GRAFIC ​Topul județelor după rata de vaccinare. București, pe primul loc, Suceava la coada clasamentului

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 22:02 Actualitate | Coronavirus


​Bucureștiul conduce în topul ratei de vaccinare antiCOVID, urmat de județul Cluj, fiind singurele două în care procentul persoanelor vaccinate din populația eligibilă trece de 40%. La polul opus se află Suceava, unde a fost cel mai grav focar de coronavirus, și Botoșani.

Astfel, în București s-a vaccinat 45,15% din populația eligibilă pentru vaccinare, 12+, și 39,46% din totalul populației.

În Cluj, acoperirea vaccinală a populatiei eligibile este de 41,93%, iar în rândul și de 37,03% în cazul populației totale.

Top 5 acoperire vaccinală:

București
  • populatie eligibilă - 45,15%
  • populație total - 39,46 %
Cluj
  • populatie eligibilă - 41,93%
  • populație total - 37,03 %

Sibiu
  • populatie eligibilă - 35,45%
  • populație total - 30,66%

Brașov
  • populatie eligibilă - 33,29%
  • populație total - 28,76

Timiș
  • populatie eligibilă - 32,30%
  • populație total - 28,37%

La polul opus se află Suceava, unde s-a vaccinat doar un procent de 15,84% din populația eligibilă, acoperirea fiind raportat la totalul populației de 13,47%.

La Botoșani, 17,09% din persoanele peste 12 ani s-au vaccinat, procentul raportat la totalul populației fiind de 14,91%.

Click pe poza pentru a mări:












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11772 vizualizari

  • +7 (29 voturi)    
    Moldova..... (Joi, 24 iunie 2021, 22:29)

    gigiN [utilizator]

    ....(plus sudul )... "mandria "arii !!!
    • -10 (24 voturi)    
      Vaccinat nevaccinat (Joi, 24 iunie 2021, 23:28)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Restrictiile oricum nu se ridica. Vezi UK sau Israel. Acum macar stim o treaba.
      • +13 (17 voturi)    
        . (Vineri, 25 iunie 2021, 1:10)

        Raid [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        ce treaba stii? ca ce care ajung prin spitale acum sunt in proportie de 99% nevaccinati. deci tot voi mentineti pandemia in picioare
      • +1 (3 voturi)    
        în românia e invers (Vineri, 25 iunie 2021, 6:26)

        berenger [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

        vaccinat, nevaccinat, restricțiile tot se ridică!
  • +10 (24 voturi)    
    Explicabil Sv & Bt! (Joi, 24 iunie 2021, 23:44)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cu mandria in cap!
    Moldovenii sunt fruntea!
    Clar ca nu mai merg in concediu pe acolo!
    Daca media Sv a 15% e clar ca in Bucovina sau in zona rurala nu s-a auzit de vaccin!
    Schimbați zona de concediu după procentul de vaccinare!
    • -4 (16 voturi)    
      ! (Vineri, 25 iunie 2021, 0:14)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      E studiu oficial facut anul trecut in municipiu in luna IUNIE si 21% deja aveau anticorpi. Au trecut majoritatea prin boala, de aceea nu prea se vaccineaza+baticul face ca creierul sa nu fie foarte oxigenat!
    • +9 (15 voturi)    
      n-au invatat nimic din cei 1200 morti (Vineri, 25 iunie 2021, 0:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      majoritatea chiar din resedinta de judet, un orasel de 100 mii de locuitori in care fiecare ar cunoaste pe cineva care s-a imbolnavit grav sau a murit.
    • -1 (7 voturi)    
      Aha, (Vineri, 25 iunie 2021, 7:07)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      cred ca sufera aia profund ca nu ti mai vad masca purtata la 35 de grade pe la ei :)))))))))))...au insomnii unii, cosmaruri altii! Eu o sa merg la ei in concediu :), te oftici? Am avut covid, ca si ei de altfel.
  • +8 (22 voturi)    
    Asta e topul prostiei (Vineri, 25 iunie 2021, 0:49)

    Popcea [utilizator]

    Cu cat rata de vaccinare e mai mica, cu atat populatia din acea zona e mai needucata si mai speriata de cipuri 5G implantate de Bill Gates. De parca are ce face Bill Gates cu informatiile primite de la cipul lu' țața Leana, vanzatoare la piață la Suceava, sau de la cipul lui Nea Vasile, taietor de frunze la caini din Botosani. Si prostii astia se vor imbolnavi in toamna, rata de infectare va creste, se vor inchide iar restaurante si alte afaceri, iar tolomacii tot nu vor intelege cat rau fac.
  • +5 (13 voturi)    
    SV, BT, Moldova in general (Vineri, 25 iunie 2021, 6:26)

    Coresponedntu [utilizator]

    este coloana credintei ortodoxe in Romania, spatiul pelerinajelor religioase, al manastirilor si zecilor de mii de calugari. Moldova este cea mai credincioasa parte a tarii, care a dat intotdeauna cei mai multi patriarhi. IN Moldova BOR stapaneste, am vizitat anul trecut zona Neamt, Ceahlau, toate capacitatile turistice apartin bisericii, este fabrica de bani a caracatitei BOR, neplatitiare de impozite Pe unde m-am cazat, am aflat ulterior ca apartine bisericii.
    Cu cat biserica e mai puternica, cu atat trebuie sa te astepti ca lumea sa fie mai rezistenta la nou, inovatie, schimbare, stiinta, vaccinare samd.
    Nu e de mirare ca bune parti din Moldova alaturi de sudul extrem al Romaniei, Teleorman, reprezinta zonele cele mai ocolite de investitii straine, cele mai inapoiate si sarace regiuni ale tarii.
    • +1 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 25 iunie 2021, 12:07)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Asa e, politicieni canci, dar de popi din Moldova e full la Bucaresh! Saraci suntem trupul si cu duhul!