Cum a ajuns publicul anti-vaccin să iasă din zona de nișă și să devină relevant

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:02 Actualitate | Coronavirus


Protest Universitate
Foto: Captura video
Discursul anti-vaccin a profitat de pandemie pentru a-și extinde audiența prin intermediul rețelelor de socializare: anterior limitat la comunități mici, s-a răspândit către un public îngrijorat de un virus necunoscut, cu riscul de a împiedica campaniile de vaccinare, potrivit AFP.

Din punct de vedere istoric, mișcările anti-vaccin „au înțeles interesul bătăliei informaționale”, explică Laurent-Henri Vignaud, istoric științific francez și coautor al cărții „Antivax” (Vandémiaire éditions, 2019). În schimb, autoritățile sanitare „au adesea o reacție întârziată”, adaugă el, fiindcă se bazează ”pe principiul că vaccinarea este utilă comunității”.

Condusă de la sfârșitul anilor 1990 de un studiu care sugerează o legătură între vaccinarea MMR (rujeolă, oreion, rubeolă) și autism, totuși de multe ori demistificată, mișcarea anti-vaccin se democratizează pentru a ieși din comunitățile de nișă (religioase, grupuri de mame , anumite grupulețe ecologiste etc.).

Conturile de Facebook traficând cu informații false despre vaccinuri au văzut că numărul abonaților lor să explodeze anul trecut, potrivit unui studiu BBC publicat la sfârșitul lunii martie în șapte țări (Brazilia, Mexic, India, Ucraina, Franța, Tanzania, Kenya). În Franța, paginile care împărtășesc conținut anti-vaccin au primit aproape patru milioane de aprecieri (+ 27%, o creștere de trei ori mai rapidă decât în ​​2019, dar comparabilă cu 2018).

Aceste teorii nu se mai limitează la „grupuri marginale mici”, ci „rezonează cu mișcarea vestelor galbene, a libertarienilor, a grupurilor New Age”, creând alianțe „ideologic incongruente”, explică ONG-ul First Draft care luptă împotriva dezinformării care a realizat un studiu în vara anului 2020 pe aproximativ 14 milioane de publicații legate de vaccinare.

Mesajul anti-vaccin găsește un ecou puternic în rândul susținătorilor extremelor, dreapta sau stângă, și în rândul neutrilor, notează Florian Cafiero, sociolog la CNRS (Centrul Național de Cercetări Științifice). Și teoriile conspirației - Noua Ordine Mondială, Agenda Transumanistă sau chiar QAnon - „încorporează vaccinurile în narațiunile lor, pentru a se asigura că rămân relevante”, notează Seb Cubbon, analist de cercetare pentru First Draft.

- Limitat și conectat -



Acest discurs anti-vaccin este purtat de niște figuri emblematice foarte active. Observând mii de tweeturi în limba engleză, cercetătorii de la Universitatea din Zurich au descoperit că acest conținut anti-vaccin a fost produs de o mică parte din utilizatori, beneficiind în același timp de o rată ridicată de interacțiuni.

Aproximativ 65% din conținutul online anti-vaccin publicat în februarie și martie poate fi atribuit a doisprezece „creatori extrem de influenți”, potrivit ONG-ului Center for Countering Digital Hate din SUA. Printre aceștia, avocatul Robert F. Kennedy Jr, nepotul fostului președinte.

Limitată, dornică să înțeleagă această boală care a uimit lumea, populația a căutat informații online. Dar lipsa cunoștințelor disponibile, erorile în comunicarea oficială - de exemplu pe masca considerată inutilă la început -, lipsa culturii științifice, au deschis ușa dezinformării.

Noutatea vaccinurilor care utilizează tehnologia ARN messenger, sosirea rapidă a acestora pe piață, a alimentat neîncrederea, la fel cum a dezvăluit, odată ce campaniile au început, de efecte secundare mai grave decât se aștepta pentru AstraZeneca și Johnson & Johnson.

Platforme mari precum Facebook, Twitter sau YouTube au intensificat vânătoarea de conținut anti-vaccin și informații false în 2020, promovând în același timp recomandările autorităților din domeniul sănătății.

- Neplăceri dificil de evaluat -



În septembrie, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) și mai multe agenții ONU și-au exprimat îngrijorarea cu privire la o supraabundență de informații care face „dificil pentru toată lumea să știe ce să facă”.

Efectele „infodemiei pot fi tragice”, își amintește Christine Czerniak, care se ocupă de problema la OMS. Oamenii au murit în urma unor sfaturi înșelătoare pentru a lupta împotriva Covid, otrăvite de consumul de metanol sau de utilizarea incorectă a produselor de curățat.

Efectele acestei dezinformări rămân dificil de evaluat, mai ales că aceste campanii de vaccinare din întreaga lume se află în stadii foarte diferite. Sondajele arată că mentalitățile se pot schimba rapid.

Expunerea la informații false sau înșelătoare tinde să scadă dorința de a fi vaccinat cu câteva puncte procentuale, potrivit unui studiu realizat de cercetătorii britanici din Vaccine Confidence Project publicat în martie în revista Nature.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11282 vizualizari

  • +23 (57 voturi)    
    In curand se va vedea importanta (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:04)

    persuasiv [utilizator]

    vaccinarii.Vezi India vs UK sau Israel.Evidenta o sa bata isteria.Tarile cu populatie vaccinata si fara restrictii vs tarile cu populatie majoritar nevaccinata.Se va trage linie si vom vedea.
    • +15 (45 voturi)    
      Sa ne arate anti-vaxerii cum bat COVID-ul singuri (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:52)

      relax4 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Cine suntem noi sa le impunem vaccinul cand ei vor sa-l bata singuri? Cand se termina vaccinarea, ridicati restrictiile si hai sa le tinem pumnii la antivaxeri.

      I-as pune inainte sa semneze ca au refuzat vaccinul ca sa sigur o sa zica ca ei au vrut dar nu li s-a dat vaccin. :)
      • -17 (49 voturi)    
        Hahahaha (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:36)

        Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        "Câinele moare de drum lung și prostul de grija altuia". Nu mai e nici un "esențial" de înjurat?
      • -9 (41 voturi)    
        Bravo (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 18:38)

        sysrq [utilizator] i-a raspuns lui relax4

        De regulă asta este o intrebare pe care v-o punem noi iar vaxxerii evită să răspundă. Excelent punctat, nu sunteți în măsură să impuneți nimănui nimic. Mai ales că voi sunteți deja "protejați', deci trai pe vătrai, ce treabă să mai aveți cu noi. Eu știu răspunsul, să fim în aceeași oală cu voi să facem și noi leucemie peste 5 ani nudoar cei vaccinați, dar dumneavoastră personal gândiți corect. Bravo!
        • +7 (23 voturi)    
          extraordinar (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 20:29)

          _0N_ [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

          Cred ca puteti castiga nobelul daca ati gasit legatura intre leucemie si vaccinuri. Sunteti convins ca exista o legatura intre momentul aparitiei vaccinurilor si leucemie!
          • -3 (15 voturi)    
            Si tot n-ai inteles nimic (Duminică, 25 aprilie 2021, 0:44)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui _0N_

            Omul a dat un exemplu de posibil efect secundar in timp...legatura poate fi stabilita statistic.

            PS: vorbea despre un anumit vaccin, nu despre "vaccinuri". Desi, evident, nu candidezi pentru Nobel, diferenta intre singular si plural o poti intelege.
    • +7 (33 voturi)    
      antivaccinisti nu pot fi convinsi rational (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:18)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      argumentele lor se bazeaza pe frici nu pe ratiune deci nici faptele nu-i vor convinge.
      • +2 (6 voturi)    
        Același lucru e valabil pentru cei fără risc (Duminică, 25 aprilie 2021, 7:37)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        care se vaccinează.
      • +4 (6 voturi)    
        Nu te supara (Duminică, 25 aprilie 2021, 9:20)

        Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Dar toti cei care platesc o asigurare se bazeaza pe frica. Daca ar fi sa te bazezi pe statistica, nu ti-ai mai face asigurare de viata. In fond, probabilitatea sa mori maine este quasi-zero.
      • 0 (0 voturi)    
        baza este prostia si egoismul! (Joi, 29 aprilie 2021, 16:03)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        .
  • +24 (62 voturi)    
    Tre sa fii prost (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:19)

    Dogul [utilizator]

    După un an de pandemie si după exemplul Israelului, care a reusit sa aiba azi zero decese si tot mai putine cazuri noi de infectare, după ce a vaccinat la greu, tre sa fii prost sa pui botul la ce zic covidioții si antivacciniștii
    • +10 (34 voturi)    
      Chiar foarte prost as spune... (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:11)

      AdevaratulProfet [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      ...si din pacate pentru Romania, va fi un moment al adevarului...
    • -15 (53 voturi)    
      Prost (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:14)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      e și ala care nu mai poate de grija altuia.
      • +5 (53 voturi)    
        Nevaccinarea ta e problema mea, (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 18:11)

        mflorian [utilizator] i-a raspuns lui Flav_

        deoarece tu perpetuezi pandemia, afectîndu-mă pe mine.
        Așa că aplici greșit în acest caz chestia aia cu grija altuia și cîinele.
        • +5 (35 voturi)    
          Nu te obosi sa explici (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 18:34)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

          Iti zic eu ca vorbesti singur. Am renuntat si eu de mult timp sa explic. Daca nu o bagi cu marea resetare, reptilieni, flat earth, 5G si viermii din masca, nu te asculta.
          • -1 (17 voturi)    
            Absolut corect. (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 21:50)

            mflorian [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Se vede din replicile are au urmat.
            Probabil eradicarea variolei, poliomielitei, difteriei, rujeolei etc s-a făcut prin woodoo, că vaccinurile nu-s bune de nimic.
            • -1 (7 voturi)    
              Niciuna din bolile alea n-au fost eradicate (Duminică, 25 aprilie 2021, 7:40)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

              Numărul lor este infim, însă bolile și virusurile există și acum.
        • -1 (21 voturi)    
          Tu vaccinat, perpetuezi (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 20:27)

          Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

          la fel ca mine, dacă mai ești și copt ajungi la spital, capusezi de doua ori sistemul. Câți se covideaza acum, 3, 5, 8 din 1000? Adică zero virgula zero. Nu vreau sa salvez niciun CAP-ist, ba din contra. În rest scăpa cine poate.
        • +8 (22 voturi)    
          Gresit (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 20:28)

          POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

          Si tu care te vaccinezi ....esti purtator de virus. Ai aflat asta??? Inca nu??? Atunci dece trebuie sa porti masca si distanta de 1,5-2m??
        • -1 (13 voturi)    
          ai dreptate, e problema ta (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 22:17)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

          stai acasă, stai în casă, arată că îți pasă
        • +5 (11 voturi)    
          Problema se poate pune si invers (Duminică, 25 aprilie 2021, 1:10)

          agora2019 [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

          Vaccinarea ta e problema mea: pentru ca tu fiind vaccinat inseamna ca esti protejat - pe cand eu nu sunt.

          Sau de fapt nu esti protejat ??
        • +3 (7 voturi)    
          Poate explici și cum infectează cineva (Duminică, 25 aprilie 2021, 7:39)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

          pe cei vaccinați cu un vaccin eficient.
          Și, dacă sunt i grătarul, de ce e o problemă de sănătate publică o forma banală de covid.
          • 0 (0 voturi)    
            Fă diferența (Luni, 26 aprilie 2021, 11:03)

            mflorian [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            dintre a infecta și a afecta.
            Riscul de infectare este foarte mic pentru cei vaccinați, dar ei sînt afectați deoarece trebuie să suport limitările și perturbările economice și sociale induse în societate de pandemia care nu se stinge ”mulțumită” celor care ”știu ei mai bine”.
            Știu că e grele...
            • -2 (2 voturi)    
              Riscul meu de a mă îmbolnăvi a fost f mic (Luni, 26 aprilie 2021, 11:53)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui mflorian

              tot timpul în cazul meu, însă am fost afectat deoarece a trebuit să suport limitări și perturbări economice și sociale induse în societate nu de pandemie (care pentru mine este ca și inexistentă) ci de frica absurdă și de inacțiunea populațiilor, care „știu ele mai bine” cum e cu măștile, cu temperatura și cu infectatul prin parcuri la miezul nopții.
    • +4 (30 voturi)    
      Echo chamber, confirmation bias si bula "ta" (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:38)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      E simplu sa vina cineva care a citit un paragraf pe wikipedia sau FB si sa se dea mare, ba chiar sa fie pus pe picior de egalitate cu un doctorand pe domeniu care are o experienta de zeci de ani in spate.
      Si e simplu sa spui ca "daca nu esti de acord cu mine, esti platit".

      Echo chambers, confirmation bias si bula "ta" de unde te informezi, precum si alegerea/filtrarea/excluderea oricaror informatii vitale contribuie la o logica distorsionata, nu doar paralela cat contrar realitatii, deci sa ignori lucruri evidente precum exemplele Indiei (unul critic si trist) si al Israelului (bun si pozitiv), precum si studii, experti, articole, rapoarte si lsita continua.

      Care e diferenta dintre 2021 si restul anilor? Am putea zice "pandemia", dar nu cred ca asta e problema, cel putin la noi.

      Problema e ca pe langa site-uri, grupuri de chat, blog-uri si forumuri conspirationiste, mai avem acum si un partid (din pacate fiind partid, ii ofera o anumita validitate in pareri in cadrul acestor medii de socializare dubioase) care sprijina aberatiile.

      Mai pui la socoteala instigarea la ura si la a incalca regulile sau ba chiar ignora principii de igiena venite direct sau indirect de la BOR sau PSD si iese o reteta gata de dezastru.

      Tu esti rational si zici "uite Israel", utilziatorul "persuasiv" zice de UK si India si Israel, dar vin conspirationistii cu super argumentul "nu e adevarat".

      Au fost persoane, inclusiv in Romania, care nu credeau in virus, s-au infectat, tipau ca mint doctorii si ca ei nu-s bolnavi, au plecat acasa, impotriva recomandarilor, ca apoi sa moara de covid la 2-3 zile. Evident ca putem intreba de ce conspirationistii nu iau ca exemplu situatia aia, dar stim amandoi ca raspunsul e simplu: l-au otravit medicii ca razbunare, serviciile, agentii cumparati de oculta blah blah.

      Si marea intrebare: oxigenul care ne omoara. Si totusi, ce respiram zilnic? Eh, intrebari indiscrete.

      Poate suna dur ce voi spune, dar eu as lasa Selectia Naturala sa rezolve tot.
      • 0 (6 voturi)    
        Dacă scrii mult, nu înseamnă ca scrii și bine (Duminică, 25 aprilie 2021, 7:52)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Avem state în Europa cu rezultate mai bune decât Israel, deși au vaccinat de 3-4 ori mai puțin, deci putem scăpa de o epidemie și cu altfel de măsuri (și nu, populațiile din statele respective nu poartă măști pe afară și nici nu au nevoie de adeverință ca să iasă pe stradă).
        India și cu 1 milion de decedați va sta mai bine nu doar decât România cât și decât Israel.
        Instigarea pe care o face o parte a societății este la rațiune, nu la ură.
        Și apa e bună, însă nu cred că ar fi ok să bei vreo 20l/zi…
        Selecția naturală a arătat cât de grav e acest virus: mor persoane slabe (fie ele vaccinate sau nu) și supraviețuiesc fără probleme persoanele puternice (vaccinate sau nu).
    • 0 (2 voturi)    
      tu ai vre-o fobie? (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 22:59)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      tu ai vre-o fobie? sau cunosti pesronal pe cineva care are o fobie sau o superstitie?

      Omul trebuie sa-si depaseasca conditia asta ca sa se gandeasca la scara societatii. Pana nu e confortabil personal (din varii motive), nu-i poti cere sa gandeasca cum ar fi socieratea daca toti ar face intr-un anumit fel.

      E cam tristul adevar... :(
  • -16 (56 voturi)    
    articol (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 16:39)

    John_Re [utilizator]

    tendentios si instigator.
    • +16 (40 voturi)    
      Da bă. (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 17:27)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Instigă la vaccinare.
      • -14 (34 voturi)    
        pe aia care (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 18:05)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        nu se vaccineaza ii impuscati?
        • +9 (35 voturi)    
          Nu (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 18:37)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          Se omoara singuri lasandu-se tinta sigura pentru virus.

          Stai calm, ca nu ne obosim sa va ajutam cu forta. Cine nu vrea, e aranjat de virus. Are si natura metoda ei de a filtra genele viciate.

          E ok, nu purta masca, nu te spala pe maini, nu te dezinfecta, nu te vaccina, nu lua tratament, ia doar vitaminele C si D, nu lua masuri preventive.

          Nu te obliga nimeni. Singura rugaminte e asta: cand te imbolnavesti, nu "daca", ci "cand", sa nu vii la spital. Macar atata onoare sa ai. Sunt oameni care chiar au nevoie de ajutor si paturi. Nu e cazul sa isi piarda vremea doctorii cu negationisti si conspirationisti.
          • -9 (23 voturi)    
            tu vorbesti cu mine? (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:14)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            am scris eu pe undeva ca vaccinez sau nu?!

            focus tovarase pe subiectul ce se discuta.

            si fii mai coerent.

            (parerea mea)
          • +1 (11 voturi)    
            esti istet din cale afara (Duminică, 25 aprilie 2021, 2:11)

            fghr [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            mergand pe prinicipiul tau ridicol nu ar mai trebui sa vina la spital nici cei care fac accidente conducand cu 200 km/h ori cei care beau pana cad in coma alcoolica sau cei care manca dulciuri desi se stiu diabetici iar exemplele pot continua la nesfarsit

            si acestia se omoara singuri nu ?

            repet te crezi mare destept
          • 0 (8 voturi)    
            Când am răcit ultima dată, n-am fost la spital (Duminică, 25 aprilie 2021, 7:54)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            La fel am să fac și când/dacă răcesc de la acest coronavirus.
  • +6 (26 voturi)    
    Antivaccin (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:08)

    winston_smith [utilizator]

    Publicul antivaccin nu s-a extins. S-a schimbat denotatia termenului. Antivaccinist inseamna altceva acum decat acum un an. Daca acum un an insemna cei ce nu vor sa isi vaccineze copiii, cu un singur vaccin(doza) pentru fiecare boala - polio, hepatita, tetanos, tbc, etc care au ramas tot aceiasi, 5-10 %, printre care nu ma numar; acum anti-vaccinist este cel ce nu vrea sa se vaccineze de 2 ori pe an, pe o perioada lunga(pe viata?) cu un vaccin experimental cu o tehnologie noua, cu efecte necunoscute pe termen lung, chipurile pentru ceilalti. Dar ceilalti sunt deja vaccinati, asa ca sunt protejati, iar nevaccinatii pot crea imnuitatea de turma, este optiunea lor. Printre acestia din urma sunt si eu, si nu sunt nici religios, cum sustine articolul, cred in stiinta, doar ca stiinta spune ca nu stie care sunt efectele arn mesager pe termen lung. Nefiind in categorie de risc prefer sa nu risc. Si chiar de ar fi testate normal, respectand perioada normala de testare, mi se pare o dementa sa te vaccinezi incontinuu, an de an, de 2 ori-asa cum e planificat, fiind sanatos sa bagi medicamente in tine. Ma face asta anti-vaxxer? La gripa porcina 2009-2011, anti-vaccinistii, cum le spuneti, au fost si mai multi, s-a vaccinat un procent nesemnificativ. Se face deci voit o etichetare a celor ce nu vor sa se vaccineze de 2 ori pe an sub amenintarea segregarii sociale, ca anti-vaccinsti, adica exact la fel ca cei ce nu isi vaccineaza copiii odata pentru toata viata. Nu publicul anti-vaccinist s-a inmultit, cuvantul antivaccinist si-a schimbat sensul, de-asta cuprinde acum 80 % din populatie.
  • +6 (24 voturi)    
    Care e problema? (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:31)

    filosoful.roman [utilizator]

    Intr-o democratie veritabila exista mai multe opinii, exista dezbateri. Dar intr-un regim totalitar exista unanimitate si nu cred ca vrem sa ajungem acolo. Abia am scapat de odiosul regim comunist.

    Vaccinistii se pot vaccina in voie. Daca e adevarat ca vaccinurile protejeaza in proportie de 99%, ar trebui sa fie linistiti din acest punct de vedere.

    Dar si antivaccinistii trebuie sa aiba dreptul de a nu se vaccina, daca nu doresc acest lucru. Oricum riscul pe care si-l asuma, statistic vorbind, nu e foarte mare (Covidul are o mortalitate generala de mult sub 1%, care bineinteles difera in functie de varsta si starea de sanatate).
    • -3 (19 voturi)    
      E ruleta ruseasca (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 20:05)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Esti sau nu in cei 1% care mor?
      Dar in cei 5% care raman cu sechele grave dupa ce se vindeca ?
      • +6 (22 voturi)    
        Nu e nicio ruleta ruseasca... (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 21:00)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        In primul rand, mortalitatea la Covid nu e de 1%, ci de sub1%, undeva la 0.3-0.4%. In al doilea rand, nu e o ruleta pt ca marea majoritatea a victimelor Covid si a cazurilor grave sunt varstnici si persoane cu multe boli. E normal ca un om sanatos sa nu isi faca griji din acest punct de vedere.

        Nu in ultimul rand, e vorba de libertatea de a alege. Aleg daca ma vaccinez sau nu. Suntem fiinte umane inzestrate cu liberul arbitru si traim (sper) intr-o societate libera. Obligativitatea provine din negurile istoriei si este incompatibila cu o societate moderna si democratica.
      • +3 (9 voturi)    
        ruleta ruseasca (Duminică, 25 aprilie 2021, 2:32)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        e 1 din 5 sau 1 din 6

        cand ori muri atatia de la covid ma duc sa ma vaccinez stai linistit
  • -6 (20 voturi)    
    E grav! (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 19:39)

    miculescu-rucar [utilizator]

    au ajuns absolventi de liceu industrial sa dea sfaturi, sa explice cat de rau este sa te vaccinezi.
    pacat!
    cei ce refuza vaccinarea, ar trebui sa-si plateasca singuri costurile spitalizari in eventualitatea imbolnavirii lor.
    de asemenea, in cazul in care apare un focar de covid intr-o comunitate mai mare sau mai mica, sa se faca ancheta epidemiologica, iar infectatul zero, daca a refuzat vaccinarea, sa plateasca toate cheltuielile generate de nesabuinta sa.
    • -4 (8 voturi)    
      ia te de mana (Duminică, 25 aprilie 2021, 2:14)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      cu user ul imi_pasa_de_romania, probabil sunteti usr isti radicali amandoi
    • +1 (9 voturi)    
      e grav (Duminică, 25 aprilie 2021, 2:34)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      cand iti iei lumina de la chereches aka proful de sanatate publica
    • +1 (7 voturi)    
      Cum facem cu absolvenții de industrial (Duminică, 25 aprilie 2021, 7:58)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      care recomandă vaccinarea?!
  • +9 (21 voturi)    
    da (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 20:22)

    gelu antigelu [utilizator]

    Ce bine ar fi daca la vaccinuri ar fi valabile adevarurile din stiintele exacte. 1+1 = 2. S-a stabilit si nu mai e loc de interpretari.
    Te-ai vaccinat esti imunizat! 100% imunizat, pe viata. Nu te imbolnavesti si nu transmiti virusul.
    Dar nu e asa.
    In primul rand nici un vaccin nu are randament de 100%.
    Vaccinul COVID, care nu e vaccin in sensul clasic ci terapie genica, te pregateste ca sa faci fata unor forme severe de boala. Initial nici nu s-a discutat de imunizare. Acum datele arata ca exista o anumita imunizare. Doar timpul va dovedi ce inseamna asta.
    Testele rapide au enorme erori, este grotesc sa le iei ca adevaruri absolute.
    Virusul este de tip ARN. Similar virusurilor gripale. Sufera mutatii permanent. Apar tulpini mai virulente sau mai putin de la o zi la alta. Cum naiba la virusul gripal care exista de vreo 70 de ani nu s-a gasit vaccinul perfect ci apar vaccinuri in fiecare an, in schimb pt COVID a aparut in cateva luni vaccinul minune care te scapa de toate necazurile. Pana la anul cand apare alt vaccin si tot asa. O fi bine sa faci terapie genica in fiecare an ca sa scapi de virusul ucigas care te pandeste? O fi bine sa faci terapie genica pana la sfarsitul vietii?
    ca sa nu mai vorbim de mastile banale care ofera o protectie la virus cu totul relativa.
    Ca habarnist in momentul cand realizezi (daca reusesti) ca exista atat de multe necunoscute si atatea neclaritati, atatea chestii imposibil de controlat, cum naiba poti sa gandesti ca daca toti se vor incolona si vaccina, virusul o sa dispara asa pur si simplu? Cam ca in povesti nemuritoare. Si au trait toti fericiti pana la adanci batraneti!
    Cum naiba poti sa vezi viata in alb si negru in conditiile in care ai depasit de mult varsta basmelor?. Aia buni care se vaccineaza si aia rai care nu vor, si ne pun pe toti in pericol. Ce simpla e viata!
  • -1 (15 voturi)    
    astea care nu se vaccineaza platesc vaccinul alora (Sâmbătă, 24 aprilie 2021, 21:56)

    hopsinoi [utilizator]

    care o fac. Deci aia care s-au vaccinat au platit pt aia care s-au vaccinat. Corect era ca fiecare sa plateasca direct daca vrea sa fie vaccinat, si sa-si aleaga marca de vaccin.
    • +2 (6 voturi)    
      Si costurile ATI se impart identic (Duminică, 25 aprilie 2021, 8:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Doar ca la ATI n-am auzit (pana acum) sa ajunga unul vaccinat.

      O fi mai scump vaccinul decat 2 saptamani in pat cu masca pe fata ?
  • 0 (0 voturi)    
    singura solutie va fi ridicarea (Joi, 29 aprilie 2021, 16:10)

    Antenistontel [utilizator]

    tuturor restrictiilor, inclusiv a rezervarii de spitale si paturi ati pentru covid!
    bineinteles, dupa ce toti cetatenii vor primi o programare pentru vaccinare benevola, sa nu poata invoca inaccesibilitatea vaccinurilor.
    doar asa se va realiza imunizarea turmei!