India raportează un nou record zilnic de decese din cauza COVID-19

de D.D.     HotNews.ro
Duminică, 2 mai 2021, 11:35 Actualitate | Coronavirus


Incinerari Covid India 9
Foto: Naveen Sharma-SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
​Cel puțin 3.689 de decese provocate de COVID-19 au fost raportate duminică în India, acesta fiind cel mai mare bilanț într-o singură zi de la începutul pandemiei până acum.

Până în prezent, au murit cel puțin 215.542 de persoane, conform datelor publicate de Ministerul Sănătății, citate de CNN.

Autoritățile au raportat alte 392.488 de noi cazuri duminică, a 11-a zi consecutivă cu peste 300.000 de cazuri. Acest bilanț a fost depășit sâmbătă, când au fost raportate peste 400.000 de noi infectări.

Cel puțin 19.557.457 cazuri de COVID-19 au fost raportate până acum în India.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6619 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    raport (Duminică, 2 mai 2021, 11:54)

    gpavel [utilizator]

    raportat la populatie,cca 60 *populatia romaniei,cifrele nu sunt mari,ar insemna cca 60 decese/zi!
    • +9 (25 voturi)    
      sincer, există o limită a naivității (Duminică, 2 mai 2021, 12:22)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      evident că numărul real al deceselor din Covid 19 este mult, mult mai mare, din moment ce potrivit mărturiilor de pe Twitter ale localnicilor și reportajelor presei din Vest sunt zone în India unde se incinerează de 10 ori mai multe cadavre decât în mod obișnuit. Cunoști o altă posibilă cauză de decese ?!
      Un alt indiciu al subevaluării grosonale a numărului de decese Covid 19 este și goana după tuburi cu oxigen, transformată în sport național prin India. Pacienții nici nu mai ajung prin spitale, sunt întubați direct acasă, iar decesele lor nici nu-s luate în considerație, la ce birocrație depășită au indienii.
      Subestimarea este justificată și politic, inutil de dezvoltat sbiectul ăsta aici.
      • -5 (11 voturi)    
        si (Duminică, 2 mai 2021, 13:07)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        cand te gandesti ca au avut parte numai de democratita + economia de paiata englezoaie .. sau poate stiu ei (pe) ce parte au avut parte ...
      • -1 (3 voturi)    
        Cat sa fie in realitate? Dublu, triplu, de 4 ori? (Duminică, 2 mai 2021, 17:37)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Tot nu se compara la mortalitate cu ''civilizatii'' italieni si spanioli, de la care au imprumutat baietii nostri de la putere tembelul obicei de a purta masca obligatoriu si ''singur in parc''!!!
        • -2 (2 voturi)    
          la 400 mii cazuri zilnice "oficiale" (Duminică, 2 mai 2021, 18:58)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          și la o rată a mortalității general acceptată de 1%, fă calculul singur.
          Sacrificiul de a purta masca cum trebuie, adică fixată pe față nu lălâie, maxim 8 ore și tot așa este uriaș pentru specia homo sapiens și prin interioare, darămite în aer liber, unde într-adevăr este relativ inutilă.
          • +1 (3 voturi)    
            Ce am zis eu si ce ai priceput tu! (Duminică, 2 mai 2021, 19:11)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            Am zis ca /milion de loc inclusiv cu mortii neoficiali(care nu pot fi mai mult de 4-5 ori mai multi) stau foarte ''bine'' in comparatie cu Italia si Spania! Si ca Italia si Spania nu sunt modele pt nimeni! Rata mortalitatii de 1%? Glumesti nu? Mentionezi mortile ''neoficiale'', dar nu zici absolut nimic despre cazurile de infectati ''neoficiali'', nu? Care, cu siguranta sunt direct proportionali cu numarul de morti, if you know what i mean! Boala asta nu are mortalitate mai mare de 0.5% nicaieri in lume! Si da, e un sacrificiu pe care NU merita sa l facem, ca nu ajuta cu nimic sa purtam masca ''singuri in parc'' sau chiar cu mai multi pe strada! pa!
            • -1 (3 voturi)    
              rata deces Covid 19 (Duminică, 2 mai 2021, 19:54)

              zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

              a fost de minim 1% în Vest, și probabil este mai mare în Brazilia și alte locuri aglomerate (India etc) cu sisteme medicale precare.
              • -1 (3 voturi)    
                Vezi tu... (Duminică, 2 mai 2021, 21:10)

                Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

                cred ca tine mai mult de imunitate decat de sisteme de sanatate! Cu cat o tara e mai ''nespalata'', cu atata sunt mai multi cu imunitate! Ca spitalul nu ''procopseste'' pe nimeni, nicaieri, cu COVID - cine ajunge la terapie intensiva, e cam terminat, by default, oriunde ar fi!
                • -1 (1 vot)    
                  praf (Luni, 3 mai 2021, 8:27)

                  zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

                  Spitalele Covid NU înseamnă doar ATI și rată mare de deces. O proporție covârșitoare din cei internați în secțiile Covid 19 se vindecă și pleacă pe picioarele lor.
                  Pe de altă parte, prostia pe care ai spus-o urmărește de fapt bagatelizarea măsurilor de prevenție Anti Covid, din moment ce oricum mori rapid când ajungi la spital.
                  Există într-adevăr o corelație între gradul de civilizație și "imunitatea naturală", și anume una DIRECT, nu INVERS proporțională, dacă ne uităm la rata de mortalitate de ORICE de prin țările sărace vs Vest.
                  Dar, nu mă mir. Ignoranță tipic românească.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sincer, (Luni, 3 mai 2021, 10:54)

                    Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

                    e un moft sa te duci de asta la spital, pe picioarele tale, o pohondrie in marea majoritate a cazurilor - cunosc oameni care au stat cu geamul deschis iarna, sa respire, dar, nu s au dus la spital! Nu ma poti convinge de contrariul, decat daca esti pe lista scurta la Nobel! Nu a bagatelizat nimeni, nimic! oricum nimic din ce facem sau nu facem nu conteaza pana la imunizarea de masa sau vaccinare de masa! Tot aia, din punctul meu de vedere..evident, cu victime prima varianta, dar, ce sa le faci, daca nu vor sa vaccineze?!
          • -1 (1 vot)    
            cauta pe Internet (Duminică, 2 mai 2021, 19:44)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

            MIT tocmai a publicat un studiu ca masca in interior este inutila chiar daca persoanele se afla la 2 m sau 20 m distanta intre ele.

            cred ca ai auzit de MIT. sunt baieti destepti acolo.

            btw.
            • 0 (2 voturi)    
              înțelegi prost un titlu (Duminică, 2 mai 2021, 19:59)

              zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

              în stilul caracteristic.
              Articolul din MIT, neconfirmat de nimeni până acum, nu precizează decât rata de infecție, nu gravitatea ei (direct proporțională cu cantitatea de virus inhalat) și mai ales se referă la stațiile interioare neventilate.
              Or, în magazine, RTABuri lucrurile stau diferit, iar măștile, purtate corect ajută la reducerea ratei de infectare și reducerea gravității infecțiilor.
              Pe de altă parte... impresiona pe Covidioți dacă studiul ajungea la concluzii diametral opuse ? Să fim serioși
            • +2 (2 voturi)    
              . (Luni, 3 mai 2021, 0:04)

              ximigu [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

              Lasă-mă prietene cu poveștile astea de amețit proștii pe Facebook. După un an de pandemie într-un sediu înghesuit, dar în care se poartă mască corect și se schimbă de 2-3 ori pe zi nu am avut niciun caz de transmitere la muncă în condițiile în care am avut destui colegi care au venit cu covidu din alte părți. Au fost trimiși acasă la primele simptome și testați pe banii firmei ca să nu stăm după DSP nu știu câte zile.

              Când există deja atâtea experiențe directe după un an și ceva de pandemie trebuie să fii idiot să susții că masca nu ajută la interior. La exterior e discutabil până mergi pe stradă și se întoarce unu brusc și îți tușește în față. Oricum dacă ești singur cuc și mergi cu masca în mână gata să ți-o pui dacă se apropie cineva nu-ți dă nimeni amendă.
        • +1 (1 vot)    
          . (Duminică, 2 mai 2021, 23:52)

          ximigu [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Singur în parc poate dacă te plimbi dimineața la 6.