Un bărbat care și-a bătut joc pe mediile sociale de eforturile de vaccinare a murit de Covid

de A.Th.C.     HotNews.ro
Marţi, 27 iulie 2021, 11:04 Actualitate | Coronavirus


Protest impotriva masurilor antiepidemice in statul Alabama
Foto: USA TODAY Network / ddp USA / Profimedia
Stephen Harmon avea 34 de ani. El a murit la Corona Regional Medical Center, la o oră cu mașina spre est de la Los Angeles. Înainte de spitalizare, el se amuza pe seama eforturilor de vaccinare: „Am 99 de probleme, dar un vaccin („vax”) nu este printre ele”, a scris luna trecută pe Twitter, scrie NBC News.

Pe 8 iulie scrisese: „Oamenii lui Biden care merg din ușă-n ușă ar trebui numiți JaCovid Witnesses” – aluzie la cultul Martorii lui Iehova, potrivit agenției Associated Press.

Cu trei zile înainte de deces, Harmon a mai scris: „Dacă n-ai încredere în Dumnezeu că mă poate vindeca în locul acestui ventilator prost, stai afară din camera mea de terapie intensivă, nu e loc aici pentru teamă sau lipsă de credință!”. A mai postat fotografii cu el pe patul de spital, scriind că are pneumonie, nivel de oxigen critic și că va fi intubat: „Nu știu când mă voi trezi, rugați-vă pentru mine”.

Moartea lui a fost „incredibil de demoralizatoare”, a declarat dr. Oren Friedman, care tratează pacienți cu Covid-19 la Cedar-Sinai Medical Center din Los Angeles. El a spus că numărul internărilor a crescut de 10 ori din cauza variantei Delta. „Practic, fiecare persoană care se îmbolnăvește atât de grav că trebuie spitalizată, nu este vacinată”, a afirmat dr. Friedman.

Harmon mergea la Hillsong Church din Los Angeles. Parohul Brian Houston l-a descris ca „unul din cei mai generoși oameni”.

„Ca biserică, noi urmărim binele spiritual al oamenilor din comunitățile locale. În probleme medicale îi încurajăm puternic să urmeze îndrumările medicilor lor. În timp ce mulți din personalul clerical, conducere, enoriași au primit vaccinul Covid, recunoaștem că este o decizie personală pentru fiecare persoană, pe care s-o ia cu sfatul profesioniștilor din medicină”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4512 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    A murit (Marţi, 27 iulie 2021, 11:18)

    moto33 [utilizator]

    "CU" si nu "DE" Influenza.
  • -9 (21 voturi)    
    Si? (Marţi, 27 iulie 2021, 11:22)

    Klaus el-Sadat de Golf [utilizator]

    A luat o decizie si si-a asumat un risc, ca oricare alt om. Altul poate decide altfel si este f bine ca e asa.
    • +13 (17 voturi)    
      mda (Marţi, 27 iulie 2021, 11:55)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Klaus el-Sadat de Golf

      asa este, si eu zic la fel... cine vrea sa-si asigure riscuri n-au decat... e democratie totusi...

      problema este ca astia care isi asuma riscuri ocupa paturi de spital, resurse si doctori

      si e posibil sa te duci cu, copilul la spital cu apendicita si sa-ti moara.. pt ca spitalul e plin de astia care isi asuma riscuri si nu au loc si de copilul tau...

      aici ce mai faci ?
  • +12 (22 voturi)    
    ! (Marţi, 27 iulie 2021, 11:36)

    tudorr [utilizator]

    Darwin awards winner!
    • -8 (10 voturi)    
      Mai povestim dupa 2-3 ani...nu iti uita ideea. (Marţi, 27 iulie 2021, 11:43)

      Un_cetatean_oarecare [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      !
  • +5 (5 voturi)    
    Faine proverbe avem (Marţi, 27 iulie 2021, 11:51)

    A78 [utilizator]

    Prostului nu trebuie sa ii furi căciula : și-o pierde singur .
  • -13 (15 voturi)    
    Serios! (Marţi, 27 iulie 2021, 12:12)

    idealogul [utilizator]

    Am mai posta si cu alte ocazii linkuri catre stiri unde diversi vaccinisti convinsi (medici, influenceri etc.) au murit la scurt timp dupa ce au luat vaccinul.
    Caz clasic era medic polonez tanar sanatos in floarea varstei foarte mistocar cu cei credinciosi.
    A murit rapid dupa vaccinare.
    Le spuneti si lor Darwin award winner!
    Oricum ateii nu au inteles nimic din falsa teorie a lui Darwin. Nu conteaza daca mori conteaza daca lasi urmasi genetici care sa iti perpetueze ADN-ul.
    Si statistic ateii darwinsti nu au copii iar habotnicii religiosi au copii. Asa ca Darwin award winner! o iau ateii in 99% din cazuri.
    Mai mergeti la scoala si invatati oleaca.
    • +8 (8 voturi)    
      Wow, te-a daramat cu d-zeu n-a miscat un deget? (Marţi, 27 iulie 2021, 12:40)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      Nu trebuie sa te ataci atât de mult. Shit happens. M-ar interesa cazurile alea de morti de vaccin, daca ai vreo dovada, in afara ca ti-a spus un popar ...
  • 0 (2 voturi)    
    Pastorul a zis corect (Marţi, 27 iulie 2021, 15:18)

    BEDE [utilizator]

    Biserica chiar nu are nici o competență în chestiuni medicale, ea având rostul de a se ocupa de cele spirituale.
    Altfel, omul s-a dovedit a fi cam prost și a ales să ia de bune niște sfaturi proaste. Cel puțin pare că a murit mântuit, ceea ce contează mult. Altfel, un vaccin sau un tratament reușit ce poate face decât doar să amâne moartea. Și după aceea? Unii ar zice că după aceea nu mai este nimic. Dar, dacă ar fi așa, atunci de ce la atât de mulți le este groază de moarte, dar celor care au credința că Isus este Mântuitorul lor nu le este teamă?
    • +1 (1 vot)    
      you know? (Marţi, 27 iulie 2021, 21:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      In primul rand esti pe pamant si ar trebui sa ai grija de cele pamantesti, inclusiv de banii tai.

      cele pamantesti sunt legate de sanatate, deci implicit haine, mancare, acoperis deasupra capului, si de partea materiala banuti necesari sa iti duci traiul decent pentru tine si familia ta.

      Astia care uita ca mersul pe pamant inseamna sa dai carnii ce este carnii si mai apoi ce este al lui Dzeu lui Dzeu sunt in mare eroare pentru ca daca ii dai numai lui Dzeu automat, cu mare bucurie, ajungi rapid la cele vesnice.

      Sa dai Cezarului ce este al Cezarului - nu uita