6 luni de la debutul campaniei de vaccinare: unul din 4 români cu vârsta peste 12 ani s-a vaccinat. "Imunitatea de turmă" va fi atinsă când vor fi vaccinați 2 din 3 români

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 18:26 Actualitate | Coronavirus


Centru vaccinare drive thru
Foto: Primaria Municipiului Galati
4.661.527 de români s-au vaccinat până acum cu una sau două doze, dintre care peste 4,4 milioane de persoane s-au vaccinat cu schemă completă, a anunțat joi medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19. Acest lucru înseamnă o acoperire vaccinală de aproximativ 25% la nivel național, la care se adaugă și procentul de imunitate colectivă obținut după trecerea prin boală, spune Valeriu Gheorghiță. Rata de vaccinare este încă foarte departe de procentul considerat optim pentru asigurarea așa-numitei "imunități de turmă" - două treimi din populație.

Campania de vaccinare împotriva COVID-19 a început în România acum 6 luni, pe data de 27 decembrie, într-o primă etapă fiind imunizat personalul medical.

Peste 237.000 de persoane s-au vaccinat la nivel național în ultima săptămână, atât cu doza 1, cât și cu doza 2, a anunțat coordonatorul campaniei de vaccinare.

8 județe au rată de acoperire vaccinală de peste 30% din populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.

Reamintim că vaccinarea categoriei de vârstă 12-15 ani a început în România în primele zile ale lunii iunie, după ce Agenția Europeană a Medicamentului a autorizat vaccinul Pfizer pentru administrarea la această grupă de vârstă. Vaccinarea împotriva COVID-19 la persoanele cu vârsta mai mică de 12 ani nu este autorizată în acest moment.

Cea mai mare mare rată de acoperire vaccinală:
  • București - 45,14% din populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Cluj - 41,9% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Sibiu - 35,4% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Brașov - 33,2% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Timiș - 32% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Constanța - 31,9% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Alba - 30,9% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.
  • Județul Ilfov - 30% populația rezidentă eligibilă, cu vârsta de peste 12 ani.

Cea mai mare rată de acoperire vaccinală pe grupe de vârstă:
  • 60-69 de ani - peste 36,5%
  • 70-79 de ani - 34,2%
  • 50-59 de ani - 33,8%

La categoria de vârstă 12-15 ani s-au vaccinat peste 16.139 de persoane cu cel puțin o doză - 1,9% din populația eligibilă din această grupă de vârstă.

La categoria de vârstă 16-19 ani s-au vaccinat cu cel puțin o doză 125.876 de persoane - 15,3% din populația eligibilă.


Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4122 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    ha, ha, ha (Joi, 24 iunie 2021, 18:54)

    gopo2016 [utilizator]

    oricum romani sint o turma, care se vinde pe doi mici , nu mai e nevoie de vaccinare ca turma e gata de a se "vindeca"
    • -7 (15 voturi)    
      Minusuri (Joi, 24 iunie 2021, 20:21)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Adevărul doare.
      • +1 (11 voturi)    
        Păcat că (Joi, 24 iunie 2021, 22:33)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        nu și prostia.
    • +1 (7 voturi)    
      Corect este "românii" si nu "români" (Joi, 24 iunie 2021, 23:08)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Cu doi "i"
  • +5 (23 voturi)    
    ! (Joi, 24 iunie 2021, 18:55)

    tudorr [utilizator]

    Nu stiu cum calculeaza astia dar eu din ce-am mai vb cu lumea, cunoscuti, etc. Iti numar pe degetele de la maini pe cei care NU au facut boala, in rest au facut toti!
    • +4 (8 voturi)    
      La mine e invers (Joi, 24 iunie 2021, 21:01)

      krysme [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Eu nr la degetele de la o mana cunoscutii care AU FACUT boala/au fost pozitivi la testul Covid.

      Probabil depinde de cercul de oameni in care te invarti. Cei pe care ii stiu eu (nu cunoscuti ai unor cunoscuti ci pers din cercul direct de contacte) au intrat in izolare si nu au mai dat si la altii.
    • -3 (11 voturi)    
      Si eu ma intreb ce e in capul lor (Joi, 24 iunie 2021, 22:05)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Numarul de cazuri redus desi numarul mic de vaccinari, demonstreaza clar ca s-a atins imunitate de turma de mult.
      E ca si cum ai zice "ignorati ce se intampla in realitate, imunitate de turma e cand zicem noi"
      • -2 (10 voturi)    
        @serbanTeodor (Joi, 24 iunie 2021, 23:17)

        kralizeh [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Serban, citeste ce inseamna imunitate de turma inainte de a te da in stamba. Nu de alta dar te contrazici singur.
      • 0 (6 voturi)    
        A fost o scadere generala la inceputul verii (Vineri, 25 iunie 2021, 9:40)

        sile_v [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Aproape in toate tarile Europei. Si imi e greu sa cred ca s-a ajuns la imunitatea de turma peste tot. In Romania am fi avut nevoie de 10-11 milioane de oameni imunizati in orice fel. Ori asta e cu siguranta imposibil.

        Si o sa vedeti imediat ca nu am ajuns la imunitatea de turma cand tulpina indiana (delta) o sa devina majoritara in Romania. Este de 8 ori mai contagioasa decat varianta initiala.

        P.S. Englezii au vaccinat 50% din populatie, nu 20%, ca noi. Chiar si asa, noua varianta i-a prins descoperiti. Ieri au avut 16.000 de noi cazuri. In aprilie avea 700.

        Pe scurt: folositi urmatoarele 30-60 de zile pentru vacanta si pentru a va vedea cu familia/prietenii. Si indemnati pe toata lumea sa se vaccineze. Pfizer, Asta si Moderna oferta eficacitate buna impotriva tulpinei delta.
        • 0 (0 voturi)    
          ! (Vineri, 25 iunie 2021, 12:05)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

          La noi au fugit de testare si raportate ca de dracu, in plus se testau oficial 1-2 persoane din 10-15 sa zicem cati au facut in acea familie. Stiu cazuri de petreceri de kraciun si anul nou bombati toti! Au disparut de pe "radar" vreo 3-4 sapt, n-au spus la nimeni, n-a fost nimeni grav si n-au sunat la 112 si aia a fost.
  • +3 (19 voturi)    
    Comparatie cu Germania (Joi, 24 iunie 2021, 18:56)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Vorba vine "comparatie", pentru ca situatiile sunt incomparabile, si la nivel economic, dar mai ales la nivel de mentalitate.

    Iata cateva date:
    - minimum o doza: 43,45 milioane (52,2% din total populatie - procentul variaza intre 46,4% in Sachsen si 59,2% in Bremen)
    - vaccinare completa: 27,8 milioane (33,5% - extreme: Brandenburg 30,9% / Saarland 40%)
    - miercuri 23 iunie: 1,267 mlioane de vaccinari, dintre care doua treimi (0,825 mil) rapel. Recordul pe zi dateaza din 12 mai: 1,41 milioane.

    Aici sunt nevoit sa-mi astept randul (momentan nu se fac programari pentru prima doza). In Romania nu se vaccineaza oamenii nici daca ii momesti cu mititei.
    • -9 (17 voturi)    
      in Germania au vaccinat prima data Politistii? (Joi, 24 iunie 2021, 19:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      intreb si eu ca sa facem o comparatie cu romania
      • +3 (7 voturi)    
        Politistii au fost in grupa 2 din 4 (Joi, 24 iunie 2021, 19:32)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Dupa cadrele medicale, dar inaintea farmacistilor.

        Daca esti asa curios in privinta prioritatilor la vaccinare in Germania, arunca un ochi aici: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/corona-informationen-impfung/corona-impfverordnung-1829940
        • +1 (1 vot)    
          In Germania primii au fost cei peste 80 de ani (Vineri, 25 iunie 2021, 15:10)

          Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

          Am tradus pagina aia, in Germania PRIMII au fost cei peste 80 de ani si apoi politistii

          in Romania primii au fost politistii si apoi cei peste 80 de ani, vezi diferenta?
      • +5 (9 voturi)    
        pai ce importanta mai are asta acum? (Joi, 24 iunie 2021, 20:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Spre deosebire de restul lumii, la noi te poti vaccina cu Pfizer fara programare, doar sa vrei. Si? Tot berbecul fuge de vaccin, de frica chipurilor lui bigeits... Rata asta de vaccinare de 25% arata cati dintre concetateni aleg sa creada stiinta si cati sunt manipulati de teoriile conspiratiei.
        • +1 (3 voturi)    
          si (Vineri, 25 iunie 2021, 9:46)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          unii inca mai cred in guvern...
  • +12 (28 voturi)    
    înțelegeți odată pt totdeauna că (Joi, 24 iunie 2021, 18:59)

    hdd [utilizator]

    În România NU sunt 19 mil. de oameni.
    Dacă! mai sunt 15mil.

    Restul vin acasă odată pe an sau mai rar.

    Nicio autoritate română nu are interesul să prezinte această realitate.
    Cum ar fi dacă la sat s-ar spune că, de fapt, din 3000 de buletine doar 500 locuiesc mai mult de 6 luni acasă?
    F multe comune ar pierde finanțări și proiecte.
    Nu se dorește.
    Nu există nicio pedeapsă dacă ai buletin în Ro și ai și rezidența în altă țară UE.
    În schimb, dacă vrei să-ți schimbi adresa de pe buletin în străinătate, cum ar fi normal - un potop de belele!!

    La fel la oraș.
    Singurele care sunt peste nr de locuitori de la recensământ sunt orașele dezvoltate:
    Buc, Cj, Is, Tm, Cta, Bv.

    Restul sunt orașe fantomă.

    Mai luați țara la pas și fără girofar, dnilor politicieni!
    • -5 (15 voturi)    
      Nu există nicio pedeapsă dacă ai buletin în Ro (Joi, 24 iunie 2021, 19:05)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      si inteleg ca ar trebui sa existe o pedeapsa?
      • +4 (4 voturi)    
        Nu, dar apari in statistici ca rezident in RO (Joi, 24 iunie 2021, 19:38)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Desi nu mai locuiesti acolo. Si eu figurez cu domiciliul pe strada X din Bucuresti, dar n-am mai trecut pe acolo de ani de zile.

        Daca renunti la adresa din RO, ai in schimb tot felul de probleme. Inclusiv pierderea dreptului de a mai avea buletin romanesc. Uite, de exemplu, la schimbarea de pasaport, mi s-a recomandat unul de "rezident in RO", altfel ambasada imi poate retine buletinul. Asta desi am rezidenta fiscala in Germania de ani buni.
    • -7 (11 voturi)    
      domnii politruci (Joi, 24 iunie 2021, 19:26)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      cred că au cumpărat vaccinuri pt 20 mil de oameni, ăsta era enteresu, cîți se vaccinează nu-ntere pe nime, decît declarativ...și cum zice Tudor mai sus, cre că marea majoritate au avut boala, cu simptome sau fără...asta-i realitatea din teren, ce vise de mărire are nea Gheorghiță, îi treaba lui
    • +1 (3 voturi)    
      Is? Moscova exfiltreaza masiv catre IS (Joi, 24 iunie 2021, 21:25)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      via Chisinau. La IS sunt cu domiciliul si in EU sunt cu lucrul.
    • +4 (6 voturi)    
      Romania are nevoie de un recensamant (Joi, 24 iunie 2021, 22:27)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Recensamant facut ca la carte si vazut cine mai exact locuieste in acest moment in locuinte si cine ar trebui sa locuiasca daca ar veni din strainatate inapoi!

      Ca ne tot imbatam cu apa rece ca avem 20 milioane dar cum sunt foarte multi plecati in strainatate aproape tot timpul probabil ca abia mai avem 16 mil stabili in tara.
  • -1 (11 voturi)    
    Vaccin vaccin vaccin (Joi, 24 iunie 2021, 20:40)

    MPavel [utilizator]

    Toti vb de vaccinare. Uite ca in Uk s-a facut vaccinarea la peste 43 milioane de oameni si au rata de infectie foarte mare inca. In Ro e mica comparat cu Uk. Nu zice nimeni despre cei care au avut boala si acum au anticorpi. Nu face nimeni o statistica sa stie ce % din populatie a avut boala si ce % din populatie are anticorpi. Toata lumea vaccin vaccin vaccin.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt diverse analize (Vineri, 25 iunie 2021, 9:47)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui MPavel

      Cele mai multe converg spre 6 milioane de romani care au facut boala.

      E insuficient pentru imunitatea de turma. Mai mult, imunitatea obtinuta prin boala e destul de subtire, tine cam 3-6 luni. Ai facut boala in noiembrie 2020? Poti foarte bine sa o faci si in noiembrie 2021.

      In UK, doar 50% din populatie a fost imunizata complet. 43 de milioane (70% din populatie) au facut doar prima doza cu Asta Zeneca. Adica vorbim de o eficacitate de 50% doar. Mai au si ei pana la obtinerea imunizarii de turma.
  • -2 (12 voturi)    
    "Imunitate de turma", (Joi, 24 iunie 2021, 22:09)

    dincannes [utilizator]

    ... dar fata de atacul cui ? Dusmanul nu mai este acelasi !

    Un vaccin contra SIDA inca nu-i si sunt zeci de milioane de morti !

    De ce nu se fac autopsii, celor decedati de Covid ?
    De mii de ani medicina progreseasa facindu-le.
    .
    • +3 (11 voturi)    
      @dincannes (Joi, 24 iunie 2021, 23:28)

      kralizeh [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Subiectul este Covid 19 si variante. Sida a fost descoperita acum 30 ani, Ca rata de mortalitate si contagiere este net inferioara COVID plus ca exista medicamente dezvoltate recent, mijloace de protectie etc. Cam cati oameni ai taia tu ca sa vezi acelasi lucru pe care l-ai vazut deja? Dupa primele cateva zeci de autopsii a devenit irelevant.In plus ne-am mai modernizat fata de acum cateva mi de ani nu mai trebuie sa ciopartim tot ce prindem.
    • -1 (3 voturi)    
      Hai ca nu se mai face medicina ca acum 300 de ani (Vineri, 25 iunie 2021, 9:48)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Exista radiografie, exista computer tomograf, etc

      De ce ar mai trebui sa faci milioane de autopsii? Doar ca sa vezi niste plamani distrusi?
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi (Vineri, 25 iunie 2021, 23:58)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ... avioanele prabusite se cerceteaza...
        (Poate cele cazute la Wuhan, nu !)
        .
      • 0 (0 voturi)    
        Plaminii distrusi (Sâmbătă, 26 iunie 2021, 0:05)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        ... poate de tratamente gresite !
        La ce sechele se poate astepta un salvat ? De ce va trebui sa se pazeasca, dupa asa o incercare ?

        Sunteti calificat ? In ce ?
        .
  • +3 (5 voturi)    
    + (Joi, 24 iunie 2021, 22:11)

    Paul_ [utilizator]

    La cei 4 milioane care s-au vaccinat trebuie adaugati cei care au fost bolnavi (simptomatici sau nu ) care nu s-au vaccinat.
    • 0 (4 voturi)    
      se pare ca (Vineri, 25 iunie 2021, 9:48)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      mama natura e depasita, nu mai functioneaza imunitatea naturala, numai cea din eprubeta $$$
  • -2 (12 voturi)    
    Imunitatea de turma a fost atinsa (Joi, 24 iunie 2021, 22:24)

    mmagic [utilizator]

    Inteleg ca cifrele oficiale sunt cifre oficiale si voi acolo la ministere faceti calculele fara sa vedeti realitatea.

    Trebuie sa fii prea ingust in gandire ca sa nu vezi ca imunitatea de turma a fost deja atinsa pentru ca rata de imbolnavire a scazut foarte/foarte mult.

    Personal din cei pe care ii intalnesc frecvent nu mai cunosc pe nimeni care sa nu fii avut deja boala.

    Revenind la ciferele oficiiale din 60.000 de teste toar 68 de cazuri noi au fost identificate ceea ce este mult mai putin de acum cateva luni cand boala inca mai gasea victime si aveam un sfert din teste pozitivate.

    Deci revenind cu picioarele pe pamant imunitatea de turma declar ferm convins ca a fost atinsa la noi.

    Se pare ca vaccinurile nu sunt atat de inofensive pe cat se credea si ca chiar proteina spike pe care o genereaza este fix elementul periculos al covid-ului. Iar cine a luat boala nu are motiv sa se mai vaccineze.
    • 0 (2 voturi)    
      Mai vorbim in doua-trei luni (Vineri, 25 iunie 2021, 9:55)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      Pentru ca cele mai multe estimari duc spre 6 milioane de imbolnaviri. Ceea ce nu e suficient pentru a considera ca am atins imunitatea de turma, chiar si cu cei vaccinati (multi vaccinati au facut si boale - eu, de exemplu).

      Si doi: imunitatea obtinuta prin boala, in special prin formele usoare, dureaza destul de putin, cam 3-6 luni.

      Si trei: tulpina delta e de 8 ori mai contagioasa decat varianta initiala. Se etimeaza ca o sa devina majoritara in Romania in maxim doua luni. Chiar ii va prinde pe cei fara imunitate. Englezii vad asta zilele astea, chiar pe pielea lor.
      • 0 (0 voturi)    
        tie (Vineri, 25 iunie 2021, 18:17)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

        i-ti place sa te auzi vorbind sau sa aberezi fara nici un semns. DOTORII au zis ca imunitatea naturala tine ani buni cu 6 luni. asa ca lasa propaganda fricii
  • -4 (16 voturi)    
    Da am vazut in israel si uk (Joi, 24 iunie 2021, 22:38)

    winston_smith [utilizator]

    Imunitate de turma si normalitate… astia chiar cred ca toti oamenii sunt prosti si ei au monopolul infformatiei: in israel cu 90 % din populatia peste 16 se reintroduc restrictiile! In uk aceeasi situatie! Nu urmeaza nici o normalitate daca te vaccinezi. Pandemia e permanenta.
    • +1 (3 voturi)    
      Priviti totusi datele din UK (Vineri, 25 iunie 2021, 10:04)

      sile_v [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Din 20 mai numarul de infectari a crescut rapid, de la 1500 de cazuri pe zi la 15.000 de cazuri pe zi.

      Totusi, curba deceselor a ramas aproape de zero (10-15 cazuri zilnic). In ianuarie/februarie discutam de peste 1000-1500 de decese zilnic.

      Macar si pentru faptul ca vaccinul te ajuta sa eviti formele grave si tot merita facut.