Coronavirus în România: 1.850 cazuri noi în ultima zi după 35.442 teste (5,2%) / 138 de morți / Aproape 1.300 de pacienți în stare gravă

de C.V.     HotNews.ro
Joi, 29 aprilie 2021, 12:53 Actualitate | Coronavirus


Spital coronavirus
Foto: Heidi Levine / Sipa Press / Profimedia
Alte 1.850 cazuri noi de coronavirus au fost raportate pentru ultimele 24 de ore, după efectuarea a 35.442 de teste - 25.351 teste RT-PCR și 10.091 teste rapide antigen - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 5,2%, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În total, de la debutul pandemiei în România au fost înregistrate 1.053.629 de cazuri. În ultima zi au fost înregistrate 138 de decese de persoane infectate cu COVID-19, iar la terapie intensivă sunt internate 1.295 de persoane.


Până astăzi, 29 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.053.629 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 985.827 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.850 cazuri noi.

Până astăzi, 27.971 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.04.2021 (10:00) – 29.04.2021 (10:00) au fost raportate 138 de decese (68 bărbați și 70 femei).

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 15 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 39 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

132 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.892. Dintre acestea, 1.295 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.341.747 de teste RT-PCR și 883.749 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.351 de teste RT-PCR (12.806 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.545 la cerere) și 10.091 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 30.903 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.040 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 45.335 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 101 persoane.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5006 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    speram ca am scapat....in sfarsit (Joi, 29 aprilie 2021, 13:11)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    vaccinarea a milioane de romani+imunitatea celor care l-au avut deja (alte milioane, probabil, ca doar nu credeti ca cei 1 mil inreg sunt val reala, probabil val reala e de 4,5 ori mai mare)=curand se poate atinge imunitatea de turma, macar in orasele mari unde vaccinarea e promovata intens. Tot in orasele mari se vor vaccina cei mai multi, pt ca acestia vor dori vacantele, in ro, afara, plajele, restaurantele, cluburile sau evenimentele tip concerte etc in cea mai mare masura...
    • -3 (17 voturi)    
      si eu care credeam (Joi, 29 aprilie 2021, 14:49)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Ca s-au vaccinat pentru a avea o face o forma mai usoara a bolii si nu pentru mai putine capre in casa(adica mai putine restrictii).
  • +3 (13 voturi)    
    hm (Joi, 29 aprilie 2021, 13:47)

    Xorciser [utilizator]

    Eu tot nu inteleg cum au 132 decese la 4000 cazuri (media de acum 2 saptamani). Undeva este ceva in neregula, si nu cred ca e vorba de o tulpina ucigasa.
    • -1 (15 voturi)    
      inca putin si o sa avem (Joi, 29 aprilie 2021, 13:56)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      100 de infectati zilnic si 150 de morti. sa vezi atunci ce viol cu perversiuni o sa primeasca d-na Logica din partea bandei de interlopi numita "Statul Roman"
    • +1 (7 voturi)    
      s-a explicat de zeci de ori deja (Joi, 29 aprilie 2021, 15:01)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      nu pot sa cred ca inca mai puneti intrebarea asta ... in plus, e un raspuns foarte simplu, nu trebuie sa ai knowledge in domeniul medical. numarul de decese intr-o anumita zi nu are nicio treaba cu numarul de cazuri depistate in ziua respectiva. ar avea daca majoritatea celor depistati ar fi morti in ziua respectiva. dar, marea majoritate sunt depistati pozitiv in viata, cam dupa 5 - 7 zile de la infectare iar decesul se produce de obicei dupa ~ 3 - 4 saptamani de la infectare (sunt destui oameni care supravietuiesc in ati si mai mult de o luna chiar). deci .... numarul de decese zilnice e corelat cu numarul de cazuri zilnice cu cel putin 2 saptamani in urma
      • 0 (10 voturi)    
        Nu are legatura decat cu Dublarea (Joi, 29 aprilie 2021, 15:49)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Nu aveai atatia morti nici la peste 10000 de cazuri zilnic. Ceva pute, rau de tot!!
        • -2 (10 voturi)    
          uite dacule liber (Joi, 29 aprilie 2021, 16:59)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          https://www.worldometers.info/coronavirus/country/romania/ si in valul 2 au fost decese foarte multe. in plus, b1.1.7 e mai contagios si ceva mai letal. in plus, propaganda voastra a functionat, in valul 3, comparativ cu valul 2, au fost mai multi naivi care nu au raportat infectarea, s-au tratat acasa cu "leacuri minune" si multi au platit cu viata. ceva pute rau de tot dar nu cauti unde trebuie. cauta mai aproape :))))
          • -3 (3 voturi)    
            Sorry man, is liber, dar nu in Dacia!!! (Joi, 29 aprilie 2021, 22:08)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui rmos

            Cat despre morti, pe la mine is extrem de rari, chiar si cei batrani sunt tratati bine. Eu doar intrebam, nu ma miram, ca stiu ce inseamna Spital Romanesc. Chiar nu realizeaza nineni ca se Moare prea mult in Romania? Ca daca ajungi la ATI esti 95% Mort!!!
            • 0 (0 voturi)    
              ai gasit (Vineri, 30 aprilie 2021, 17:37)

              rmos [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              unde "pute rau de tot" mai dacule de "pretutindeni"? :))))) ca asta cautai tu de fapt! cat despre procentul de decese in ati, de unde l-ai scos? stai sa ghicesc, din acelasi loc de unde venea acel miros, nu? :)))))
    • +2 (8 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 29 aprilie 2021, 15:34)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      este foarte mult.
      probabil ATI nu recupereaza nimic
      si bolnavii se mai procopsesc si cu altele prin spitale.

      in regiunea unde locuiesc la 4-5000 cazuri pe zi mor cam 20-25 (nr echivalent)
    • -2 (10 voturi)    
      Xorciser (Joi, 29 aprilie 2021, 15:46)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Xorciser, eu stiu cativa sosoncari care au stat acasa cu leacuri babesti si medicamente pentru catei pana in ultima clipa cand au pus mana si au sunat dupa salvare! 2 au si murit, altii au scapat dar cu damage si mult frecus la spital! Pt unii e "doar o gripa", pentru altii e mortala si daca nu te cauti din timp, nu stii ce loz ai tras! Fa calculul ca mai mor lejer cateva zeci pe zi netestati in niciun fel!
      • -2 (10 voturi)    
        alo, alo, (Joi, 29 aprilie 2021, 18:10)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        inteligenta ta e zeo! daca nu o tratezi si GRIPA sau RACEALA sint MORTALE. as ca lasa bla, bla-ul
        • +2 (6 voturi)    
          ! (Joi, 29 aprilie 2021, 19:09)

          tudorr [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

          No shit? Am facut gripa acum 2 ani de am stat lipit de pat 3 zile, m-am tratat doar cu ceaiuri cu lamaie si cam atat! Iau pastile doar cand chiar e nasol, nr de morti la gripa obisnuita ANUAL in Romania e cat mortii de pe nici 1 saptamana de la Covid! Sunteti plini de costipatii mondiale!
    • -1 (7 voturi)    
      tu (Joi, 29 aprilie 2021, 18:08)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      nu ai cum sa intelegi pentru ca la ora de manipulare TU nu ai fost invitat, daca vrei sa stii, exista o carte, "Cum sa manipulezi cu statistica"