UE va negocia achiziția a 1,8 miliarde de doze de vaccin Pfizer pentru anii 2022 și 2023 / Este vorba de vaccinuri de a doua generație, eficiente împotriva viitoarelor variante ale coronavirusului

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 17:38 Actualitate | Coronavirus


Comisia Europeană
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Comisia Europeană caută aprobarea guvernelor UE pentru a lansa discuțiile cu Pfizer și BioNTech pentru a achiziționa 1,8 miliarde doze ale vaccinului produs de cele două companii cu scopul de a fi livrate în 2022 și 2023, a spus vineri un oficial UE pentru Reuters. O sursă a declarat pentru AFP că aceste 1,8 miliarde de doze ar fi așa-zisele vaccinuri de „a doua generație” împotriva Covid-19, eficiente împotriva viitoarelor variante ale coronavirusului.

Dornic să anticipeze vaccinarea copiilor și adolescenților, dar și apariția noilor variante împotriva cărora vaccinurile actuale ar fi ineficiente, executivul european dorește să încheie un contract pentru achiziționarea fermă a 900 de milioane de doze, cu opțiunea pentru 900 de milioane suplimentare, cu un program de livrare lunar și obligatoriu care ar începe în acest an și va continua în 2022 și 2023, scrie AFP.

Anterior, tot vineri, cotidianul german Die Welt a relatat că Comisia este aproape de a semna contracte pentru a cumpăra 1,8 miliarde de doze, dar nu a spus cu ce companie.

Oficialul UE, care a cerut ca numele să îi rămână anonim pentru că este o chestiune confidențială, a spus că executivul UE a decis deja să abordeze Pfizer-BioNTech și că guvernele UE sprijină acest plan, deși nu a fost dată o aprobare definitivă.

Un purtător de cuvânt al Comisiei a confirmat planurile de a cumpăra doze suplimentare, dintre care jumătate ar fi opționale.

El a confirmat de asemenea că executivul UE a identificat deja un furnizor, producător de vaccinuri pe bază de ARN mesager, dar a refuzat să comenteze despre ce companie este vorba.

Vaccinurile Pfizer și Moderna sunt deja distribuite în UE, iar vaccinul CureVac caută aprobarea în UE pentru vaccinul său pe bază de ARN mesager.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6140 vizualizari

  • -6 (26 voturi)    
    din titlu (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:55)

    nick1587873340950 [utilizator]

    "eficiente împotriva viitoarelor variante ale coronavirusului ", de unde stie UE de viitoarele vaariante ale coronavirusului ?
    • -6 (20 voturi)    
      variante care vor pi puse in libertate (Vineri, 9 aprilie 2021, 19:44)

      ALFY [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      de cei care au planificat totul si au interese comerciale plus vor sa reduca popu*latia globului la 1/10 din nr. actual..
      • -3 (13 voturi)    
        corect Alfy (Vineri, 9 aprilie 2021, 22:26)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

        Sa nu te vaccinezi, mergi inapoi la taximetrul matale ca ti-ai dat seama cum sta treaba cu bacteriile si virusii, doar ai scoala "vetzii" facuta pe manele la covrigul de pe logan.
      • 0 (4 voturi)    
        SI care e interesul (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:44)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

        Si care e interesul alora sa reduca populatia, hai explica asta daca poti. Explica cu subiect si predicat ce castiga "aia" din treaba asta. N-aveti nici o logica dar insistati pe rahaturile astea incontinuu...
    • +1 (23 voturi)    
      din biologia elementara (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:15)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

      Biologia elementara ne spune ca virusurile sufera mutatii. Dar cei care nu au invatat nimic in scoala, daca au facut-o, n-au cum sa priceapa. Bai corigentule la biologie, e ceva normal, natural, ca virusurile sa sufere mutatii. Astia cu asa-zisa scoala a vietii sunteti niste analfabeti. Pana si virusurile gripale au variabilitate, care se anticipeaza de la un sezon la altul. Bai acesta, matale stii ca vaccinurile antigripale sezoniere se realizeaza pe baza anticiparii variatiei care va urma sa determine tipul dominant in sezonul urmator. Nu dau 2 bani pe asa-zisa scoala a vietii a voastra, daca nu pricepeti atata lucru.
  • +4 (26 voturi)    
    Haha (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:59)

    John_Re [utilizator]

    .. v-am avertizat io ca vaccinarea va fi pe cartela.

    ..nu credeti. Nu-i asa?

    Lol:))
  • -2 (24 voturi)    
    Vaccin macht frei (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:01)

    Socrate2021 [utilizator]

    Se pare ca nu Dragnea a inventat coruptia. Ei vad bine ca populatia nu le vrea dar cumpara....
  • 0 (16 voturi)    
    Desi toti zic ca de virusu asta nu scapam (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:02)

    panda_rosu [utilizator]

    Cu tot cu vaccinuri si toate cele, parca tot mai speram ca trece. Ma ingrozesc cand citesc stiri dinastea, ca va trebui sa ne tot vaccinam si sa traim asa speriati si cu restrictii atatia ani si ani in sir :(

    Acum puteti zice ca voi nu sunteti speriati, dar din pacate nu traiti pe o insula pustie, ne afecteaza pe toti restrictiile infinite, ca traim intr-o societate.
    • -6 (16 voturi)    
      consideră că (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:09)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      este vorba despre o gripă invalidantă și vei fi liniștit. Te vei vaccina pentru a nu fi o povară pentru tine și ai tăi și un pericol (și tot o povară) pentru societate.
  • +1 (23 voturi)    
    Daca se cumpara, tre' sa se faca! (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:19)

    newlook [utilizator]

    Daca se cumpara, tre' sa se faca!

    Pentru aia care mai sperau "revenirea" la normalitate, cititi articolul asta.
    • +1 (7 voturi)    
      culmea este (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:15)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      că genericele (medicamentele alea ieftine produse de indieni) sunt cele mai rentabile. Când costul cercetării este mare, când condițiile de transport și depozitare sunt speciale, nu mai rămâne o marjă senzațională. Mai ales când formula se modifică în timp, când există riscul de a rămâne cu varianta veche pe stoc etc.
      Uită-te mai curând la cei care scriu texte de genul „acesta este un supliment alimentar” și vând buline pentru care vezi reclamă la TV. Acolo este business-ul adevărat. De multe ori este apă de șanț frumos ambalată sau sunt concentrații atât de mici de substanță activă încât rău nu fac dar nici bine.
  • +4 (6 voturi)    
    Daca le negociaza (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:28)

    Vincent van Ghelie [utilizator]

    Asa cum le-au negociat si pe astea, este clar.
  • +3 (15 voturi)    
    nu ai ce să le faci (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:07)

    Chilian [utilizator]

    celor care scriu fără să (vrea să) înțeleagă.
    „eficiente împotriva viitoarelor variante ale coronavirusului” înseamnă că cei de prin laboratoare și-au dat seama (cum or fi reușit oare, se întreabă unii pe aici) că virusul suferă mutații care vor scădea eficiența formulărilor actuale. Și atunci, după o adâncă chibzuință au presupus că va fi nevoie să schimbe ceva la vaccin. Cam de aici vine afirmația citată și în plus, se vor mișca repede, au deja produsul de bază care va fi nevoie să-l adapteze.
    Dar când comentacul este ori rău intenționat ori nu are capacitatea de a înțelege un text simplu, fată maxime din curtea școlii.
  • +4 (18 voturi)    
    nu e o surpriză (Vineri, 9 aprilie 2021, 20:56)

    hdd [utilizator]

    covid e aici și se simte bine.
    Nu va fi eradicat niciodată. Nu se poate. Punct.

    De un an de zile tot spun că trebuie să învățăm să trăim cu el, în mod sustenabil.
    Chestiile astea cu lockdown uri și intrat în casă la 7-8-9 etc și distracții închise, nu sunt viabile.

    O să apară un ViktorOrban/Putin/Erdoğan care o să promită ca ne scapă de restricții și o să îl votăm toți și nu mai scăpăm de el dup'aia.

    Sau, mai rău, o să se lase cu sânge pe străzi / război cu arme în Europa, ce nu s-a mai văzut de 100 de ani.

    Europa nu dorește să trăiască în comunism, pur și simplu nu se poate.

    Guvernele trebuie să înțeleagă asta.
    UE a înțeles - vedeți mesajul lui madam Ursula.

    Dar guvernele care închid lumea în casă sunt pe un "power trip" și mor de placere, zici că se masturbează.
  • +7 (7 voturi)    
    pai (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:17)

    martel55 [utilizator]

    daca tot se asteapta ;la verisuni noi, de ce nu se face ceva pentru a agsi un medicament in primul rand?sua nu se vrea, ca atunci s-ar rezolva problema si nu ar mai exista teroarea asta care aduce atatia bani unora?niste teste eficiente si ieftien si un medicament care sa poata fi luat din primele faze ale infectarii ar rezolva problema, dar intrebarea ei vor sa fie rezolvata, acum dupa ce au creat-o?ca daca ne uitam la cat au crescut averile marilor bogati, am inclina spre nu
  • +3 (5 voturi)    
    Acum incepe sa aiba doar sens Pasaportul Verde (Vineri, 9 aprilie 2021, 23:21)

    Adu84 [utilizator]

    Dar daca vaccinul actual e si partial eficient si se vaccineaza majoritatea populatiei ... de unde atatea tulpini noi ?

    Ca se poate cere certificat de vaccinare la intrare in UE daca apar dincolo tulpiniile.

    Ceva nu iasa la socoata.
  • 0 (8 voturi)    
    mi se pare o veste excelenta... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 7:24)

    festina [utilizator]

    chiar daca virusul nu va muta sustantial si nu va fi nevoie de rapel, in sfarsit UE e prudenta si negociaza cu mult timp inainte (asa cum au facut SUA,UK si Israel cu vaccinul de prima generatie).
    1,8 mld doze inseamna cca 30 mld Eur (la pretul actual, dar sunt convins ca vor plati mai putin/doza la un asemenea contract). Poate parea o suma mare, dar numai planul de relansare UE dupa pandemie costa 750 mld Eur. Iar in Financial Times au facut un calcul cat a costat pandemia pana acum (numai in statele UE) : 1,8 trilioane Eur !!! Bani pierduti prin scadere economica+ajutor direct injectat in economie (somaj, masuri de sustinere a companiilor etc).
    Deci in total peste 2,5 trilioane Eur !!!
    Asta ineamna ca securizarea vaccinului in urmatorii 2 ani costa doar 1% din aceasta suma.

    Daca virusul nu va muta si imunitatea data de primul vaccin dureaza mult, poti considera acest cost de 1% ca o polita de asigurare.
    Daca virusul va muta si va trebui rapel, atunci il folosesti si scapi de probleme.

    Vor putea fi vaccinati imediat toti cei ce doresc.

    Vaccinul va deveni ca cel anti-gripal, asa ca nu inteleg de ce se sperie cei care cred ca nu scapam de restirctii si nu revenim la normalitate.

    Ce ar fi mai bine? Sa ne vaccinam anual si sa ne reluam vietile sau sa traim in acest rahat ani buni de acu' incolo?

    Nu va mai ganditi imediat la conspiratii. E o pandemie si trebuie sa iesim din ea .

    Aaa, ca big pharma a dat lovitura, asta e clar. Dar eu totusi ma bucur ca exista companii care au putut scoate vaccinul......
    • 0 (6 voturi)    
      Nu intelegi de ce ne speriem? (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:06)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui festina

      Atata timp cat virusul nu va disparea complet, vom trai in restrictii la infinit!

      Daca vaccinul va fi ca cel gripal, va fi nasol, de gripa se vaccineaza maxim 1 milion de oameni in romania, crezi ca ar avea un efect asupra coronavirusului daca 1 mil de oameni s-ar vaccina anual? Gandesti putin?

      Ca sa nu mai zic ca o sa murim cu masca pe fata, nu o sa mai stim cum arata lumea pe strada, numai mascati ingroziti. Dar e ok, tu stai linistit.
      • 0 (6 voturi)    
        eu voi sta linistit cand te vei linisti si tu... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:39)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        cu panica asta ca vom sta toata viata cu botnita.

        Vaccinul anti-gripal e folosit asa putin pt ca oameni ca mine/ca tine n-au trait prin 1918 cu gripa spaniola ca sa vada ce grozavii au fost. Daca atunci ar fi existat vaccin fii sigur ca s-ar fi injectat majoritatea.

        Acum, cand am vazut cum acest virus pur si simplu ne-a distrus viata, eu cred ca se vor vaccina mult mai multi.

        Asa gandesc eu , poate gresesc, dar nu vad alta iesire. Si mi se pare cea mai la indemana.

        Plus ca va fi trecut un an de la primii vaccinati si vor vedea si cei sceptici ca nu ne transformam in zombi cei vaccinati si vor capata incredere.

        In ideea asta, si numai daca ne vaccinam majoritatea, am zis eu ca scapam de botnita si restrictii.

        Eu si majoritatea prietenilor mei (fiind medici) ne-am vaccinat deja si stam mult mai linistiti. Am reineput sa ne intalnim la o bere pe la casele fiecaruia fara masca si fara frica ca ne putem infecta unii pe ceilalti. Din grupul meu de cunostinte/prieteni fie s-au vaccinat,fie au trecut prin boala, fie s-au programat si asteapta vaccinul. Asa ca pt noi a aparut "luminita de la capatu' tunelului.
        Respectam in continuare regulile cand iesim din case din respect pt cei care inca n-au acces la vaccin

        Sper sa vina repede si vremea cand te vei vaccina si tu si ne vom intersecta, din intamplare bieninteles si fara sa ne cunoastem, la carciuma la un spritz fara masca si fara restrictii..

        Hai ca o sa fie bine, tre' sa fim optimisti :)
        • +3 (3 voturi)    
          oprimism (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 10:51)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui festina

          e bine ca reusesti sa mai fii optimist dupa atata timp.

          probabil ca daca ne vom intersecta nu o sa ma "vezi" pentru ca voi purta masca, chiar daca ma vaccinez, si probabil vei face un pas in lateral ca sa nu te apropii prea tare.

          ne-a distrus psihic virusu asta, nu o sa mai stim ce e aia apropiere umana, mai ales daca ramane printre noi.
          • -1 (3 voturi)    
            primu/ plus e de la mine:) (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:13)

            festina [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

            desi nu prea ma intereseaza"scorurile" pe aici, eu doar imi spun parerea.

            imi pare sincer rau ca esti pesimist.
            Si eu am avut momente in care am simtit ca o iau razna, da' m-am calmat mult dupa ce m-am vaccinat (si s-au vaccinat si parintii mei , ca aici era problema mare) si am vazut (prin analize) ca am anticorpi cat sa dau si la altii.

            Nu vreau sa-ti mai adaug inca o doza de pesimism, dar virusul nu va disparea. Se va adapta si poate va deveni un simplu guturai (asta daca ar fi "destept" ca sa poata infecta cat mai multi fara a fi nevoie sa-l combati) sau va deveni mai periculos din "greseala".
            Singurii virusi in istorie care au fost eradicati au fost cei de polio si variola, si asta pt ca a fost vaccinare cvasi-generalizata.
            Restul continua sa se "plimba" printre noi, in general fara probleme.
            Vom trai de-acum incolo cu el. Conteaza insa cum traim. Daca ne imunizam suficient de multi,vor fi ici-colo focare gestionabile. Fiind gestionabile si fara a supra-solicita spitalele, nu vor mai fi necesare nici restrictii,nici masca.
            Asa cred/sper eu.

            Chiar sper ca in curand sa te "vad" pe strada. Si nu voi face un pas in lateral. Fiind vaccinat (daca ulttimele studii din SUA se confirma in sensul ca vaccinatii nu mai transmit virusul) nu mai am de ce sa te feresc. Eu de contact uman deja nu ma mai feresc, daca stiu ca sunt persoane vaccinate sau care au avut boala.

            Sanatate si plimbare frumoasa (e soare afara) :)
            • +2 (2 voturi)    
              guturai (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:55)

              panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui festina

              ar fi foarte bine sa evolueze intr-un guturai, atunci nu am mai avea probleme.

              problema e ca pare sa fie exact invers.

              inainte ne spuneau ca trebuie sa ii vaccinam pe batrani, ca sunt cei mai vulnerabili, sa nu mai ajunga in spital, sa scadem presiunea de pe spitale etc.

              dar acum citim stiri cum spitalele sunt pline de oameni de 40-50 de ani cu covid, ca media de varsta de la ati a scazut foarte mult, si asta se explica prin faptul ca batranii au fost in mare parte vaccinati.

              pai atunci nu ar trebui sa stea spitalele goale, daca problema erau batranii? se pare ca nu.
              • 0 (2 voturi)    
                asa pare,,, (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 12:55)

                festina [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

                ca media de varsta a pacientilor a scazut.
                Si poate fi intr-adevar o consecinta a vaccinarii batranilor. Probabil si tulpina britanica- care e deja majoritara- e mai virulenta. Nu stim insa daca e si mai mortala. Adica se transmite mai usor, se imbolnavesc mai multi tineri si inevitabil un procent mic dezvolta forme severe (mai putin decat batranii, dar totusi dezvolta).Pentru ca eu sunt convins ca raportarile nu reflecta nr real de imbolnaviri, nu din cauza unei conspiratii, ci pur si simplu multi se testeaza acasa si nu raporteaza de frica carantinarii sau a spitalizarii. Si suna la 112 doar cei cu forme grave, cand nu mai pot respira.

                Daca acum o tulpina dominanta e mai virulenta, nu inseamna neaparat ca urmatoarea va fi mai rea. Mutatiile pot fi in "bine" sau in "rau".

                Si eu am temerile/intrebarile mele, nu iau de "buna" orice informatie, dar eu totusi cred ca valurile urmatoare vor avea amplitudini din ce in ce mai , datorita imunizarii (asta daca ne imunizam).
                Si in consecinta, si restrictiile/masca vor disparea

                Dar daca totusi se imbolnavesc acum si tineri cu forme severe,atunci vin si intreb: de ce nu s-ar vaccina si ei?
        • 0 (2 voturi)    
          vaxxul antigripal (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 18:25)

          ALFY [utilizator] i-a raspuns lui festina

          este nepopu*lar din cauza eficientei medicore pe care-la re ~20%.
    • 0 (4 voturi)    
      stai putin (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:08)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui festina

      ca n-am inteles partea cu banii/vaccinul.

      voi tratati oamenii ca pe cartofi?
      • -3 (5 voturi)    
        nu inteleg ... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 8:54)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        de ce crezi asta...

        Calculam numai costul asigurarii dozelor de vaccin vs costul pandemiei.

        Sa stii ca si eu sunt "cartof" , ca m-am vaccinat :).
        Si asptept sa aprobe vaccinul si pt cei de 12-15 ani, ca mai am un "cartof" in familie, pe fii-mea

        Va rog eu, nu mai sariti ca arsi cand vine vorba de vaccin.

        Fiecare e liber sa ia decizia de a face vaccin sau nu.
        Nu sunt pt vaccinare obligatorie.
        Poate doar pt cei peste 60 ani ( ca pt ei am facut atatea sacrificii,nu ?).Sau nici macar pt ei, doar sa stie ca daca nu fac vaccinul, va trebui fie sa se fereasca in continuare sau sa constientizeze ca pot face forme severe.

        Eu doar sunt de parere ca daca ne vaccinam cat mai multi/cat mai repede iesim din porcaria asta...
        • +1 (1 vot)    
          pot sa te intreb (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 9:44)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui festina

          de ce te intereseaza costul dozelor sau costul pandemiei?

          parca ziceai ca esti medic. deci who cares?
          • 0 (0 voturi)    
            crezi ca medicii... (Sâmbătă, 10 aprilie 2021, 11:39)

            festina [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

            (cel putin unii) nu se gandesc si la perspectivele economice?
            Toti ar trebui sa ne gandim.

            Am o mica clinica stomatologica in care lucreaza 24 de persoane (medici,asistennti,tehnicieni,back-office). Sunt oarecum responsabil pt ei si familiile lor. In fiecare an imi fac buget de profit/loss. Pe langa munca "primara" de stomatolog incerc si ceva marketing/up-datare site/fidelizare pacienti/nise noi de dezvoltare/turism stomatologic/negociere anuala consumabile si materiale etc.

            Imi pasa ce-ntampla macro-economic, ca ma afecteaza si pe mine.

            Anul trecut am pierdut o groaza de bani, avand cabinetul inchis vreo 5 luni (dar o parte din cheltuielile "incompresibile" curgand in contnuare).
            Si in continuare mi-e greu, ca mi-au crescut costurile asociate pandemiei (teste periodice anti-covid ale colegilor, lampi UV, dezinfectanti , masti ffp3 pt toti etc). Si toate suportate de firma (adica de mine in ultima instanta).
            si in plus,pana ne-am vaccinat, "ture" de cate 2 saptamani cu munca prin rotatie,ca sa nu ne-mbolnavim toti odata daca apare vreun "focar" in cabinet.
            Si stiu ca tot ce se cheltuieste acum in Romania/UE vom plati noi prin impozite.
            Si am si un copil si stiu ca si el va plati in viitor imprumuturile noastre de azi.

            De aceea imi doresc, ca si tine, sa scapam dracu' cat mai repede de porcaria asta. Eu vad solutia in vaccinare, poate gresesc, da' asta e parerea mea...