Articol actualizat

VIDEO Cum a ajuns transformarea Spitalului Foișor în spital Covid-19 un mare circ/ Pacienți evacuați noaptea, unii cu mașini particulare, alții în portbagaj / Cum explică Arafat slaba organizare și faptul că evacuarea s-a făcut noaptea

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 21:43 Actualitate | Coronavirus


Mutarea pacienților cu mașini personale
Foto: YouTube
Spitalul Foișor din Capitală, unul specializat pe ortopedie, va deveni spital Covid-19. Nimic special până aici, doar că evacuarea pacienților a devenit un adevărat circ, cu pacienți scoși noaptea pe targă, în cărucioare, iar unii evacuați chiar în portbagajul mașinii. Nebunia a crescut când la fața locului au ajuns protestatari adepți ai teoriei conspirației, care au provocat incidente. De ce s-a făcut evacuarea noaptea și în acest mod? Raed Arafat spune că ordinul de evacuare s-a dat de dimineață, că au fost prezenți pentru transferul pacienților, dar că managerul spitalului și anumite cadre medicale s-au opus și a fost nevoie de explicații suplimentare care au întârziat transferul. În schimb, managerul spitalului spune că ordinul de evacuare a venit în jurul orei 15.00.

"Nu erau locuri în Bucureşti, oriunde a sunat Centrul de Comandă a fost răspunsul clar, nu sunt locuri, nici la Terapie Intensivă, nici în alte secţii, nici în zonele limitrofe Bucureştiului. Spitalul Foişor are o secţie de Terapie Intensivă de 21 de paturi şi are 200 de paturi pe oxigen. Avea sub jumătatea secţiei de Terapie intensivă ocupată", a declarat Raed Arafat.

El a arătat că, vineri dimineaţă, a primit un telefon de la managerul Spitalului "Sfântul Pantelimon", care a cerut ajutor, spunând că 18 pacienţi sunt în stare gravă în unitatea de primiri urgenţe a spitalului, iar în acest context, dincolo de transferurile care au fost făcute la spitale din provincie, autorităţile au fost nevoite să găsească alte soluţii.

De ce s-a făcut evacuarea noaptea și în acest mod?

Raed Arafat spune că ordinul de evacuare s-a dat dimineața, că au fost prezenți de dimineața pentru transferul pacienților, dar că managerul spitalului și anumite cadre medicale s-au opus și a fost nevoie de explicații suplimentare care au întârziat transferul care ar fi început bia la ora 15.

Managerul spitalului susține însă că ordinul de evacuare a fost dat abia la ora 15, iar aparținătorii au fost anunțați în ultima clipă să vină la spital.

Ce este spitalul Foișor, câți pacienți avea și care era situația lor:
  • Spitalul Foişor are 21 de paturi ATI şi 200 de paturi cu oxigen, dintre care 90 ar putea fi folosite pentru patologia COVID-19
  • În spital erau pete 90 de pacienți, dintre care 65 fuseseră operați și au fost externați azi, de aici și scenele cu autoturismele care cărau pacienți,
  • 25 de pacienți care necesitau operație au fost reprogramați,
  • 13 pacienți, care necesitau operații de urgență, au fost transferați la spitale din București, în special la Spitalul de Urgență Floreasca.

01:17: Ministerul Sănătății califică drept "regretabil" modul în care a decurs evacuarea pacienților de la Spitalul Foișor, aflată în sarcina DSU, și explică graba deciziei: "De o săptămână, în București sunt zero locuri ATI disponibile." MS precizează, de asemenea, că Spitalul Foișor a fost anunțat vineri la ora 11:00, iar la ora 19:00 managerul încă nu întocmise actele necesare.

UPDATE 00:30 Ordinul privind transformarea Spitalului Foișor în unitate COVID, emis de Arafat, avizat de Vlad Voiculescu/ Ce prevede

UPDATE 23.55 Cei care s-au adunat la Spitalul Foișor și protestează față de mutarea persoanelor sau externarea acestora din spitalul de ortopedie în toiul nopții au vuvuzele și strigă ”Jos, Arafat”, ”Criminalii” și ”Arafat, nu uita, asta nu e țara ta”, ”Jos guvernul satanist”. Protestatarii sunt adepți ai teoriei conspirației.




UPDATE 23:10 Arafat: Am făcut demersurile necesare din timp, am înștiințat din timp managerul, dar, când am început să facem mutarea, ne-am izbit iarăși de rezistența unora și așa am întârziat. Arafat, despre pacienta introdusă în portbagaj: Familia a insistat să o transfere astfel. Nu știu însă dacă e corect.

"Spitalul Foişor are o secţie de Terapie Intensivă de 21 de paturi şi are 200 de paturi pe oxigen. Avea sub jumătatea secţiei de Terapie intensivă ocupată", a arătat Raed Arafat.

UPDATE 22:50 Medicul Bogdan Opriţa: Patru pacienţi de la Spitalul de Ortopedie Foişor vor fi transferaţi la Spitalul de Urgenţă Floreasca. Am înţeles că 10 pacienţi vor fi trimişi la unităţi sanitare din Capitală

UPDATE 22:30 Protestatarii anti-mască și anti-măsuri pandemice ajunși la fața locului au intrat în conflict vineri seara cu jandarmii care au venit să asigure paza, între cele două tabere având loc îmbrânceli. Adepți ai teoriei conspirației, protestatarii susțin că spitalele pentru Covid stau goale și se opun evacuării pacienților.

Managerul spitalului s-a opus transformării acestuia în unul pentru caurile de Covid-19

Spitalul are peste 90 de paturi, 65 au fost deja operați și urmau să fie externați în curând, dar alți 25 de pacienți erau programați pentru operație.

Rudele a multora dintre pacienți au protestat vehement față de mutarea acestora.

La fața locului au ajuns și cîțiva dintre protestatarii anti-măsuri de carantina și anti-mască, în frunte cu Pompiliu Diplan, care vociferează violent.

”Astfel de decizii se iau între Ministerul Sănătății și DSU. Operațiunea a început la ora 15 și ne pare rău că ne-am lungit și am ajuns ca la ora asta să mutăm pacienții. Ne cerem scuze familiilor pacienților, dar am produs acest disconfort pacienților d ela Foișor ca să facem bine mai multor pacienți grav bolnavi de Covid”, a declarat Andrei Baciu la Digi 24.

Sâmbătă, va fi pus în funcțiune și TIR-ul ATI de la ”Victor Babeș”.

La ora actuală, nu mai sunt locuri libere la ATI la spitalele de Covid-19.



  • stirea se actualizează






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27269 vizualizari

  • -16 (84 voturi)    
    Guvernare criminala (Vineri, 9 aprilie 2021, 21:54)

    Von Klausewitz [utilizator]

    Guvernarea criminala continua
    • +11 (67 voturi)    
      aham (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      si daca nu facea asta era criminal ca lasa sa moare pacientii de covid, nu?!
    • +20 (52 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:09)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      se vede ca e circ de la o posta ! un manager de spital ciumat rosu catziva circari cu porbagaje ..si multa hazna tv!
      • -14 (36 voturi)    
        Circ/noaptea (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 4:56)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Circul se face ziua cand se aduna multa lume la proteste nu crezi? :)))

        Manevra asta este facuta de niste incompetenti cu frica mare de proteste , noaptea...
        • +5 (19 voturi)    
          totusi ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:12)

          codrean [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          trebuie sa-i intelegem pe toti : sa evaluezi 90 de pacienti - care se externeaza, care se transfera - dureaza ceva timp; celor care de transfera trebuie asigurate locuri la alte spitale, trebuie pregatita documentatia (bilete de iesire, de transfer) pentru toti. E ceva de lucru, dureaza cateva ore !
          Protestele sunt o prostie politica : ia ganditi-va si la bolnavii care, pe oxigen, asteapta de ore bune un loc in spital ! Si la ce va urma, oricum, zilele urmatoare !
          • +1 (9 voturi)    
            Atunci nu-i evacuezi pe toti in 2 ore. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:21)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            Ce ar fi sa-ti folosesti putin creierul?
          • +3 (9 voturi)    
            Exact (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:24)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui codrean

            Nu trebuia circ, se putea face a 2-a zi....sau bugetarii nu lucreaza sambata!?!?!

            Aproape 100 externari la 12 noaptea :))))

            Cascadorii rasului...
            • 0 (0 voturi)    
              Zi-le de-a doua zi ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:51)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              ... alora care se sufocau pe la alte spitale, pentru ca nu existau paturi de terapie intensiva libere. Situatia a fost una de urgenta, da' directorul de la Foisor a tratat-o cu sictir.

              Cum s-a ajuns la ordinul de transformare a spitalului Foisor in spital dedicat COVID-19, desi spitalul nici macar de infectioase nu e: in noaptea de dinainte, mai multi directori de spitale au sunat la DSU sa ceara paturi de terapie intensiva, sau macar cu oxigen - aveau pacienti in stare critica pe care n-aveau cum sa-i trateze corespunzator. Cei mai multi, daca-mi aduc bine aminte stirea, erau de la Pantelimon - parca 18 oameni. Asa ca s-a scremut DSU, a cautat locuri in judet, la alte spitale, nimic. Ceva trebuia facut, altfel mureau oameni. Asa s-a ajuns la decizia ca Foisor, care avea 20 de paturi de terapie intensiva, si 200 de paturi cu instalatie de oxigen, chiar daca nu era spital de infectioase, sa fie transformat in spital dedicat COVID-19. (Ca idee, din toate paturile spitalului, nici 100 nu erau ocupate.) Da' directorul de-acolo, in loc sa se gandeasca ca prin alte spitale mor oameni, s-a tras pe cur. Nu prea se practica prin sistemul de sanatate de la noi, da' directorul ala poate fi invinuit in mod direct de moartea celor ce-au murit in orele de cand el ar fi trebuit sa inceapa evacuarea pana cand au putut fi internati primii pacienti. Ca trasul lui pe cur a fost nejustificat e demonstrat de viteza cu care spitalul a intrat in functiune imediat dupa ce-au fost externati sau transferati pacientii care erau acolo cu probleme ortopedice.
    • +11 (19 voturi)    
      Evacuarea e in sarcina DSU = Raed Arafat (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:24)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      seful DSU e Raed Arafat, el a decis aceatss evacuare

      evident ca propaganda anti USR incearca sa dea vina pe Vlad Voiculescu desi spital;ul e al PRIMARIEI
      • 0 (0 voturi)    
        Decizia de evacuare a fost justificata, ... (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:53)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ... si drept e, ministrul USR n-a avut nici o posibilitate sa intervina. Da' Arafat, cel putin la faza asta, nu merita nici el vreo bila neagra. Singurul care ar trebui sa traga toate ponoasele, ca si-a facut-o cu mana lui, e directorul de la Foisor.
    • +2 (12 voturi)    
      postaci la greu (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:34)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      De dimineață, băieți :)
      Bine, nu sunt postacii PNL, că ăia urlau cu Demisia lui V.V., sunt probabil PSD sau AUR, că tot au acceptat subvenția de la buget până la urmă
    • +3 (13 voturi)    
      Un protest absurd. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Spitalul Foișor nu-i un spital pentru public, pentru civili. Este un spital cu circuit închis destinat predominant foștilor milițieni și securiști. Ca persoană civilă aveai acces cu o recomandare puternică de la un fost. Și costa mult și recomandarea ,și internarea, și intervenția, iar rezultatele nu erau pe măsura banilor cheltuiți. La un spital privat te costa mai ieftin și tratamentul era mai bun. Despre protestatari ,priviți și gândiți. De ce protestează Șoșoaca? Pentru cine? Cine este în realitate această gură mare cu colonul blocat și de aia refulează pe gură mizerii suportate de cei ca ea.
      • -1 (7 voturi)    
        cred ca ti-au trimis (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:52)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        spre publicare fisierul cu spitalul gresit. Nici coordonatorii de postaci nu mai sunt ce au fost.
    • -1 (5 voturi)    
      Klaus (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:20)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Von Klausewitz

      Dragul meu Klausewitz,

      Eu propun sa il scoatem de urgenta pe Dragnea de la racoare si sa o punem PM pe Veorica, "a mai non-conflictuala dintre gospodine". Deasemenea, propun sa o punem pe Sosoaca ministru de interne, si pe Lovin-Sparanghel ca ministru al sanatatii.

      Acum e mai bine, mein Herr ?
  • -18 (60 voturi)    
    Vladut, te iubim! (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:01)

    cenzuratul [utilizator]

    Ministru ca tine nu gasim!
    • +5 (29 voturi)    
      Rolly (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:37)

      Rolly [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Permiteți o corectură. „Vlăduț te iubim că ca tine nu găsim”. Iliescu știe despre ce vorbim :D

      - Mama (oricăruia dintre noi) în cărucior, băgată noaptea într-o mașină ca să fie strămutată în alt spital. Nu interesează pe nimeni starea ei.
      - Tatăl (oricăruia dintre noi) scos din terapie intensivă în timpul nopii, cam friguroase de aprilie, ca să fie strămutat în alt spital. Nu interesează pe nimeni starea lui.
      - Tu (oricare dintre noi), cu picioarele rupte, scos aiurea din spital ca să fii strămutat în alt spital în toiul nopții. Nu interesează pe nimeni starea ta.

      Incredibil, pentru unii se pare că este ceva normal ce am scris mai sus.

      Arafat și Vlăduț puteau să verifice, ei sau prin subalterni, dacă aceste transferuri pot fi făcute în condiții optime de pentru pacienți, cred. Apoi, dacă suntem așa de supărați pe un director de spital, acesta poate fi destituit, nu? Mai ales dacă are multe abateri la activ.

      Dar nu contează oamenii, ordinul se execută, nu se discută.

      Dumnezeule mare și eu îi plătesc pe înșii ăștia....
      • -5 (11 voturi)    
        hai las-o (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:37)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

        Ochii peste cap, dramă, pacienți tratați în fapt NORMAL în condiții de urgență și pandemie Covid... vai, din banii mei, Dumniezoooule, no, no se puate așa
      • 0 (0 voturi)    
        Au fost transferati cat de bine s-a putut (Miercuri, 14 aprilie 2021, 14:56)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

        Ideea-i ca de la picioare rupte sau ca stai in scaun nu mori. Daca tu ai nevoie de oxigen si nicaieri nu mai e nici un pat cu oxigen disponibil, nici macar in Ilfov, mori. Zi-le alora ai caror tati sau mame mor din lipsa de tratament de COVID-19 ca nu s-a putut sa fie tratati ca n-a vrut cineva cu o mana rupta sa fie transferat cu salvarea la alt spital.
  • -1 (85 voturi)    
    doamne-fereste! (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:05)

    winston_smith [utilizator]

    evacuati oameni din terapie intensiva operati azi dimineata, scosi in strada....auchwitz!!
    • -2 (56 voturi)    
      dacă n-au boala care trebuie, asta merită (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:42)

      NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Dacă n-ai viroza anului, te zboară în stradă și-n frig Comandantul Acțiunii cât ai zice Covid. Noaptea, ca Deltamed.
    • 0 (44 voturi)    
      Stai ca nu ai aflat inca explicatia lui Arafat!!! (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      Odata ce auzi vei intelege ca numai asa se face de fapt si in cele mai dezvoltate tari.
    • +11 (33 voturi)    
      transferati (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 6:14)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui winston_smith

      nu evacuati , mai lasa propaganda , acasa au fost trimisi aia care se externau oricum!
  • -9 (57 voturi)    
    ee, acum (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:08)

    cucuveauamov [utilizator]

    le face bine o plimbare seara ... dar au declareatie? eu zic sa-i si amendeze.
  • -7 (77 voturi)    
    Orice simpatii/antipatii politice ai avea (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:16)

    PetricaGhezea [utilizator]

    Nu poti sa nu observi cat rau face regimul Arafat- Vlad Voiculescu sistemului sanitar romanesc. Mor oameni cu zile. Trist. Dar noi suntem de vina ca tacem.
    • -10 (26 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:10)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      circ haznalist !
      prost e Arafat ca a pus botul
    • +2 (10 voturi)    
      Este rău, da rău . (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Pune milițienii și foștii securiști pe drumuri.Tocmai ce aveau programat o șeptică, o tablă, un barbut și ei îi trimit acasă! Zău că-i rău.
  • +7 (65 voturi)    
    Duminica a patra înainte de Paști (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:25)

    Mazeta [utilizator]

    Atunci Arafat se uită la el și îi spune doar atât: „Ridică-te, ia-ți patul și du-te acasă”.
    • +5 (39 voturi)    
      Ocuparatzi Ucraina ? (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sau va mai ganditzi ? Pana in 2036, e foarte putzin
      • +4 (6 voturi)    
        tebuie (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:37)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        să recunoști că poanta e foarte bună.
        • +1 (5 voturi)    
          Da ! A lasat indicii ce urmeaza! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:39)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Mazeta predictibila ?
    • -2 (6 voturi)    
      Tot mai bine decat (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:23)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      colegii tai kgb-isti care iti spun Ridică-te, ia-ți paltonul și du-te la Kolyma”
  • -3 (63 voturi)    
    Romania lucrului bine facut (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:34)

    mihaipricop [utilizator]

    pas cu pas, good joob herr klaus si guwernul lui..
    • +5 (7 voturi)    
      dacă (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      era veorica prim ministru, făceau și tumbe la externare, după mădelul Pitești.
  • +16 (56 voturi)    
    ... (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:42)

    ak33 [utilizator]

    M a pus naiba sa dau click pe video , aproape am vomat la comentariul " jurnalistei" de la antena 3
    • -3 (29 voturi)    
      hehe (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      lasa ca acu e buna si latrina 3...
      ce a decazut si hotnews...
      • -4 (4 voturi)    
        de fapt, da (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:39)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        în curând nu vom avea decât tabloide cu titluri mari și poze de anul trecut, puse oarecum în contextul potrivit... de azi
  • -4 (70 voturi)    
    Lol (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:45)

    HP [utilizator]

    Cand unii bolnavi grav sunt mai putin importanti ca altii, e timpul sa incepem sa iesim masiv in strada.
    • +14 (52 voturi)    
      nu ai inteleg nimic (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:34)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui HP

      pacientii care supravietuiesc fara ingrijire medicala fac loc pacientilor care mor fara ingrijire medicala

      sper sa nu ajungem vreodata sa se aleaga intre cine e tratat si cine nu, dar daca o dam cu "sa iesim in strada" pe timp de pandemie, probabil o sa ajungem si la aia...
      • +2 (32 voturi)    
        Las' ca am vazut cu cat respect sunt tratati! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:39)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        S-a ajuns la pacienti care mor cu ingrijire. Daca in unele tari nu prea mai au deloc morti, in Romania s-au inmultit. Nu te face sa te intrebi de ce???
    • -5 (15 voturi)    
      Cam tarziu. (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:53)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Deja orice iesire este cauzata doar de o SRIosoaca deci ori e Revolutie ori nu va fi nimic.
      • +1 (9 voturi)    
        vrabia (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Mihai Viteazu.
        Speri să vă dea și voua ăstora de la Bălăceanca, drumul pe stradă?
    • -14 (24 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:22)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      noi bolnavi de covid sat cei care acum o saptamana strigau ca vor libertate si se racoreau cu sucuri furate se vede ca facetzi circ !
      • +1 (17 voturi)    
        Circ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 4:47)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Vrei sa redefinesti cuvantul circ tu :)))

        Vrei sa-ti traduca cineva imaginile de pe toate posturile tv....

        Ok am inteles..."sanatatea " in Ro e gratis...din cauza asta nu se poate mai mult :)))
        • -1 (13 voturi)    
          rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:09)

          TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

          pe voi NU va intereseaza bolnavi ...ci ca se da la haznale tv.... CIRC de ciumatzi rosii !!!!
          • +4 (6 voturi)    
            Mama Omida (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:29)

            FortApache [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

            Care "voi" care "ciumati" !?!?

            Cui te adresezi? Esti Mama Omida de prezici ca eu sunt "voi" ( mai multi) sau te sti pe tine cu personalitate multipla ?

            Sa sti ca orice abuz al unora asupra ta se poate trata...doar sa constientizezi si sa ceri ajutor de specialitate :)))
            • -2 (6 voturi)    
              rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:49)

              TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

              TU de exemplu ! ciuma rosie
              • +2 (4 voturi)    
                Mama Omida (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 19:41)

                FortApache [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

                N-ai nimerit-o...
    • -3 (7 voturi)    
      ieși dragule (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:40)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Te rog eu... ieși
    • -2 (8 voturi)    
      stai (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

      cătinel că încă nu a găsit dragnea bani să vă aducă cu căruțele până în Piața Victoriei, în gață la Guvern.
      Cămașa aia albă de-acu 3 ani o mai ai? Sau n-a avut cine să ți-o spele. Vorbește în cazul ăsta cu Fifi, că ea tot încearcă să spele bani la psd și buzunarul propriu.
  • -9 (51 voturi)    
    La protest in weekend (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:57)

    agora2019 [utilizator]

    Prostia guvernului provoaca un nou val de bolnavi covid
    • -10 (30 voturi)    
      Sunt zeci de mii in 2020 (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:33)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui agora2019

      si un mare exterminator - sirianul Araf^at
  • +12 (78 voturi)    
    Spital condus de un incompetent pus de PSD (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:07)

    Popcea [utilizator]

    Ioan Cristian Stoica, asa se numeste incompetentul pus politic de PSD la conducerea Spitalului de Ortopedie Foisor. Spitalul era aproape gol, iar circul de azi nu s-ar fi intamplat daca maimuta asta PSDista ar fi facut corect planul pentru mutarea pacientilor. Dar el prefera sa stea ascuns in birou si sa dea vina pe Arafat, pe minister, pe Iohannis, pe Covid. Maimute din astea politice n-ar trebui sa mai ajunga sa conduca nici macar o sectie de spital.
    • -2 (40 voturi)    
      se vede ce gol era (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:03)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      dupa numarul de pacienti pe care ii aurnca in strad aiubitii tai politruci
      • -1 (9 voturi)    
        nu aruncă pe nimeni în stradă (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:41)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        Unii merg acasă, alții la alte spitale.
    • -4 (38 voturi)    
      Stai un pic. Cine a ordonat miscarea asta? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:07)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Daca vii cu ordinul, vii si cu solutia. Crezi ca managerul are vreo influenta unde ajunga astia in mijlocul noptii? Despre incompetenta nu stiu, sunt sigur ca avem in exces, dar nu a fost decizia lui, si nu vad cum el ar fi decis plecarea in miezul noptii ca hotii!!!
      • -3 (11 voturi)    
        prin amânarea inevitabilului (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:42)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        s-a ajuns la evacuare noaptea.
        Altfel mureau sufocați niște bolnavi cu Covid.
        Simplu acum ? O fi greu mă
        • +2 (4 voturi)    
          daca dupa capul tau de postac (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:59)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          sa tratezi pe cineva inseamna sa atentezi la dreptul la sanatate al altcuiva inseamna ca ai esuat ca stat . Iti spun cu cuvintele tale sa intelegi- acolo se fac operatii de finete care redau mobilitatea membrelor , operatii pe coloana , etc , care in alte parti se fac prost si duc la infirmitati permanente.
          Daca Arafat si Vladut aveau un minim de respect pentru pacienti trebuiau sa-i transfere la spitale private si sa acopere costul acelor interventii .
          • -3 (5 voturi)    
            da, pacienții au fost trimiși la alte (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 14:12)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

            spitale, care aveau strictă nevoie.
            Care nu, au fost trimiși acasă
            După capul tău de postac trebuiau să moară unii sufocați pentru ca alții să primească îngrijre medicală ca la carte
            Apropo.. când mai vezi vreun dobitoc cu masca sub nas la 2 pași sper să-ți aduci aminte cine este responsabil de noaptea aia :)... și ăla nu e nuș ce ministru sau arafați
        • +2 (2 voturi)    
          Cazurile alea ATi cresc de cam doua luni. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 16:52)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          Destul de constant. Unde bati? Ca nu poti explica idiotenia asta. Nici nu incerca.
    • +5 (27 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:24)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      total de acord ...se vede ca managerul a manipulat plus ca a aranjat cu haznalele sa faca circ !!!!
    • -3 (19 voturi)    
      Manager PSD (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 4:51)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Daca managerul si PSD doreau circ...nu crezi ca-l faceau in mijlocul zilei?

      In mijlocul zilei adunau atatia oameni cati sa fuga toti din minister/ daca nu din guvern :))))

      Susta asta s-a facut "noaptea ca hotii" cum se zicea acum 4 ani :)))
    • -1 (19 voturi)    
      neuronul tau (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:16)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      nu poate intelege ca medici ortopezi nu pot trata pacienti de Covid fara riscul foarte mare de malpraxis .
      De aia au intarziat ieri , incercand sa-i explice lui arafat ( scuza-ma dar nu pot sa scriu numele cu majuscula) acest lucru.
      Sa-ti reamintesc ca tin inchise doua spitale modulare cu 400 de locuri , la Letcani si Pipera , functionale?
      • +1 (11 voturi)    
        Mintiti... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:13)

        Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Mintiti cu usurinta!Niciunul nu e functional-mai informati-va!Dar prinde bine sa mai aruncam cu noroi celor care chiar fac eforturi sa rezolve situatia.Va amintesc, multi bolnavi de covid sunt tratati de medicii de familie-medicii ortopezi sunt si ei medici!
      • -5 (11 voturi)    
        nu, nu sunt funcționale (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:43)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

        Și nu, nu sunt medici disponibili să fie trimiși acolo.
        Bun, da tu știai asta deja, că ești un postac informat.
        • +4 (6 voturi)    
          asta cu postacul e tare (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:47)

          Loyola [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

          in ianuarie Vladut al tau pe care-l pupi in dos a inchis Pipera ca aveau locuri destule ;https://www.zf.ro/eveniment/reactia-ministrului-sanatatii-nu-vorbim-de-lipsa-de-capacitate-in-19888103
          Iar Letcani e in situatia unei masini noi care nu are ulei in motor si combustibil in rezervor. Problemele de acolo se puteau rezolva cu usurinta in cateva zile.
          • -5 (5 voturi)    
            ianuarie este ianuarie (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 14:18)

            zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

            aprilie este aprilie. Alte nevoi, alte urgențe. Este.. epidemie, eheeee
            Nu, nu rezolvi tu sau altcineva nimic cu ușurință la Lețcani, n-ai vreo treabă
            Nu există vreun Vlăduț (?!), iar glumițele nu-ți scuză nesimțirea.
            Apropo... vreun rând din programul de guvernare al coaliției, pe Sănătate, știi cumva ?
            Termene de realizare ? Hai, că știu că nu ești un analfabet de-abia funcțional obișnuit, zi ceva ce trebuia demarat/finalizat în 3 luni
            • +1 (3 voturi)    
              chiar imi pare rau (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 21:51)

              Loyola [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

              ca m-am luat de idolul tau , impostorul VV.
              Dar nu pe el il consider vinovat de situatia de acum ci pe Orban si ai lui care un an de zile nu au facut mare lucru pentru cresterea capacitatii spitalelor existente ( normal ca nu cred ca poti face altul nou intr-un an).

              Hai sa-ti spun ceva - atata timp cat platesc destui bani ca impozite , taxe si asigurari sociale vreau ca statul asta sa-mi asigure si mie , purtator de masca pe fata si dezinfectant in buzunar dreptul de a fi tratat cel putin egal cu cei care se imbolnavesc prin nesimtire si imbolnavesc la randul lor pe altii nevinovati .
              M-am saturat ca de mai bine de un an sa aud doar Covid ca si cand alte boli cumplite nu ar mai exista pe lumea asta.
              Ce urmeaza, FUNDENI? - ca deja arabul s-a perfectionat in evacuari de spitale - a zis ca la urmatorul va fi mult mai bine....
              • -2 (2 voturi)    
                mă doare la bască (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 22:34)

                zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

                de părerile tale vizavi de ministrul Sănătății, oricare ar fi el - habar n-ai de program de guvernare, reforme , aparat birocratic, legislație din domeniu,proceduri etc etc etc,- ăsta e nivelul electoratului cu acces la net - ipocrit, adică corupt, cere demisii după 3 luni, te doare capul
                Altfel, îți doresc să rămâi exact cum ești, mie îmi convine
                • 0 (2 voturi)    
                  m-ai uimit! (Duminică, 11 aprilie 2021, 0:21)

                  Loyola [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

                  de ce crezi ca as citi maculatura numita program de guvernare? Arata-mi un singur partid care a guvernat si si-a respectat macar 20% din ce a promis?
                  Demisia e un act de onoare, pe care idolul tau nu o are. El trebuie demis .
                  Si mai scuteste-ma cu bulele tale de efervescenta ieftina. Nu e sampanie, e posirca cu gaz. O tine cu altii dar pe mine nu ma impresionezi
                  • 0 (0 voturi)    
                    analfabeții de-abia funcționali (Duminică, 11 aprilie 2021, 10:13)

                    zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Loyola

                    nici nu știu ce să ceară, nici să ceară socoteală când nu se livrează, nici măcar n-au habar de ce nu se aplică măsurile necesare. N-au treabă cu legalitatea, procedurile, nu știu să lucreze cu oamenii.
                    Ca o compensație, urlă mult
                    Apropo, un om doar relativ informat afla până acum că Voiculescu nici nu avea în subordine spitalul ăla. De-asta doar a avizat evacuarea, că n-avea cum să nu o facă. Sigur că nu contează, ce e legalitatea, astea-s povești
                    Exprimarea "Idolul tău" denotă 12 clase și multă necoacere - reprezentativ pt. starea societății din RO după 30 de ani de plecare a creierelor.
    • +4 (14 voturi)    
      de ce mai este in functie? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:31)

      carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Daca managerul pus de PSD este incompetent, de ce mai este in functie? Tataru si Voiculescu n-au avut timp sa faca putina curatenie in spitale? Nuuu, aia pusi de PSD sunt buni, raman la conducere. Reforma, dar sa nu se schimbe nimic.
      • -2 (4 voturi)    
        oooooo (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 14:21)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

        acuma i se reproșează lui V.V. că nu a făcut destulă reformă... n-a tulburat destul apele în timpul furtunii Covid...ceea ce nu se face măi...cum a fost și cu vaccinarea peste rând... vai... apropo, continuă și acum listele de programare pentru specialii din categ. a III-a, la centrele MAPN... civilii stau ca proștii pe listele de așteptare
    • -1 (3 voturi)    
      Probabil... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:10)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Probabil singurul comentariu corect despre aceasta situatie!Multumec!
    • +1 (7 voturi)    
      psd e de vina (1 an jumate mai tarziu) (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:09)

      userul_mihai [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Ce vorbesc unii sa se afle in treaba.. ai fost vreodata la Foisor? Stii cum arata spitalul? Stii calitatea actului medical de acolo? stii ce patologii trateaza?

      Dar un indoctrinat idiot nu are nevoie de astfel de cunostinte. Cat timp nu e USR e ciuma rosie. Din cauza prostilor ca tine nu o sa evolueze tara asta, ba! Astia de stau drepti si nu comenteaza nicio decizie oricat de absurda, doar pt ca e venita din partea alora pe care i-am votat. Halal democratie avem. Apropo, mi-ar fi placut sa iti vad revolta daca PSD ar fi comandat evacuarea unei sectii de ATI cu pacienti proaspati operati :)

      BTW, spitalul FOISOR tine de PMB. Astfel, daca ``maimuta pesedista`` era ``incompetenta`` nu cred ca avea ND prea multe retineri sa il demita din prima saptamana de mandat.
      • -2 (2 voturi)    
        trebuiau demisi toti psdistii din prima zi! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:56)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui userul_mihai

        riscul de eroare ar fi fost foarte mic, pana in 5%!
  • +1 (35 voturi)    
    nici acum nu pricepem (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:32)

    liviu_ [utilizator]

    ca ar trebui sa purtam kktu ala de masca si sa ne vaccinam?!

    sigur tot vina autorutatilor e, nu (ca nu respectam noi regulile ma refer, ca au si ei vina lor in altele...)?!
    • -5 (17 voturi)    
      păi de ce nu respectați voi regulili? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:29)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      și kktu ăla îi botniță, se pune pe bot în aer liber...da numa în Ro îi obligatorie în aer liber, în restu ieropii nu
      • -3 (5 voturi)    
        eeeeeee (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 14:24)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        ...de asta mori tu mă, de ce-i obligatorie în aer liber masca, tu care o numești botniță și încerci să n-o porți corect nicăieri
  • -9 (31 voturi)    
    In vreme ce altii aproape ca nu mai au morti deloc (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:34)

    Parzivall [utilizator]

    In Romania nu mor de Covid, mor din cauza Spitalelor!!! Hai postaci, sariti sa va aparati criminalii!!!
    • +7 (19 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 1:31)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      HUNGARY 241 deads 8 april 2021
      • -5 (13 voturi)    
        aha, deci hungurii au facut-o si mai lata! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 2:05)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

        Lasa-ma bre cu le'Orban, ala ar fi extrem de bun pt a conduce Kargistan.
        • +9 (13 voturi)    
          Adauga (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:27)

          gamma [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          Bosnia , Cehia , Slovacia , Bulgaria , Moldova , Brazilia , Polonia , Uruguay, Ucraina , Estonia , Iordan ,Peru .Toate au acum mai multi morti / zi decat noi la mia de locuitori . Unele chiar de 3 ori . Batem cu putin Italia , avem cat New york -ul acum 2 luni si de 17 ori mai putin ca New York -ul acum un an . Avem loc de crescut .
        • -2 (4 voturi)    
          te-ai prins deja (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:01)

          zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          ? :)
    • -1 (3 voturi)    
      nu ești prea bine (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:00)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      ...informat
  • -3 (31 voturi)    
    horror fratilor (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:44)

    winston_smith [utilizator]

    ma uit si nu-mi vine sa cred
  • +15 (27 voturi)    
    mey frate (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:48)

    John_Re [utilizator]

    la cati "doctori" sunt prin ministere ar putea fi infiintate 10 spitale covid.

    iar la cate vile si hoteluri de protocol au bajetii n-ar fi chiar asa de greu.

    am dreptate?
    • +2 (6 voturi)    
      Așa este. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:50)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Cei de la Spitalul Foișor puteau foarte bine să fie evacuați la vilele de protocol/clandestine deținute de fosta Miliție și fosta securitate, neeliberate încă.
    • -2 (4 voturi)    
      invidie ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:02)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Că așa-s românii, invidioși că alții-s mai corupți ca ei
  • +22 (36 voturi)    
    Spitalul lui Firea (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:00)

    florinos [utilizator]

    A fost evacuat spitalul lui Firea, era normal ca va iesi scandal, pacat ca Ministrul Citu, Ludovic Orban si presedintele Klaus Iohannis nu au reusit sa comunice mai bine si sa evite acest spectacol, din pacate PNL a mai pierdut vreo 5 procente iar presa a amplificat fenomenul
    • 0 (6 voturi)    
      rock (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:12)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      peste o saptamana se uita .....
    • +3 (3 voturi)    
      stai să (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      vedem dacă se atinge cineva de Gomoiu, că acolo sunt bani ”decontați” la greu.
  • +7 (13 voturi)    
    Cineva minte (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:00)

    mescaline [utilizator]

    Ca si in situatia salariilor neplatite din centrele de vaccinare, oamenii implicati sustin lucruri contrare.

    Deranjant ca merge si asa, sunt totusi minciuni ordinare care raman fara consecinte.
    • +1 (5 voturi)    
      ce salarii (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:05)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Te referi la SPORURILE de vaccinare, dragă, nu la salariile medicilor.
      Medicii aceia erau deja exorbitant de bine plătiți cu peste 10 mii lei net, fără alte sporuri, alea alea.
      ... și și-au mai tras și 5000 lei spor lunar net pt. vaccinare.
      ... și alte mii de lei colaborări cu diverse alte clinici, școli etc
      ...și diverse alte sponsorizări firme in branșă, da ?

      ...dap, venituri REALE peste Occident, aproape nominale peste Occident.
      ...Aud ? Hă ? Sănătate bă !
  • +4 (26 voturi)    
    unde sunt spitalele modulare? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:20)

    NicuPandemicu [utilizator]

    Alea în care se poza Klaus Iohannis conversând cu robotul Escu în campania electorală?
  • +8 (22 voturi)    
    două intrebări (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:52)

    srpc [utilizator]

    În 2020 au fost cheltuite sume consistente pe izolete.
    De ce?
    Tot in 2020 au fost cheltuite sume consistente pe spitale modulare, de campanie etc, destinate bolnavilor de Covid, cu care politrucii s-au şi fudulit in scop electoral.
    Unde sunt, de vreme ce, la fel ca anul trecut, se “rechiziţionează” spitale de recuperare, de pneumoftiziologie, de medicină internă, mai nou şi de ortopedie?
    • +6 (8 voturi)    
      numai (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Arafat îți poate răspunde.
    • -3 (3 voturi)    
      2 spitale modulare (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 17:51)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      nu 7 mii
      Și da, ca să fie echipate și puse în funcțiune trebuie racordate la utilități, echipate cu paturi, aparatură medicală, plus, evident, personal medical disponibil de alte spitale Covid.
      Ai putea începe prin a întreba primaru din Voluntari și C.J. din Iași :)
  • +2 (32 voturi)    
    cam noaptea, nu? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 0:55)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    dar acum nu mai e ca hotii...deh....
    • +3 (17 voturi)    
      cica i-a luat prin surprindere (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 3:02)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      (virusu'). sa nu intelegi altceva.
      • -4 (10 voturi)    
        pai (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:27)

        Loyola [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        desteptul ala de Boc a demontat din vara trecuta spitalul modular din Sala Polivalenta. Se pregatea de Untold . Invinsese Covid-ul . Acum a fost luat prin surprindere de revenirea lui ca Base de iarna
    • -1 (3 voturi)    
      legătura ? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:06)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Legătura ?
  • -2 (22 voturi)    
    Fain sa vezi postaci sparatori de vv si hArafat (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 5:54)

    Parzivall [utilizator]

    Evacuare ca la amenintare cu bomba, bolnavi ghigositi in portbagaj si ei le inchina ode unor cretini!
    • -2 (8 voturi)    
      mno si tu (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:43)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      sunt ori postaci platiti ori idioti utili, ce astepti de la ei?
      • -1 (3 voturi)    
        deci te consideri neplatit si inutil! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:59)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        .
  • +12 (18 voturi)    
    adevarul ca la stat (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 6:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    asa se exprima unii doctori sau manageri : spitalul meu ! si chiar cred asta!
    • -2 (10 voturi)    
      deci (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:32)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ,, guvernul meu , ,,parlamentul meu'' de poate - spitalul meu nu!
  • +10 (16 voturi)    
    n-a fost incendiu (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 6:49)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    a fost o situatie previzibila n-a fost ceva brusc aparut peste noapte. Se stia de paturi se stia ca se infecteaza ca doar asta fac toata ziua se uita pe cifre. Treaba tipic romaneasca din care ca de obicei iese prost omul de rand ca si la ANAF ca si la impozite ca si la inchiderea magazinelor la 6 ca la orice. Prostia unora are efect mereu asupra omului de rand niciodata aia care iau decizii (proaste de cele mai multe ori) n-au de suferit. Concluzia e feriti-va si aveti grija de voi cat se poate si evitati spitalele si daca puteti tara cu totu.
  • -1 (9 voturi)    
    Adevaratul motiv ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:31)

    Cugetator [utilizator]

    Stiu sau poate doar sper,ca au profitat de lipsa Sosoacei, de care ii e frica si virusului. Cine stie, poate a tradat si s-a dat cu rezistii !
    • -3 (3 voturi)    
      ce reziști (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 13:07)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      Ce tot aiurezi acolo mă
  • -2 (18 voturi)    
    Romania/capie... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:46)

    FortApache [utilizator]

    Pe Voiculescu pe o parte-l inteleg, e roman, e obisnuit de mic cu Miorita, stie ca prea multe nu se pot face, se ocupa in minister doar de ce este "pus" sa faca si se vede din ziua in care a preluat mandatul trebusoara asta...insa Arafat care este doar consumator de miorite, venit de la Damasc ce face!?!?! Ca pana acum Smurdul a functionat fara cascadorii rasului precum azi noapte :))))

    Si tocmai noaptea s-au gasit sa faca circul asta, nepregatiti, umilind 100 si ceva de oameni plus familiile acestora...

    Faza cu portbagajul...este definitorie pentru guvernul Covid 19 :)))
  • -5 (15 voturi)    
    No ca m-am linistit. Portbagajul e de Defender (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:05)

    Alui [utilizator]

    Nu de Logan. Imi imaginam cu oroare ca au bagat o pacienta in portbagaj de Logan. Asa, e chiar OK! Arahat merita inca o medalie de la Iohannis.
    • 0 (6 voturi)    
      Ce legatura are portbagajul cu Arafat? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:52)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      > Arafat, despre pacienta introdusă în portbagaj: Familia a insistat să o transfere astfel. Nu știu însă dacă e corect.

      Daca intrau medicii peste decizia familiei era "dictatura medicala".

      Asa si-au dus mama acasa cum au vrut, au aparut si la TV, ca romani ce-si puteau dori mai mult?
      • +3 (7 voturi)    
        Daca-l asculti le Arahat (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:08)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        Zici ca evacuarea a fost facuta ca la carte, fara probleme, in afara de cea cu portbagajul.
        Nu e vina lui ca realitatea nu curespunde de imaginatia sa!
        Femeia a urcat in portbagajul masinii respective pentru ca nu-si putea indoi piciorele. E clar ca avea nevoie de ambulanta!
  • -2 (6 voturi)    
    I-a prins pe nepregatite pandemia! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:18)

    mircea112 [utilizator]

    Daca ar fi inceput si pandemia asta acum un an, alta ar fi fost treaba, acum ar fi fost gata spitalele alea regionale si municipale promise de Basescu, de PSD acum 5 ani, de PNL .. in campaniile electorale. Nu s-ar fi cumparat masti neconforme si izolete, s-ar fi construit spitale.

    Dar cum pandemia a inceput ieri, ce erau si ei sa faca!?
    I-a scos pe aia pe branci ca si cum Bucurestiul era in bombardament!
  • +4 (10 voturi)    
    de cancer ati auzit? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:23)

    userul_mihai [utilizator]

    Este graitor cum nimeni din Guvern (Baciu, Voiculescu, Arafat, Moldovan sau alt luminat) nu precizeaza ca pe langa a fi un spital de ortopedie (am vazut multi comentand ca o operatie ortopedica nu e chiar moarte de om asa ca sa nu se mai planga lumea ca un sold rupt nu e asa mare chestie - desi ii invit sa incerce si sa comenteze experienta), spitalul Foisor se ocupa SEMNIFICATIV fata de alte clinici de ortopedie de ONCOLOGIE ortopedica si TBC OSOS.

    Cati dintre pacientii stramutati heirupist in timpul noptii au fost operati sau urmau sa fie operati oncologic? Cancerul nu omoara? sau doar covid? pacientii cu TBC osos (care btw nu sunt putini, dar lumea nu are vreo constiinta asupra TB, nu cred ca a avut niciodata) unde se vor trata? si astia vor muri acasa ca bebelusul de 5 luni nedus de parintii sai iresponsabili macar la MF sau pediatru?

    Ar fi frumos daca ar avea cine sa puna astfel de intrebari oricarui reprezentat al Guvernului.. daca are cine sa raspunda
  • +2 (6 voturi)    
    tara lui n-avem si nu putem (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:27)

    albastrele [utilizator]

    Tara unde populatia e de vina, ca voteaza aiurea, ca se imbolnaveste, ca nu sunt spitale, ca e poluare, ca ramanem fara paduri, etc.
    In curand o sa ne cumparam loc la ATI din timp, cum facem si cu locul de veci. Statul nu are nici timp, nici bani, nici oameni.
    Deci taxa de ATI va rog. Tupeu pe oamenii batrani si nevacinati sa fie in stare grava. Consuma toate cele 1500 de paturi ATI covid. Nu se imbolnavesc pe rand.
    Cum zicea Barna e un razboi, un razboi pe care il ducem cu 1500 de paturi Covid la o populatie de 19 mil. Daca era mai grava pandemia muream in case toti de Covid sau altele asteptand Statul sa faca ceva.
    Probabil ne ajuta Belgia sau alta tara ca in cazul Colectiv. Eroii de acolo se pare ca au putut sa salveze si oameni pe care eroii de aici aproape ii bagasera in mormant.
  • +1 (11 voturi)    
    DEMISIA Voiculescule (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:42)

    LucS_M [utilizator]

    Incompetenta si neprofesionalismul ministrului Sanatatii revarsa peste tot. Daca era pesede-ul la guvernare, faceau spume toti rezistii si cel putin 3 filme Colectiv ar fi turnat. Plecati domnule Voiculescu cu toata sleahta din minister. Ati facut destul de ras USR-ul a carui carte de vizita ati desavarsit-o.
    DEMISIA ii prea putin deja...
    • -2 (2 voturi)    
      revarsă (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 22:39)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui LucS_M

      cum, ce ?
      Apropo, eu sunt de acord să plece Voiculescu din funcție, dar musai să rămână restul funcționarilor importanți de acolo, șleahta, cum zici tu. Cei susținuți de PNL și PSD. Ei vor reforma sistemul, nu oengiști ca V.V., da ?
      În altă ordine de idei, câte din regulile anti Covid ai respectat zi ? Hă ? Îîîîi greo ?
  • -2 (10 voturi)    
    Pacientul din portbagaj. (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:54)

    asavreau [utilizator]

    Știe cineva cum îl cheamă? De ce l-au ascuns în portbagaj? Ce boală avea și de ce era internat acolo? Cică nu avea treabă cu specificul spitalului !!!.
    • +4 (4 voturi)    
      Hai sa dam vina pe victima, nu? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:19)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Parca e vina ei (apropo, cred ca era femeie) nu-si putea indoi picioarele sa stea pe bancheta masinii! Persoana respectiva trebuia transportata cu ambulanta!
  • +3 (5 voturi)    
    Era normal sa iasa circ! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:16)

    Alui [utilizator]

    Nu faci o evacuare de spital in halul asta. Pacientii trebuiau transferati si externati in conditii mai bune. Unii nu trebuiau externati dupa cum aratau. Familiile probabil i-au dus direct la alt spital. Arahat si Voiculescu trebuiau sa fie de fata la evacuare, sa vada exact situatia.
  • +4 (6 voturi)    
    arafat demisia!! (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:30)

    Dodel540 [utilizator]

    Eu nu cred ca cineva din tara asta a votat la ultimele alegeri ca Raed Arafat sa conduca de facto sistemul de sanatate din Romania.
    Asa ca PNL deschideti ochii mari ..daa mari de tot pentru ca VOI il tineti acolo la MAI.
    • +3 (5 voturi)    
      Arafat conduce de facto sistemul de 10 ani (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 17:13)

      Mariobrutte [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      De când a fost prima oară Ministrul Sănătății în Guvernul Ponta. Arafat e oligarhul sanitar cel mai puternic din România și dovada vie că nimic profund nu se schimbă de fapt, orice ar vota oamenii.
  • -1 (3 voturi)    
    Situatiile disperate,cer solutii (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:35)

    persuasiv [utilizator]

    disperate.Si daca ii externa ziua,era mai ok???
    PS,maitre,domnu' moderatoru',alo,las-o mai usor cu cenzura ca deja devine penibila situatia.