Canada raportează decesul unei femei care se imunizase cu serul antiCovid AstraZeneca

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2021, 9:11 Actualitate | Coronavirus


AstraZeneca
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24
Provincia canadiană Alberta a raportat primul deces al unui pacient cauzat de formarea unor cheaguri de sânge după administrarea vaccinului antiCovid AstraZeneca, au anunțat autoritățile medicale din această regiune, citate miercuri de Reuters. Este vorba despre o femeie de 50 de ani.

Este al doilea caz care prezintă cheaguri de sânge și singurul deces înregistrat din 253.000 de doze AstraZeneca administrate până acum în provincie, se mai arată în declarația de presă a autorităților sanitare.

Reprezentanții AstraZeneca nu a putut fi contactați de Reuters pentru a comenta situația. Luna trecută, provincia Quebec a raportat primul deces al unui pacient care fusese imunizat cu același ser antiCovid.

Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) a anunţat în aprilie că formarea unor cheaguri de sânge după vaccinarea cu AstraZeneca ar trebui catalogată drept efect secundar foarte rar. Oficialii EMA au precizat că au stabilit ”o legătură posibilă între vaccinare și cazuri foarte rare de cheaguri de sânge neobişnuite şi un nivel de trombocite scăzut”, dar că nu va fi schimbată recomandarea de folosire în continuare a acestui vaccin împotriva COVID-19, pentru că beneficiile depășesc riscurile.

Mai multe țări europene, printre care și Germania, au restricționat însă din nou administrarea vaccinului anglo-suedez în rândul persoanelor cu vârsta de sub 60 sau sub 30 de ani după ce s-a observat că persoanele tinere ar avea o susceptabilitate mai ridicată de a dezvolta tromboze după vaccinarea cu acest vaccin.

Pe fondul acestor controverse, cancelarul Germaniei Angela Merkel a fost printre puținii lideri (alături de Boris Johnson) care a anunțat că s-a imunizat cu serul AstraZeneca.

"Sunt bucuroasă că am primit astăzi (vineri, n.r.) prima doză a vaccinului AstraZeneca", a declarat Angela Merkel, citată într-un mesaj publicat pe Twitter de purtătorul său de cuvânt Steffen Seibert, care a distribuit şi o fotografie ce prezintă certificatul de vaccinare emis pe numele cancelarului Germaniei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4741 vizualizari

  • +6 (26 voturi)    
    Raportatul (Miercuri, 5 mai 2021, 9:22)

    gigiK [utilizator]

    Si poate media n-ar mai trebui sa raporteze orice caz legat de Astra Zeneca, mai ales cand e 1 la 235,000.. wow si mai ales cand majoritatea celor din UK au primit Astra Zeneca.

    In loc sa se caute senzational, mai bine s-ar face campanii de informare serioase.
    • -9 (19 voturi)    
      Sub pres (Miercuri, 5 mai 2021, 10:00)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      Stai tu linistit ca inca nu se cunoaste impactul pe termen lung. Orice problema raportata si valida ar trebui sa duca la oprirea vaccinarii cu AZ, tinand cont ca testarea se face acum, direct pe oameni. Sunt si alte vaccinuri, care ar trebui prioritizate. Daca nu o fac ei o face populatia si o sa ramana cu stocurile de AZ si J&J.
      • -1 (7 voturi)    
        De cese (Miercuri, 5 mai 2021, 10:37)

        Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Si in Timis, o femeie care era programata sa se vaccineze pe 15 Mai cu AstraZeneca a decedat. Putem spune ca vaccinul e cauza decesului, nu? Doar era programata...
        • +2 (2 voturi)    
          Da (Miercuri, 5 mai 2021, 18:51)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

          Tot azi o scroafa a fatat 4 purcei si doi pietoni au fost loviti de autovehicule pe trecerea de pietoni.
          Sun un pic satul de astia exalatati, nu vreti dumneavoastra sa le scrieti celor din Danemarca si US si sa-i intrebati de ce nu mai vaccineaza cu AZ? Astept cu interes sa vad ce va raspund.
        • 0 (0 voturi)    
          Tot in Timis (Miercuri, 5 mai 2021, 22:29)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

          Ba chiar in "Cimisoara", a fost maratonul vaccinarii cu Pfizer. Iar ieri a inceput al 2 lea. Femeia se putea vaccina daca vroia si nu sa astepte AZ.
      • -2 (6 voturi)    
        AZ e exact ca vaccinul antigripal (Miercuri, 5 mai 2021, 11:11)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        Lipsa de neuroni, iti pun eu cum e cu efectul. AZ e exact ca vaccinul antigripal! Aceeasi reteta aceeasi metoda. E ala pe care il fac zeci-sute de milioane in occindent anual. Zic in occident, ca mai sunt cativa prin romania dar marea majoritate doar aud de el si se vaccineaza cand bubuie numarul deceselor de gripa. Ca ce sa vezi romania sta bine si la asta in comparatie cu occidentul. Ce sa vezi anii trecuti romania era aratata cu degetul ca mintile inguste din tara asta nu isi vaccinau copii de rujeola. Si romania era singura tara din UE unde murea bebelusi. Analfabetii functionali, 40% din populatia tarii, nu au cum sa inteleaga beneficiile pe termen lung.
        O tara de criminali, unde natalitatea e sub media europei, unde educatia e ultima , sanatatea e ultima. Dar voi IoaneR stiti mai bine decat aia din vest. Va omorati copii cu boli pe care o civilizatie occidentala le-a eradicat de zeci sute de ani.
        • -1 (5 voturi)    
          ce efecte pe termen lung? (Miercuri, 5 mai 2021, 11:55)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

          Astra zeneca are eficienta doar 6 luni, apoi te imbolnavesti din nou, ba chiar mai usor decat pima data ptr ca organismul tau nu mai produce anticorpi . Asa se intampla si la vaccinul antigripal obisnuit, odata ce il faci ptr prima oara, il vei face pe viata, daca nu te vei imbolnavi si mai usor.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce frustrat (Miercuri, 5 mai 2021, 22:33)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

          Traiesc in vest amice si lucrez in IT pe bani foarte multi.
      • 0 (4 voturi)    
        optiuni : te vaccinezi sau nu te vaccinezi (Miercuri, 5 mai 2021, 11:24)

        B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        In orice actiune umana sunt riscuri. Nu exista viata fara riscuri. Nivelul tehnologiei medicale este suficient de dezvoltata ca sa spunem ca probabilitatea ca vaccinul ( oricare) sa ne foloseasca este cu mult mai mare ca probabilitatea ca efectele adverse sa ne afecteze. Un ratinamnent identic : probabilitatea ca virusul sa ne afecteze este cu mult mai mare decat probabilitatea sa fim afectati de reactiile adverse ale vaccinului. Rational, matematic , nu avem variante mai favorabile decat vaccinarea. Ezitarea, amanarea sunt cu mult mai daunatoare.
        Nimeni nu ne poate da certitudinea ca intr-o intamplare nefavorabila nu vom muri. Sunt dezinformari, sunt greseli, sunt ascundei sub pres. Dar matematica si calculul probabilistic nu pot fi contrazise
        • +1 (3 voturi)    
          Matematic (Miercuri, 5 mai 2021, 19:06)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

          E un array de solutii si de necunoscute. In primul rand ii avem pe aia care deja au avut COVID si n-au murit, just? Adunam riscul de 0,1% de a muri de la COVID (peste care au trecut singuri) la cel al vaccinului? E moral? Pe urma categorii statistice de indivizi care n-au nici pe dracu' de la COVID. II supunem unui risc suplimentar? E firesc? E moral?

          Nu in ultimul rand va reamintesc ca avem o gama bogata de vaccinuri (dezvoltate toate in 12 luni) si ca nu-i obligatoriu sa intinzi coarda cand nu-i nevoie. Daca ti-e teama de COVID, fa primul vaccin care-ti vine in drum, daca nu-ti e, atunci sezi si cugeta. Cugeta si pe urma fa unul pentru ca nu ne vor slabi pana nu ne vaccinam. Tot restul demonstratiei domniei tale e o prostie pentru ca sunt guverne care au oprit AZ la sfatul unor experti. Nu esti expert, asa-i?
          Ah, un ultim lucru: iti iei dumneata raspunderea sa ucizi prin vaccin oameni care ar fi putut trai pentru oameni care ar putea sa moara daca ceilalti nu-s vaccinati? Ai un algoritm sa masuram cine merita si cine nu? Daca nu, sezi bland.
        • 0 (2 voturi)    
          Gresit (Miercuri, 5 mai 2021, 22:36)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

          Sunt mult mai multe optiuni si vaccinuri cu risc mai mic. Dar ce sa stii tu despre asta?
        • 0 (2 voturi)    
          Intrebare capcana (Miercuri, 5 mai 2021, 22:50)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

          Seychelles s-a vaccinat, degeaba. Vaccinarea ca procent e peste Israel si sunt pe varf la cazuri active. De ce oare?
    • +1 (7 voturi)    
      e nevoie de senzational (Miercuri, 5 mai 2021, 11:05)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      Imi amintesc cum spuneau ca in norvegia au murit 23 de persoane din azil de batrani. Dar nu au dat si statisticile oficiale a deceselor batranilor in aceste azile de batrani. CAM 600 per an. Deci da, oameni mai si mor, de batranete sau alte boli.
      Mai multi oameni mor pentru ca manca oua pe glob in comparatie cu "efectele vaccinului" , dar nimeni nu intreaba Ghita din Copaceii de Jos, a mancat oua zilele astea? pai e clar :)))
      Nu nu nu, Ghita s-a vaccinat anu asta? pai asta e frate.... ce mai conteaza ca ghita avea ficatu distrus si bea zilnic 2 litri de tuica. Ce mai conteaza ca baga tigari cu pumnu, sigur vaccinu i-a pus capat saracului ghita....
  • -9 (17 voturi)    
    angela nu stie ce face! (Miercuri, 5 mai 2021, 9:22)

    credinciosul [utilizator]

    sa vina in RO ,aici,lumea vrea moca vaccin pe alese !
    suntem cetateni europeni si avem drepturi!
  • -6 (14 voturi)    
    No, pe bune (Miercuri, 5 mai 2021, 9:55)

    idealogul [utilizator]

    Chiar crede cineva ca raportarile astea sunt pe bune??!
    Sunteti iremediabil irecuperabili.
    • +4 (6 voturi)    
      hai serios (Miercuri, 5 mai 2021, 10:18)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      si zici ca ar trebui sa mergem pe ce zici tu, ca nu-s pe bune, pur si simplu pentru ca tu ..... completeaza punctele de suspensie tu ca eu nu stiu ce trasatura sa trec.
      • 0 (2 voturi)    
        Hai sa iti dau un motiv (Miercuri, 5 mai 2021, 10:24)

        idealogul [utilizator] i-a raspuns lui popestii

        Raportarile trebuie facute de cineva independent, care nu are interese direct in rezultatul raportat.
        Exemplu: Daca am de castigat in cazul in care raportez un numar mic de efecte secundare si daca stiu ca nu ma poate verifica nimeni si nu patesc nimic daca mint ce ma opreste sa raportez rezultate care imi sunt mie personal benefice (material si nu numai)?
        Sa crezi ca raportarile venite din partea unui organism direct implicat in vaccinare sunt obiective este de noaptea mintii.
        • +3 (3 voturi)    
          Ai dreptate (Miercuri, 5 mai 2021, 12:34)

          mosgerula [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

          Pana la anuntul agentiei europene de reglementare a medicamentelor(EMA),in care se stabilea o posibila relatie de cauzalitate intre Astra Zeneca si tromboze,in UK nu era raportat nici un caz de acest gen.La o ora dupa anunt,agentia britanica de reglementare a medicamentelor(MHRA)a anuntat:"Da,avem si noi vreo 30 de cazuri si vreo 9 morti"Pai mai bri tanicilor corecti care sunteti voi cei mai corecti,de ce nu ati facut anuntul inainte,pentru a informa coreçt publicul?Pentru a nu strica piata vaccinului Astra Zeneca,din care ati comandat 100 000 000 de doze pe care le bagati pe gat britanicilor.