SUA: Peste 50% din populația adultă a primit cel puțin prima doză de vaccin antiCovid

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 19 aprilie 2021, 7:44 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare
Foto: Samuel Fernández/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Peste jumătate din totalul adulţilor din Statele Unite a primit până duminică cel puţin o primă doză de vaccin anti-COVID-19, transmite dpa citată de Agerpres. De la începerea vaccinării în SUA în urmă cu patru luni, 50.4% din adulţi, aproximativ 130 de milioane de persoane, au beneficiat de injectarea a cel puţin unei doze de vaccin, conform datelor oferite de Centrele pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor (CDC).

Conform sursei citate, aproape o treime din adulţi au fost vaccinaţi şi cu a doua doză. În ceea ce priveşte grupul cu risc crescut al persoanelor cu vârsta de peste 65 de ani , 81% dintre aceştia au primit o primă doză şi aproximativ două treimi sunt complet vaccinaţi. În medie, peste 3 milioane de vaccinuri sunt administrate zilnic, potrivit informaţiilor furnizate de Casa Albă.

În total, aproape 210 milioane de doze au fost administrate în SUA, ţară cu o populaţie de 330 de milioane de locuitori. O asistentă medicală a fost prima persoană vaccinată la New York, pe 14 decembrie 2020. SUA utilizează în mare parte vaccinurile Moderna şi Pfizer.

Recent autoritățile au suspendat temporar administrarea vaccinului Johnson & Johnson după înregistrarea a şase cazuri de tromboză venoasă cerebrală. Vaccinul Johnson & Johnson necesită injectarea unei singure doze, în timp ce pentru restul sunt necesare două doze.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















3144 vizualizari

  • -6 (18 voturi)    
    Meritul lui Donald Trump! (Luni, 19 aprilie 2021, 8:57)

    Cugetator [utilizator]

    Desigur multi stiu,iar altii vor sa uite, dar meritul principal in impulsionarea si subventionarea vaccinurilor anticovid, apartine indiscutabil fostului ppresedinte Donald Trump , despre care unii, rau intentionati , retin numai declaratile excentrice si posibilile gafe !
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Luni, 19 aprilie 2021, 12:55)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      trolezi nu ?

      acelasi donald duck care zicea anul trecut ca virusul va disparea cand vine caldura ?

      acelasi donald duck care zicea ca ar fi bine sa ne injectam cu clor, daca clorul omoara virusul ?

      :DDD
    • 0 (2 voturi)    
      Pe hotnews nu poti sa zici nimic de bine (Luni, 19 aprilie 2021, 14:57)

      AndreiBCO [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      de Trump ca te umfla snowflakes cu minusuri...
      Baga ceva de bideu mai bine!
  • +8 (10 voturi)    
    o abordare corecta (Luni, 19 aprilie 2021, 9:55)

    c2 [utilizator]

    Cifre care conteaza:
    - 81% din cei peste 65 de ani
    - 50.4% din adulti

    Procentul pe toata populatia nu prea conteaza.
  • 0 (10 voturi)    
    Corectie (Luni, 19 aprilie 2021, 10:14)

    idealogul [utilizator]

    A fost meritul exclusiv al tuturor presedintilor democrati in special Clinton, Obama si Biden.
    Presedintii republicani nu au avut nici un meriti. Au pus numai piedici. Daca erau democratii la putere eram cu totii vaccinati anticovid inca din 2018.
    Multumiri speciale BLM si ANTIFA. Nimic nu s-ar fi realizat fara contributia lor extrem de valoroasa.
    Urez BLM si ANTIFA sa isi tripleze elanul revolutonar spre cele mai inalte culmi ale avantului tehnico-stiintific pentru propasirea societatii multilateral dezvoltate.
  • -1 (1 vot)    
    nu pricep, (Luni, 19 aprilie 2021, 13:08)

    nick1587873340950 [utilizator]

    de ce ne-ar interesa ce face vecinul in tara lui ?
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru excelentul utilizator ideologul ! (Luni, 19 aprilie 2021, 13:35)

    Cugetator [utilizator]

    Eu personal am luat la minusuri cu carul ,desi am exprimat numai ce gandeam ca este adevarul, ma bucur ca pot aprecia un mesaj mai complet. dar in aceeasi linie de gandire !