România vinde vaccin anti-Covid mai multor ţări; un milion de doze pentru Danemarca / Florin Cîţu: Ţinta era să eliminăm pandemia şi ţinta a fost atinsă

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 28 iunie 2021, 21:14 Actualitate | Coronavirus


Florin Cîțu
Foto: Agerpres
Premierul Florin Cîţu a afirmat, luni seară, că România va vinde vaccin anti-Covid-19 mai multor ţări, Danemarca urmând să primească un milion de doze. Totodată, Cîţu a susținut că ţinta principală - aceea de a elimina pandemia - a fost atinsă, chiar dacă ţintele de vaccinare anunţate în repetate rânduri nu s-au atins.

Premierul a fost întrebat cu privire la dozele de vaccin anti-Covid-19 care urmează să expire, relatează Agerpres și News.ro.

„Avem aceste statistici. O parte dintre doze au fost exportate. Nu dintre cele care urmau să expire acum pe 30, poate şi din cele care urmau să expire acum pe 30, dar există o analiză a tuturor, avem un contact cu mai multe ţări pentru a exporta, pentru a dona. În fiecare zi primim cereri. Ştiţi foarte bine că în Danemarca o să trimitem mai multe. În Danemarca vindem. Vindem în mai multe ţări. Cred că un milion de doze în Danemarca. Ministerul Sănătăţii are toate cifrele”, a spus Florin Cîţu.

El a precizat că este vorba de vaccin Pfizer, care va fi vândut la preţul de achiziţie.

„Când a fost făcută strategia pentru UE, toate ţările au avut aceeaşi strategie. S-au contractat mai multe pentru că trebuia să ajungem în acelaşi moment în care vindeam în alte ţări şi strategia este de a vinde la preţul de achiziţie”, a afirmat premierul.

Întrebat dacă este mulţumit de campania de vaccinare, având în vedere că ţintele anunţate în repetate rânduri nu au fost atinse, Florin Cîţu a afirmat: „Am atins cea mai importantă ţintă. Ştiţi foarte bine că ieri în Bucureşti nu a fost niciun caz în 24 de ore. Ţinta vaccinului este aceea de a elimina pandemia şi ţinta este atinsă”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11745 vizualizari

  • +4 (26 voturi)    
    Tinta (Luni, 28 iunie 2021, 21:25)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Momentan e liniste, nr noilor infectii (dar si al testelor efectuate) este jos. Mi-e teama insa ca ne aflam in timpul linistii dintre doua valuri. alte tari profita de acest moment pentrui a vaccina masiv. Romania este pe penultimul loc in UE, atat la nr. de vaccinuri administrate la 100 de locuitori, cat si la procentul persoanelor ce sunt imunizate complet.

    Vaccinarea a mers rapid intrucat au existat multi doritori sa se vaccineze, mai ales in orasele mari si in zonele mai dezvoltate ale tarii. Acum, odata ce acesti oameni s-au vaccinat, nu stiu cat succes mai are campania de vaccinare.

    Majoritatea populatiei ramane nevaccinata si mi-e teama ca vor aparea frecvent focare locale. Sper sa gresesc, altfel Catu se imbata cu apa rece.
    • +1 (19 voturi)    
      Dimpotriva (Marţi, 29 iunie 2021, 6:13)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Singurii ce se imbat cu apa rece sunt negationistii. Vor plati cu viata daca varianta Delta va face ravagii si la noi.
      • +3 (7 voturi)    
        corect, dar trebuie ridicate si restrictiile (Marţi, 29 iunie 2021, 8:02)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

        pentru ca impiedica imunizarea naturala, care trebuie realizata, chiar daca exista o rata de 2-3% decese si de 10-15% sechele.
      • -3 (7 voturi)    
        ... (Marţi, 29 iunie 2021, 8:51)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

        depinde ce fel de vaccinuri sunt exportate. Daca e Astra Zeneca nu e bai, din graficele de pe UK cam trece virusul prin el.
        https://www.worldometers.info/coronavirus/country/uk/
        Englezii sunt practic la aceleasi cifre ca in varful valului 2 desi sunt printre cei mai vaccinati. Deocamdata Pfizer pare sa tina.
        • +4 (4 voturi)    
          Scrie in text (Marţi, 29 iunie 2021, 10:05)

          TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

          ""El a precizat că este vorba de vaccin Pfizer, care va fi vândut la preţul de achiziţie.""
  • -4 (24 voturi)    
    Mda (Luni, 28 iunie 2021, 21:36)

    Luk [utilizator]

    S-a repliat, dar nu poti sa-l contrazici, cel putin nu inca. Tintele au fost intotdeauna paturile ATI si decesele, nimic altceva.
    • -3 (27 voturi)    
      A zis ca vaccineaza 5 milioane in Iunie. Tinta (Marţi, 29 iunie 2021, 0:01)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Tinta a fost ratata complet dar el NU vrea sa dea socoteala pentru minciuna si pt ratarea tintei de vaccinare asa ca el numeste un ESEC ca un succes

      toti vedem un esec numai el, lunatic, vede un succes
      • +2 (22 voturi)    
        Cum sa dea socoteala? (Marţi, 29 iunie 2021, 6:17)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Adica daca prostul vrea sa ramana prost sa plateasca profesorul?

        Tinta a fost stabilita pe principiul capacitatii si sperantei ca oamenii nu pun botul la campaniile de dezinformare. Asta e! Pretentiile de la populatie sunt prea mari. Suntem pe penultimul loc ca acolo merita multi sa fie. Ce mai atata tam-tam!
      • +5 (11 voturi)    
        Asa a zis (Marţi, 29 iunie 2021, 9:13)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Asa a zis, doar ca pe mine nu ma intereseaza chiar atat de mult "tintele" de tipul asta, ma intereseaza sa revenim la normal . Avem un deces pe zi si asta-i chiar foarte putin, nu inteleg nici macar pe ce baza se poate declara stare de alerta in continuare.
  • +4 (36 voturi)    
    Ce fumează baiatu’ asta? (Luni, 28 iunie 2021, 21:41)

    Pinochio [utilizator]

    Vorbim prin Septembrie despre înfrângerea pandemiei.
  • +5 (31 voturi)    
    Care tinta a fost atinsă? (Luni, 28 iunie 2021, 21:43)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cea de 9 milioane?
    • +1 (1 vot)    
      Tinta a fost de a elimina pandemia (Miercuri, 30 iunie 2021, 22:36)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Tinta nu era sa vaccinezi toata populatia, pentru ca nu are rost sa mai vaccinezi pe cineva care este deja imun la boala pentru ca a trecut cu bine prin boala si e ca si vaccinat.

      La noi in caz ca habar nu ai care sunt statisticile tinta de a elimina pandemia a fost atinsa.

      Avem extrem de putine cazuri noi de covid-19.
      Vezi aici graficul cu numarul de cazuri.
      https://covid19.geo-spatial.org/statistici/statistici-generale?chart=cazuri-pe-zile

      Populatia s-a imunizat la noi in mod natural prin imbolnavire, nu prin vaccinare pentru ca nu au fost vaccinati decat 20% din populatie

      Din cei 20% vaccinati au fost mai ales dintre cei care erau atat e expusi la covid19 incat sigur luasera boala, vorbesc aici de: personal medical, cadre didactice si alti angajati care lucreaza cu publicul. Deci probabil realist vorbin a fost salvat maxim "10%" din populatie ori asta nu poate explica scaderea brusca a cazurilor de covid.

      Vaccinurile noastre oricum urmau sa fie aruncate in caz de nefolosire, deci mai bine sa le dam la doritori.

      Lumea care a trecut prin boala oricum nu mai vrea sa se vaccineze.
  • +4 (36 voturi)    
    Muhuhuhu (Luni, 28 iunie 2021, 21:44)

    Vaka [utilizator]

    "Am vazut un cal maiastru
    Imbracat in alabastru"

    Cu cu seringa intr-o mana mana si masca in cealalta a eliminat pandemia. un erou, un demiurg, zeu, ce mai.
    Nu mai bine il exportam pe Cutzu in India, Brazilia, sa faca curat si pe acolo, facem un ban la buget?
  • -4 (24 voturi)    
    sa ne amintim declaratia asta in septembrie (Luni, 28 iunie 2021, 22:16)

    adi.i [utilizator]

    Valul 4 ar fi fost prevenit daca am fi avut o acoperire vaccinala de doua treimi pe putin. Cum sa vinzi un milion de vaccinuri cand tu nu ai doua treimi acoperire vaccinala? Sa ne amintim faptele astea in toamna-iarna.
    • +9 (27 voturi)    
      Ce altă variantă are? (Marţi, 29 iunie 2021, 0:37)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      Să lase vaccinurile să expire și să le arunce? Dacă oamenii nu vor să se vaccineze acum când sunt vaccinuri gârlă să le fie de bine!

      E foarte posibil să vină un nou val și atunci va începe spectacolul obișnuit: Ăia care sunt foarte inteligenți azi și-ți explică de ce nu le trebuie să fie înțepați vor chirăi ca șobolanii otpăriți că de ce nu se fac urgent un milion de vaccinuri pe zi ca să ajungă și ei mai repede la rând
      • -5 (11 voturi)    
        nu vaccinuri, o sa ceara locuri rezervate la ati! (Marţi, 29 iunie 2021, 7:58)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        .
      • +6 (8 voturi)    
        Dap (Marţi, 29 iunie 2021, 9:17)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        E o lume foarte ciudata. Ba se plang de una, ba de alta. Vom vedea ce urmeaza prin toamna-iarna. Asa-i: e o tampenie sa le pastrezi si sa expire cand ai alternativa de a le vinde.
  • +11 (25 voturi)    
    Si a atins (Luni, 28 iunie 2021, 22:29)

    Costi888 [utilizator]

    Tinta. Orice victime vom avea de acum incolo nu pot fi imputate guvernului. Fiecare pasare pe limba ei piere. Se vaccineaza “prostii” de danezi, romanii n au nevoie :))
  • +2 (22 voturi)    
    mulțumim din inimă șoșocilor care nu se vaccinară (Luni, 28 iunie 2021, 22:41)

    di livio [utilizator]

    șoșocii cei mult înfierați cu mînie proletară, șoșocii riscă să fie păpați de covrigu ucigaș...șoșocii își riscă viețile pt echilibrarea balanței de plăți cîțiste, amu de mîine sigur vor fi bani pt creșterea alocațiilor copiilor...sper că nu pt creșterea pensiilor speciale
  • -3 (23 voturi)    
    delir, delir, delir! (Marţi, 29 iunie 2021, 0:29)

    hdd [utilizator]

    Premierul Câțu delirează!

    Pandemia, așa cum este ea definită în dicționar, nu poate fi eradicată prin efortul unei singure țări, fie ea China, India sau US. Nu mai vorbim de nesemnificativa (nici demografic, nici științific, nici politic) Românie.

    Deci, mai ușor cu lauda de sine.

    Apoi, stai așa că nu-i așa.
    Varianta Delta face ravagii.
    Toată lumea s-a convins în final că vorbim de o tulpină distinctă de gripă SEZONIERĂ care va reveni odată cu scăderea temperaturii și reluarea activităților indoor.

    Vaccinurile luptă cu varianta actuală și sunt o barieră esențială împotriva unui nr extrem de mare de îmbolnăviri.
    Dar pandemia e departe de a se fi terminat.
    Virusul a avut o bază de mutații de peste 100mil de subiecți. Ca niciodată în istoria sa.
    Natura face mutații aleatoare și care se dovedește mai contagioasă învinge. Delta va deveni, se pare, dominantă.

    Din fericire, vara asta nu sunt așa de multe cazuri. Foarte bine.

    Dar Covid-19 e aici și se simte bine.
    Nu pleacă nicăieri.

    Pariu că reluăm lockdown-urile din Decembrie:Ianuarie:Februarie?
    • +4 (16 voturi)    
      Faci confuzie (Marţi, 29 iunie 2021, 6:32)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Pandemia e una, boala si patogenul e alta. Precum gripa asa si covidul va continua sa existe si vor fi nevoie de vaccinari de sezon. Dar pandemia din perspectiva economica, a fost eliminata. Multe tari isi redeschid economiile. Cat despre varianta Delta, face ravagii, momontant aceste ravagii reprezinta infectari dar nu spitalizari. Noi, cand vorbim de ravagii, ne referim la cat de mult afecteaza atat vietile oamenilor, mortalitatea cat si sistemul de sanatate. Pt. cei vaccinati, spitalizarile sunt reduse foarte mult, mortalitatea e infima. Pt. cei nevaccinati, cu mila Domnului, ca asta au vrut. Nu vad de ce ar mai fi un lockdown. N-au decat sa se vaccineze daca isi pun probleme.
      • +2 (6 voturi)    
        Foarte corect! (Marţi, 29 iunie 2021, 9:41)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

        Jos palaria!
      • +2 (6 voturi)    
        cap ingust... (Marţi, 29 iunie 2021, 10:01)

        sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui bardiCristi

        Asa um aparitia tulpinei delta ne arata, ce ivaccinati nu se pot culca pe o ureche si sa ii lase sa moare pe cei nevaccinati... pentru ca atunci cind numarul de imbolnaviri creste , creste si probabilitatea de aparitie a unor mutatii noi... si cine stie, poate chiar una foarte agresiva pentru care vaccinul nu ofera protectie... si atunci sa vezi disperare.
        Comentariul asta e tipic pentru romanii "smecheri" eu sint mai destept decit ceilalti romani, deci e ok sa ii fur ca oricum sint prosti si merita. E greu de inteles ca ne salvam sau disparem impreuna pentru
  • +4 (10 voturi)    
    dar sa fi donat (Marţi, 29 iunie 2021, 0:35)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    si noi niste vaccin Pfizer la "fratii" din R Moldova nu am fi putut? Ca alta sansa la vaccin oricum nu au. Sa facem si noi mai mult pentru ei acum cand avem ocazia.
  • +2 (8 voturi)    
    Toamna se numara bobocii (Marţi, 29 iunie 2021, 5:21)

    tontu [utilizator]

    Cum e cu eliminatul pandemiei vom vedea abia in toamna cand vom avea valul 4. Tot atunci vom vedea si cat de eficiente sunt vaccinurile impotriva tulpinei delta.
  • +1 (13 voturi)    
    n-ai eliminat bre nimic (Marţi, 29 iunie 2021, 6:38)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    stai asa ca mai vine. Poate nu la fel de brutal si de amploare da inca amiba e printre noi.
  • +8 (14 voturi)    
    de ce mai purtam masti si de ce nu deschideti (Marţi, 29 iunie 2021, 7:52)

    Antenistontel [utilizator]

    institutiile publice pentru accesul contribuabililor, ca de aia se numesc publice si sunt finantate de contribuabilii care le finanteaza, dar de cand cu pandemia sunt tinuti, vara-iarna, pe la usi!
  • -3 (7 voturi)    
    Mare vanator Citu (Marţi, 29 iunie 2021, 9:57)

    sorin3 [utilizator]

    E deosebit de bun... schimba tinta din mers!
    De fapt o sa aflam prin septembrie ca tinta era sa vinda 2 milioane de doze de vaccin si ca a atins defapt tinta care era sa obtinem personal medical deosebit de bine calificat in lupta contra variantei delta.
    Cine trebuia sa convinga oamenii sa se vaccineze? nu cumva chiar guvernul? dar cu PNL care e profund antivaccinist... cu S. Campeanu , Nica si altii care mai degraba luptau cu USR decit cu pandemia...
    Asta e , iarasi se va ingrijora Johannis la toamna.
    • +1 (1 vot)    
      Nu guvernul trebuie sa mai convinga (Miercuri, 30 iunie 2021, 22:45)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Este responsabilitatea oamenilor sa se vaccineze, sa nu mai aruncam vina pe altii.

      Ai vaccinuri gratuite, programarea se face usor, te poti vaccina fara programare, ai zi libera sa te vaccinezi, primesti mici.

      Oamenii au fost informati pe toate canalele posibile sa se vaccineze.

      Evenimentele nu sunt deschise decat celor vaccinati.

      Ce dracu ar putea sa mai faca guvernul decat sa accepte si gandirea celor mai multi dintre romani care s-au saturat sa mai fie invatati si obligati de guvern sa se vaccineze. Si cei mai multi s-au saturat de lockdown.

      Daca impinge masurile de vaccinare mai tare guvernul actual va deveni nepopular si va fii acuzat si pe buna dreptate de dictatura medicala.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce greoi se exprima Vasilica asta al lu' Citu... (Miercuri, 30 iunie 2021, 0:26)

    salvatore [utilizator]

    Se screme teribil pana spune ceva. Stiti cum e vorba aia romaneasca: trei vorbe cinci prostii. Asta e, cu asta defilam, asta e tot ce poate sa produca "dreapta" in momentul asta.
  • -1 (1 vot)    
    Inteleapta masura (Miercuri, 30 iunie 2021, 22:53)

    mmagic [utilizator]

    Lumea nu mai vrea vaccinuri si nu mai vrea lockdown !

    Domnu prim-ministru asteptam si ridicarea lockdown-ului ca sa fie totul ok !

    Nu va mai uitati in gura panicosilor, iepurasii fricosi vor ramane oricum iepurasi fricosi, ei vor sta in globul lor ascunsi oricum si vor papa spirt si dezinfectant, dar mai sunt multi altii care nu sunt atat de vocali si care nu sunt de acord pe buna dreptate cu turma de speriosii.

    Protectia de turma a fost atinsam, prin imbolnavirea naturala a populatie, suntem bine!

    Daca vine tulpina D cum aud ca se vehiculeaza, cei vaccinati nu vor avea niciun atu fata de cei care s-au imbolnavit si imunizat natural, pentru ca din cate se aude vaccinul nu prea ajuta la noua tulpina.
    • 0 (0 voturi)    
      Britanicii spun altceva (Sâmbătă, 3 iulie 2021, 8:43)

      Mihai_RD [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Nu stiu unde ai auzit tu ca cei vaccinati nu vor avea niciun atu in fata noii tulpine.
      Britanicii spun cu totul altceva: https://www.gov.uk/government/news/vaccines-highly-effective-against-b-1-617-2-variant-after-2-doses
      • 0 (0 voturi)    
        anticorpi vaccinati cu anticorpi fosti bolnavi (Marţi, 6 iulie 2021, 9:26)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_RD

        Comparam pe cei vaccinati cu cei trecuti prin boala! Da !?

        Unde ai vazut tu studii comparative intre cei trecuti prin boala si cei vaccinati ? Ca eu le caut si nu le gasesc ! De ce nu se fac oare? Ca nu inteleg nici eu? Pentru ca nu poate nu prea exista deosebire. Sa treci prin boala inseaman sa generezi anticorpi COVID19 care iti raman si te protejeaza la fel ca un vaccin, doar ca e gratis si natural si mai bun.