Autoritățile promit că din 10 aprilie cei din lista de aşteptare pentru vaccinarea anti-COVID vor avea afișat în platformă câte persoane sunt în faţa lor

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 14:56 Actualitate | Coronavirus


Platforma vaccinare
Foto: Hotnews
Din 10 aprilie, cei aflaţi pe lista de aşteptare pentru vaccinarea împotriva COVID vor putea vedea în platforma de vaccinare câte persoane sunt înaintea lor şi care este capacitatea de vaccinare zilnică a centrului respectiv.

Potrivit coordonatorului campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, la acest moment pe listele de așteptare sunt peste 780.000 de persoane. Dintre acestea, 60% fac parte din populația generală, 32% sunt persoane cu vârsta de peste 65 de ani, persoane cu boli cronice sau dizabilități, iar 7,5% sunt angajați din categoriile considerate esențiale.

El a anunţat că din 10 aprilie va fi afişat pe platforma de programare pentru fiecare persoană care se află în lista de aşteptare câte persoane se află înscrise în faţă şi care este capacitatea de vaccinare zilnică în centrul de vaccinare pentru care a optat.
  • "Astfel, putem să estimăm foarte uşor câte persoane se află în faţă şi câte se vaccinează în fiecare zi şi putem să deducem care este timpul mediu de aşteptare, ţinând cont că pot exista variaţii chiar de la o perioadă la alta pentru aceeaşi persoană, în funcţie de categoria de prioritizare din care fac parte persoanele ce se pot înscrie ulterior în lista de aşteptare, ţinând cont că pe lista de aşteptare notificarea respectă prioritizarea conform strategiei”, a spus Valeriu Gheorghiţă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5090 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    daca sunt esentiali ? (Marţi, 6 aprilie 2021, 14:58)

    un domn [utilizator]

    putem afla gradul lor si implicarea ?
  • 0 (8 voturi)    
    prima data au zis 1 aprilie...probabil o gluma (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:17)

    Gryphus [utilizator]

    acum spun 10 dar fara sa isi ceara scuze ca au mintit ca va fi pe 1 aprilie.
    • +3 (3 voturi)    
      iarasi minti , nu a zis 1 aprliie , (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:46)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      a zis :in prima parte a lunii aprilie " , vezi mai jos. Si nu mai minti la fiecare postare.

      https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-24680046-valeriu-gheorghita-anunta-platforma-vaccinare-disponibil-timpul-pana-vaccinare-dar-tipul-vaccin-care-utilizat.htm
  • +1 (1 vot)    
    "esentialii" intra si vor intra mereu in fata (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:06)

    ijohn [utilizator]

    Cand m-am pus pe lista de asteptare mai erau 8 persoane in fata mea, deci sanse mari sa fiu chemat. Pana in ziua de azi nici-un semn.... am o vaga banuiala de ce nu am fost chemat inca.
    • -1 (1 vot)    
      Da , n-ai fost chemat pentru (Marţi, 6 aprilie 2021, 22:00)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui ijohn

      ca se vaccineaza 75% batrani si bolnavi cronici si 25% persoane din domenii esentiale .Cei din etapa a 3 a se vaccineaza doar dupa ce se termina ceilalti . Deci chiar daca ai fost pe locul 9 , te vei vaccina doar atunci cand nu se vor mai inscrie batrani , bolnavi sau esentiali.
      • +1 (1 vot)    
        wrong (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:29)

        camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Gresesti cu matematica:
        in cazul meu au trecut 1500 de pe lista deci 25% ar trebui sa fie minim 375 persoane din categoria a 3-a. Eu de la pozitia 85 nu am primit sms.
    • +1 (1 vot)    
      same (Vineri, 9 aprilie 2021, 15:26)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui ijohn

      Aceasi situatie, Eram la pozitia 85 pe o lista din Bucuresti. Intre timp pe acea lista s-au strans 4000 acum 3 saptamani. Acum sunt doar 2500 insa nu am primit sms.
  • +1 (1 vot)    
    liste (Miercuri, 7 aprilie 2021, 9:12)

    tot-eu [utilizator]

    Am cunostinte din Categoria a 3-a care pur si simplu cu "pile" li s-au facut loc cu Moderna in diverse centre de vaccinare. Eu nu am vrut sa aud de asa ceva, nu stiu cum este posibil, dar cred ca programarea nu este pe deplin automata si se pot face "smecherii" de cei din centre !!!