Olanda suspendă administrarea vaccinului AstraZeneca la persoanele sub 60 de ani

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2021, 19:26 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul AstraZeneca
Foto: Prabin Ranabhat/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Olanda a decis vineri suspendarea temporară a administrării vaccinului anti-Covid al AstraZeneca la persoanele sub 60 de ani, după decesul unei femei care fusese vaccinată cu acest ser, a anunțat Ministerul Sănătăţii din această țară, potrivit Reuters.

Aproximativ 10.000 de programări pentru vaccinare urmează să fie anulate ca urmare a acestei decizii, a relatat agenţia olandeză de presă ANP.

Decizia a fost luată în urma noilor rapoarte ale agenţiei de monitorizare a medicamentelor Lareb şi a discuţiilor cu autorităţile sanitare, se arată într-un comunicat al Ministerului Sănătăţii olandez.

În urma acestui anunț, AstraZeneca a transmis că lucrează cu autorităţile olandeze pentru a răspunde oricăror întrebări legate de utilizarea vaccinului său împotriva Covid-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4480 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Niste fraieri olandejii astia!!! (Vineri, 2 aprilie 2021, 20:12)

    Parzivall [utilizator]

    Sa se duca in Romania sa vada cum e. Pana nu mor cateva mii, vaccinul e sigur!
    PS: Canada l-a interzis celor sub 55 de ani, si Canada e condusa de niste boi!!!
    • -6 (10 voturi)    
      Vorbești prostii (Vineri, 2 aprilie 2021, 22:18)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Câteva mii? Câteva mii de morți astepti din cauza Zeneca? Ai vreun deces confirmat cauzat de acest vaccin sau doar bati câmpii? Olanda nu-i deloc breaza in privința gestionarii pandemiei. Anul trecut, și-au dat seama abia prin toamna ca e groasa si ca tre sa mai ia niște măsuri, sa mai “recomande” masti, macar in interior. Așa si acum, vor reveni asupra deciziei si vor vaccina mai departe.
      • +3 (7 voturi)    
        dogule (Vineri, 2 aprilie 2021, 22:26)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        bati campii.

        astazi in Tailanda a murit al doilea vaccinat cu AZ si inca cinci sunt in spital.

        e o performanta nu? la doua saptamani de vaccinare.

        tot aceeasi tailanda nu are nici un deces sau probleme cu Sinovac.
        • -4 (6 voturi)    
          Tot bati câmpii (Vineri, 2 aprilie 2021, 22:46)

          Dogul [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          ia doua eșantioane a câte 5.000 de persoane: vaccinează un eșantion si lasa 5.000 nevaccinați. O sa vezi ca din eșantionul nevaccinatilor o sa fie mulți cu diverse boli, unii o sa moara. Au fost vaccinate pana acum zeci de milioane de persoane cu AZ si tu-mi vii cu aberația asta ca s-au înregistrat 2-3 decese. Evident ca unii mor. O sa mai moara. Oamenii mai si mor. Pana acum, însă, nu exista date care sa-ti confirme ca AZ a cauzat vreun deces. Dar, na, cred ca tu ai ceva studii mai speciale, făcute din canapea, ca tot stai de la
          20.00 in casa si nu ai alta treaba :)))))
          • +3 (5 voturi)    
            Evident ca unii mor, asta e Gluma Zilei! (Vineri, 2 aprilie 2021, 23:37)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

            Unii chiar se si impusca in cap, singuri. Eu nu-s unul dintre ei. Poate vrei sa te muti in Rusia, ca acolo-s cu duiumul!
            FYI, toti aia care au suspendat AZ, l-au suspendat din lipsa de probe? Stii ca daca nu s-a descoperit cauza, nu inseamna ca nu exista o cauza, e logica de baza.
          • +3 (5 voturi)    
            nope (Vineri, 2 aprilie 2021, 23:37)

            John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

            io cred ca tu lucrezi pentru AstraZeneca.

            altfel nu se explica atata propaganda pentru un vaccin prost facut.
  • -1 (1 vot)    
    Date oficiale in Marea Britanie (Sâmbătă, 3 aprilie 2021, 10:24)

    Mihai Bucur [utilizator]

    Pana la 24 martie, in Marea Britanie fusesera vaccinati cu Astra Zeneca (prima doza) 18 milioane de oameni.
    Printre acestia s-au inregistrat 30 de cazuri de cheaguri, adica mai putin de doua cazuri la 1 milion de oameni.
    Din cele 30 de cazuri, 7 s-au soldat cu deces, adica cca un deces din cauza de cheaguri la trei milioane de oameni. Sunt cifre similare cu cele care pot aparea si in cazul populatiei nevaccinate