Arafat despre scenariile pentru valul patru al pandemiei: Decât să închidem iar economia, mai bine permitem accesul măcar unei categorii de persoane-vaccinații

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 iulie 2021, 8:37 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: captura tv
În contextul în care Europa se pregătește pentru al patrulea val al pandemiei de coronavirus, șeful DSU Raed Arafat a declarat, la Digi24, că abordarea se schimbă peste tot în lume, iar autoritățile nu ar dori să ajungă din nou să închidă economia complet. Astfel, Arafat nu exclude ca accesul în anumite sectoare - cum ar fi industria HoReCa - să fie acordat măcar unei categorii de persoane: cele vaccinate.

Săptămâna viitoare urmează să fie discutată o eventuală hotărâre CNSU pentru măsurile care vor fi în vigoare de la 1 august. „O să vedem care sunt măsurile care rămân la fel, dacă sunt modificări, aceste lucruri urmează să se stabilească în cursul săptămânii care vine, iar între timp sunt convins că se va discuta inclusiv la nivel politic care va fi abordarea (în eventualitatea unui nou val pandemic - n.r.)”, a declarat Raed Arafat, vineri seara, la Digi24.

„Vedem toată Europa ce face, vedem în jurul nostru care este modelul și care este situația. Majoritatea țărilor europene au restricții mult mai mari decât la noi. În ziua de astăzi, poate rămânem printre cei mai puțin restricționați, dar e clar că dacă începe să crească - și foarte multe țări se gândesc la acest aspect - ne uităm la ce impact are pe sistemul sanitar și mai ales pe secțiile de terapie intensivă. Dacă impactul este limitat și dacă vaccinații duc la limitarea impactului pe terapie intensivă - și sper să crească numărul lor, să nu mai ajungem la cazuri critice la spital - abordarea este bună. Dacă vezi că este un impact major pe spitale și pe terapie intensivă și crește și mortalitatea și începem să intrăm într-un val cum am avut la sfârșitul anului trecut, începutul acestui an, abordarea este alta”, a explicat Raed Arafat. „Există această abordare, că nu mai abordăm numărul total al cazurilor, ci abordăm mai degrabă impactul pe partea de spitalizare să vedem dacă numărul total se traduce în internări masive în spital, în consum masiv de locuri la terapie intensivă sau nu, având în vedere că există un procent de vaccinați”, a punctat șeful DSU.

El a explicat că trebuie aprofundată o analiză care să arate câți dintre vaccinați într-adevăr ajung să aibă o formă mai gravă, care necesită oxigen sau terapie intensivă, și câți dintre nevaccinați ajung acolo. Doar vaccinații în restaurant - o posibilitate.

„Cert este un lucru: nimeni nu vrea să impacteze economia la maxim, adică impactul pe economie se va dori să fie cât mai mic. Asta înseamnă ca alternative gen: da, nu intră toată lumea într-un restaurant în interior, dar vaccinații vor putea să intre sau vaccinații și testații vor putea să intre - măsuri pe care le vedem în Franța, în Grecia în unele zone - va fi posibil să se întâmple”, a declarat Raed Arafat.

Sunt doar ipoteze



„Nu vreau să se ia că am spus că așa va fi, eu dau ipoteze văzând ce este în alte țări și fiind sigur că este imposibil să revenim la închideri totale și să spunem că gata, închidem restaurantele complet, închidem totul complet, când există o categorie de oameni care reprezintă un risc minor dacă intră și consumă și participă la aceste activități și atunci impactul economic este unul mai mic”, a adăugat șeful DSU.

El a explicat că o eventuală restricționare a accesului pentru nevaccinați s-ar face de la o anumită rată de incidență, care era luată în calcul și anterior pentru introducerea de restricții la nivel local - 3 la mie, 7 la mie etc. „Dacă ajungem la incidență de 3 la mie, vom ajunge să spunem: în interiorul restaurantelor scădem capacitatea, închidem, nu permitem să se deschidă sau o să spunem: îți permitem să ai capacitatea mai mare, dar cu condiția să ne asigurăm că cei care intră nu transmit, nu sunt bolnavi și așa mai departe”, a arătat Arafat.

Nu va fi vorba despre o discriminare, pentru că nevaccinaților li se va da varianta testării pentru a avea acces în restaurante, de exemplu.

”În acest fel, permitem activităților economice să se desfășoare. Poate limităm, dar nu cu o limitare cum a fost înainte, când nu aveam vaccinul și nu puteam să facem aceste lucruri. Accept această soluție, ca să nu am un impact economic major, ca să nu închizi totul”, subliniază șeful DSU.

„Dacă cineva îți spune nu vreau să mă vaccinez, nu vreau să mă testez, dar vreau să fac de toate și nu mă interesează ce pățesc cei din jurul meu, atunci avem o problemă. Cel mai puțin corect lucru este ca orice om să creadă că poate să facă absolut orice vrea punând viața altora în pericol. Asta este cel mai puțin corect”, a argumentat Raed Arafat.

Șeful DSU susține și vaccinarea obligatorie a personalului medical. „E o abordare corectă, pentru că protejezi inclusiv pacientul aici. Să faci o protecție reală într-un mediu în care este foarte propice să se răspândească boala, în spitale, unde ai oamenii în saloane, unde medicul și asistenta se plimbă de la un pacient la altul, faptul că cer vaccinarea sau testarea nu are nimic ciudat, chiar este o măsură foarte normală”, a punctat medicul Raed Arafat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4911 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    cred si eu (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 8:57)

    cucuveauamov [utilizator]

    in tara lui "decat" , decat atat s-a putut gandi
    • -4 (22 voturi)    
      Discriminarea e ILEGALA in Romania (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 9:51)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si daca lasi doar vaccinatii in MALL va da mall-ul faliment adica se inchide economia
      • -1 (23 voturi)    
        Aberezi (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 10:28)

        Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Românul nu poate fără mall, așa că macar pt asta se va vaccina :)))
        Serios vorbind, mallul este o entitate privată și, argumentând treaba cu sănătatea publică, îți poate restricționa accesul așa cum vrea:) așa că mai taci cu discriminarea șoșocistă
        • +3 (17 voturi)    
          deci mall-urile pot restrictiona accesul oricui? (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 10:47)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

          deci dupa mintea voastra un magazin poate restrictiona accesul unei persoane pt ca e 'o entitate privată' pe orice baza: RASA, RELIGIE, etc ?


          deci mall-ul ne spui ca poate sa nu lase catolicii sa intre doar pt ca e 'o entitate privată'?
          • 0 (6 voturi)    
            poate restrictiona pe motive medicale (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 20:48)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

            Ia spune-i unui Mall sau clientilor lui ca leprosii au voie liber in incinta fiindca e discriminare?
            Si mai sunt boli de tipul asta care nu au disparut!
        • -3 (7 voturi)    
          vorbesti TIMPENII (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 20:00)

          nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

          atita vreme cit orice societate plateste TAXE e PUBLICA, deci e DISCRIMINARE
      • -1 (7 voturi)    
        n-ai inteles Grif, alternativa e inchiderea totala (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 20:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        .
        Si nu, economia nu se inchide fiindca se inchide mall-ul.
    • +3 (11 voturi)    
      Unde a stat (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 17:00)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nea Arahat in ultima perioada, mai ca imi era dor de el. Pacat ca nu-l mai are pe tovarasu' ala cu geaca de piele... faceau un cuplu aproape sado-maso....
    • +3 (5 voturi)    
      Arafat arestat (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 23:18)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Arafat scapa nearestat. Mai devreme sau mai tarziu.
  • +7 (33 voturi)    
    in paralel (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 9:08)

    autan [utilizator]

    nevaccinatii se gandesc sa nu mai plateasca taxe si impozite. Sigur gradual ca impactul sa fie mic. Se mai ia un drept se mai taie o taxa, in tandem cu deciziile lui "fauci" de ro. La 3 drepturi, la 7 drepturi. Desigur sunt doar ipoteze. "Cel mai putin corect" lucru este ca orice politician sau persoana din aparatul de stat sa creada ca poate face orice cu banii altora.
    Asteptam TIR-urile, ca a mai trecut un an si nu am putut construi sectii covid in spitale. "Stim" ca TIR-urile sunt mai bune si mai scumpe. Sigur, pandemia e de vina si nevaccinatii si incalzirea globala.
    Daca ne batem joc hai sa fie in dublu-sens. Voi ne luati la misto in declaratii noi va raspundem la fel.
    • +1 (17 voturi)    
      Si asta fara misto (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 10:45)

      autan [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Pfizer and BioNTech's Covid-19 vaccine is just 39% effective in Israel where the delta variant is the dominant strain, according to a new report from the country's Health Ministry.
    • -2 (20 voturi)    
      Că mari plătitori de taxe sunt (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 11:23)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui autan

      Cei cu școala vieții, smecherasii de pa Anglia, angajații pe salariul minim care se cred deștepții luând de bune informații false de pe Facebook sau cei uitați pe la țară cu 8 clase.
      • -1 (15 voturi)    
        vorbesti in nume propiu , nu? (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 11:57)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Imi place modestia ta. La modul serios ce studiu ai ca doar smecherasii de la Anglia, si cei cu salariu minim pe economie refuza vaccinul?
        Sau crezi ca oricine crede ca supozitile tale au valoarea unui studiu de specialitate?
        Daca vrei sa vorbim despre situatia mea financiara, studiile mele iti las in particular adresa mea de mail.
        • -2 (10 voturi)    
          Mai sunt și oameni cu ceva școală antivacciniștii (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 19:39)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          Dar tot nu pot să-ți explice de ce nu se vaccinează. Unii aberează cu solzi, boli de sânge și alte prostii de EV mediu, dar pur și simplu fie le e frica, fie ii doare undeva de restul oamenilor. Oare cum poți raționaliza să îți îmbolnăvești părinții sau bunicii? tu nefăcând nimic...
          • +1 (11 voturi)    
            Nu se vaccineaza (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 19:54)

            winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Pentru ca nu au nici un beneficiu. Sunt tineri sanatosi. Nu exista argument medical pentru vaccinarea tinerilor sanatosi. Pentru ce sa isi asume riscul vaccinului experimental daca au 0 risc la covid? Insusi producatorul recunoaste xa nu se stiu efectele pe termen mediu si lung. Ignori realitatea sau ce?
            • +2 (2 voturi)    
              "Sunt tineri sănătosi" (Duminică, 25 iulie 2021, 0:23)

              Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

              Ar fi bine dacă NUMAI tinerii nu se vaccinează.
              Din păcate nici vârstnicii nu au atins măcar 40% vaccinare.

              Citez din următorul articol: https://bit.ly/3hZk3Oe
              „Cea mai mare rată de acoperire vaccinală este la grupa de vârstă de 60-69 de ani, peste 37%, urmată de grupa de vârstă 70 -79 ani, 34,7%"
          • +1 (7 voturi)    
            + (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 19:55)

            winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            Ii imbolnavesti si daca esti vaccinat. Nu e nici o diferenta, vezi cazurile singapore sau islanda. Esti in urma cu stirile.
      • -1 (1 vot)    
        Da (Duminică, 25 iulie 2021, 8:37)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Scriu din Anglia, eu fiind smecheras, problema mea principala era Arafat si conditiile din spitalele romanesti. Ca toti aia din trending pe yt pe care ii "vezi" non-stop promovand nediscriminarea si statul de drept. Ce intuitie de roman "dastept" ai.
    • +6 (16 voturi)    
      Eric Clapton refuza sa cante doar pt vaccinati (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 11:28)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui autan

      evident ca stirile cu protestele nevaccinatilor din Australia sau asta cu Eric Clpaton nu vor aparea la tv de propraganda Digi24

      https://www.bbc.com/news/world-us-canada-57934379
      • +6 (18 voturi)    
        anu trecut harafat a internat asimptomaticii (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 12:56)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        cu forța, caz unic în Europa...după aia a mințit în mod jegos că-n toată Europa e așa...https://www.youtube.com/watch?v=x3ggLGPQtkI&ab_channel=SintezaZileicuMihaiGadea...dacă io zic că harafat îi un mincinos infect, îs cenzurat...uite d-aia avem încredere în vaccinuri, harafați, gheorghiți, cîți și alți pidemiologi
        • +5 (7 voturi)    
          Sa nu uitam... (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 20:55)

          Liros [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          ...cu izoleta din dotare.
      • +1 (3 voturi)    
        Clapton (Duminică, 25 iulie 2021, 8:38)

        autan [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        A avut probleme mari dupa vaccin.
        Eric Clapton feared he would ‘never play again’ after ‘disastrous’ time with vaccine.
  • 0 (22 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 10:20)

    HP [utilizator]

    Sau luați-vă grașii, moșii și diabeticii și aveți două opțiuni:

    a) arest la domiciliu forțat, cu pază armată la scara blocului

    b) vaccinare forțată

    Grupele de risc sunt de vină pentru toată prosteala asta, atunci grupele de risc să fie targetate.
  • -1 (13 voturi)    
    fosarte bine (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 11:57)

    martel55 [utilizator]

    daca statul va obliga angajatorii sa permita und eeste posibil unca de acasa a celor nevaccinati si scoala nline a copiilor....poate asa vor fi in sfarsit protejati vacinatii...ca au ajuns niste obiecte scare, desi se contmaineaza si ei, transmit si ei mai dpearte, se imbolnavesc si chiar mor
    • -5 (19 voturi)    
      Întotdeauna ca exista un procent de nevaccinati (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 14:37)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Din prostie (apleacă urechea la fakenews și nu au capacitatea sa vadă adecarul), din nepăsare (cred ca nu pot fi afectați - dar părinții sau bunicii se pot îmbolnăvi ca ei nu s-au vaccinat, continua restrictii, se înrăutățește situația economica) , dar unii au contraindicații sau sfaturi gratuite din partea unor doctori leneși care nu vor sa se complice (bătrâni, boli terminale, gravide). La o parte din vaccinați nu se obține răspuns imun (transplanturi, alte interacțiuni medicamentoase sau alimentare)
      Cu cât procentul ala de nevaccinati e mai mic boala dispare de la sine. Problema e însă apoi păstrarea numărului mic de cazuri în lipsa restricțiilor, locale și globale.
      În Maldive aia sunt vaccinați cu chinezărie. Dar în general țările sărace nu au avut acces la vaccinuri.
      • +3 (9 voturi)    
        Cum (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 19:57)

        winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        “Se pot imbolnavi ca ei nu s’au vaccinat? “ pe ce lume traiesti? Vaccinatii se infecteaza si transmit, nu e nici o diferenta, de aceea discriminarea e arbitrara, fara baza stiintifica!
  • +9 (21 voturi)    
    In Anglia degeaba s-au vaccinat (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 13:11)

    Dr. Alexandru Morar PhD [utilizator]

    Eu sunt in Londra de cativa ani si de vreo 5 luni refuz intens sa ma vaccinez. Ziceti ce vreti dar colegii mei de la munca s-au vaccinat, toti cei 17 - lucrez intr-un start-up. Eu am continuat sa muncesc de acasa.

    Acum o saptamana si ceva s-au dus toti la office party la ceva gradina de vara, sa vada si meciul. Acum 14 dintre ei sunt bolnavi, 5 in spital, inclusiv CEO-ul.

    Toti erau vaccinati cu doza dubla.
    • -2 (10 voturi)    
      Asta este (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 16:58)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Alexandru Morar PhD

      cand singura optiune este un vaccin "second-hand" care a fost lansat prematur si cu multe probleme de executie...
      Nu degeaba Europa a sistat vaccinarea cu AZ.
    • +3 (11 voturi)    
      asta e pe dincolo, (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 20:07)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Dr. Alexandru Morar PhD

      unde se executa ce se spune. Pe aici unii chiar rupti in cur, fara salar, sau fara scoala cind vor MAI SI GINDESC, iar treaba cu ginditul ii oftica tare pe astia din conducere de aici si de dincolo
  • +6 (14 voturi)    
    Actiunea "Opriti-l pe Arafat!!" (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 18:45)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Acest ins cam dubios se baga in chestii unde are competente ZERO BARAT. Medicina de urgenta (sau mai bine zis managementul medicinei de urgenta) nu are nici o treaba cu medicina preventiva si cu atat mai putin cu economia. Nu numai covid-ul ucide ci si criza economica. Opriti-l pe Arafat!!
  • +1 (9 voturi)    
    si (Sâmbătă, 24 iulie 2021, 20:12)

    nick1587873340950 [utilizator]

    cum vor lucra de acsa cei din turism, transport, minerit, vinzari, constructii si asa mai departe ? IS CURIOS DE RASPUNS
  • +4 (4 voturi)    
    Reminder lui Arafat! (Duminică, 25 iulie 2021, 9:15)

    mike123 [utilizator]

    Si vaccinati pot fi purtatori si raspandaci COVID!
    Logica de ...Arahat!
  • +2 (4 voturi)    
    In UK si Israel... (Duminică, 25 iulie 2021, 9:34)

    mike123 [utilizator]

    Unde s-a vaccinat la greu, peste 50% din decesele COVID in spitale sint din randul vaccinatilor!
    Qui prodest? Adicalea,"cine are de cistigat" ?
    Raspuns, BIGPHARMA si Guvernele corupte ca sa institue "dictatura COVID" - spre binele cetatenilor, desigur!
    • 0 (0 voturi)    
      50% din decesele COVID din randul vaccinatilor (Duminică, 25 iulie 2021, 20:46)

      Bandolino [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      În schimb în Africa numai 0,1% dintre decedaţii de covid sunt vaccinaţi.
      Dvs. aţi trage de aici concluzia că vaccinaţii sunt mai bine protejaţi.
      Aceasta concluzie ar fi GREŞITĂ, fiindcă numai 2% din populaţia Africii este vaccinată (https://www.bbc.com/news/world-africa-53181555)