Eficiența vaccinului Pfizer scade la 84% după șase luni - studiu

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 21:53 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri Comirnaty de la Pfizer
Foto: Facebook
Eficiența vaccinului anti-Covid dezvoltat de Pfizer și BioNTech scade de la 96% la 84% după șase luni, potrivit unui studiu publicat miercuri, o scădere care ar putea alimenta necesitatea unei eventuale a treia doze, relatează STAT News.com.

Datele, publicate înainte de o evaluare „inter pares”, sugerează că vaccinul are o eficiență generală de 91% în prevenirea Covid-19 în primele șase luni.

În studiul aflat în desfășurare, pe 44.000 de voluntari, eficiența vaccinului în prevenirea oricărei infecții Covid care provoacă chiar și simptoe minore a păut să scadă în medie cu 6% la fiecare două luni după administrare. A atins un vârf de peste 96% în primele două luni de la vaccinare și a scăzut la 84% după șase luni.

Împotriva formelor severe de boală, care includ persoanele cu niveluri scăzute de oxigen din sânge sau care sunt spitalizate, eficacitatea generală a vaccinului a fost de 97%.

Pentru Paul Offit, medic pediatru și expert în vaccinuri la Spitalul de Copii din Philadelphia, rezultatele sunt „foarte liniștitoare”.

”Potențiala nevoie de rapeluri este legată de numărul oamenilor complet vaccinați care dezvoltă forme severe”, a spus Offit, care adaugă că numărul acelor persoane este de doar 3% după șase luni, sugerând că două doze ale vaccinului Pfizer oferă protecție adecvată.

În timp ce datele sugerează că vaccinul Pfizer și BioNTech oferă o protecție durabilă împotriva celor mai grave simptome ale Covid-19, studiul lasă deschisă posibilitatea ca dozele de rapel să fie în cele din urmă necesare pentru a reduce infecția.

Dacă eficacitatea vaccinului continuă să scadă cu o rată observată în studiu, va scădea sub 50% în 18 luni de la vaccinare, în contextul în care pragul pentru utilitatea unui vaccin este de 50% eficiență.

Aceasta ar susține afirmația companiei Pfizer că două doze de vaccin nu vor fi suficiente pentru a oferi protecție pe termen lung. Autoritățile federale americane au susținut că persoanele care au fost complet vaccinate nu au încă nevoie de doze de rapel, dar continuă să analizeze date noi.

Vaccinul Moderna a avut o eficiență de 90% împotriva unei forme simptomatice de Covid-19 și 95% împotriva bolilor severe după șase luni, a declarat compania în aprilie. Johnson & Johnson nu a dezvăluit încă date privind eficacitatea pe șase luni.

Studiul Pfizer, desfășurat cu voluntari din Europa și America, nu analizează dacă vaccinul ar putea fi mai puțin eficient împotriva variantei Delta.



Compania farmaceutică americană Pfizer a anunţat miercuri că o a treia doză de vaccin anti-COVID-19 poate ''impulsiona puternic'' protecţia împotriva variantei Delta a coronavirusului SARS-CoV-2, comparativ cu schema de vaccinare cu două doze, potrivit datelor preliminare ale unui studiu, consemnează agenţia EFE, potrivit Agerpres.

Aceste date arată că o a treia doză de vaccin produce de 5 ori mai mulţi anticorpi împotriva variantei Delta la persoanele cu vârste cuprinse între 18 şi 55 de ani şi de peste 11 ori mai mulţi anticorpi la persoanele din grupa de vârstă 65-85 de ani, comparativ cu nivelul anticorpilor creaţi după a doua doză.

Pfizer estimează că această a treia doză de consolidare ar putea multiplica cu 100 neutralizarea variantei Delta, faţă de schema alcătuită din două doze.

Aceste date se regăsesc într-o prezentare discutată în cadrul unei conferinţe telefonice pentru analiza rezultatelor financiare trimestriale ale companiei farmaceutice.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7252 vizualizari

  • +3 (21 voturi)    
    Alo? (Miercuri, 28 iulie 2021, 22:17)

    Luk [utilizator]

    "[...] studiul lasă deschisă posibilitatea ca dozele de rapel să fie în cele din urmă necesare pentru a reduce infecția."
    Cu alte cuvinte cei vaccinati n-au nicio problema cu spitalele, dar sa mai faca o doza ca sa nu mai ia deloc? Pai n-ar fi mai ieftin sa aiba o raceala si sa se imunizeze definitiv (cel putin tinerii si persoanele sanatoase dintre ei)?
    • -3 (7 voturi)    
      Buna idea, hai sa facem asa cu toate bolile... (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:50)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Cine vrea o poliomelita ca sa nu mai dam bani pe vaccin?

      Ai uitat ca multi care au avut Covid s-au reinfectat dupa cateva luni? Sau vrei sa faci cate un Covid la 6 luni in loc de rapel?
      • +5 (5 voturi)    
        Care sunt aia multi (Joi, 29 iulie 2021, 0:53)

        winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui taro

        Vino cu un numar, cu un link ceva. Eu stiu de ceva de genul 1 la un milion.
    • -3 (7 voturi)    
      Diferenta majora? (Joi, 29 iulie 2021, 0:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Uiti ca diferenta majora dintre anticorpii lasati de vaccin si cei lasati de sars2 este ca daca faci covid poti ramane cu sechele, cel mai "bun" rezultat fiind lipsa mirosului, printre cele mai proaste o capacitate pulmonara scazuta, iar la cei cu comorbiditati diverse amplificari ale lor care pot fi chiar si fatale.

      Deci daca e sa joc la zaruri, prefer sa fac tratament periodic care reduce sansele sa am sechele si sa risc niste efecte secundare ce pot fi oarecum controlate si care sa nu fie fatale sau severe pe termen lung.

      Ah ca pot avea predispozitie si sa nimeresc un efect secundar fatal? De ex. la AZ? Da, e adevarat. La fel pot muri si de la o pneumonie rezultata de la diverse gripe sau meningite cu mutatii sau in urma carora am complicatii.

      Sau chiar sa ma calce o masina pe zebra sau sa ma sufoc inecandu-ma cu o bucata de carne.

      Daca stau sa balansez asa, rezultatul final cand trag linie e ca nu am niciun control asupra viitorului asa ca macar sa ma ghidez unde am un minim de control (dat prin auto-sugestie evident, ca stiu ca nu am nici asa...).

      Dar daca tu vrei sa o joc p-aia ca vaccinurile nu-s bune e alegerea ta.
      • +3 (5 voturi)    
        Alo? (Joi, 29 iulie 2021, 1:03)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Ai citit ce zic israelienii? 60% dintre cei vaccinati fac Covid. Asta-i cam 2 din 3, cetatene.
        • 0 (2 voturi)    
          ? (Joi, 29 iulie 2021, 2:10)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Majoritatea studiilor sunt axate pe vaccinuri. Avem studii la fel de extinse de ex. pe cati rezista la boala dupa ce au avut-o sau cate mame/tati au transmis anticorpi nou nascutilor?

          Comparam mere cu pere. Studii extinse pe efectele sau non-efectele vaccinurilor vs nimic.

          Daca vrei sa citesti doar ce iti confirma co nspiratiile, mai citeste un articol: https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias

          Cu placere!
          • 0 (2 voturi)    
            Multumesc! (Joi, 29 iulie 2021, 8:53)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Multumesc pentru link, dar nu cred in conspiratii si cred ca situatia de deja destul de clara. Nu mi-ar folosi la nimic sa aprofundez problema, nu-s de meserie. Toate femeile insarcinate transmit imunitatea copilului, am o situatie similara in familie si stiu. Sunt cateva lucruri certe, lucruri care se pot numara si pe care putem conta:
            1) Vaccinurile te feresc de formele grave
            2) Imunitatea naturala te fereste sa te reinfectezi (exista exceptii, dar probabiliatea este foarte mica), iar daca totusi te reinefectezi, faci o forma mult mai usoara decat prima data
            3) Vaccinurile nu te opresc sa iei, sa faci si sa dai boala (opresc asta doar intr-o mica masura)
            Toate celelalte lucruri vehiculate in spatiul public sunt balarii, povesti vehiculate fie de conspirationisti, fie de propovaduitorii "salvarii prin vaccin".
            In incheiere: comparam numere mari, cetatene. Sunt sute de milioane de oameni care au avut Covid si miliarde care s-au vaccinat, eu cred ca se pot trage niste concluzii, daca nu esti deja convins ca ai descoperit "adevarul".
            Nu uitati ca am mai avut pandemii si toate s-au stins prin imunizarea naturala a populatiei, nu s-au inventat pandemiile in 2019, in regula? Nu te poti astepta sa gasesti un vaccin perfect impotriva unei gripe, dar uite ca avem unul care reduce numarul de forme grave si de decese, doar ca DOAR ATAT face. E un lucru foarte bun, nu mi-e clar care-i problema?! Anul viitor o sa aflam ca cei care s-au reinfectat sau au luat Covid dupa vaccinare nici n-au stiut ca au o problema (cu exceptia celor a caror stare de sanatate era compromisa grav), sunt absolut convins de asta.
            Abordarea trebuie nuantata, trebuie sa sfatuim oamenii cu probleme de sanatate si varstnicii sa se vaccineze si trebuie sa incetam cu prostia vacinarii intregii populatii pentru ca nu-i necesara si e contra-productiva.
          • 0 (2 voturi)    
            Inca un lucru (Joi, 29 iulie 2021, 9:00)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Spuneti ca majoritatea studiilor sunt bazate pe vaccin si, din pacate, trebuie sa va dau dreptate. Cu toate acestea avem posibilitatea sa tragem concluzii privind la situatia si evolutia pandemiei in tarile care nu prea s-au descurcat cu vaccinurile. Varianta indiana se opreste chiar si in India sau Rusia, nu doar in Israel, Olanda sau UK. Nu-ti trebuie studii de specialitate pentru te uita pe niste grafice, asa-i?
  • -1 (21 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 28 iulie 2021, 22:24)

    Un_cetatean_oarecare [utilizator]

    Constatam ca la alfa si beta a tinut, nu stricam rezultatele vazand ce se intampla la delta. Nu e in protoculul de studiu.

    Acum a aparut delta. Avand in vedere ca a tinut la alfa si beta trebuie doza 3 si doza 4 ca sa tina la delta...aveti incredere bizonilor, sunteti pe mainile priceputilor. Cand va apare theta, vor stii ca dozele 11 si 12 au fost fantastic de bune pentru....samd....ia uite 100 de mld pe an pentru pfizer and the others dintr-un singur produs.

    Peste vreo cativa ani, epuizam alfabetul grescesc si trecem la kanji....sunt cateva zeci de mii, ne ajung pentru secolul asta....
  • +4 (6 voturi)    
    Certificatului Verde mai e valabil dupa 6-7 luni? (Miercuri, 28 iulie 2021, 23:18)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Daca nu, atunci trebuie sa ne vaccinam din nou?
    Daca da, atunci nu mai pricep nimic..
    • +3 (3 voturi)    
      O sa fie valabil (Joi, 29 iulie 2021, 9:04)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      Sunt convins ca o sa fie valabil macar inca un an. Daca indraznesc sa-l conditioneze de urmatoarele doze de vaccin o sa devin unul dintre cei mai inversunati adversari al vaccinarii anti-covid.

      Tocmai pentru ca sunt vaccinat.
  • +1 (3 voturi)    
    cam bulibaseala (Joi, 29 iulie 2021, 6:50)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    studiile astea ar trebui mai rasfirate asa ca incep sa fie contradictorii si zapacesc lumea. Ba israelienii spun ceva americanii altceva englezii altceva hotarati-va bre sau nu le mai faceti. Gasiti alte metode.