Liviu Iolu (PLUS): Doar 30% dintre bătrâni şi bolnavi sunt vaccinaţi! Aştept comitetul de vaccinare şi pe domnul Cîţu să infirme. Premierul a intrat prea repede într-un exerciţiu de PR cu artificii şi zurgălăi

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2021, 23:11 Actualitate | Coronavirus


Liviu Iolu
Foto: Facebook - Liviu Iolu
Fostul purtător de cuvânt în Cabinetul Cioloş şi membru în Consiliul Naţional al PLUS Liviu Iolu a afirmat că doar 30% dintre bătrâni şi bolnavi sunt vaccinaţi şi aşteaptă ca prim-ministrul Florin Cîţu şi Comitetul de vaccinare să infirme această informaţie. El a adăugat că fiecare pacient de azi din spital are legătură cu şeful Executivului şi eşecul de a îi vaccina pe cei mai vulnerabili, cum au făcut până acum toate statele responsabile. „Premierul Cîţu a intrat prea repede într-un exerciţiu de PR cu artificii şi zurgălăi strigând un fel de «jos pandemia» guvernamentală înainte de termen”, a mai spus Iolu, potrivit News.ro.

Ce a scris Liviu Iolu pe Facebook:

  • Am o cifră. Doar 30% dintre bătrâni și bolnavi sunt vaccinați! Aștept comitetul de vaccinare și pe domnul Cîțu să o infirme.
  • Zice premierul Cîţu că "aşa cum fiecare elev are legătură cu Ministerul Educaţiei, şi fiecare pacient din România are legătură cu Ministerul Sănătăţii".
  • Așa e, doar că fiecare pacient de azi are legătură și cu premierul care coordonează comitetul de vaccinare militarizat pentru că doar nu era să se ocupe Ministerul Sănătății de vaccinare cum se întâmplă peste tot. În România "s-a hotărât" că de vaccinare se ocupă armata, și am văzut și de ce, trebuiau băgați unii pe ușa din spate.
  • Fiecare pacient de azi din spital are legătură și cu premierul și eșecul de a-i vaccina pe cei mai vulnerabili, așa cum au făcut până acum toate statele responsabile.
  • Din decembrie 2020 până azi sunt peste 3 luni în care s-au vaccinat doar 30% dintre cetățenii vulnerabili - bătrâni și cronici. Strategia de a trece la vaccinarea populației generale, a specialilor și a rudelor specialilor a omorât încrederea în această campanie de vaccinare și a eșuat în a-i proteja pe oamenii bătrâni și pe cei bolnavi să ajungă în spitale la terapie intensivă.
  • Premierul Câțu a intrat prea repede într-un exercițiu de PR cu artificii și zurgălăi strigând un fel de "jos pandemia" guvernamentală înainte de termen. A strigat că scăpăm de restricții și măști când - și el o știe bine dar o zice la și altele - mai avem doar șase paturi libere la ATI și ambulanțe pline de bolnavi.


Liderul deputaţilor USR-PLUS Ionuţ Moşteanu a afirmat, referitor la declaraţia premierului Florin Cîţu potrivit căreia fiecare pacient din România are legătură cu Ministerul Sănătăţii, că îi propune prim-ministrului să demareze trecerea tuturor spitalelor în subordinea MS şi îi sugerează să înceapă cu unităţile medicale ale MApN, SRI, SIE, MAI. „Am auzit că acolo e mai mult loc, sunt mai bine dotate, e o atenţie mai mare faţă de bolnavi. Nu trebuie să existe români «speciali» în lupta cu boala”, a mai spus Moşteanu.


Chestionat cine ar trebui să facă un pas în spate după scandalul de la Spitalul Foişor, premierul a replicat: „Este vorba de onoare aici, să vedem dacă mai există onoare în România. Am spus şi în şedinţa CNCCI şi vă spun şi dumneavostră nu cred că este normal după ce se ia o decizie să intervină premierul să vorbească şi primarul Bucureştiul, să vorbească şi cu managerul şi cu managerul de la DSP. În această situaţie trebuie să înţelegem cu toţii că avem un singur inamic – pandemia”.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6765 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    cam asta-i (Duminică, 11 aprilie 2021, 23:35)

    di livio [utilizator]

    dăcît citez din articol, nu vreu să mă bage tov. procuror Cîțu la teroriști...„Liderul deputaţilor USR-PLUS Ionuţ Moşteanu a afirmat că îi propune prim-ministrului să demareze trecerea tuturor spitalelor în subordinea MS şi îi sugerează să înceapă cu unităţile medicale ale MApN, SRI, SIE, MAI. „Am auzit că acolo e mai mult loc, sunt mai bine dotate, e o atenţie mai mare faţă de bolnavi. Nu trebuie să existe români «speciali» în lupta cu boala”. Vaccinare made in Romania, militarizată, să trăiți
  • -1 (11 voturi)    
    Iresponsabilitate (Luni, 12 aprilie 2021, 0:02)

    Tyrion.lann [utilizator]

    Genul acesta de atitudine a tuturor politicienilor, un fel de ba p-a ****, mai ales in momentul acesta de criza in care ne aflam, o sa ne duca la dezastru.

    In loc sa se gandeasca la interesul general pentru o guvernare stabila in criza, toti nu prididesc in a incerca sa obtina puncte poltice prin atacarea altor partide, care se presupune ca sunt aliati.

    Citat relevant bonus, pentru cine isi aduce aminte:
    "We're supposed to be allies, you maniac! I'm the one that put you into office!" President Michael Dugan
  • -6 (12 voturi)    
    facem pariu ca restul sint pupatori (Luni, 12 aprilie 2021, 0:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    de oase, tuici si piu piu sa dam cu usturoi? cam asta e neamul ba, rusine....educatia nu mai e indeajuns, e vorba de inteligenta aici.
  • -1 (23 voturi)    
    Nasol ... (Luni, 12 aprilie 2021, 0:32)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nasol ca lui Citu i-a cam si iesit exercitiul de PR. Adica lumea priveste cu ochi buni toata treaba cu vaccinarea. Excluzand restrictiile generate de proasta gestiune la nivel de UE, vaccinarea din RO chiar merge ok.

    Pe cand Vladutz Vaicarescu se screme si el pe Facebook sa faca exercitii de PR si i-a iesit un partz mic pe care dansul il denumeste pompos "transparentizarea datelor privind vaccinarea". Pana si Barna e convins ca e o mare realizare. Omul mediu nu intelege insa care e treaba.

    Dl Mosteanu sustine ca, dat fiind ca dl Vladutz Vaicarescu face praf spitalele pe care le coordoneaza, ar trebui sa le primeasca pe toate in gestiune ca sa stim o treaba. Sunt fan!

    Nenea asta Iolu imi pare ca a fost exmatriculat de la cresa. Chiar crede ca lumea e proasta sa puna botul la asemenea tentativa pe fatza de a schimba atentia de la problemele reale. Chiar crede ca faptul ca s-au vaccinat 3 securisti e marea problema. Sunt vaccinati cate vaccinuri au venit in tara si gata. Oricum macar dezvaluie problema reala ... ca nu e vaccinarea la Ministerul Sanatatii. Vaccina Vladutz Vaicarescu la populatie de dracii o gaseau ... (pe populatie).

    Adica hei, Vladutz Vaicarescu nu e in stare sa cada de acord cu sine insusi daca sa poarte sau nu masca. Va dati seama, fiind o persoana atat de hotarata si de sigura pe sine (stie el si ca nu sunt inmormantati mortii de Covid goi, sigur, sigur), e un manager foarte bun. Eu zic sa ii dam lui tot pe mana. Si Educatia chiar.
    • +3 (7 voturi)    
      Vladut nu face parf nici un spital, boss (Luni, 12 aprilie 2021, 10:42)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Pentru ca aproape toate se afla in subordinea politrucilor PNL si PSD care te platesc si pe tine.
      Nu mai dezinforma, ca nu-i drumos!
  • -1 (19 voturi)    
    vaccin (Luni, 12 aprilie 2021, 6:24)

    daan.g [utilizator]

    ceea ce nu spune domnul iolu este ca batranii nu se inghesuie sa se inscrie la vacccinare, iar unii chiar refuza vaccinarea.batranii asteapta sa dea caldura,plus ca unii medici de familie sunt prea comozi sa si bata capul cu inscrierea in platforma.vaccinarea batranilor si a bolnavilor cronici va exploda din momentul cand se vor face vaccinurile in cabinetele medicilor de familie, asa ca domnul iolu sa mai lasa acctivismul de facebook caracteristic usr-plus. guvernarea inseamna decizii nu postari pe fb si activism de gica contra pentru like-uri
    • -2 (8 voturi)    
      n-are treaba sula cu prefectura (Luni, 12 aprilie 2021, 7:04)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui daan.g

      Citu da populatiei niste asteptari cand realitatea este mult mai rea, iar sistemul mult prea neputincios.
      Pe scurt, PSD, PNL, aceeasi mizerie.
  • +1 (17 voturi)    
    PR? (Luni, 12 aprilie 2021, 6:54)

    blacksheep [utilizator]

    PR nu inseamna sa minti pentru a ascunde proasta organizare si incompetenta. Asta se intampla cand ai politruci in functii de manageri. PR inseamna sa iti promovezi realizarile avute, calitatea muncii care defapt nu exista. Se incearca doar ascunderea esecurilor repetate, si nu numai referitor la gestionarea pandemiei.
    Prim ministrul ncearca sa paseze motanul ministrului sanatatii, dar este la fel de vinovat poate chiar mai mult.
    • -1 (9 voturi)    
      pai este vinovat (Luni, 12 aprilie 2021, 7:27)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui blacksheep

      ca inca-l mai tine in functie pe vladut
      • 0 (2 voturi)    
        in (Luni, 12 aprilie 2021, 11:36)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

        primul rand, sanatatea e la USR-PLUS conform intelegerii dintre membrii coalitiei.
        Tocmai asta ii determina pe penalisti sa-l atace pe VV (putea sa fie si altcineva). Au regrete enorme ca nu-l au pe tataru sa le umple tescherelele cu bani.
  • +1 (9 voturi)    
    dar poate (Luni, 12 aprilie 2021, 7:32)

    Watcherss [utilizator]

    sa ne spuna, ca tot vorbesc oamenii de transparenta, cati batrani din mediul rural s-au vaccinat? si ce campanie de informare a facut MS pt a convinge oamenii sa se vaccineze? Sau USR+ uita ca nu toata lumea are acces la facebook sa vada maretele realizari ale salvatorului sanatatii?
    alta intrebare, ce a facut MS sa combata dezinformarea si propaganda antivaccinistilor?
    • -1 (5 voturi)    
      De ce MS (Luni, 12 aprilie 2021, 10:08)

      AndreiGr [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      De ce vrei frate sa faca MS campanie de informare pentru campania de vaccinare a lui Catu?? Apoi de ce vrei sa isi ia castane MS pentru spitalele lui Nicusor Dan sau actiunile lui Arafat (subordonatul ministerului de interne). In romania nu MS are atributii pe vaccinare sau masuri de restrictie si relaxare. Dar e un sac bun de dat cand spui "orice pacient are legatura cu ministerul sanatatii".
      • -1 (1 vot)    
        ?! (Luni, 12 aprilie 2021, 13:20)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui AndreiGr

        pai nu MS se ocupa de pandemie? daca nu, sa stea in banca lor si sa-si vada de postat pe fb. sau, ei vor doar sa culeaga roadele muncii altora?
  • +6 (10 voturi)    
    Mosteanu are dreptate 100% (Luni, 12 aprilie 2021, 7:35)

    floriniulian [utilizator]

    Avem categorii ''speciale'' de cetateni care tot ce au facut in ultimii 30 de ani a fost sa distruga aceasta tara.

    In ciuda acestui lucru,acesti ''cetateni''speciali au:

    Pensii speciale de sute de milioane/luna luate la 40 de ani!

    Salarii colosale in contextul coruptiei endemice si a incompetentei cronice.

    Spitale speciale ultradotate folosite numai de ei.

    Datorita acestor ''cetateni speciali'' Romania se imprumuta cu 20 de miliarde de euro/an pentru a plati aceste privilegii aberante ne-regasite niciunde in lume.

    PROSTII se cearta intre ei iar SECURISTII rad de ei.
  • -6 (12 voturi)    
    Felicitari tovului Iolu! (Luni, 12 aprilie 2021, 8:05)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Felicitari tovului Iolu pentru inscrierea in pedesere!

    In fine a vazut Lumina, s-a lepadat de neomarxism si s-a dat cu Partidul lui Ilci.

    nu conteza dac ce spune este adevarat sau nu, trebuie sa se gandeasca macar o secunda:
    Qui prodest?
    Qui bono?

    Cui ii foloseste atacul acesta?
    Numai si numai pedesereului!
  • -6 (10 voturi)    
    Partial de acord cu d-l Iolu , (Luni, 12 aprilie 2021, 8:57)

    kokos [utilizator]

    cand vorbeste de trecerea tuturor spitalelor si a acampaniel de vaccinare in subordinea MS .Insa nu sunt de acord cu acuzatiile referitoare la vaccinarea a doar 30% din batrani si bolnavi. Pai ce vrea d-l Iolu , sa fie vaccinati cu forta? Din 15 ianuarie , deci de 3 luni , batranii si bolnavii au prioritate la vaccinare , dar ei nu vor sa se vaccineze ca stiu ei mai bine ca le baga cipuri in corp sau fac leucemie peste 3 ani cum li se spune zilnic la latrina3 si ghitatv!
  • +1 (5 voturi)    
    In curand incepe distractia (Luni, 12 aprilie 2021, 9:07)

    DP19 [utilizator]

    Pe listele de asteptare sunt doar cca 550 de mii de persoane. In max 2 saptamani se epuizeaza lista in caz ca nu mai apar doritori. Ce e de facut? Sa se dea cate o tigaie la fiecare vaccin sau sa se organizeze tombole? Batranii si bolnavii, cei 70% de care e vorba in articol nu cred ca sunt pe liste. Sunt doctori care nu recmanda vaccinarea. Intotdeauna e ascultat mai mult un doctor care nu recomanda decat parerea majoritatii doctorilor care s-au vaccinat. Oare ce e de facut? Evident, e mai complicat pentru cei de la sate, acolo trebuie gandita o strategie care sa tina cont in primul rand de accesul la vaccinare. Dar cei de la orase ce scuze au?