Imunitatea colectivă, imposibil de realizat fără vaccinarea antiCovid a copiilor şi adolescenţilor - experți germani

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 6 iulie 2021, 8:53 Actualitate | Coronavirus


Vaccin
Foto: Freepik
​Imunitatea colectivă va fi probabil imposibil de realizat fără vaccinarea copiilor şi adolescenţilor, potrivit Societăţii germane pentru Imunologie (DGfI), relatează marţi dpa citată de Agerpres.

''De obicei, se presupune că va exista o imunitate colectivă atunci când între 60% şi 70% din populaţie este protejată împotriva agentului patogen. Dar aceasta presupune că agentul patogen nu se poate înmulţi la acele persoane fizice'', a declarat vicepreşedintele DGfI Reinhold Foerster citat de Funke Media Group.

Foerster a apreciat că este o problemă diferită cu Sars-Cov-2: oamenii pot transmite virusul, chiar dacă ei înşişi nu sunt bolnavi, chiar dacă sunt vaccinaţi şi nu prezintă simptome.

Varianta Delta a intensificat situaţia. ''Este mult mai contagioasă. Îi afectează foarte mult pe adolescenţi şi copii'', a precizat el. ''Atât timp cât această categorie de vârstă nu este vaccinată deloc sau vaccinată doar puţin, nu vom ajunge la o imunitate colectivă'', a apreciat, de asemenea, vicepreşedintele DGfI Reinhold Foerster .

Potrivit Institutului german Robert Koch (RKI) pentru controlul bolilor, cel puţin 85% din populaţia cu vârsta între 12 şi 59 de ani şi 90% dintre cei cu vârsta de 60 de ani şi peste ar trebui să fie vaccinaţi în totalitate împotriva variantei Delta.

"Dacă această rată de vaccinare este atinsă la timp, un al patrulea val anunţat în toamna sau iarna viitoare pare puţin probabil'', potrivit unui document RKI difuzat luni.

Deocamdată, Comisia permanentă pentru vaccinare (Stiko) nu a emis o recomandare generală de vaccinare pentru copiii cu vârsta de 12 ani şi nu există un vaccin aprobat pentru copiii cu vârsta sub 12 ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3054 vizualizari

  • +12 (22 voturi)    
    epsilon, zeta, eta, theta, iota, kappa, lambda, mu (Marţi, 6 iulie 2021, 9:00)

    maiorulmura [utilizator]

    ...imunitatea de turma va fi atinsa la omega
    • +13 (13 voturi)    
      relax (Marţi, 6 iulie 2021, 10:26)

      tusnami [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      trecem la alfabetul chinezesc dupa aia
  • +8 (12 voturi)    
    Batranii cand ii vaccinam? (Marţi, 6 iulie 2021, 9:34)

    Lok [utilizator]

    Daca doar ei mor de gripa Wuhan, atunci nu de ei trebuie sa ne ocupam in principal? Care e ideea asta sa vaccinam copii cand batranii nu sunt vaccinati?
    De ce nu se concentreaza campaniile de vaccinare pe batrani?
  • +9 (11 voturi)    
    Germanii să nu vorbească (Marţi, 6 iulie 2021, 9:45)

    Un cititor [utilizator]

    că au luat bătaie de la englezi.
  • +11 (21 voturi)    
    Logic, nu? (Marţi, 6 iulie 2021, 10:00)

    feedback [utilizator]

    Deci avem așa:

    Pentru că 1) Vaccinurile nu opresc îmbolnăvirea și răspândirea virusului trebuie să 2) vaccinăm copiii și adolescenții ca să 3) avem imunitate colectivă.

    Poftim, ce? Pentru că vaccinurile NU oferă imunitate trebuie să băgăm mai multe ca să ce? Să nu ofere imunitate și să nu împiedice răspândirea oricum?

    Sigur nu-s britanici plimbătorii ăia de hârtii?
  • +6 (12 voturi)    
    Noi am cam vrea să știm și „de ce?” (Marţi, 6 iulie 2021, 11:11)

    hsl [utilizator]

    că de păreri suntem sătui.
    De ce trebuie să se vaccineze o categorie de persoane ai căror membri nu se îmbolnăvesc, virusul nu se dezvoltă atunci când le infectează organismele (deci nici nu suferă mutații) și nu transmit mai departe particule virale viabile (transmit doar particule „moarte” sau care nu pot infecta)?
    Și de ce ar trebui să se vaccineze o persoană imună (care nu se îmbolnăvește sau care face forme ușoare, pentru că ori are anticorpi de la o infectare anterioară, ori are un sistem imunitar cu memorie celulară - termen folosit în studiile care încep să apară tot mai des - dată de alte coronavirusuri și care fac ca organismul lor să dezvolte anticorpi care neutralizează și SC2)?
    • +3 (5 voturi)    
      Banu trebuie sa curga. (Marţi, 6 iulie 2021, 11:43)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      Consumul este baza economiei. Cativa copii intepati nu fac cat miliardele de Dollaz!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Și eu sunt pentru ca banii să curgă (Marţi, 6 iulie 2021, 14:59)

        hsl [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Dacă ar plăti costul doar cei care vor să se vaccineze pe ei și pe copiii lor, n-aș avea absolut nimic împotrivă nici cu acest aspect (de ce mi-ar păsa mie cum și cheltuie alții banii?), însă vaccinurile se cumpără cu bani publici (deci și ai mei) așa că am tot interesul să fac tot ce ține de mine astfel încât cât mai multă lume să cunoască dacă are nevoie de vaccin sau dacă irosește de pomană banii statului nostru (care și fără această cheltuială sunt puțini).
    • +1 (1 vot)    
      Erată (Marţi, 6 iulie 2021, 13:16)

      hsl [utilizator] i-a raspuns lui hsl

      „ai cărei membri”
  • +15 (19 voturi)    
    ii mai crede cineva ? (Marţi, 6 iulie 2021, 11:16)

    aaxx [utilizator]

    Chiar mai crede cineva toate chestiile astea ?

    Mai bine inchideti TV-ul si siteurile de stiri pentru o viata sanatoasa
    • +4 (6 voturi)    
      baiul (Marţi, 6 iulie 2021, 15:01)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui aaxx

      Baiul e că ne închid ăștia iar în case și ne taie drepturile la toamnă-iarnă sub pretext că nu știu ce variantă de tulburare pseudoștiințifică numită tulpina x face "ravagii" în spitale goale.
  • +7 (9 voturi)    
    Hei! (Marţi, 6 iulie 2021, 11:48)

    Mazeta [utilizator]

    Mai sunt pisicile și hamsterii. Nu cred că se poate ajunge la imunitate colectivă fără vaccinarea animalelor de companie.
  • -6 (8 voturi)    
    Cam tarziu (Marţi, 6 iulie 2021, 13:09)

    tontu [utilizator]

    Vaccinarea trebuia inceputa cu raspandacii/tinerii si ar fi fost mult mai putine cazuri.
  • +1 (3 voturi)    
    Experti in ce? (Marţi, 6 iulie 2021, 18:48)

    wintershadow [utilizator]

    In produs $$$$ din piatra seaca poate. Astia or sa ne spuna sa v@kkinam si mortii din cimitir in curand.