O instanță belgiană a ordonat guvernului să ridice toate restricțiile anti-Covid

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2021, 17:27 Actualitate | Coronavirus


Masca de protectie, obligatorie in Belgia
Foto: Stringer / Zuma Press / Profimedia
​Un tribunal din Bruxelles a ordonat miercuri guvernului belgian să ridice în termen de 30 de zile toate măsurile restrictive impuse în contextul pandemiei, relatează Politico și Agerpres.

În caz de neconformare, guvernului îi va fi aplicată o penalitate de 5.000 de euro pe zi, potrivit presei locale.

Acţiunea în justiţie a fost introdusă de Liga Drepturilor Omului, care a argumentat că nu a fost prezentată baza legală a măsurilor respective şi că, prin urmare, ordinele ministeriale care stabileau restricţiile sunt ilegale.

Judecătorul a hotărât în favoarea organizației, admițând argumentul acesteia conform căreia guvernul nu a prezentat o bază legală suficientă pentru impunerea restricțiilor și i-a acordat un termen de 30 de zile pentru remedierea situației.

Belgia a impus restricţii de circulaţie pe timp de noapte şi închiderea tuturor magazinelor cu produse neesenţiale - unde accesul este permis doar cu programare -, în cadrul eforturilor de combatere a pandemiei.

Toate călătoriile în afara ţării sunt interzise, cu excepţia celor esenţiale, cum sunt cele în scop profesional sau pentru îngrijirea unui membru de familie în străinătate.

Rămâne însă de văzut dacă guvernul belgian va respecta ordinul tribunalului, cu atât mai mult cu cât amenda este plafonată la 200.000 de euro, potrivit cotidianului Le Soir, scrie agenția dpa.

REFERINȚĂ:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6145 vizualizari

  • -6 (42 voturi)    
    comentaci? (Miercuri, 31 martie 2021, 17:41)

    Scarface1000 [utilizator]

    "huu Belgia e inapoiata, este suf influenta Ruseasca, Sosoaca le-a spalat creierul judecatorilor Belgieni, Aur e de vina" etc etc :)
    • +2 (14 voturi)    
      ///// (Miercuri, 31 martie 2021, 18:02)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      Se aplica legile fizicii, materia sau lipsa ei este uniform imprastiata, asadar si prostia este frumos repartizata
    • -4 (14 voturi)    
      pai, (Miercuri, 31 martie 2021, 18:08)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      ia muta-te talica in Belgia!
    • +3 (7 voturi)    
      n-ai inteles nimic (Joi, 1 aprilie 2021, 0:23)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

      si ii dai inainte cu sosoloanca ta.

      ei NU AU BAZA LEGALA, adica nu aveau o lege care sa acopere astfel de situatii si care sa le permita sa ia aceste masuri. Majoritatea tarilor au facut update la legi pentru a permite starea de urgenta, alerta etc. si masurile de care aveau nevoie. Ei nu. Atata tot.

      Chiar nu va inteleg... parca va doriti sa continue mizeria asta, sa avem zeci de mii de morti, sa ne ducem dracului ca societate. Imbecili...
  • -2 (30 voturi)    
    Lol (Miercuri, 31 martie 2021, 17:45)

    mitg [utilizator]

    Judecatori fara aviz psihologic vad ca mai exista si prin belgia.
    • +2 (16 voturi)    
      saracu (Miercuri, 31 martie 2021, 18:15)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      saracu de tine!
      ai iesit din cusca la postat!
      du-te in padure sa scapi de oameni, de societate!
      paranoicule!
    • +7 (21 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 31 martie 2021, 18:29)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Acum un an astfel de masuri draconice erau justificate pentru ca nu se stia ce anume si cat provoaca virusul. Pe ce informau chinezii nu puteai pune baza.

      Anul acesta situatia e alta. Se stie ca daca iei boala ai 90% sanse sa scapi fara nici un fel de probleme, 7% ghinion sa ajungi la spital si 3% ghinion maxim sa mori. Se stie. In realitate insa numerele sunt mai mici dar hai sa ne bazam pe date concrete

      Lumea stie toate aceste lucruri si poate actiona in consecinta.

      In plus, EXISTA VACCINURI. Faptul ca nu sunt administrate este datorita celor care au negociat contractele si modul de administrare, adica tot guvernelor. Faptul ca inainte celor vulnerabili au fost vaccinati "esentiali" din guvern este tot vina lor.

      Asadar in acest moment exista toate datele ca fiecare om sa stie ce are de facut: sa se protejeze sau nu - adica sa riste. Iar daca risca sa ajunga la un spital ca sa constate ca nu mai are loc. Ghinion curat.

      Ceea ce pot face guvernele este sa dea o lista de recomandari clare. Oricine are capul pe umeri le respecta. Cine insa vrea sa riste nu are decat. Este ca la alpinism. NIMENI nu iti poate interzice sa mergi pe munte pe vreme rea in chiloti. Daca o faci e problema ta. Si terminati cu "ca ii protejaza pe altii". Nimeni nu protejaza pe nimeni altul, ci doar pe sine. Pe mine ma doare in cot daca se imbolnaveste Ixulescu. Imi pasa doar de familie si prieteni - in acel grup avem grija sa ne protejam. Iar daca unul nu o face nu ne mai vizitam o vreme si asta e. Poate ca el vrea risc, noi nu. Si asta e tot.
    • +2 (10 voturi)    
      Si mai e ceva (Miercuri, 31 martie 2021, 18:44)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      "Patronul ma obliga sa vin sa muncesc la birou".

      O fi nebun patronul tau? Pai daca esti vatman de tramvai sau sofer de tir lucrezi de acasa?

      Exista deci CERERE (patroni care vor sa te vada la fata) si OFERA (angajati). Daca cererea si oferta corespund, care e problema ta? E problema unui patron cu a unui angajat.

      Nu iti convine ca seful te cheama la birou si tu vrei acasa? Sunt trei variante:

      1) ajungeti la un compromis. El nu vrea pe altul ci pe tine, ca esti valoros. Si va face cu tine un compromis.

      2) daca in fisa postului nu scrie ca esti obligat sa vii la birou, lasa-l sa te dea afara. Iti vei gasi alt patron cu care sa negociezi.

      3) daca in fisa postului scrie ca trebuie sa vii la birou, da-ti demisia (ca oricum nu vei vedea compensatorii sau ceva pentru ca nu iti faci treaba) si gaseste alt loc de munca unde te va lasa acasa.

      Ce problema are Ixulescu in treaba ta cu angajatorul tau?!?!? Nici una. Si tu ce treaba ai in problema lui Ixulescu cu angajatorul sau?!?!? Tot nici una, vezi...
  • +15 (15 voturi)    
    Informatie gresita, poate corectati (Miercuri, 31 martie 2021, 17:50)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Judecatorul belgian a hotarat ca, la adoptarea masurilor, guvernul nu a prezentat si fundamentul legal. Modul de lucru adoptat de guvern este potrivit in cazul unor catastrofe, ori situatii care implica luarea unor masuri urgente. In cazul de fata s-a apreciat ca, intrucat situatia dureaza de atat timp, guvernul tebuia sa urmeze si calea parlamentara (sa lase parlamentul sa decida asupra masurilor luate).

    Sub nicio forma judecatorul nu a ordonat ridicarea directa a restrictiilor or anularea masurilor, asa cum scrieti in titlu si in primul paragraf. Judecatorul a dat insa un termen de 30 de zile pt corectarea situatiei. Guvernul are acum doua solutii. Una dintre ele este ceea ce sugereaza titlul (fara a fi ordin judecatoresc!), anume sa anuleze toate masurile, insa e greu de crezut ca guvernul va proceda astfel. Mult mai probabila e solutia prin care guvernul asigura suportul legal al masurilor.
    • +1 (7 voturi)    
      Asa este, 100% (Miercuri, 31 martie 2021, 18:51)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Insa vezi tu, in acest interval parlamentele nationale nu s-au ocupat de modificarea cadrului legislativ pentru a reglementa de exemplu: telemunca, telescoala, sistemul hybrid, etc.

      Sa iti dau un exemplu: elevii stau acasa si profesorii la fel. Castigul este un risc mai mic INTRE aceste doua categorii. In interiorul lor nu (caci elevii tot vor iesi afara la joaca, sa se vada cu amicii si colegii, etc). DAR legal, strict juridic, in majoritatea tarilor europene invatamantul pana la nivel de facultate este ZI cu PREZENTA FIZICA. Asa arata programa de invatamant aprobata pe pe care guvernele prin ministerele educatiei din fiecare stat si-o ASUMA (adica sunt obligate sa o furnizeze elevilor).

      Sistemul hibrid sau sistemul de predare la distanta nu este reglementat sau posibil pana la faza de facultate. Asadar un elev nu beneficiaza de EXACT ceea ce guvernul SE OBLIGA sa ii furnizeze. In plus, tot guvernul ii interzice acelui elev EXACT accesul la sistemul pe care EL SE OBLIGA sa i-l furnizeze. Acest lucru este in esenta sa maxima ILEGAL. Eu nu te pot obliga ca tu sa achizitionezi un bun sau serviciu pe care tot eu ti-l interzic. Nu-i asa ce e ilogic? ESTE! Asta zic si eu!

      Nu discutam aici de latura umana sau medicala. Discut strict de LEGE. Parlamentele trebuiau pe banda rulanta sa creeze cadrul legislativ pentru desfasurarea activitatii in conditiile de pandemie. NU AU FACUT-O! Iar tie ti se impune sa respecti legi pe care exact cel care iti impune asta nu le respecta!
      • +3 (5 voturi)    
        Puncte sensibile (Miercuri, 31 martie 2021, 19:06)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Prezinti aspecte sensibile si o faci cu argumente. Aici insa nu era vorba despre continutul masurilor (despre care judecatorul nu s-a pronuntat defel) ci despre modul de adoptare. Nu stiu cu ce se ocupa parlamentul belgian (apropos, care, caci sunt mai multe - federal, flamand, valon :)) dar cred ca sunt mai eficienti decat colegii lor romani si vor reusi sa puna la punct situatia.

        E drept, in tot acest timp parlamentarii puteau adopta legi care sa ajute populatia in timpul pandemiei, atat in partea de invatamant, cat si in ceea ce priveste regimul de munca. Dar acestia au alte prioritati, mi-e teama ca nici in Belgia nu e altfel decat in Romania, poate doar formele de manifestare sunt diferite.
    • +2 (8 voturi)    
      Hmmm (Miercuri, 31 martie 2021, 18:58)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      ''anume sa anuleze toate masurile, insa e greu de crezut ca guvernul va proceda astfel. Mult mai probabila e solutia prin care guvernul asigura suportul legal al masurilor.''
      Ok, am inteles ca guv are voie sa fie ilegal...deja asta pare normal.
      Guv ia banii oamenilor si plateste amenda ca sa nu respecte legea!!!
      Asta da democratie,cand guvernul nu asculta o hotarare a justitiei ce pretentie sa aiba de la oameni?
      • 0 (2 voturi)    
        Concluzii pripite (Joi, 1 aprilie 2021, 8:15)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        Nu cred ca lucrurile scrise de tine sunt continuarea celor scrise de mine. Nu am scris ca "guvernul are voie sa fie ilegal", ci din contra. Am scris ca, odata constatata ilegalitatea, guvernul o poate corecta in doua moduri. Unul este cel afirmat in mod gresit drept fapt in titlu, altul este calea parlamentara.

        Fara a fi o tara perfecta, democratia functioneaza bine in Belgia si nu cred ca guvernul va ajunge in situatia de a plati amenda din "banii oamenilor".