Coronavirus în România: Cele mai puține cazuri noi din 6 iulie 2020 și până acum / 48 morți în ultima zi / 753 de pacienți în stare gravă

de C.V.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2021, 12:53 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Gabriel Petrescu / Xinhua News / Profimedia
Alte 392 cazuri noi de coronavirus au fost raportate pentru ultimele 24 de ore, după efectuarea a 11.365 de teste - 6.325 teste RT-PCR și 5.040 teste rapide antigen - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 3,44%, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În total, de la debutul pandemiei în România au fost înregistrate 1.072.291 de cazuri. În ultima zi au fost înregistrate 48 de decese de persoane infectate cu COVID-19, iar la terapie intensivă sunt internate 753 de persoane.

Ultima dată când au fost mai puține cazuri raportate zilnic a fost pe 6 iulie 2020 - 250.

Până astăzi, 17 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.291 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.026.299 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 392 cazuri noi.

Până astăzi, 29.571 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 16.05.2021 (10:00) – 17.05.2021 (10:00) au fost raportate 48 de decese (28 bărbați și 20 femei).

Dintre acestea, 1 deces a fost întregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.972. Dintre acestea, 753 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.651.027 de teste RT-PCR și 1.038.561 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.916 teste RT-PCR (3.212 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.704 la cerere) și 5.040 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 409 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 17 mai a.c.

Pe teritoriul României, 13.545 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.356 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.987 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 97 de persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8921 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Se pare ca tactica romaniei a functionat (Luni, 17 mai 2021, 13:10)

    panda_rosu [utilizator]

    Alte tari (mai spalate) vaccineaza inca batranii care oricum stau degeaba acasa, nu se duc nicaieri, iar tinerii activi nu au acces inca la vaccin si nici nu gor avea pana prin iulie, si intretin imbolnavirile la greu. Restrictiile sunt inca tare pe pozitii, oameni in depresie ca nu le mai suporta, economia praf, firme in faliment etc.

    In romania deja se vad efectele vaccinarii oamenilor activi, bravo!
    • +15 (19 voturi)    
      Nu e tactica (Luni, 17 mai 2021, 13:51)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Doar ca nu e tactica Romaniei. S-a nimerit sa fie asa pentru ca nu s-au inghesuit batranii la vaccinare. Ca noi tot ca tarile din vest am vrut sa facem.
      • +1 (17 voturi)    
        cu parere de rau... (Luni, 17 mai 2021, 15:12)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        dar din acest moment, cine mai moare de Covid, moare exclusiv din cauza lui.
        Stii ca esti batran, ai mancat parizer toata viata si ai baut mai mult palinca decat apa si nu te vaccinezi cand ai liber la vaccin, asta e prostie curata.
        Daca se mai vaccineaza inca 2-3 milioane de tineri activi, in toamna vor muri numai batranii idioti care nu s-au vaccinat.
        Si sa nu mai aud de lockdown, ca am stat destul in casa.
        Asta e...
        • +2 (14 voturi)    
          nu zi hop pana nu sari gardul (Luni, 17 mai 2021, 15:43)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui festina

          Din toamna va incepe Invazia Tulpinelor si Variantelor, o sa mai stai mult si bine in casa, doar nu crezi ca scapi asa usor!
          • +1 (1 vot)    
            hop (Marţi, 18 mai 2021, 10:29)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            o tulpina, doua tulpine? :D
        • 0 (10 voturi)    
          nu lauda prea tare (Luni, 17 mai 2021, 17:07)

          Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui festina

          sa va vedem pe astia vaccinati, si cand vor aparea efectele secundare, tot cu camera pe voi la spital, la tratament?
          pana atunci incercati sa nu va vaccinati!
          • +1 (3 voturi)    
            vad ca esti paranoic... (Luni, 17 mai 2021, 19:16)

            festina [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

            cu efectele tale secundare, da' zau ca incet-incet cazi in ridicol.
            Acu' un an urlati ca ne cipeaza.Acu' cateva luni, urlati ca vai-vai intr-un an o sa crapam pe strazi de la efectele secundare ale vaccinului.
            Iaca acusi se face un an de la primele vaccinari (alea din faza 1 de testare) si n-a patit nimeni nimic. O a zici acu' ca peste 5 ani. Peste 5 ani ca o sa fie in zece ani si tot asa.

            Intretimp se vor fi vaccinat miliarde de oameni si tu tot cu "halatu', cat e halatu'?"

            Ramii tu in Dark Age si musca-ti mainele de ciuda ca se vaccineaza oamenii.

            Ca fraier fiind, nici nu realizezi ca-ti fac si tie un bine, ca scapi mai repede de masca/restrictii.

            Da' de paranoia nu scapi, e patologic.
            Esti bun de studiu de caz, ca sa nu zic de gradina zoologica:)

            Dupa faza cu vaccinu' , gasesti tu alta frica care sa-ti intunece zilele...
    • -10 (16 voturi)    
      de aici (Luni, 17 mai 2021, 14:25)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      rezulta ca tinerii nu orea respecta masurile de protectie
      • +1 (3 voturi)    
        gresit (Luni, 17 mai 2021, 17:02)

        was [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        Printre altele tinerii activi lucreaza ca sa produca pensia celor batrani,
    • 0 (6 voturi)    
      Nu e chiar asa (Luni, 17 mai 2021, 15:10)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      La ei CHIAR s-au vaccinat categoriile respective, lucru care la noi s-a intamplat pana pe la 30%. Restul nu s-au vaccinat (din diverse motive). Asa ca a fost posibilitate sa ajunga toata lumea. Bulgarii au deschis vaccinarea la liber cu mult inaintea noastra. So what? Depidne cati vor sa se vaccineze pana la urma. asta e tot.
    • +7 (15 voturi)    
      Scaderea se datoreaza (Luni, 17 mai 2021, 15:38)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      incalzirii vremii, la fel a fost si anul trecut cand nu era niemeni vaccinat vara numarul de cazuri a scazut semnificativ insa la toamna ne asteapta valul 4 in conditiile in care suntem printre ultimii din ue la numar de persoane vaccinate aprox. 20%.
      • -2 (6 voturi)    
        asa este (Luni, 17 mai 2021, 17:09)

        was [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Apoi cum scad cazurile noi pe zi, o sa scada si dorinta de vaccinare.
        Ca sa ajungem la imunitatea de turma data de vaccin si/sau cei infectati natural pe la 60-70 % din populatie, trebuie inceput vaccinarea copiilor peste o varsta sigura (10-12 ani), pentru ca daca 100% din populatia adulta ar fi vaccinat, tot am fi cred ca pe la 80 % (populatia in varsta intre 0-18 ani in 2018 era de 18.8%)
        • -1 (5 voturi)    
          auzi, (Luni, 17 mai 2021, 18:57)

          nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui was

          liber sa-ti faci puradelul cobai, nu te va oprii nimeni poate doar nevastata!
    • +1 (5 voturi)    
      Evident (Luni, 17 mai 2021, 15:54)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Tarile cu restrictii putine au cele mai bune rezultate. In Suedia excesul de mortalitate a ajuns la 0, practic pandemia nu a mai existat in 2021 (au fos cazuri, dar fara a pune in pericol sistemul medical). Romania, avand sisterm sanitar slab, a avut o mortalitate foarte mare, insa are acum o buna imunitate de turma, avand multe persoane care au avut boala.
      Vedem insa la ce va ajuta asta in toamna.
      • -7 (7 voturi)    
        Bati campii ! (Luni, 17 mai 2021, 16:59)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Suedia a fost (si inca mai este, probabil, ca deja nu mai intereseaza ) un dezastru in privinta abordarii pandemiei. De aceea nu au reprezentat un model pentru nimeni - nici un guvern nu vrea sa isi aduca populatia in situatia suedezilor.
        Dar chiar nici macar unul !
        Iar tarile cu restrictii serioase si care au fost respectate (consimtit ori fortat) au cele mai bune rezultate.
        • +4 (8 voturi)    
          vorbe in vant (Luni, 17 mai 2021, 17:23)

          Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Nici macar nu ai decenta de a face o cautare pe google, pentru niste grafice de incidenta si de mortalitate per milion in Suedia. Ai vedea atunci ca efectiv bati campii!
          • -7 (7 voturi)    
            Nu, tu bati campii ! (Luni, 17 mai 2021, 17:46)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

            Suedia nu a fost un exemplu pentru nimeni atunci cand era cazul sa fie un exemplu.
            De cand au aparut vaccinurile , pur si simplu nu mai conteaza niciun fel de grafice/tari fiindca acum fiecare isi rezolva situatia cum stie mai bine.
            Daca ar fi fost sa aiba un moment al ei, Suedia l-a ratat cu brio, am putea spune, dar ne-am insela : de fapt, nu l-a avut niciodata.

            Asa ca ia o carte de colorat ( poate mai inveti cate ceva...) ca esti tardiv.
            Dar sa stii de la mine: din cate observ pe aici, lecturile suplimentare nu inlocuiesc inteligenta naturala.
            Spor la colorat !
            • +3 (7 voturi)    
              Suedia (Luni, 17 mai 2021, 18:20)

              Lukkian [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              Tovarase, cauta statistici unde vrei tu, o sa vezi ca Suedia, ca mortalitate (% din populatie), sta mai bine decat multe dintre tarile din Europa de Vest care au impus restrictii obsesive, de lunga durata.
              Si nu-mi veni cu pseudo-argumentul ca densitatea populatiei e mai mica in Suedia, pentru ca 80% din populatie locuieste in cateva orase mari.
              Vaccinurile nu au avut nici un impact asupra statisticilor, pentru ca Suedia deja statea mai bine inainte de a se incepe administrarea vaccinurilor.
              Amuzant este felul in care structurati voi, comentariile: intai incercati sa combateti cu argumente, doar ca nu prea aveti argumente, apoi veniti cu o fraza relativ de bun simt, iar la final introduceti atacul la persoana si jignirile. Este tipic pentru toti cei care incearca sa sustina restrictiile, vacinarea, etc etc. Jalnic!
              • +1 (5 voturi)    
                Fii bland cu el, lockdown-ul l-a afectat (Luni, 17 mai 2021, 19:06)

                Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

                puternic se pare, el nu-si da seama dar a ajuns zombia pe care si-o dorec Conducatorii!!!
              • -6 (8 voturi)    
                Minti ! (Luni, 17 mai 2021, 19:12)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

                Si minti sfruntat.
                Suedia a avut mereu mai multe decese/milion loc decat Romania (vei gasi articole pe HN referitoare la procente daca pe WM nu mai sunt)
                Pana la vaccinuri. Dupa care, iti repet, nu mai conteaza fiindca intra si alti factori in joc.
                In privinta altor tari occidentale : restrictiile mai trebuie si respectate, nu doar scrise pe hartie. Iar evolutia a fost simpla : nu au respevtat= au aparut morti. Au respectat= a scazut nr de morti.

                In tot acest timp, nr de morti in Suedia crestea.
                Pana cand chiar politicieni de-ai lor au spus ca a fost un dezastru modul in care au tratat chestiunea. Deci aprecierea nu-mi apartine.

                Nu e niciun atac la persoana. Dar nu suport sfertodoctii. Si da, pentru mine, cine refuza vaccin + restrictii chiar are un nivel de inteligenta scazut.
                Asa ca a fost doar o informare cu privire la aspecte ce te privesc.

                Nu suntem tovarasi.
                • +2 (6 voturi)    
                  Dar nu a spus ca esti tovarasul lui!!! (Luni, 17 mai 2021, 19:38)

                  Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                  A spus ca esti Tovaras!!!
          • +2 (6 voturi)    
            Lasa-l pe domnisor ca e delusional!!! (Luni, 17 mai 2021, 18:04)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Lukkian

            El se pregateste de Valul 4 deja!!! Si se pare ca nu are capacitatea cognitiva sa vada ca Suedia nu e nici fruncea, nici coada!!!
            • -6 (8 voturi)    
              :))))) (Luni, 17 mai 2021, 18:19)

              Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              Stimata doamna,

              Iar folositi cuvinte al caror sens va scapa printre... gandisoare ? (Ca nu mi se pare ca aveti chiar ganduri, ganduri...)
              Inteleg ca dumneavoastra aveti capacitatea cognitiva (Doamneeeeee, da' misto mai suna, nu-i asa ?) sa.... cum ziceti ?... vedeti ceva ... orice ar fi !
              Nu stiu ce varsta biologica aveti, dar cea intelectuala este evidenta... numa' sa nu ma intrebati care-i aia :))))))

              Io zic sa asteptati sa vina si sotul de la serviciu ca sa dati, de comun acord, un raspuns. Chiar daca si impreuna dati tot subunitar, macar nu va certati intre voi. :))))
              • +1 (5 voturi)    
                Mai esti si senil!!! (Luni, 17 mai 2021, 19:04)

                Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                Tu stii, nu stii, ca te repeti???
  • 0 (2 voturi)    
    Cum citim statisticile ... (Luni, 17 mai 2021, 21:59)

    Gigi Kent [utilizator]

    Pe 11 Mai adica fix acum 6 zile am scris aici urmatoarele:

    "Se pare ca, din datele statistice, evolutia infectarilor in populatii cu nivel ridicat de inoculare (Israel) si populatii cu nivel redus de inoculare (Romania) este la fel. Ceea ce inseamna ca oricum vaccinarea nu are legatura cu infectarea / transmiterea. Sa speram ca are cu imbolnavirea (cu forme mai putin severe pentru cei injectati)."

    Normal ca s-a gasit atunci un prost sa imi zica cum ca nu as avea dreptate, ca in Israel sunt doar cativa infectati. Iaca si in Romania, in cateva zile sunt tot cativa infectati. Unde esti /? Hai mai injura-ma si acum si acuza-ma ca mint si manipulez! Daca mai ai curaj ...
    • 0 (2 voturi)    
      Cand o sa fie si in romania (Marţi, 18 mai 2021, 7:51)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      2 infectii noi pe zi, ca in israel, mai discutam. Momentan romania are o medie de peste 80 morti pe zi.
      • +1 (1 vot)    
        Si iaca... (Marţi, 18 mai 2021, 13:39)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Iaca se mai gaseste unul sa faca pe desteptul pentru cateva zile diferenta ....
        • +1 (1 vot)    
          daca e cum zici (Marţi, 18 mai 2021, 14:19)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          inseamna ca la toamna iara ne ucide cu zeci de mii de cazuri pe zi, si o luam de la capat cu carantine, restrictii, viata pusa pe on hold, scoli inchise, frizerii inchise sa devenim yeti, restaurante inchise etc.

          viata faina ne asteapta.