India, prima țară din lume care raportează un bilanț zilnic de peste 300.000 de cazuri noi / Premier: Al doilea val a venit ca un uragan

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2021, 7:37 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus India
Foto: Debarchan Chatterjee/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
India a raportat joi peste 300.000 de cazuri noi de coronavirus, cel mai mare bilanț zilnic înregistrat în vreo țară din lume, iar numărul deceselor asociate cu Covid-19 a atins și el un nivel record, transmite Reuters.

Bilanțul de 314.835 de infecții în 24 de ore este mai mare decât precedentul record de 297.430 de cazuri anunțat de Statele Unite în ianuarie.

Numărul total de cazuri din India a ajuns la 15,93 milioane, iar cel al deceselor Covid-19 a crescut cu 2.104, până la un total de 184.657.

Bilanțul de joi vine după șapte zile cu peste 200.000 de infecții, determinându-l pe prim-ministrul Narendra Modi să intervină pentru prima dată la televiziune din cauza „exploziei” cifrelor legate de pandemie.

Recunoscând că India şi cei 1,3 miliarde de locuitori ai săi duc „încă o dată o mare bătălie”, Modi le-a cerut compatrioţilor să depună mai multe eforturi în faţa pandemiei pentru a evita impunerea de noi lockdown-uri în ţară, pe fondul unei grave crize sanitare asociate unui al doilea val epidemic virulent.

„Situaţia era sub control în urmă cu câteva săptămâni, dar al doilea val a venit ca un uragan”, a subliniat el.

În pofida oraşelor sale supraaglomerate şi a sistemului sanitar depăşit, India reuşise până acum să scape relativ nevătămată dintr-o pandemie care a ucis peste trei milioane de persoane în întreaga lume. Însă ultimele săptămâni au fost marcate de adunări în masă.

Milioane de persoane au participat la festivalul religios hindus Kumbh Mela, la mitinguri politice, la nunţi fastuoase sau la evenimente sportive.

Potrivit presei, producţia de medicamente esenţiale împotriva coronavirusului a fost încetinită sau chiar suspendată în unele fabrici, iar licitaţiile pentru fabricile care produc oxigen sunt întârziate.

În prezent, familiile bolnavilor sunt forţate să plătească preţuri exorbitante pe piaţa neagră pentru medicamente şi oxigen, iar grupurile de WhatsApp sunt inundate de solicitări disperate de ajutor.

India a administrat până în prezent peste 130 de milioane de seruri anti-COVID-19 şi, începând din 1 mai, toţi adulţii vor putea fi vaccinaţi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4936 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Orice adunare creste infectarile. (Joi, 22 aprilie 2021, 7:46)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    "Milioane de persoane au participat la festivalul religios hindus Kumbh Mela..."

    Dupa Pastele ortodox va creste si la noi numarul de infectati ?

    Pronosticuri ...?
    • -1 (11 voturi)    
      ... (Joi, 22 aprilie 2021, 8:39)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Nu cred, Klaus Werner a zis ca in noaptea de Inviere corona are treaba in alta parte, putem sa ne strangem linistiti la biserici.
    • +10 (10 voturi)    
      Fii totusi optimist (Joi, 22 aprilie 2021, 8:40)

      Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Daca la noi sunt 300000 de infectari pe zi, pandemia se va termina in 21 de zile.
    • +2 (4 voturi)    
      / (Joi, 22 aprilie 2021, 8:56)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Evident, da.

      Cum crește mobilitatea cum crește rata. Din fericire vine vara și virusul va lua o mică pauză până la toamnă.
      • +1 (1 vot)    
        In India e cam vara permanent si tot se infecteaza (Joi, 22 aprilie 2021, 13:02)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

        Problema e ca se infecteaza si nu au locuri in spitale pentru toti (nicio tara nu are loc in spitale pentru cateva procente de populatie simultan) si nici minimul de asistenta (medicamente, oxigen).

        Cu cate decese vor urma, ramane India fara lemn pentru ruguri...
  • +7 (11 voturi)    
    deci 300.000 la 1,4 miliarde (Joi, 22 aprilie 2021, 8:27)

    Francisc 1 [utilizator]

    cam cum ar fi in romania 4200 de cazuri pe zi , terifiant
  • +2 (12 voturi)    
    Este o alta tulpina (Joi, 22 aprilie 2021, 8:33)

    palatin [utilizator]

    I-au "dat drumul" pentru ca India a avut o abordare de succes cu prima.
  • +1 (9 voturi)    
    pai... (Joi, 22 aprilie 2021, 9:27)

    gab0iu [utilizator]

    la 1,366 miliarde de inhabitanti declarati, pentru ca India are o gramada de cetateni de care oficial nu se stie nimic, este fix 0.021% sau, 0.0021 la mie...exemplu clasic de manipulare prin prezentarea unor date incomplete...adica..."noi am prezentat cifrele corecte"...da , da' nu pe toate...
    • +1 (9 voturi)    
      Esti tare la mate (Joi, 22 aprilie 2021, 9:48)

      Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

      0.021% inseamna 2.1 la mie

      Asa cum 10% inseamna 100 la mie adica unul din 10.

      Si te intreb: daca la aritmetica elementara ai probleme de intelegere, are un sens sa discutam ceva mai avansat?
      • +2 (4 voturi)    
        de fapt (Joi, 22 aprilie 2021, 10:24)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Esemescu

        0.021% inseamna 0.21 la mie, dar tu dai lectii de matematica si te faci de cacao.
        • +4 (4 voturi)    
          Asa este (Joi, 22 aprilie 2021, 10:58)

          Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Am gresit cu o virgula in primul exemplu. Celelalte sunt corecte. Insa trebuie sa recunosti: ca sa convertesc in "la mie" AM INMULTIT, adica asa cum SE FACE. In timp ce amicul de mai sus IMPARTE. In cazul meu a fost o eroare in a numara zerourile, in cazul lui este o problema de gandire. Iar daca eu ma fac de cacao, el de ce anume se face?
      • +1 (1 vot)    
        si tu esti tare la mate? (Joi, 22 aprilie 2021, 11:15)

        GNG [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Esemescu

        cate sute sunt intr-o mie? Eu am invatat ca 10!
        Acum 0,021% se inmulteste cu 10 ptr a raporta la mie. 0,021 x 10 iti da 2,1 ???
        • +3 (3 voturi)    
          Am gresit (Joi, 22 aprilie 2021, 11:59)

          Mihai Esemescu [utilizator] i-a raspuns lui GNG

          Pentru ca nu am numarat zerourile. OK, am gresit cu un ordin de magnitudine. Ideea e ca atunci cand convertesti o fractie din la suta in la mie, pentru a mentine constanta fractia, numaratorul se va MARI, in nici un caz nu se va miscora.

          Iar daca esti atent, eu am gresit in primul exemplu, celelalte sunt corecte. Asadar da, am o sacapare de neatentie insa nu una de logica.
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Vineri, 23 aprilie 2021, 9:47)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Esemescu

            vezi cum se pot incurca lucrurile?...a exprima incidenta in cazuri la mie e un alt artificiu al presei pentru a maximiza impactul informatiei asupra unei anumite parti a... publicului larg...iar asta duce uneori la erori de genu' typing mai degraba decat de pricipiu...bine, asta nu ma absolva de ...eroarea facuta, mea culpa...sa auzim numai de bine!
    • 0 (0 voturi)    
      pai... (Joi, 22 aprilie 2021, 12:07)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

      meqa culpa, eroare de multi tasking..0.021 la suta = 0.21 la mie... ma rog,
  • +2 (2 voturi)    
    Probabil (Joi, 22 aprilie 2021, 9:38)

    ACP [utilizator]

    au venit multi in tara pentru festivaluri si nunti, mai ales din UK.