rata de infectare la nivel național este de 0,08.

Mun. București 45
Constanța 24
Cluj 21
Ilfov 15
Prahova 15
Timiș 13
Hunedoara 12
Iași 10
Călărași 9
Suceava 8
Dâmbovița 7
Neamț 7
Bacău 6
Bistrița-Năsăud 6
Galați 6
Satu Mare 5
Arad 4
Argeș 4
Buzău 4
Alba 3
Brașov 3
Gorj 3
Ialomița 3
Maramureș 3
Vaslui 3
Vâlcea 3
Dolj 2
Mehedinți 2
Olt 2
Bihor 1
Botoșani 1
Brăila 1
Vrancea 1
Caraș-Severin 0
Covasna 0
Giurgiu 0
Harghita 0
Mureș 0
Sălaj 0
Sibiu 0
Teleorman 0
Tulcea 0








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19385 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Se testeaza cei care pleaca in concediu in August (Miercuri, 4 august 2021, 13:11)

    Gryphus [utilizator]

    va mai dura 2 saptamani apoi nr testelor va scadea ca se termina concediile
    • 0 (16 voturi)    
      Nu, vor intra cei pe baza de definitie de caz (Miercuri, 4 august 2021, 15:32)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Rata de pozitivare va creste intre sosoci si se vor testa mai mult cei pe baza de definitie de caz, ca vor fi contactii sosocilor.
  • -4 (12 voturi)    
    vine (Miercuri, 4 august 2021, 13:22)

    costelo999 [utilizator]

    valul 4 intrebarea este apare si valul 5 sau 6 , o fi ca la G 4G 5G 6G, cu cipuri micrisift bine ca nu de la aple ca sunt mai slabe si pe alta configuratie, vine si cu lockdown? cu inchideri de circiumi si terase ? cu somaj platit ? oricum romanica este pe relaxare totala si cu masaj cervical, uraaaa relaxare uraaa lockdown, vineeee valul patruuuuuu.
  • -4 (28 voturi)    
    Sosocilor, sper ca aveti bani de cimitir... (Miercuri, 4 august 2021, 13:31)

    Miky60 [utilizator]

    E clar, nu mai au nicio sansa sosocii! Ori se vaccineaza, ori vor ajunge sa isi planga rudele ca altii pe ei nu o sa-i planga.
    Cazurile cresc exponential, sosocii au 100% sanse sa ia virusul si sa faca forme grave, deci ori se vaccineaza ori o sa asculte in continuare ce le zice popa la biserica sau ce le spune Dragnea, Putin, sosoaca, mircea badea sau gadea!
    Noi, cei responsabili si intelectuali ne-am vaccinat si suntem paziti de forme grave!
    • -3 (13 voturi)    
      Gho, (Miercuri, 4 august 2021, 16:01)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      iar ai gresit canalul ?
    • -2 (18 voturi)    
      75% din populatie sunt sosoci (Miercuri, 4 august 2021, 16:18)

      obelisc [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      daca faci parte din minoritatea de 25%, nu crezi ca problema e la tine?
      de ce s-au vaccinat doar 60% din personalul medical (statistici oficiale)/ chiar restul de 40% sunt idioti?
      daca s-au imbolnavit 1 mil de oameni, oficial, si neoficial 5 mil, si au murit 30.000, 99.9% dintre ei aveau boli grave, ce e atat de grav la acest covid?
      daca au trecut prin boala intre 5-10 mil de oameni fara sa ajunga la spital, inseamna ca nu e asa o mare problema cu acest covid
      te-ai gandit ca poate nu toata lumea vrea sa-si bage in corp un medicament experimental, despre a carui eficienta se poate vorbi doar din 2024?
      nu mai jigni oamenii, este alegerea fiecaruia daca vrea sau nu sa se vaccineze
      nu iti pui problema ca nu sta nimeni sa moara in casa si inseamna ca cei 5 mil care se zice ca s-au imbolnavit dar nu sunt inregistrati la DSP inseamna ca nu au avut mare lucru?
      daca cineva a trecut prin boala si nu a avut mare lucru , de ce sa se vaccineze?
      mai sunt intrebari la care nu raspunde nimeni, asa ca mai usor cu jignirile
      poate ca oamenii vor mai multe raspunsuri inainte sa se vaccineze
      • +2 (2 voturi)    
        cate intrebari ai (Joi, 5 august 2021, 12:25)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui obelisc

        si niciun raspuns :)
        uite, iti mai adaug eu una, de fapt cea mai importanta intrebare pe care ar trebui sa o ai in minte:
        de ce tarile civilizate, cu procent foarte mare de populatie educata, au rate foarte mari de vaccinare, iar tarile sarace, cu educatia praf si populatia majoritar analfabeta, au ratele de vaccinare foarte mici?
        iti garantez ca daca gasesti raspuns la intrebarea asta, o sa te luminezi putin :)
  • +12 (16 voturi)    
    Dialog pe strada, undeva in jud.Giurgiu (Miercuri, 4 august 2021, 13:36)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Doua femei intre 50 si 60 de ani.
    - Te-ai vaccinat ?
    - Da-i dracu' cu vaccinu' lor, nu-mi fac 7 injectii, ca asa vrea ei... ! Dac-o fi sa ma ia Al da Sus, asta e...
  • +6 (14 voturi)    
    E clar (Miercuri, 4 august 2021, 13:58)

    ploiesteanu [utilizator]

    tulpina delta e majoritară, e pericol. Iar ne întoarce pandemia!
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 august 2021, 17:23)

    [anonim]