Gheorghiță: Rapelul cu AstraZeneca, anulat pentru persoanele care au dezvoltat tromboze după prima doză

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 18:47 Actualitate | Coronavirus


Valeriu Gheorghita
Foto: Agerpres
Românii care au avut probleme de coagulare a sângelui după prima doză de vaccin anti-Covid cu serul de la AstraZeneca „categoric nu vor mai face a doua doză cu același tip de vaccin”, a anunțat miercuri coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă.

„La acest moment nu există date care să sugereze o creștere a riscului de evenimente adverese, dimpotrivă, știm că după cea de-a doua doză frecvența reacțiilor adverse pentru vaccinul de la AstraZeneca este mult scăzută comparativ cu prima doză. Desigur că, dacă avem o persoană care a dezvoltat un eveniment trombotic după prima doză, categoric nu va mai face a doua doză cu același tip de vaccin”, a afirmat Valeriu Gheorghiţă.

Reamintim că Agenţia Europeană a Medicamentului (EMA) a anunțat miercuri că a fost stabilită „o legătură posibilă între vaccinarea cu AstraZeneca și cazuri foarte rare de cheaguri de sânge neobişnuite şi un nivel de trombocite scăzut”, dar că nu va fi schimbată recomandarea de folosire în continuare a acestui vaccin împotriva Covid-19, pentru că beneficiile depășesc riscurile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7324 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Nu mi se pare corect (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:08)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Rapelul ar trebui anulat numai pentru cei ce au scapat cu viata. Ceilalti de ce sa nu primeasca a doua sansa?
  • +8 (12 voturi)    
    Era sa ma mir (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:31)

    panda_rosu [utilizator]

    Credeam ca restrictioneaza varsta de vaccinare, cele mai multe cazuri de coagulari aparand la tineri, dar el nu, doar rapelul la cei care au facut deja tromboze la prima doza... bine ca nu a zis ca cei decedati dupa prima doza nu trebuie sa o mai faca pe a doua.
  • +9 (15 voturi)    
    Valerica (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:38)

    Inkwell [utilizator]

    Rapelul se anuleaza oricum daca faci tromboze, pentru ca mori. Serios acuma, ce trebuie sa facem sa scapam de tine?
    • 0 (0 voturi)    
      Schimba canalul. E simplu (Vineri, 9 aprilie 2021, 18:24)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Inkwell

      Eu nu vreau ca Valerica sa fie schimbat, sa-l puna pe ciolacu in loc. Tu de ce vrei?
  • +6 (10 voturi)    
    Asta era tare, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:45)

    Cripto [utilizator]

    Gheorghita, sa le faci saracii si a doua doza sa-i omori.
  • +6 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:10)

    John_Re [utilizator]

    Gheorghita nu se dezminte.

    Nu trece ziua fara o chifla.
  • +3 (9 voturi)    
    Gherghitza, hArafat and Co.... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:30)

    Parzivall [utilizator]

    Gashka de tembeli care fac totul dupa ureche. Asta pe linie militara, hArafat pe linie efectiv tembelistica, omul e dus rau de tot.
  • +4 (6 voturi)    
    WOW ! Cita clarviziune ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 20:46)

    mike123 [utilizator]

    Cred ca baiatul asta s-a sclerozat deja....si vrea sa iasa anticipat la pensie! Pensie specila, desigur!
  • +3 (7 voturi)    
    Logic (Miercuri, 7 aprilie 2021, 22:06)

    B2308 [utilizator]

    Mai prinzi rapelul dacă faci tromboză?
    • +1 (1 vot)    
      Dacă ești prost nu-l prinzi. (Joi, 8 aprilie 2021, 8:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui B2308

      O tromboză nu te ucide. Ești superficial dacă nu știi asta. Nu trebuie să fii medic ,să știi că oamenii fac tromboze în mod frecvent și există proceduri pentru salvarea vieții pentru tromboze care pun în pericol, proceduri care ar trebui învățate la școală la clasele primare. Multe tromboze se elimină singure și nu te afectează. Frica te ucide de multe ori și de aceia cei care promovează frica sunt mai periculoși decât cei care se opun vaccinării. Am impresia că nu știi ce înseamnă tromboză !
      • +1 (1 vot)    
        Lasa-i! (Vineri, 9 aprilie 2021, 1:41)

        bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu vezi ca de cand e nebuneala cu vaccinul, toti au umplut forumul cu tot felul de petarde. Auzi la unul, "daca scapa cu viata" dupa vaccinare. Ce mai conteaza ca nevaccinati doar anul asta, in 3 luni si ceva, au murit in numar de 9-10 mii. Dar de faptul ca daca nu se vaccineaza si "asteapta" un vaccin ce acum se va epuiza si mai mult odata ce multe alte tari vor vaccina doar cu pfizer sau moderna. Nu mai zic de restrictii ce vor fii mentinute sau inasprita poate pana la Craciun. Vara si vacanta placuta!