Valeriu Gheorghiță: Se estimează o nouă creștere a numărului de cazuri de COVID-19 la sfârșit de august-început de septembrie

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 21 iunie 2021, 9:39 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia
​Coordonatorul campaniei de vaccinare în România, Valeriu Gheorghiță, avertizează că se estimează o nouă creștere a numărului de cazuri de COVID-19 probabil la sfârșit de august-început de septembrie și, cel mai probabil, va fi vorba despre varianta indiană (delta) a SARS-CoV-2.

Experiența prin care trece Marea Britanie în acest moment arată că această infecție se răspândește cu precădere în rândul persoanelor nevaccinate și nu este întâmplător că această tulpină este prezentă îndeosebi la persoanele tinere din Marea Britanie, unde procentul celor nevaccinați este destul de crescut, a spus Valeriu Gheorghiță, la Digi 24.

"Mesajul este de a completa, într-adevăr, schema de vaccinare. Marea Britanie, astăzi, a redus acel interval între cele două doze de la 12 săptămâni la 8 săptămâni, pentru a accelera vaccinarea celor care au primit o primă doză, tocmai că s-a observat această tendință de a afecta persoanele care au primit o singură doză”, a afirmat Valeriu Gheorghiță.

Premierul britanic Boris Johnson a anunțat săptămâna trecută că va amâna cu patru săptămâni, până la 19 iulie, ridicarea ultimelor restricţii impuse în Anglia pentru combaterea epidemiei de coronavirus, din cauza unei creşteri a cazurilor legate de variantă delta, apărută iniţial în India. Varianta delta a coronavirsului a ajuns din India în peste 70 de ţări şi este pe cale să devină dominantă la nivel global, avertizează Organizaţia Mondială a Sănătăţii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3402 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Se estimeaza (Luni, 21 iunie 2021, 10:04)

    Luk [utilizator]

    Stiinta, nu gluma :))
    Virusurile par sa functioneze mai bine in sezonul rece sau noi parem sa functionam mai putin bine. Povestile despre valul 3, 4 si 5, ori despre variantele Delta, Epsilon sunt deosebite, dar plictisitoare. Virusul s-a adaptat, noi ne-am vaccinat sau molipsit deja... e gata.
    La primul SARS imunitatea dobandita a fost de trei ani, nu de 6 luni cum afirma astia (fara nicio baza stiintifica, nu exista inca studii pe numere mari, doar niste porcarele pe 2-300 de de indivizi).
    Sper sa nu mai existe subiectul asta de discutie inainte de Craciun :)
    Sa fim sanatosi! :
    • 0 (0 voturi)    
      O sa existe, din nefericire (Marţi, 22 iunie 2021, 13:19)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Avem o rata inca relativ mica de vaccinare, si numarul de oameni care-si fac prima doza scade de la o zi la alta, desi acuma avem patru soiuri de vaccinuri disponibile, asa ca fiecare poa' sa aleaga ce-i place. Pe langa cei 22% vaccinati cu ambele doze mai avem poate cam tot pe-atat oameni care au dobandit imunitate in urma infectarii, simptomatice sau ne. Aia lasa mai bine de jumatate din populatie vulnerabila - adica bine sub limita de la care incepe sa se manifeste imunitatea de turma. Cand vine vremea rece si se scurteaza ziua, incepe si noua sa ne functioneze mai prost sistemul imunitar. In momentul ala, cu un numar mare de oameni in care virusul se poate inmulti, poate face mutatii si se poate propaga, fara restrictii de circulatie, e inevitabil sa nu avem inca un val de infectii.

      Vaccinuri avem acuma, dac-am avea si minte sa ne vaccinam, pana la nivelul ala de 70% de la care propagarea virusului devine dificila, abia atunci virusul asta n-ar mai fi subiect de discutie de Craciun.
  • -7 (9 voturi)    
    Te chinui degaeab domn colonel (Luni, 21 iunie 2021, 10:32)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu se mai vaccinează nimeni. In august poți inchide prăvălia. Sau începi din nou cu cei care vor sa se vaccineze contra delta. Nu poți lupta cu evoluția. Cei care trăiesc in evul mediu o fac pe pielea lor.
    • +4 (8 voturi)    
      Dom'le (Luni, 21 iunie 2021, 11:40)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Vaccinatul nu-i un scop in sine si n-a fost niciodata. Ideea e ca sistemul de sanatate (asa vai de sufletul lui cum e al nostru) sa nu fie depasit de numere mari de bolnavi. Asta-i tot, despre asta e vorba. Numarul de spitalizari si oameni in ATI e tot mai mic in toata lumea. Cu siguranta a contribuit si vaccinarea la asta, poate a fost chiar determinanta, nu stiu. Ideea nu a fost niciodata sa vaccinezi 100%, ti-e clar? Nu ai de ce sa faci asta, nu-i rational si e contraproductiv. Daca numerele de spitalizari si cazuri in ATI se mentin in limite rezonabile, discutia despre epidemie e gata, ce nu ti-e clar?!
      • +2 (6 voturi)    
        Probabil nu prea te uiti la stiri (Luni, 21 iunie 2021, 14:24)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        La Mosova de exemplu au fost ieri de exemplu 15 000 de cazuri. La fel si prin alte tari. Au fost 400 000 de cazuri ieri global cam jumate din vârful de 900 000. Noi stam bine din motive evidente: nu testam decât cazuri suspecte si cei care vor sa plece afara sau au nevoie de intervenție medicala. La fel nu se testează daca ai anticorpi. In Franța poți sa te testezi gratis o data la doua săptămâni. Eu am dat 1000 de lei pe teste pana acum. Eu cunosc multi care au avut simptome si nu s-au testat din diverse motive ( banii cel mai important) E posibil ca de fapt cei care au făcut boala sa fie nu de 2 ori mai mare cum zice statistica ci de 4-5 ori mai mare.
        • -1 (5 voturi)    
          E irelevant ce spui dumneata (Luni, 21 iunie 2021, 14:53)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

          Noi stam bine pentru ca avem 10 sau mai putine decese pe zi, nu pentru ca "testam putini". Vezi ca te indepartezi de realitate si confunzi lucrurile. Putem sa avem de 10 ori mai multe sau mai putine teste, sa avem de 100 de ori mai multi sau mai putini oameni care se molipsesc, importante sunt paturile de spital, cazurile de ATI si numarul de decese. PUNCT!

          Daca au fost de 4-5 ori mai multi care au luat boala, atunci avem de 4-5 ori mai multi oameni imuni, nu-i asa?

          Dumneata cam ce doresti, de fapt? Ce vrei sa spui?
          • +1 (1 vot)    
            Schema (Luni, 21 iunie 2021, 16:35)

            feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            Numărul de cazuri raportate a fost întotdeauna mai mic decât cel raportat, fapt recunoscut de autorități , pentru ca nu se testau decât cei cu simptome evidente si cei care aveau bani sa dea pe test. Estimarea a fost foarte conservatoare: 50-100% cazuri neraportate, asa numitele asimptomatice, de fapt cei cu simptome ușoare. Multi nu s-au dus la spital de frica sa nu ia ceva mai nasol( lucru posibil) . Este posibil ca numărul sa fie mult mai mare si combinat cu numărul de vaccinări si numărul de imigranți (( ca sunt 3-5 milioane plecați afara) sa iasă 60-70 %. Totuși sunt foarte multi din cadrul celor care au votat i referendumul pentru familia tradițională care nu vor sa se vaccineze. Or nu cred ca sunt doar 30%. Calculele făcute dădeau totuși 10 milioane cifra necesara și suficienta pentru imunizarea eficienta.
            Ori nu am reușit decât jumate. Sunt zeci de centre de vaccinare deschise in locuri strategice unde te vaccinezi la liber. In Gara de Nord București vaccinau străini doar sa scape de vaccinuri.
            Eu ca si multi alții am prezis ca din iunie nu o sa se mai vaccineze nimeni. Calculele noastre pot fi greșite. Sa speram,
            SAU VOM VEDEA IN TOAMNA 10 000 de CAZURI DIN NOU.
            Si atunci vom vedea cat de bune sunt vaccinurile. Eu m-am vaccinat in al doilea val. cu Astra si am anticorpi ( 659)( alt test plătit de mine).
            Aici s-a greșit: trebuiau luate teste de anticorpi ca sunt ieftine și testat masiv.
            Vorbim in noiembrie.
            • -1 (5 voturi)    
              Nimeni nu stie ce-o sa fie maine (Luni, 21 iunie 2021, 19:37)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

              Astea cu "10.000 de cazuri noi" s-au mai macinat pe aici, sunt doar povesti. Nu stie nimeni cati anticorpi iti trebuie pentru a nu face o forma grava, sunt povesti de adormit copiii promovate de tot soiul de alde "O Steer pe invers". A propos de copii: copiii n-au nimic altceva decat un sistem imunitar tanar si o memorie genetica si tot nu fac forme grave. Lasa numerele, anticorpii si toate prostiile legate de Covid si obisnuieste-te ca s-a terminat sau e pe cale sa se termine rapid. Ai o viata si e pacat s-o irosesti cu tampenii fara noima.
              • 0 (4 voturi)    
                Nu ai nici un argument (Luni, 21 iunie 2021, 23:25)

                feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                Vedem la toamna. Daca ne mai vedem.
                • -1 (3 voturi)    
                  Vedem in toamna (Marţi, 22 iunie 2021, 7:59)

                  Luk [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

                  Am mai multe argumente decat tine si imi trebuie mai putine pentru ca istoria, realitatea si ceea ce se intampla azi sprijina ce spun eu, nu speculatiile dumitale catastrofale :))
                  • 0 (0 voturi)    
                    Ne vedem in toamna (Marţi, 22 iunie 2021, 19:42)

                    feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

                    Sa fie cum zici tu, moșule. O sa-mi marchez postarea.
  • +4 (4 voturi)    
    de unde (Luni, 21 iunie 2021, 11:41)

    winston_smith [utilizator]

    E ciudat. In India virusul nu a tinut cont de incalzirea vremii, nici in Brazilia, Peru sau ale tari din America de Sud, unde s-au atins varfuri in conditii de temperaturi foarte ridicate. In uk la fel, se pare ca au crescut de pana la 5 ori cazurile in mijlocul verii. E evident ca Covid nu e virus sezonier, sau poate e sezonier doar in anumite tari? Altfel, cum se explica faptul ca o tulpina descoperita in Decembrie 2020 va crea un val de infectari abia in septembrie 2021? E atat de contagioasa, dar actioneaza cu intarziere de 9-10 luni, sau cum? De ce nu s-a raspandit acum, cand am avut 3 milioane de copii in scoli, care se stie ca nu respecta intocmai distantare,masca? De ce in septembrie? Pe ce ce baze "se estimeaza"?
    • +3 (7 voturi)    
      Nu se bazeaza pe nimic (Luni, 21 iunie 2021, 12:52)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Nu le trebuie o baza, sunt vorbe in vant. Se bazeaza pe faptul ca nimeni n-o sa tina minte maine tampeniile pe care le spun azi. Initial "oamenii de stiinta" estimau macar 100 mil de morti, daca nu 200 de milioane. Si-a cerut careva scuze pentru balariile alea? Nimeni. Au spus ca imunitatea dobandita prin boala nu conteaza. Pe urma au zis ca ar putea conta, dar foarte putin. Acum vad ca-i ok si e estimata la 6 luni. NIMENI nu spune cata lume "infectata" acum 12 luni a facut iar forme grave si am avut macar 100 mil de cazuri de molipsiri pe toata planeta. Nu se poate face un studiu cand ai 100 mil de cazuri cunoscute? Cu atatea laboratoare si atatia "epidemiologi faimosi"? Cu atata stiinta? Bullshit.
      • -1 (1 vot)    
        Se estimau ... (Marţi, 22 iunie 2021, 13:32)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        ... sute de milioane de morti in lipsa masurilor de prevenire a raspandirii, gen carantina si izolare, masti si distantare. Estimarile alea au dus la stabilirea restrictiilor.

        Faptul ca in tarile in care restrictiile au fost cele mai dure numarul de infectati si numarul de morti a fost foarte scazut, pe cand in tarile care-au actionat prosteste, gen SUA, si numarul celor infectati si numarul de morti au fost foarte mari, ar trebui sa fie argument suficient pt. unu' care nu-si poarta capu' pe umeri doar ca sa nu-l ploua-n gat.
    • -1 (1 vot)    
      Nu e sezonier virusul, ... (Marţi, 22 iunie 2021, 13:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      ... e sezonier cat de bine ne functioneaza noua sistemul imunitar. Foarte probabil propagarea e la fel si vara si iarna, dar vara, noua functionandu-ne mai bine sistemul imunitar, numarul cazurilor simptomatice e semnificativ mai mic.

      Raspandirea unei tulpini noi e exponentiala. Aia inseamna ca dureaza un timp lung pana sa ajunga la o raspandire detectabila, da' dupa aia timpul pana cand ajunge sa fure toata piata, fata de variante mai putin contagioase, e mult mai scurt. Adica poa' sa dureze zece luni pana cand cumulat sa infecteze o mie de oameni, da' dupa aia, intr-o singura luna, sa infecteze zece mii dintr-odata, si in inca o luna sa infecteze un milion.

      IN scoli, in ciuda variilor supozitii, masurile au cam fost respectate. Unde nu s-au respectat masurile a fost IN FATA scolii - parintii si bunicii care vin sa-si ia copiii de la scoala stau inghesuiti si fara masca, zeci de minute, in fata scolii. Daca problema era IN scoli, aveam clase cu jumatate sau mai mult dintre copii infectati - n-am avut nici macar un singur caz. Infectiile in clase au fost de 1-2-3 copii, inainte sa fie descoperite si sa fie trimisi copiii sa invete de acasa. In schimb, anchetele epidemiologice au aratat ca parinti si bunici ai caror copii/nepoti invatau la aceeasi scoala si-au dat frecvent boala unu' altuia.

      De estimat, se estimeaza pe baza de modele matematice. Alea-s insa un subiect putin prea complicat pt. o descriere detaliata intr-un comentariu pe HN,
  • +3 (7 voturi)    
    Mie mi-e (Luni, 21 iunie 2021, 12:58)

    autan [utilizator]

    Ca se estimeaza inflatie si foame. Si astea-s mai sigure decat orice val.
    A si gunoaie si gropi in bucuresti.
  • +3 (5 voturi)    
    cum se spune la armata (Luni, 21 iunie 2021, 14:21)

    nash pandelica [utilizator]

    daca'i ordin, cu placere !