3.006 cazuri de COVID-19, raportate în ultimele 24 de ore, după aproape 25.000 de teste

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:37 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
3.006 cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul COVID-19 ajungând la 1.037.009, din care pacienți vindecați 954.868. Numărul de teste a fost 24.562 RT-PCR și 10.282 de teste rapide antigenice. .Potrivit datelor publicate miercuri de Grupul de Comunicare strategică, în ultimele 24 de ore au fost raportate 175 de decese. Numărul pacienților de la Terapie Intensivă este de 1.436.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.561.

Pe teritoriul României, 45.391 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.475 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.888 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 90 de persoane.

Din cele 175 de decese raportate în ultimele 24 de ore, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 7 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 52 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 55 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

De la începutul epidemiei în România, 26.793 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8270 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Eroare in titlu (Miercuri, 21 aprilie 2021, 13:47)

    Socrate2021 [utilizator]

    35 000 de teste
  • +2 (42 voturi)    
    Lol (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:05)

    HP [utilizator]

    Cam a venit timpul sa ne scuteasca autoritatile de orice fel de restrictii.

    E clar, si a fost clar pentru unii dintre noi inca de anul trecut, ca riscul de deces este rezervat in proportie de peste 95% celor de peste 60 de ani care au si comorbiditati.

    Nu exista absolut niciun motiv pentru care romanii sub 60 de ani sa fie hartuiti in continuare cu toata aceasta tampenie.

    Da, nu sunt paturi suficiente la ATI - e problema autoritatilor, nu ne pot cere sa ne sacrificam existenta si drepturile pentru ca sunt ei incompeteni.

    Da, cei de peste 60 de ani pot muri - e problema lor, sa practice izolarea sociala cu 3 masti daca vor, nu poti cere la 15 milioane de oameni sa stea in case sau cu masti ca sa nu moara cateva mii de batrani care nici nu vor sa se vaccineze.
    • +1 (35 voturi)    
      Ce restrictii te deranjeaza? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:10)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ca nu poti iesi noaptea la ora 23 sa spargi seminte la intrarea in bloc? ca nu poti face o posta la o bere cu baietii?
      • +5 (19 voturi)    
        Bre, stai tu in borta pana crapi! (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:47)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        De plictiseala. Lasa-i pe cei mai tineri si in putere sa munceasca.
        • -1 (3 voturi)    
          Pai cine nu te lasa sa muncesti , (Miercuri, 21 aprilie 2021, 21:47)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          lenea?
      • +6 (20 voturi)    
        Lol (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:52)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Da, exact.

        Stai tu ca un sclavete pe arest la domiciliu, pentru ceva ce nu te afecteaza cu absolut nimic, si chiar daca te-ar afecta, ar trebui sa fie fix alegerea si decizia ta personala.
      • +4 (16 voturi)    
        Orice fel de restrictie ma deranjeaza (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:58)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Dar hai sa iti raspund punctual:
        -restrictia de nu a putea sta afara seara dupa ora 20:00.
        Chiar imi doresc sa pot sa stau pe dealuri, sa pot sa ma intorc acasa la ce ora doresc eu fara sa ma gandesc cat ii ceasul, oare la cat trebuie sa plec sa ajung la timp
        da, imi lipesc iesirile cu prietenii la o bericica. E chiar normal , sa iesi sa socializezi. Asta e, suntem oameni, nu roboti.
        Acum e rusinos sa socializezi.
        Da , imi lipeste un concert? E un pacat mare asta?
        Da, imi lipseste o piesa de teatru?
        E si asta o problema?
        Da, imi lipseste o reuniune familiala, hai zi ca si asta e un pacat.
        Da, ma deranjeaza masca. Daca tu te simti in siguranta cu ea, ma bucur pentru tine. Asta e , toti suntem diferiti. Nu eu is responsabil pentru efectele devastatoare ale virusului in organismul tau. Fiecare are grija de el cum stie si cum vrea.
        Care ai vrea sa fie viata ta? Fiecare traind in bula lui?
        Aceiasi intrebare si celor care ti-au dat plus.
        Nu trebuie sa imi raspundeti mie, ar fi perfect daca ati reflecta putin asupra scopului vetii vostre.
    • +8 (18 voturi)    
      acum se gaseste Pfizer (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:30)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      toti cei peste 60 de ani ar trebui sa se vaccineze

      la fel si cei bolnavi

      daca nu vor si dupa aceea mor cu Covid atunci e vina lor si DOAR a lor!
    • -4 (10 voturi)    
      Vezi ca (Miercuri, 21 aprilie 2021, 14:44)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Vezi ca si marii amatori de "shaorma cu de toate" si berule la greu ajung in belea cu covidul, asa ca ai grija.
      • +3 (9 voturi)    
        e fix problema mea (Miercuri, 21 aprilie 2021, 16:43)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        Nu trebuie sa imi dai nici un ajutor daca ajung in spital de la virus(teoretic vorbind).
        • 0 (0 voturi)    
          Te-ai simtit? (Joi, 22 aprilie 2021, 10:49)

          Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

          Nu tie ti-am raspuns, dar e bine ca te-ai simtit.
    • +3 (9 voturi)    
      Folosesti un abac special? (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:06)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ori de cate ori repet calculul, mie (52+55+44) / 175 imi da 86.3%, nici vorba de 95%.

      Ii sfatuiesc pe romanii sub 60 de ani care nu vor "sa fie hartuiti in continuare cu toata aceasta tampenie" sa ajute pe altii sa se programeze: cu cat se vaccineaza mai repede batranii, cu atat va scadea numarul de morti si va inceta mai repede "hartuirea".

      Daca nu vor sa se implice, n-au decat sa astepte pana cand autoritatile devin dintr-o data competente. Ca nu vor nici sa se implice, nici sa astepte -- e problema lor.
  • -7 (11 voturi)    
    Rezolvarea se produce (Miercuri, 21 aprilie 2021, 15:17)

    IoneI [utilizator]

    odată ce știm UNDE (pe ce suprafețe) și CINE (mai ales asimptomatici) are virusul.

    Toate eforturile autorităților (banii plătiți) trebuie să se concentreze direct asupra localizării cauzei, pentru ca să știm de CINE să ne ferim și UNDE să nu punem mâinile.

    Restul măsurilor luate sunt mai puțin importante. Factorii de decizie au luat aceste măsuri pe care le vedem deoarece sunt INcapabili să se se adreseze limitării cauzei, pentru care trebuie teste peste teste, echipe de investigații microbiologice în teritoriu și altele în materie de echipamente și expertiză.

    Patogentul (virusul) este deosebit de periculos și suferă în continuare mutații, "căutând" noi căi pentru a intra în cât mai mulți dintre noi.