Andreea Moldovan: Două săptămâni de carantină națională ar face minuni

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:05 Actualitate | Coronavirus


Andreea Moldovan
Foto: Agerpres
Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Andreea Moldovan susține în continuare că o carantină de două săptămâni la nivel național "ar face minuni" în România, dar că înțelege de ce românii se tem atât de tare de o astfel de măsură.
  • "Perioada de incubație a virusului este de două săptămâni, ceea ce înseamnă că dacă timp de maximum două săptămâni nu se transmite virusul, el se poate stopa. Două săptămâni de carantină ar face minuni”, a spus Andreea Moldovan la DigiFM, potrivit Digi 24.
Ea spune că noile restricții valabile în weekend în zonele cu o rată de infectare de peste 4 s-au dovedit eficiente, contribuind la o scădere a numărului de cazuri de COVID-19.
  • "Carantina sperie ca termen, însă dacă am fi fiecare dintre noi conștienți să evităm acele aglomerații care ne expun clar la un risc, în primul rând pe noi și în al doilea rând pe cei din jurul nostru, lucrurile ar putea fi mult mai ușor manageriate.
  • Am spus și repet, cred că depinde de fiecare dintre noi ca după un an de pandemie să știm ce este bine de făcut și ce nu”, a susținut Moldovan.
Întrebată dacă regretă că nu a reușit să își convingă colegii în privința instituirii unei perioade de carantină națională, Andreea Moldovan a răspuns că înțelege cât de grea este această decizie, în special pentru cetățeni, cărora le este teamă de limitările impuse de o astfel de măsură.
  • "Este o decizie dificilă și care ar fi cu siguranță greu acceptată, în primul rând de către populație, pentru că ne e teamă de constrângeri și de limitări și înțeleg asta. În al doilea rând, într-adevăr sunt sectoare care trebuie să funcționeze mai departe.
  • Repet, cred că depinde de fiecare dintre noi, nu trebuie ca niște lucruri să fie impuse, suntem deja la un an de pandemie, nu mai este ceva nou și necunoscut cum era acum un an”, a adăugat secretarul de stat în Ministerul Sănătății.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14855 vizualizari

  • +26 (92 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:09)

    balex [utilizator]

    domna, demisia de onoarea. este a 1000- a oară când declarați niște inepții. nu mai aveți nicio limită?
    • -3 (65 voturi)    
      realism (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:09)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Exista si oameni, majoritari in tara asta si in lume, care inteleg ca suntem intr-o situatie de exceptie care a produs pagube in vieti omenesti ( a fost un an cu maxime decese) si importante pagube economice.
      In situatii de acest fel, exceptionale, este nevoie de masuri exceptionale. Viata este o prioritate . Masurile de limitare a pandemiei sunt deranjante in obisnuinta noastra zilnica. Este trist ca sunt unii dintre concetatenii nostri care traiesc intr-o realitate paralela, confectinata pe baza unor televiziuni interesate si promovata pe retelele de socializare de grupuri interesate. Sistemul sanitar din lume spune clar : aceste masuri sunt necesare. Fortele interesate in destabilizare echilibrului social neaga aceste masuri. Este un atentat la sanatatea si la viata oamenilor care au incredere in stiinta medicala, in organizarea societatii si in semenii nostri.
      Doamna Moldovan are datoria de a salva vietile noastre si de a contribui la controlul pandemiei.
      In bula negationista asta nu se vede ! Nu se vede ce s-a intamplat acolo unde masurile acestea nu s-au aplicat. Ministerul sanatatii face cum trebuie facut. Cu poticneli, cu ezitari, cu compromisuri. Oamenii , im are majoritate respecta regulile, in tacere.
      O perioada de reflectie ar prinde bine tuturor.
      • +15 (35 voturi)    
        Ce realism? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:31)

        Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

        Sunt aproape un milion trecuți prin boala și cam 1,5 vaccinați. Ce mai vrei sa li se impună? Realism e ca nu mal sunt sustenabile mici masurile actuale,ai ales alea idioate cu masca în aer liber și orele de întrat în magazin și încuiat în casa. Realism ar fi sa înceteze cu ideile psihopate și sa o ascundă fff bine pe tanti asta, ca poate urma o revolta majora cu efecte de 100 de ori mai dureroase decit pandemia din capul lor. Nu, nu votez aur sau PSD. Dar în strada ies dacă ii împinge capul la carantina.
        • -8 (26 voturi)    
          o doza de realism nu ar strica (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

          Ar fi mult mai simplu si mai ieftin sa platim celor care protesteaza sau viseaza la "revolta majora" un bilet de avion pentru o vacanta de o luna in Brazilia.
      • +3 (13 voturi)    
        In cine sa ai incredere ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:56)

        zaris [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

        Ministrul sanatatii - absolvent doar de liceu. Despre ce vorbim ?
        • 0 (10 voturi)    
          de, (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:21)

          mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui zaris

          nu toata lumea este absolventa de universitate S.H.
      • +3 (11 voturi)    
        Ce s-a intamplat? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:23)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

        In majoritatea tarilor lumii nu au fost aproape deloc restrictii si nu s-a intamplat nimic deosebit. Imi scapa ceva?
        • -2 (8 voturi)    
          Da (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:32)

          Jesper [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Iti scapa
        • -3 (5 voturi)    
          Nu-ti scapa nimic (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:52)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Ai luat tot ce ti s-a dat
    • +11 (17 voturi)    
      ar putea oferi un exemplu personal (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:39)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Ce nu înțeleg personal este ce anume caută dânsa la microfoane în conferințe de presă în loc să pună lucrurile la punct în marile spitale din țară cu evaluări de performanță, discursuri motivaționale către personalul auxiliar și alte lucruri menite să crească realmente calitatea serviciilor medicale pentru nefericiții vizitatori.
      În fond, se pricepe, doar a decorat-o "președintele tuturor românilor" ;)

      În ultimă instanță, exemplul personal este cel mai bun. Dacă ar dispărea distinsa doamnă din discursul public în favoarea unei carantine individuale pentru câteva săptămâni, luni sau preferabil decenii, sunt sigur că mulți o vor urma.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu vezi realitatea. (Joi, 8 aprilie 2021, 9:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui balex

      Asta se întâmplă când unul hotărăște. De aia-i bună democrația și existența unei comisii. nu ajungi la hotărârea unui individ, care pare bună , îngust privind, dar catastrofală în ansamblul ei. Madam Moldovan a vorbit ca medic și nu a văzut că 2 săptămâni ar lichida nu numai COVID ,ci și România. Îmi pare rău să o spun, dar pe madam Moldovan o lasă puterile. Nu mai are răbdare și nici soluții. Îi dau un sfat. Să-i asculte pe toți. Din păcate , toată lumea are dreptate, numai că nu-i la fel și fiecare vrea dreptatea lui.
  • +22 (80 voturi)    
    Probabil vreti sa fiti urcati pe garduri cu furci (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:10)

    xolv [utilizator]

    si topoare, altfel nu-mi explic delirul dictatorial.
  • +13 (71 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:13)

    Mazeta [utilizator]

    Două săptămâni de carantină a panicaților și măsuri stricte de distanțare mediatică ar face minuni.
    • -5 (43 voturi)    
      panicati? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:13)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pentru cei care citesc comenariile tip Mazeta : stiti cum este situatia din spitale ? Panicat esti atunci cand esti in ambulanta din fata spitalului si astepti eliberarea unui pat la ATI .
  • +29 (69 voturi)    
    hm (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:14)

    srpc [utilizator]

    am avut o luna de lockdown si virusul n-a disparut
    • +9 (31 voturi)    
      Nu conteaza. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:15)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Logica nu mai functioneaza in plandemie.
    • -7 (37 voturi)    
      acum un an ! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:24)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Lockdown acum un an a fost esential : spitalele erau depasite, cunosterea virusului era sumara, sectiile ATI nu erau dotate, nu existau materiale.
      Traim intr-o lume a probabilitatilor : probabilitatea de a stopa extindrea pandemiei este mai mare daca se respecta masurile sanitare stabilite de institutiile medicale. Nu se rezova definitiv , lockdown-ul nu este un intrerupator. Doar creste sansa de control asupra raspandirii virusului. Rezolvarea este in timp , probabilitatea de a ne imbolnavi este mai mica ( sau mai mare ) functie de comportamentul nostru si functie de posibilitatile stiintei medicale. Toate au limite : si comportamentul nostru si medicina.
      Nu suntem in domeniul adevarurilor absolute.
      • +4 (16 voturi)    
        toate au limite (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:17)

        Lakota [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

        Ai putea sa le spui si lor asta, dar nu cred ca vor sa auda. Sint in "protected mode".
        Lipsa de metoda, de cercetare a unor metode eficiente de tratament(nu direct pe oameni aflati in situatie disperata si fara asumare de raspundere) de viziune, de competenta medicala(pt multi) se compenseaza prin masurile tipice incompetentilor: strins cureaua, strins surubul, interdictii...cele care niciodata nu au rezolvat nimic.
        Dar care se pot impune usor si pare ca totusi au luat masuri.
        Si refugiul in aroganta sau rolul victimei, cind se adaug argumente impotriva sau se pune in discutie.

        E tot un fel de Iordache "alta intrebare", doar ca cu alt stil de imbracaminte si cu simularea competentei cu aroganta, in locul nesimtirii .
        obraznice.
        Adevarata zadarnicire a combaterii pandemiei in astfel de vuvuzele zace. Medicii competenti sint si ei victime ale acestor abordari, impreunca cu bolnavii cu stare critica. Mai mult decit noi cei afectati doar de restrictii. De ce nu mai iesim cu suta de mii acum in strada? De frica focarului? Cu distanta "legala" am ocupa mai mult decit o piata.
    • -9 (27 voturi)    
      serios? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:37)

      programatoru [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      unde ma? ca se plimbau masinile pe strada si supermarketurile pline ...stii ce inseamna lockdown?
      • +11 (17 voturi)    
        mda (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:43)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

        pai ia inchide-te dumneata(ma)in casa si stai solo
        si ne spui dupa aia cum a fost,mda?
        ca bani ai,vb aia,esti baritai programatorul,nu te freaca pe tine de cum isi duc viata alti peizani...

        ma frate cum apar ei asa hotarati sa ne explice noua cum e mai bine?paerea mea e ca dupa ce te-ai urcat pe un scaun,iti pierzi legatura cu viata reala si te crezi dumnezeu pe pamnat.
        altfel nu-mi explic excesele astea dictatoriale.
        iar doamna de fata uita cu usurinta ca nici o masura nu a scazut nr de infectati.nici la noi nici aiurea.
        • -4 (10 voturi)    
          serios? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:10)

          Jesper [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Nci in UK? Nici in Israel? Nici in Australia?
          Inteleg ca propui ceva gen Brazilia
        • -4 (6 voturi)    
          Restrictiile... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:56)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Point

          ....au scazut numarul de infectati si la noi si in alte tari.
          Trebuie doar supravegheata respectarea lor.
    • -9 (17 voturi)    
      hm (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:59)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      N-a fost niciodata lockdown la noi! Totul a fost la nivel declarativ si fiecare a facut cum l-a taiat capul! Doamna are dreptate! In afara de sectoarele care deservesc alimentarea cu energie electrica, gaze, etc. , livrari de alimente si medicamente esentiale, spitale ... o carantina generalizata ar ameliora substantial raspandirea virusului. Sunt convins ca la noi, asa cum e convinsa si doamna, asta este imposibil, daca ne uitam la gradul redus de intelegere a situatiilor extreme care necesita masuri extreme. E egocentrism de masa! Nimeni nu e dispus sa renunte, fie si pe termen scurt la maruntele comoditati personale.
      • +8 (8 voturi)    
        depinde de zonă și de oameni (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:32)

        feedback [utilizator] i-a raspuns lui Diletant

        Nu știu în ce zonă locuiți sau pe cine frecventați, dar în bula mea cel puțin, lumea a fost destul de conștiincioasă în a urma recomandările de-a lungul lunii aprilie, anul trecut - și nu numai.
        Cu toate acestea, e greu de judecat cum ar fi evoluat lucrurile dacă s-ar fi întâmplat altfel, fiindcă nu ne prea putem întoarce în trecut să mai băgăm o fisă, pentru o comparație concludentă.
    • -7 (13 voturi)    
      lockdown ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:04)

      Jesper [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Vrei sa zici o pacaleala de lockdown. La o pacaleala de lockdown avem o pacaleala de rezultat.
      Nu facem decat sa ne furam singuri caciula, asa cum bien suntem antrenati ( vezi petreceri clasndestine organizate pe retele sociale, teste falsificate, masti puse smechereste sub nas sau barbie, politisti care se uita in alta parte, etc.)
  • +26 (68 voturi)    
    ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:14)

    Gigi Kent [utilizator]

    O luna juma de carantina nationala in Martie - Aprilie 2020 e mult mai mult decat cele doua saptamani ale doamnei. Si nu a avut nici un efect.

    Va rog frumos, faceti-i acestei doamne un pustiu de bine si dati-o afara din minister. Saraca pare ca isi chinuie neuronul mult prea tare si poate are nevoie de un concediu. Pe o perioada mai lunga.
    • -9 (35 voturi)    
      bune intentii (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:35)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Scrieti vorbe ca si cum doamna la care faceti referire ar fi ori rau intentionata ori "slaba de minte".
      Doar ca doamna aceasta are o cariera medicala internatioonala, are realizari deosebite in profesie si are studii serioase.Pozam in judecatori , in instante de competente . Doar ca suntem postura cand un pic de smerenie ar fi benefica.
      • +6 (18 voturi)    
        Studiile nu scuza lipsa de logica (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:56)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

        .
        • -7 (15 voturi)    
          Logica cui? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:04)

          Diletant [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

          A strazii? A habarnagiilor a ttoate stiutori?
      • +9 (27 voturi)    
        Doamna (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:24)

        Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui B.T. Alexandru

        E captiva propriei formari profesionale. Și a luat-o razna, cam ca toți specialiștii lui peste prăjit. Un epidemiolog ne-ar închide veșnic în case cu botnita, ca deh, trăim într-o lume cu viruși. Un dentist care o ia razna îți scoate toți dinții, asa nu mai faci carii sigur. Un ortoped dus cu pluta te pune în scaun cu rotile și interzice mersul pe jos. Asa vor dispărea fracturile și entorsele. Doar ca viata nu funcționează asa. Și nu aveam nici garanții statale ca trăim 120 de ani toți înainte de covid. Asa ca, sa se ducă de unde a venit, și sa ne mai lase în pace. Ne-a ajuns un an de încălcare a drepturilor pt o gripa cu 98-99% supraviețuire. Dacă ne baga în lockdown, o sa se prăbușească societatea în mod violent, iar cei care vor ieși la conducere după aceea... Nu ai vrea sa ii cunoști. Tanti psihopata sa se izoleze undeva departe.
    • -4 (6 voturi)    
      Minti ! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 19:58)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Restrictiile din primavara au avut drept efect scaderea numarului de cazuri noi si, implicit, al deceselor.

      Ca de-aia ati putut merge la mare
  • +15 (33 voturi)    
    La cate amenzi ați da in astea 2 saptamani (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:23)

    galeo [utilizator]

    V-ar scoate bugetul din foame.
    • +4 (20 voturi)    
      Amenzile se anuleaza in instanta (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:16)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Asa face toata lumea.
  • +20 (36 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:23)

    tirolez [utilizator]

    Mda, in continuare modelul francez. Ei nu vad ca francezii au dat-o in bara? Nu puteau sa-si "ia lumina" de la unii cu rezultate? Cum e Danemarca de exemplu.
    Mai bine deschideati scolile cu cap, nu cum v-ati aruncat ca rama in piatra. Clasele cu 30+ ori hibrid, ori toti online. Triaj nu s-a facut nicaieri, nu m-as mira sa-i fi trimis la gradinita cu nurofenul dupa ei "ca in vremurile bune".
    Ce-am facut noi? Am tinut scolile deschise si la 6+, ca sa se duca bolovanul la vale si sa scape lucrurile de sub control.
    • +17 (35 voturi)    
      Popoarele latine cu Franța în frunte (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:09)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Au avut cele mai stricte restricții, și cu toate astea au avut cele mai multe infectați.
      Asta arata că restricțiile au fost inutile.
      • -5 (15 voturi)    
        Sorry, dar restrictiile au fost, sunt si vor fi ut (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:31)

        Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        ... In Franta sunt mai multe cazuri, asa este, dar si populatia este mai numeroasa. Daca ne uitam la un alt indicator, mai fidel, vedem ca in Franta sunt 1488 decese Covid+ la 1 milion populatie, in timp ce in Romania sunt 1274/milion populatie. Diferenta nu este asa mare. Pe de alta parte in Franta scolile, cresele si gradinitele au functionat tot timpul pana acum cateva zile cand nu s-a mai putut din cauza valului 3.
      • -8 (16 voturi)    
        Popoarele latine cu Franța în frunte (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:10)

        Diletant [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Dupa cum stim, popoarele latine, in general, sunt icapabile de autodisciplina (cum sunt nemtii, spre exemplu). Din acest motiv au nevoie de mai multe restrictii ... pe care, oricum, nu le respecta. Din acest motiv au mai multe cazuri ... si din incapacitatea autoritatilor de a impune respectarea restrictiilor.
    • +3 (23 voturi)    
      Spune exact ce a fost pusa sa spuna (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:17)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Crezi ca a gândit asta din capul ei?
  • +24 (50 voturi)    
    Doamna asta (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:24)

    galeo [utilizator]

    Scoate doar prostii pe gura.
    Ba chiar e foarte sigura pe ea și aroganta când debitează aceste prostii.
  • +17 (47 voturi)    
    Am avut 3 luni de CARANTINA anul trecut degeaba (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:26)

    Gryphus [utilizator]

    anul trecut am avut 3 luni de carantina total si degeaba, nu s-a vazut nici un rezultat

    la fel ar fi si acum, 2 saptamani de carantina totala (daca ne plateste Moldovan salariile) ar avea acelasi efect: zero
  • +17 (39 voturi)    
    De unde (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:29)

    stiuca [utilizator]

    ii scoateti pe astia frate?
    • +11 (29 voturi)    
      Din ministere. (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:18)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui stiuca

      Sunt complet rupti de realitate.
  • +16 (36 voturi)    
    Astia ne conduc pe noi! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:34)

    Socrate2021 [utilizator]

    Se pare ca nu numai la ATI dcuem lipsa de paturi,sunt si alte institutii din santatate care nu mai au loc pentru toti bolnavii....
    • -11 (25 voturi)    
      corect (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:39)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      Din pacate suntem in situatia despe care ati scris. Mai ducem lipsa si de medici si asistente. De aceea situatia este critica si trebuie sa intelegem restrictiile care ni se cer
  • -2 (22 voturi)    
    Depinde la ce date te uiti (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:35)

    tontu [utilizator]

    Uitati-va pe numarul de teste efectuate in localitati dupa ce au fost carantinate si o sa vedeti ca sunt in scadere, iar numarul persoanelor aflate la ATI creste ca si numarul deceselor. Daca comparam situatia de acum cu cea din toamna numarul infectarilor zilnice ar trebui sa se apropie de 10000. Uitati-va ce se intampla la altii si o sa vedteti ca ceva rezultate se vad abia dupa 6-8 saptamani de carantina, iar Romania numai poate sustine din punct de vedere economic astfel de masuri.
  • +13 (35 voturi)    
    Da (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:38)

    Alex2016 [utilizator]

    Ar face minunea sa iasă în strada nu citeva mii de sosocizati, ci citeva sure de mii de cetățeni. Și ar fi minunat sa va vedem alergați pe străzi cu molotoave și furci, ca de la un punct încolo vi se termina și amenzile și miliția și jandarmii. Hai cu lockdown - ul minunat, și apoi ne vedem în strada.
    • +3 (21 voturi)    
      Poate ca asta urmaresc (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:21)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      Acum, ca legea politiei militare a fost definitivata, poate ca asta se urmareste. Permanentizarea dictaturii actuale de-facto prin instaurarea regimului militar ca urmare a violentelor de pe strazi. Toate declaratiile lor conduc spre o astfel de ipoteza.
    • -4 (18 voturi)    
      si cu asta ce-am facut ? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:45)

      B.T. Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      O mica razvarire . Si o oarecare instigare. Credeti ca virusul se va speria, se vor face locuri in spitale, medicii vor putea lucra mai bine? Oare credeti in existenta virusului ori credeti ca toata zarva asta si toti bolnavii si mortii sunt o facatura ? Mai vedeti ce cred si cei care intamplator pot sa fie mai priceputi in domeniu.
  • +3 (17 voturi)    
    Dai in Câțu, Dai in tine! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:02)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Dai in fabrici si uzine!

    Aceasta ar cam fi solutia!
    Dar Primul Schior al patriei nu o sa vrea!

    Doua săptămâni in balon?
  • +24 (38 voturi)    
    ...dacă prin minune înțelegem catastrofă (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:32)

    feedback [utilizator]

    Trebuie să fii oleacă redus mintal să crezi că dacă un lockdown de o lună n-a funcționat pentru stopare la câteva zeci de cazuri, va funcționa unul de două săptămâni la câteva zeci/sute de mii.

    Nu e nici primul, nici ultimul val. Nici vaccinuril, atât cât funcționează (rămâne de văzut) nu vor funcționa pentru noi tulpini care devin rapid predominante.

    Singura soluție e să se lucreze pe prevenția reală (starea de sănătate a fiecăruia) și pe tratament timpuriu eficient.

    Există medicină și până la ATI.
    • +4 (14 voturi)    
      Cel mai realist comentariu (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:59)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui feedback

      Multumesc!
      As fi dat 10 plusuri, daca imi permitea platforma.
      • +4 (6 voturi)    
        Mulțumesc, dar... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:08)

        feedback [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

        ...aș fi foarte fericit să se dovedească contrariul.

        Din păcate în afară de un minim de bun simț legat de spațiul personal, igienă și - preferabil - materiale de protecție eficiente și folosite corect, cetățeanul obișnuit nu prea are ce să facă și nu-l ajuți deloc cu restricțiile absolut aberante, care și-au dovedit pe deplin "eficacitatea" și la francezi, un popor condus de scelerați prin definiție după 1789 și de accidente biologice ignorante înainte de asta :)

        În schimb lista de lucruri palpabile și eficiente pe care ar fi trebuit și ar trebui să le facă ăștia cu funcții concurează deja Marele Zid Chinezesc.
    • -3 (11 voturi)    
      Adica vreti sa spuneti ca ... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:39)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

      ... persoanele perfect sanatoase nu contracteaza virusul, ori nu-l pot transmite mai departe ? Cum adica sa se lucreze pe starea de sanatate a fiecaruia ? Ce poti face unui bolnav cu insuficienta renala cronica aflat in dializa ca preventie reala sa nu i-a virusul si sa nu-l dea mai departe ?
      • +8 (12 voturi)    
        un pic de logică (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:33)

        feedback [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

        Vreți cumva să spuneți că sunt pline cluburile, părtiile de schi și terasele de bolnavi cu insuficiență relană cronică, aflați în dializă?
        Dacă da, atunci într-adevăr, nu ai ce să le faci!
        • +1 (3 voturi)    
          astia care au murit de ce nu erau vaccinati? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 21:02)

          c2 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

          În intervalul 06.04.2021 (10:00) – 07.04.2021 (10:00) au fost raportate 175 de decese (86 bărbați și 89 femei)... 43 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 decese la categoria de peste 80 de ani.

          Daca nu au vrut sa se vaccineze cred isi merita soarta!
    • +4 (6 voturi)    
      doamna care a lucrat in Brasov (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:01)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui feedback

      Oare a colaborat cu DSP Brasov ca sa faca o minima analiza a cauzelor care au condus alta data si poate si acum la cresterea numarului de infectari???

      In worldmeter/coronavirus are un parametru interesant legat de purtatul mastii si de pastrarea distantei daca nu ma insel - RO sta excelent... Raportam din burta unele cifre asa ca sa le dam pe la nas unora cifrele astea pe care tot le cer dar nu intelegem ca in spatele lor sunt niste mecanisme care am face bine sa incercam sa le intelegem si sa le verificam acum, in ceasul al 24lea, daca vrem si putem.

      Nu putini au fost cei care au spus ca daca se inchid mai devreme magazinele nu se reduce rata infectiilor - se continua acum de catre un inteligent spunand ca trebe controlate numarul de cosuri... wrond direction Adica eu nu pot sa vin cu plasa mea sau cu carutul meu sa imi pun acolo cele necesare...

      din pacate masurile de acum arata ca sarmanii oameni nu pot gandi cu capul lor sau atunci cand o fac pornesc aiurea pe piste false - este ceva mai bine decat pe vremea lui Tataru care nu putea gandi di fel, di loc - acestia mai fac din cand in cand incercari.

      costurile prostiilor se vor aduna in caderea economiei si in cresterea deficitului -

      geaba prognoze minunate economice daca tu dai mucii in fasole.

      sanatate!
  • -1 (23 voturi)    
    lumea nu intelege niste termeni (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:43)

    programatoru [utilizator]

    lockdown vs carantina vs masuri

    pot spune cu maxima responsabilitate ca pana acum au fost niste simulacre de masuri, care nu se respecta de nimeni, sau de extrem de putini oameni

    acum un an cand au fost primele masuri, si greu poti spune ca era lockdown din moment ce se plimbau masinile in voie si supermarketurile erau spre pline si curierii erau supra aglomerati, fiind mai mult constiinta umana si frica, au scazut numarul de cazuri


    un lockdown trebuie facut cu spre zero activitati mobilitate, ceea ce greu de obtinut cand majoritate e condusa de FB
    • +3 (7 voturi)    
      bun... (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:05)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      definim lockdown si definim si carantina

      Ajuta la limitarea infectiilor? Cum?
      Ce se intampla cu economia si cu noi oamenii care ar mai trebui sa mancam, sa ne spalam, sa ne tundem?

      Merita? este eficient? dar eficace?
    • +1 (1 vot)    
      am observat (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:22)

      feedback [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Este corect ce spuneți dumneavoastră, însă din păcate chiar doamna Moldovan folosește greșit sintagmele. În toate interviurile și discuțiile mai pe larg asimilează carantina lockdown-ului.
      Dânsa, când spune carantină, nu se gândește să existe la nivel național restricții ca și când ar fi peste tot rata de infectare peste 7.5 la mie, ci se gândește mai curând la ce s-a întâmplat în starea de urgență de acum un an.
  • -4 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 7 aprilie 2021, 11:59)

    dan.m... [utilizator]

    Anul trecut am stat martie-mai in carantina totala, apoi am stat si toamna in unele orase in carantina totala. Si nu a mers pt ca unii sunt numai in cluburi pe care autoritatile nu sunt in stare sa le inchida de un an. Carantina se aplica doar pt prosti si partial in orase, la sate nu respecta nimeni nimic. Si asta e cea care a spus ca romanii merg de cate 2 ori pe zi la cumparaturi? Vad ca analizeaza populatia de la sate si asistatii sociali care nu lucreaza si singura lor activitate e sa mearga dupa tigari si dupa cate o bere, noi, platitotrii de impozite stam in case de un an, dar noi nu contam.Vedeti putin de cluburile din Bucuresti si de respectarea restrictiilor la sate, ca altfel o sa stam ani in case.
    • 0 (6 voturi)    
      Da, asistatii din sate sunt de vina (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:04)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui dan.m...

      ca in Bucuresti sunt pline cluburile si terasele, ei sunt cei care vin in fiecare zi la capitala sa-si cheltuiasca cei 165 de lei pe luna.

      Daca tu chiar ai sta in casa cum zici, nu vad cu ce te-ar afecta carantina totala. Dar dupa cum vorbesti nu cred ca ai stat inchis in casa nici macar o zi in perioada de "carantina totala" de anul trecut.
    • +4 (10 voturi)    
      Nu-i adevarat (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:05)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui dan.m...

      Carantina nu merge nicaieri in lume, nu doar la noi. Olanda si Germania erau in carantina nationala cand a "inceput valul 3" si numerele au crescut pur si simplu.
      La noi nu-i nevoie pentru ca justificarea cu "numarul de paturi ATI" nu sta in picioare cata vreme nu scapa decat 5% de acolo. Ori cu ATI, ori fara ATI, tot acolo ajungem.
  • +5 (15 voturi)    
    doamna asta chiar gandeste cand vorbeste? (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:10)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Pai anul trecut am stat 2 luni in carantina nationala. S-a oprit virusul? Nu.
    Localitatile din jurul Bucurestiului sunt acum in carantina de mai bine de 2 saptamani. A scazut rata de infectare ,dar inca sunt multe cazuri. La fel si la Timisoara.

    De ce ? Indiferent de masuri depinde exclusiv de noi sa oprim virusul nu de carantina. Unii ne vaccinam, altii evita contactele si aglomeratiile , iar altii multi putin le pasa de virus!
    Aici trebuie facuta o campanie cu cap....si nu KWI sau madam asta sa ne ameninte si sa se rasteasca la noi!
    Domnilor , chiar nu se gasesc unii ceva mai destepti sa preia Ministrul Sanatatii?
  • -2 (18 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:14)

    florinos [utilizator]

    Are dreptate, in conditiile in care avem 180-190 de morti pe zi si Spitalele sunt pline, 2 saptamani de carantina ar reprezenta un lucru bun, dar cine sa inteleaga, oamenii s-au saturat de restrictii.

    Un mare esec al lui Gheorghita cu vaccinarea categoriei a 3-a, el viseaza 100.000 de vaccinati pe zi desi multe centre vaccineaza pana in 100 de oameni iar pe lista de asteptare sunt sute de mii de oameni care isi asteapta randul desi au venit multe doze de vaccin. Ori platforma cu lista de asteptare este defecta ori medicii refuza sa cheme oameni la prima doza.
    • -1 (3 voturi)    
      in Bucuresti unde numarul de asteptari (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Este cel mai mare lipseste un element extrem de important care este legat de numarul de fluxuri.

      bucurestenii sunt obisnuiti sa bata orasul in lung si lat ca sa isi rezove treburile asa ca pentru ei nu este o problema sa locuiasca in sectorul 1 si sa mearga in sectorul 4 la vaccinat daca vad ca acolo sunt mai multe fluxuri.

      A doua problema este legata de modificarea tipului de vaccin bagat pe teava, in timp, la un centru de vaccinare - oamenii evita clar AZ si nu ii condamn.

      deci lipseste orice urma de predictibilitate in alegerea centrului de vaccinare si a tipului de vaccin.

      chiar nu merge cu orice tip de anvelopa de iarna. Pentru militieni nu e importanta chestiunea asta dar pentru fiecare in parte tipul vaccinului este un parametru ff important.
  • -6 (12 voturi)    
    Atunci spor la Mici si Bere !!!!! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:44)

    ideinoi [utilizator]

    Valul trei vine si in Romanica, si nu a fost anuntat in Suleiman.
    Doua saptamani sunt la limita, ar trebui cel putin o luna,
    Pacat de, terase, baruri, pocanele, si minciunile cu medicii de familie ( care este...fost..sau nu vor fi,,.uups..)
    Spor la vaccin! ( pentru o pensie speciala a unuia care castiga cat intregul corp medical dintr-un judet, pot sa se apuce si dumnealor.
    • +8 (12 voturi)    
      Dumneata (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:00)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui ideinoi

      Dumneata poti sta in casa tot trimestrul 2. Iti dau voie.
      • -5 (7 voturi)    
        Multumesc! Mai Draga! (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:00)

        ideinoi [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Exact de permisiunea ta am nevoie!
        Dar ne-ai dat o ideee,
        Cu siguranta nu asa voi face, dar poate altii...gandesc altfel...
  • +1 (3 voturi)    
    2 saptamani (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:54)

    JoeTheDow [utilizator]

    Pai sa o face de 4! Poate vor invia mortii! In sfarsit Pastele va insemna cu adevarat ceva!
  • +1 (15 voturi)    
    Cred ca femeia asta trebuie sa plece (Miercuri, 7 aprilie 2021, 12:55)

    Luk [utilizator]

    Carantina nationala poate face orice prost, nu e nevoie de un idiot de la Ministerul Sanatatii pentru asta.
    • -7 (11 voturi)    
      problema e alta (Miercuri, 7 aprilie 2021, 14:37)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      acele multe milioane de idioti care nu inteleg ca sunt pe cont propriu iar atunci cand ii va ajunge si pe ei virusul, pe mine ma doare-n bascheti de consecintele asupra lor dar nu poate sa ma doara-n bascheti de consecintele asupra societatii in ansamblu.
  • +2 (4 voturi)    
    Tocmai vin de la magazin (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:59)

    JoeTheDow [utilizator]

    Erau 4 oameni fara masca pe strada. Toti erau politisti. Cineva amator de o excursie la marginea Bucurestiului? Poate doamna Moldovan?
  • -5 (7 voturi)    
    Doamna are desigur dreptate (Miercuri, 7 aprilie 2021, 17:58)

    Nyk1 [utilizator]

    Chiar și dacă am deschide tot la epuizarea celor 2 săptămâni: școli, restaurante pe interior, etc. - dacă am închide absolut tot timp de două săptămâni - timp în care cei găsiți afară din locuințe sunt trimiși direct în penitenciar - situația s-ar îmbunătăți dramatic față de ce avem acum.