Şeful Pfizer: Oamenii vor avea nevoie probabil de un rapel al vaccinului pentru Covid-19 în decurs de 12 luni după ce s-au vaccinat

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2021, 0:22 Actualitate | Coronavirus


Albert Bourla, CEO Pfizer
Foto: Captura video
Directorul general al companiei farmaceutice Pfizer, Albert Bourla, a declarat că oamenii vor avea nevoie, ”probabil”, de un rapel al vaccinului pentru Covid-19 în decurs de 12 luni după ce s-au vaccinat complet, transmite CNBC.

Declaraţia a fost făcută publică joi, dar a fost înregistrată pe 1 aprilie, potrivit News.ro.

Bourla a spus că este posibil să fie nevoie ca oamenii să fie vaccinaţi anual pentru coronavirus.

”Un scenariu probabil este acela că va fi probabil necesară a treia doză, undeva între şase şi 12 luni şi apoi, ulterior, va exista o revaccinare anuală, dar toate acestea trebuie confirmate. Şi, din nou, variantele vor juca un rol cheie ”, a declarat Bourla pentru CNBC, în timpul unui eveniment cu CVS Health.

”Este extrem de important să reducem grupul de persoane care pot fi susceptibile la virus”, a spus Bourla.

Comentariul său vine după ce CEO-ul Johnson & Johnson, Alex Gorsky, a declarat pentru CNBC, în februarie, că este posibil ca oamenii să fie nevoiţi să se vaccineze anual împotriva Covid-19, la fel ca pentru gripa sezonieră.

Cercetătorii încă nu ştiu cât durează protecţia împotriva virusului, după ce cineva a fost complet vaccinat.

Pfizer a afirmat la începutul acestei luni că vaccinul său pentru Covid-19 are o eficacitate de peste 91% în protejarea împotriva coronavirusului şi de peste 95% împotriva formelor grave de boală până la şase luni după a doua doză.

Vaccinul Moderna, care utilizează o tehnologie similară cu cea a lui Pfizer, s-a dovedit a fi extrem de eficient la şase luni. Datele Pfizer s-au bazat pe un număr de peste 12.000 de participanţi vaccinaţi.

Cu toate acestea, cercetătorii spun că mai sunt necesare mai multe date pentru a determina dacă protecţia durează după şase luni.

Joi, directorul ştiinţific pentru reacţia la Covid-19 al administraţiei Biden, David Kessler, a declarat că americanii ar trebui să se aştepte să primească rapeluri pentru a se proteja împotriva variantelor de coronavirus.

Kessler le-a spus parlamentarilor americani că vaccinurile autorizate în prezent sunt extrem de protectoare, dar a menţionat că noile variante ar putea reduce eficacitatea acestora.

În februarie, Pfizer şi BioNTech au declarat că testează o a treia doză a vaccinului împotriva Covid-19, pentru a înţelege mai bine răspunsul imun împotriva noilor variante ale virusului.

La sfârşitul lunii trecute, Institutul Naţional pentru Sănătate a început să testeze un nou vaccin împotriva Covid-19 al Moderna în plus faţă de cel pe care îl are deja, conceput pentru a proteja împotriva unei variante problematice găsite pentru prima dată în Africa de Sud.

CEO-ul Moderna, Stephane Bancel, a declarat miercuri, pentru CNBC, că compania speră să aibă un vaccin de rapel pentru vaccinul său cu două doze, disponibil în toamnă, citează News.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7768 vizualizari

  • -4 (26 voturi)    
    pam pam (Vineri, 16 aprilie 2021, 0:29)

    cucuveauamov [utilizator]

    fabrica de vaccin sa ai, om esti! (producatorii de vin spun ca un pahar pe zi te apara de ..., producatorii de iaurt ca daca mananci unul pe zi ..., ...)
  • -7 (23 voturi)    
    prea multe (Vineri, 16 aprilie 2021, 0:50)

    cmariusalin [utilizator]

    prea multe intepaturi degeaba...
  • +4 (30 voturi)    
    Oh, dar of course..... (Vineri, 16 aprilie 2021, 1:00)

    Parzivall [utilizator]

    Covidul va deveni noua gripa, care dealtfel a si disparut.
    Pasaportul de Vaccinat va trebui vizat anual. Focare, tulpine si suspine vor aparea tot anual ceea ce va implica mascare, carantinari de localitati, limitarea deplasarilor, limitarea multor altor libertati, ceea ce e deja work in progress. Viitorul arata luminos dar in umbra!!!
  • +5 (9 voturi)    
    Sputnik va fi mai smecher (Vineri, 16 aprilie 2021, 2:19)

    maiorulmura [utilizator]

    se va face saptamanal
  • +2 (4 voturi)    
    nasol (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:07)

    g01an [utilizator]

    de revaccinarea anuala stiam de multa vreme... si n-ar trebui sa surprinda pe nimeni.

    dar chestia asta cu un al doilea rapel ma duce cu gandul la faptul ca nu vor avea la timp un vaccin pentru noile mutatii ale virusului. daca se alege aceasta varianta ma astept sa demonstreze si ca actualul vaccin este eficace impotriva noilor variante, fac si 3 rapeluri, dar sa stim ca este suficient.

    mai degraba ar trebui vazut cum pot fi asigurate un numar mai mare de doze pentru a imuniza un procent mai mare din populatie intr-o perioada mai scurta de timp.
    • +1 (7 voturi)    
      saaaaau (Vineri, 16 aprilie 2021, 9:42)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      poate iti vine alta idee decat sa-ti mananci cozonacul
      cu lacrimi de crocodil.
      tu mai stii ce dracului o fi aia imunizare naturala?
      dar nuuuuu,tarii cat mai multe vaccinuri!
      ia depaseste matale blocajul asta mintal su gandeste altfel decat iti dau astia mura-n gura,ia vezi,poti?
      • 0 (0 voturi)    
        nu mersi (Vineri, 16 aprilie 2021, 17:26)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui Point

        in cazul covid, imunizarea "naturala" vine la pachet cu un risc de 1/10 ca la final sa fiu si imunizat dar si cu plamanii partial mucificati pe viata.

        un om inteligent nu si-ar asuma un astfel de risc cand are o alternativa cat se poate de evidenta, vaccinarea - un act medical care a eradicat boli cu care omenirea se lupta de multa vreme.
  • 0 (0 voturi)    
    In decurs de 1 an (Vineri, 16 aprilie 2021, 10:12)

    mihai123456 [utilizator]

    marea majoritate nu va fi vaccinata nici macar odata si deja incep rapelurile. Pai in ritmul asta va lua 5 ani sa-i vaccineze pe toti la ritmul asta de productie. Daca mai punem in calcul raspandirea bolii si variantele pai cred ca nici in 10 ani nu se termina vaccinarea.
    Un lucru e clar: infectiile cu mizeria asta de Covid sunt scapate de sub control. Adio cu calatoreli aventureli vantureli citybreakeli prin toate colturile lumii ca pana acum. O sa stam piti dupa masti sau o sa ne asumam riscul sa ne umplem de tot felul de minuni cand mergem pe undeva.
  • 0 (0 voturi)    
    chestia asta ... (Vineri, 16 aprilie 2021, 11:17)

    GNG [utilizator]

    ... incepe sa semene a afacere orchestrata. Chiar asa, stie cineva ce s-a intamplat cu virusul gripal? Sa inteleg ca s-a lansat pe piata un produs fara sa se stie ce face si cat timp functioneaza? Daca cei 12000 de testari nu intra in contact suficient de indelungat cu un purtator de virus, cum estimeaza ei ca protectia dureaza 6 luni sau 12 luni ??? Eu nucred ca exista cineva care sa-si riste viata facand un vaccin experimental si apoi sa intre in contact cu bolnavi dovediti pentru a vedea daca este protejat. Pentru a verifica eficienta, aceste persoane trebuie sa fie puse periodic in contact cu bolnavi capabili sa transmita virusul. Doar asa poti sa spui care este eficienta si cate luni este valabila.
  • +1 (1 vot)    
    Pana unde se merge cu rapelul (Vineri, 16 aprilie 2021, 12:10)

    Varlaam [utilizator]

    Din 7 miliarde sa spunem ca intr-un an au murit de covid 2 milioane (desi stim ca nu asta este realitatea; boli asociate, raportari false!). Deci 0,028%! Din aprox 2 milioane romani vaccinati au murit dupa vaccinare 89, daca nu ma insel (bineinteles fara legatura cu vaccinarea si cu covidul). Deci 0,00445%. Asadar, ar trebui ca la 12 luni se se vaccineze toata populatia, dar nu mai mult de 0,028/0,00445 = 6,29 ani (sase ani !) deoarece numarul mortilor de la vaccinare ar depasi pe cel de la boala propriu-zisa. In acest timp, daca vaccinul costa 20-50 euro, iar vaccinarea are loc cu rapel de fiecare data, atunci prin taxe si impozite nu ne-ar costa decat 240-600 euro, adica max 3000 lei/persoana, iar la 20 milioane de locuitori o nimica toata de 60 miliarde de lei. Noi putem plati usor aceasta suma in sase ani, dar cine va lua acesti bani ? Eu nu stiu si cred ca sunt chiar prost ca-mi pun tot felul de intrebari. Nu mai bine merg sa ma vaccinez ? Dar mai bine nu.......