Studiu: Lumina solară ar putea explica diferențele dintre bilanțurile deceselor cauzate de Covid-19

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2021, 11:22 Actualitate | Coronavirus


Expunere soare
Foto: PxHere
Datele statistice furnizate de ţări grav afectate de pandemia de COVID-19, precum Marea Britanie, Italia şi Statele Unite, sugerează că zonele însorite "sunt asociate cu mai puţine decese provocate de COVID-19", potrivit cercetătorilor de la Universitatea Edinburgh, relatează Agerpres.

Autorii noului studiu, publicat în British Journal of Dermatology, afirmă că "o expunere ambientală mai mare la UVA (radiaţia ultravioletă A)" este "asociată cu o mortalitate mai mică asociată COVID-19".

Cercetătorii de la Universitatea Edinburgh au comparat numărul de decese asociate maladiei COVID-19 în Statele Unite din ianuarie 2020 până în aprilie 2020 cu nivelurile UV (raze ultraviolete) din aproape 2.500 de districte americane, înainte de a aplica aceeaşi metodologie pentru alte două ţări, Marea Britanie şi Italia.

Statele Unite, Marea Britanie şi Italia au raportat unele dintre cele mai mari bilanţuri de decese asociate pandemiei de COVID-19 din lume, atât pe cap de locuitor, cât şi în cifre absolute, însă numărul de decese a scăzut semnificativ în aceste ţări în lunile de vară.

Cele mai multe ţări din Asia şi din Africa au raportat numere relativ mici de decese pe cap de locuitor pe întreaga durată a pandemiei de COVID-19. "Relaţia dintre mortalitatea COVID-19, anotimp şi latitudine a fost destul de izbitoare; prin acest studiu noi oferim o explicaţie alternativă pentru acest fenomen", a declarat Chris Dibben, coautor al cercetării.

Autorii studiului au spus că au încercat să măsoare un posibil impact al vitaminei D, citată pe scară largă drept un inhibitor pentru COVID-19 şi denumită "vitamina soarelui", întrucât organismul uman o sintetizează în cantităţi mai mari atunci când pielea este expusă la lumina solară.

"Expunerea la soare ar putea să reducă decesele de COVID-19 într-o manieră independentă faţă de vitamina D", au adăugat cercetătorii scoţieni. Alte studii recente au consolidat teoria potrivit căreia petrecerea timpului în aer liber scade probabilitatea de dezvoltare a maladiei COVID-19.

Luni, oficialii irlandezi din domeniul sănătăţii au anunţat că doar 0,1% din totalul cazurilor de coronavirus din Irlanda ar putea fi asociate cu activităţi desfăşurate în aer liber, însă multe dintre aceste activităţi sunt interzise în prezent din cauza celui de-al treilea lockdown decretat în această ţară din cauza pandemiei de COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3688 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Vitamina D (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:29)

    Nyk1 [utilizator]

    Se cunoaște importanța ei de un an de zile, dar oficialii UE se fac că plouă.
  • -1 (7 voturi)    
    Banul (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:33)

    iulisimo [utilizator]

    Eu cred că diferența este dată de nivelul de trai. Acolo unde sunt bugetele mari că să aibă ce sifona, acolo hop și morții mulți raportați. Cumpărați vaccinul!

    La omul sărac nici virușii nu trag!
  • -2 (6 voturi)    
    Al naibii Soarele ăsta... (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:39)

    Tescovin [utilizator]

    Influențează impactul virusului Wuhan asupra diverselor populații, dar nici vorbă să aibă vreo influență asupra climei, unde totul e din codoiul de la țeava mașinii !
  • +3 (5 voturi)    
    In Bucuresti nu se vede soarele de poluare (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:44)

    D-or [utilizator]

    Duminica trecuta a fost infernul pe pamint. Pina pe la ora 12 erau nori de fum de pacura si de materiale reciclate.

    Cind vine week-end-ul ma apuca groaza.
    Poluarea incepe de vineri seara si tine pina luni dimineata.

    Asta arata ca Statul nu valoreaza nimic in fata marilor poluatori. Daca indrazneste vreun ministru efemer sa ii deranjeze, se tezeste cu dosar penal, gen Alexe.

    Chiar si Firea, cind a indraznit sa pronunte cuvintul "pacura" , adio primarie.
    Nu o disculp, nu a zis nimic de pacura decit la final de mandat.
  • +1 (3 voturi)    
    Masurile antipandemie de ce nu includ si poluatori (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:49)

    D-or [utilizator]

    De ce masurile anti-pandemie vizeaza doar populatia, dar nimic despre poluatori si Garda de Mediu?

    De ce Garda de Mediu tot nu are program si in Week-end si noaptea?

    De ce nu s-au marit pedepsele pt poluare, sa fie transformate din amenzi in inchisoare cu executare obligatorie pt patroni si toti cei implicati, inclusiv, angajati? Ar putea fi iertati doar angajatii-denuntatori.
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit....normalitate!!! (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    -deschideti TOATE parcurile si spatiile verzi din tara!

    -incurajati lumea sa iasa afara, la soare, la plimbare, la gratare, in drumetii. Sanatate si de la soare, de la aer liber si miscare. Plus si protectie cotnra COVID.

    -eliminati obligatie cretina cu masca in aer liber, cand nu e aglomeratie. Daca tot luam "modele" din alte tari europene, de ce nu luam de la aceia care nu impun masca in aer liber? E curent, vant, etc, se duc aerosolii instant in sus si in toate directiile afara, nu are virisul gheare sa se tare pe pamant si urce pe oameni! singurul risc e cand stranuta sau tuseste cineva aproape pe cineva!
    • -3 (7 voturi)    
      si cand vorbeste aproape de tine... (Vineri, 9 aprilie 2021, 13:05)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      chiar si in aer liber e un risc. Asa ca gratarele cu multi oameni aglutinati nu e prea sigur. Bine, oricum gratar cu prietenii in aer liber e mult mai safe decat cu prietenii in living.
      In rest, de acord, cu cat se sta mai mult afara, cu atat mai bine...
  • +4 (8 voturi)    
    Ca să vezi (Vineri, 9 aprilie 2021, 11:55)

    Mazeta [utilizator]

    S-a descoperit apa caldă. Lumina soarelui face bine, statul în case face rău.
  • +5 (9 voturi)    
    S-a descoperit apa calda (Vineri, 9 aprilie 2021, 12:03)

    noi2013 [utilizator]

    Nu se stia pana acum ca soarele ajuta la intarirea sistemului imunitar....

    Stati in casa.....
  • -2 (6 voturi)    
    Da, sigur :)) (Vineri, 9 aprilie 2021, 12:18)

    bcsb [utilizator]

    Vezi Brazilia, Mexic - astea 2 sunt tari de la Polul Nord. Nu mai bagati tarile din Africa in calcul. Acolo mor copiii de foame, mor oameni de mii de boli, cine ii mai testeaza daca au murit de covid? In Africa, jumatate din populatie are sub 18 ani, sunt multe tari unde jumatate din populatie are sub 15 ani
  • +4 (8 voturi)    
    S-o anunte cineva si pe consiliera Moldovan (Vineri, 9 aprilie 2021, 12:29)

    n4c [utilizator]

    aia cu carantina de doua saptamini facatoare de minuni.
  • 0 (2 voturi)    
    probabil... (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:59)

    Sfarsitoru [utilizator]

    ca d-aia are Kill Gates in plan sa mai ecraneze din soare, ce atata vitamina D dle ?
  • +3 (3 voturi)    
    apai, nimic nou, (Vineri, 9 aprilie 2021, 17:23)

    nick1587873340950 [utilizator]

    de 4 ani se face reclama in media la: Detrical, Molokini, Vitaamina D3 cu Zinc si Vitamia C, si altele, plus ca un studiu in Romanica a spuns clar ca: 80% din populatie e deficitara in vit. D3.