CDC: Persoanele vaccinate împotriva COVID-19 cu ambele doze nu transmit coronavirusul

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2021, 10:53 Actualitate | Coronavirus


Rochelle Walensky
Foto: Jim Watson / AFP / Profimedia Images
Rochelle Walensky, directorul Centrului pentru Prevenirea și Controlul Bolilor din Statele Unite, a afirmat că noi date sugerează că persoanele care au fost inoculate cu ambele doze ale vaccinurilor anti-COVID-19 nu transmit coronavirusul aproape niciodată, relatează Insider.

„Datele noastre de la CDC sugerează în prezent că persoanele vaccinate nu poartă virusul, nu se îmbolnăvesc, iar asta nu doar în testele clinice ci și în datele din lumea reală”, a afirmat Walensky în cadrul unui interviu acordat televiziunii MSNBC.


Walensky făcea referire la un studiu al CDC la care au participat aproape 4.000 de angajați sanitari din linia întâi care s-au testat săptămânal să vadă dacă sunt infectați cu COVID-19 între luna decembrie a anului trecut și luna martie a acestui an.

Studiul a depistat doar trei cazuri de infecții cu coronavirusul în rândul persoanelor vaccinate cu ambele doze în timp ce 161 dintre participanții care nu au fost inoculați s-au îmbolnăvit cu COVID-19.

Cu alte cuvinte, inocularea cu cele două doze ale vaccinului anti-Covid dezvoltat de Pfizer/BioNTech și Moderna (n.r. vaccinul AstraZeneca nu a fost autorizat încă în SUA) au eliminat complet infecțiile detectabile - indiferent dacă au fost simptomatice sau nu - după două săptămâni.

CDC a concluzionat pe baza acestor rezultate că vaccinurile Pfizer și Moderna reduc cu până la 90% contagierile cu COVID-19, chiar și cele asimptomatice. Asta înseamnă că persoanele vaccinate la rapel îi vor proteja foarte bine pe cei din jurul lor de la a contracta coronavirusul.

Însă este nevoie de mai multe date pentru a stabili acest lucru cu certitudine, motiv pentru care cercetătorii americani recrutează în prezent mii de studenți din SUA pentru a afla mai multe despre șansele răspândirii asimptomatice a virusului în rândul persoanelor vaccinate.

„Sperăm ca în aproximativ următoarele cinci luni vom putea răspunde întrebării foarte importante dacă persoanele vaccinate se infectează asimptomatic și, dacă o fac, dacă transmit infecția altora”, a declarat vinerea trecută dr. Anthony Fauci în timpul unei conferințe de presă susținute la Casa Albă.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















87403 vizualizari

  • -5 (79 voturi)    
    oh, da (Miercuri, 31 martie 2021, 11:12)

    Mazeta [utilizator]

    Vaccinații nu transmit virusul, dar trebuie să poarte mască. Iar cei care au trecut prin boală îl transmit. Sau nu s-a studiat. A trecut doar un an, de ce s-ar studia?
    • +13 (27 voturi)    
      Gica contra (Miercuri, 31 martie 2021, 11:25)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Au trecut doar 3-4 luni de cand se vaccineaza masiv. In cazul in care se va confirma ca asa este, atunci da, cred ca cei vacinati cu 2 doze nu vor mai trebui sa poarta masca, insa trebuie sa ai la tine dovada ca esti vaccinat, tot un stres. Nu cred ca sa va da ok-ul prea curand, mai ales ca e vorba de un studiu pe doar 4000 de oameni, in SUA, si doar pe Pfizer/Moderna.
    • +1 (27 voturi)    
      Dar "asimptomaticii" (Miercuri, 31 martie 2021, 11:27)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sigur il transmit. Sau doar tulpina britanica. Sau aia braziliana... Nenea ala de la OMS nu e sigur.
    • +7 (23 voturi)    
      pai cred ca stiu de ce nu studiaza... (Miercuri, 31 martie 2021, 11:40)

      mano84 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca sa comenteze prostii! altfel ce-ar mai face saracii de ei?! :)
    • +14 (30 voturi)    
      E foarte greu (Miercuri, 31 martie 2021, 11:44)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E prea greu sa faci un studiu pe imunizarea naturala. N-a trecut decat un an si n-am avut decat 120.000.000 de bolnavi. Stai sa se duca spre un miliard si sa mai treaca 2-3 ani si mai vorbim.
      • -1 (23 voturi)    
        evidenta (Miercuri, 31 martie 2021, 12:58)

        hash [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Cea mai mica rata a mortalitatii pe care am gasit-o raportata a fost de 1% (Noua Zeelanda) si cea mai mare de 14% (Italia), de aici: ourworldindata.org/mortality-risk-covid

        1% pentru un miliard de oameni inseamna 10 milioane. La 20 de milioane, 200.000. Un oras intreg.

        Daca cifra de 1% nu-ti spune nimic, gandeste-te ca 3% (75 de milioane) din populatia lumii in 1940 (2.5 miliarde) au murit din cauza celui de-al doilea razboi mondial.

        Acum. 1% este scenariul optimist in care poti ingriji toti bolnavii. 14% e scenariul pesimist in care faci triaj, ii alegi pe cei cu sansele cele mai mari, sistemul de sanatate e de top (vorbim de Italia).

        Poate intr-o situatie in care sistemul de sanatate e superincarcat, echipamentele se defecteaza, se fac greseli, vei depasi acel 14% mortalitate.

        Ce vreau sa spun: cresterea pana la o rata de mortalitate mica (1-2%) e mica, odata ce sistemul e supraincarcat, rata de mortalitate incepe si creste din ce in ce mai accelerat.

        Cam care ar fi o rata de mortalitate acceptabila pentru "imunizarea naturala"? Un razboi mondial (3%) ? Doua razboaie mondiale (6%), sau cinci razboaie mondiale (15%)?

        Gandeste-te la imunizarea naturala din perspectiva acestor cifre, si, cand ajungi la o concluzie, sa ne anunti.
        • +9 (9 voturi)    
          Dumneata despre ce vorbesti?! (Miercuri, 31 martie 2021, 15:39)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui hash

          Eu vorbeam despre studierea imunizarii naturale. Cati dintre cei care au avut COVID19 au transmis altora, cati au facut a doua oare s.a.m.d.
          Imunizarea naturala vs imunizarea prin vaccin, intelegi? Sa fac un desen?

          Dumneata chiar intelegi ce scrie pe aici? :)
          • -2 (4 voturi)    
            Cred ca .. (Miercuri, 31 martie 2021, 15:59)

            hash [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            eu trebuie sa-ti fac desen.

            Studierea imunitatii naturale o ai in fata nasului. Daca vrei sa o vezi bine, daca nu, nu.

            Iata desenul:

            "Prior infection in patients with COVID-19 was highly protective against reinfection and symptomatic disease. This protection increased over time, suggesting that viral shedding or ongoing immune response may persist beyond 90 days and may not represent true reinfection. As vaccine supply is limited, patients with known history of COVID-19 could delay early vaccination to allow for the most vulnerable to access the vaccine and slow transmission."

            sursa: academic.oup.com/cid/advance-article/doi/10.1093/cid/ciab234/6170939
            • +2 (2 voturi)    
              Bun! (Miercuri, 31 martie 2021, 19:18)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui hash

              Ce legatura e intre primul dumitale comentariu si al doilea?
    • +12 (34 voturi)    
      pai cine sa studieze? (Miercuri, 31 martie 2021, 11:47)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      postacii priceputi in virusologie ,ca tine!? oricum voi nu intelegeti nimic. doar comentati. era de asteptat ca acei vaccinati sa nu transmita virusul ( intr-o proportie importanta insa nu toti) dar habar nu ai de ce!? teoria trebuia si verificata. acum 1 an ti se pare mult pentru studii. pentru vaccin, 1 an comentai ca e putin. btw, nu au trecut decat 3-4 luni de la aparitia vaccinurilor. asta ca sa stii data viitoare cand vorbeste gura fara tine. tu, de fapt nu ai decat un scop: sa propagi idei shoshochiene
      • +1 (25 voturi)    
        Mah, cetatene (Miercuri, 31 martie 2021, 12:50)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        Mazeta e cum e, toti stim ca-i pro-PSD si alea, dar de data asta are dreptate. Vaccinul n-a aparut decat de 3-4 luni, e perfect adevarat ca nu se puteau face studii legate de durata imunitatii, dar COVID19 a aparut acum 16 luni, se puteau face niste studii in legatura cu imunizarea naturala, nu-i asa? Daca transmit sau nu, daca si cata vreme sunt imuni. Despre asta vorbeste Mazeta, nu despre vaccinare.

        A propos: nu ma confunda cu cei care ies pe strada sa sprijine AUR/PSD, eu am facut COVID, m-am programat deja la vaccin si n-am iesit in strada sa protestez.

        Nu sunt toti de pe aici postaci si nu toti cei care au o opinie didferita de a ta sunt si prosti.
        • -3 (13 voturi)    
          Tu nu... (Miercuri, 31 martie 2021, 13:44)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          ....esti cel mai bun exemplu pentru ultima asertiune !
          • +5 (7 voturi)    
            Hop si 'mneata (Miercuri, 31 martie 2021, 15:42)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            Musai sa te bagi in seama cu mine, este?
            Vai de fundul tau...
      • -2 (20 voturi)    
        amice (Miercuri, 31 martie 2021, 12:52)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        nu trebuie sa fiu expert in nimic ca sa constat ca e o fractura logica....

        se vorbeste DOAR si DOAR de cei vaccinati ca nu transmit ...insa nicio vorba despre cei imunizati prin boala...
        Nu sunt antivaccin - copiii mei sunt vaccinati dupa toata schema - insa in cazul acestui vaccin arn imi pun niste semne de intrebare ...

        Cu Mazeta rar am acelasi punct de vedere dar aici subscriu celor spuse de el/ea
    • +5 (13 voturi)    
      E vorba de pașaportul COVID (Miercuri, 31 martie 2021, 11:50)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dacă respectivii pot fi considerați imuni cel puțin o perioadă.
      Dacă unii nu poarta masca, oricare ar fi motivele, pot să-și pună și stea galbena în frunte, că măsura își pierde din putere și în curând nepurtarea măștii devine norma.
    • +6 (22 voturi)    
      mazeto... (Miercuri, 31 martie 2021, 11:50)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      vaccinatii tre' sa poarte masca tocmai pt ca pana acu' nu se stia daca transmit sau nu virusu' . Daca studiul va demonstra in final ca vaccinatii nu-l transmit, atunci nu vom mai purta masca.
      Cei care au trecut prin boala nu-l transmit, da' tu esti Gica Contra.

      Tu cum nu te vaccinezi, iti poti baga unghia-n gat de ciuda, pana ce te vei imbolnalvi (ca de boala nu vei scapa, te vei imuniza natural).
      Si cine stie cum actioneaza ruleta ruseasca (aia de-ti place tie), poate nu vei scapa nici de furtun in gat (ceea ce nu-ti doresc,desigur)...
      Hai pa!
      • +4 (16 voturi)    
        domnul festina (Miercuri, 31 martie 2021, 12:57)

        fghr [utilizator] i-a raspuns lui festina

        de ce se recomanda si vaccinarea celor trecuti prin boala?

        se vorbeste de criza de vaccinuri la nivel mondial , ar fi mai bine sa i vaccinam doar pe cei ce nu au trecut prin boala , asta binentels daca doresc


        cu stima
        • +1 (5 voturi)    
          pt ca nu se stie cat dureaza imunitatea naturala.. (Miercuri, 31 martie 2021, 14:33)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui fghr

          Cu cat ai avut simptome mai nashpa,cu atat ai mai multi anticorpi ,dar cantitatea scade cu timpul
          ( e o teorie care spune totusi ca celulele de memorie T raman si organismul "isi aduce aminte" de virus si-l ataca si daca te infectezi dupa o perioada mai lunga de timp, dar asta nu s-a demonstrat inca pt ca... n-a trecut destul timp de cand a inceput pandemia)
          Au facut in UK asta-toamna teste de seroprevalenta (adica nr de persoane care au anticorpi/deci au trecut prin boala) si au descoperit ca in septembrie erau mai putini oameni cu anticorpi decat in iunie (desi intretimp se mai infectasera oameni).
          De asta e mai sigur sa te vaccinezi dupa boala, poate dupa o perioada rezonabila de 2-3-4 luni dupa ce ai avut boala. Mai primesti un "boost" de imunitate.
          Se fac teste in SUA daca celor ce au trecut prin boala le este suficienta o singura doza sau trebuie facuta schema completa ,dar o sa mai dureze ceva timp pana la concluzii.

          Acu' fiecare face ce doreste, da' toti prietenii mei medici (sunt si eu medic stomatolog si m-am vaccinat inca din ianuarie) care au trecut prin boala si-au facut si vaccinul si au anticorpi cat sa dea si la altii (mult mai multi decat in urma bolii, ca si-au facut teste de anticorpi dupa boala si apoi dupa vaccinare)
          • +3 (3 voturi)    
            E probabil corect ce spuneti (Miercuri, 31 martie 2021, 16:18)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui festina

            Doar ca-i posibil ca nivelul de anticorpi sa scada si in cazul vaccinului, daca trece destula vreme.
            Insist cu studierea celor imunizati natural nu pentru ca refuz ideea de vaccin sau incerc s-o arunc in derizoriu, ci din alt motiv: daca imunizarea naturala e la fel de eficace ca si cea prin vaccin (dureaza la fel de mult, limiteaza transmiterea similar etc) inseamna ca suntem mult mai aproape de imunitatea de grup si ca mai avem putin pana cand o sa scada abrupt cazurile noi.
            Daca sunt similare (cele doua tipuri de imunitate), atunci suntem cu atat mai aproape de capatul crizei sanitare.
            O alta treaba e ca raspunsul la prima doza e mult mai puternic la cei care au avut deja COVID si ca am putea folosi rapelul lor pentru vaccinarea altora, un alt element pozitiv.
            Din considerente administrative eu recomand tuturor sa se vaccineze: in primul rand pentru ca e gresit sa preferi sa iei boala in loc sa te vaccinezi (te expui la un risc mult mai mare fara niciun rost), iar in al doilea rand birocratii UE nu vor recunoaste cu usurinta imunitatea naturala atunci cand dorim sa circulam, iar cei care nu s-au vaccinat vor trebui sa-si faca teste RT-PCR de cate ori vor sa plece din tara. N-o sa-ti dea nimeni un certificat ca ai avut COVID daca nu ai stat in spital si nu ai o foaie de iesire pe care sa scrie asta. Nu cred ca vor recunoaste testele de seroprevalenta ca dovada (fie pentru ca nu-s facute identic, fie pentru ca "nu stim cat de imun esti" etc).
            Eu am avut anul trecut si ma voi vaccina peste 10 zile.
            Cam asta e.
            • +2 (4 voturi)    
              sunt de acord.... (Miercuri, 31 martie 2021, 19:07)

              festina [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              ca vaccinarea probabil nu-ti ofera imunitate pe viata (scaderea nr de anticorpi, tulpini noi etc). Probabil dupa 1 an (doi?) imi mai fac un rapel cu un vaccin de generatia a doua
              Pana acum,cei vaccinati in august (cei din faza 3 de testare) sunt monitorizati si inca au anticorpi protectori. Vom vedea...

              Si cei care au trecut prin boala contribuie momentan la imunitatea de turma, desigur, insa nu stim pt cat timp, e de studiat.

              Felicitari ca va vaccinati dupa ce a trecut un timp de la boala :)

              Cu cat ne vaccinam mai multi/mai repede scapam de porcaria asta...
            • +1 (3 voturi)    
              din cate stiu eu... (Miercuri, 31 martie 2021, 21:33)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              S-au facut studii legate de durata imunizarii naturale. Depinde de cantitatea de anticorpi dezvoltati - nu foecare organism are aceeasi intensitate a bolii si drept urmare nici aceeasi reactie dupa imbolnavire - adica anticorpi - si se pare ca cel putin 90 de zile esti protejat dupa ce te0ai luat virusul.

              nu imi mai aduc aminte unde am citit dar de aceea companiile producatoare si autoritatile si0au pus problema daca o sa mai trebuiasca administrate doze. Raspunsul ete DA

              Cred ca si vaccinarea este necesara, chiar daca ai avut boala, pentru ca practic cantitatea administrata in vaccin este controlata si doar marja de raspuns a organismului este specifica - dar totusi intre niste parametri identificati.

              Ideea de a renunta la a doua doza cred ca nu merge pentru ca asa cum spuneam mai sus reactia organismului la infectarea naturala poate sa fie scazuta si atunci ai nevoie de doza 2 sau puternica si atunci poate nu mai ai nevoie de doza 2 = dar pentru uniformizare si pentru a evita greselile se mai aplica un rapel - asta e...

              Este ca intr-un retetar - trebuie sa stii ceea ce introduci - cantaresti si urmaresti retetarul - si chiar daca gospodina nu prea invarte bine in blide - adica nu are reactiile cele asteptate - totusi sa iasa mancarea buna - adica imunitatea dobandita -pana la sfarsit

              concluzie
              studii despre imuzitarea dobandita natural s-au facut - primul pe care il gasesc il postez.
              • 0 (0 voturi)    
                Multumesc frumos, o sa astept (Joi, 1 aprilie 2021, 7:26)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                Eu nu reusesc sa gasesc mare lucru despre imunizarea naturala, doar vorbe, opinii si pareri, dar nu studii.
                In alta ordine de idei la gripa spaniola (si la toate epidemiile) lucrurile au mers cam asa:in primul val un numar mai mic de bolnavi si un numar mai mare de morti (deci o mortalitate mai mare), in al doilea val si in urmatoarele, un numar crescut de bonavi si un numar mai redus de decese (o mortalitate mai mica). Asta pentru ca nici virusurile si nici sistemele imunitare n-au aparut anul trecut. Asta facem noi si asta fac si virusurile: evoluam pana cand reusim sa traim impreuna. Acum avem si vaccinuri asa ca, cel mai probabil, intr-un an terminam balciul asta nebunesc.
                Toamna viitoare COVID19 o sa fie istorie.
          • 0 (0 voturi)    
            Ce-i mai bun: ce face natura sau omul? (Joi, 1 aprilie 2021, 12:50)

            Tayen [utilizator] i-a raspuns lui festina

            Tu pe cine pariezi?
    • +14 (28 voturi)    
      science (Miercuri, 31 martie 2021, 12:20)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca mai aveti dubii, uitati-va la curba din Israel:

      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

      Eu celor care nu cred in stiinta, atat le spun: pamantul e plat, soarele se invarte in jurul pamantului si nu mai folositi telefonul si Internetul ca e magie neagra.
      • +3 (9 voturi)    
        Celor care nu cred in stiinta (Miercuri, 31 martie 2021, 14:04)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        degeaba le arati, ca nu inteleg.
      • 0 (2 voturi)    
        De acord (Miercuri, 31 martie 2021, 14:33)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        Cand media la 7 zile coboara sub 250 (echivalent a 60% vaccinati fata de minimul precedent de infectare, din 10 noiembrie 2020 - in jur de 600, cand nu era vaccin) voi posta aici ca vaccinul are efectul scontat. Pana atunci, asteptam.
      • +1 (1 vot)    
        Pare sa fie ok in Israel :) (Miercuri, 31 martie 2021, 16:27)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

        In orice caz, nu despre a crede in stiinta e vorba, majoritatea noastra nu p
  • +5 (19 voturi)    
    . (Miercuri, 31 martie 2021, 11:12)

    Sarmat [utilizator]

    Bagati-o pe TURBO cu vaccinarea!
  • +13 (21 voturi)    
    vestile astea sunt fantastice! (Miercuri, 31 martie 2021, 11:17)

    cristi_an [utilizator]

    sper ca 2022 sa fie anul reintoarcerii la viata sociala!
  • -13 (21 voturi)    
    logica (Miercuri, 31 martie 2021, 11:21)

    drago [utilizator]

    Vaccinul se face pentru a nu lua virusul!
    Daca nu il iei cum sa-l dai?
    • +11 (11 voturi)    
      Lol (Miercuri, 31 martie 2021, 13:00)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Niciun vaccin, vreodata, nu s-a produs ca sa nu iei virusul.

      Unicul scop al unui vaccin e sa nu te imbolnavesti grav DUPA ce iei virusul.
      • +2 (6 voturi)    
        exact... (Miercuri, 31 martie 2021, 14:36)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui HP

        sa nici nu simti boala sau sa transformi covrigu' intr-un banal guturai...
        Daca ar intelege si anti-vaxxerii asta, am scapa mai repede de belele...
    • +3 (7 voturi)    
      Logica?? (Miercuri, 31 martie 2021, 13:48)

      Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Cum adica vaccinul se face ca sa nu iei virusul?
      Tu te speli ca sa nu te murdaresti, conform logicii tale? Pana acum vaccinul se facea ca sa nu te imbolnavesti grav. Acum pare ca sunt date care zic ca daca te vaccinezi cu ambele doze nici nu transmiti virusul mai departe, slava domnului.
  • +15 (23 voturi)    
    La mintea cocosului (Miercuri, 31 martie 2021, 11:22)

    Vaka [utilizator]

    Asa functioneaza orice vaccin: nu permite agentului patogen sa se multiplice in organism si ca atare nu are loc infectia. Ca rezultat direct al nemultiplicarii este si nedistribuirea mai departe.
  • -10 (24 voturi)    
    Nu transmit nu e egal cu 'aproape niciodata' (Miercuri, 31 martie 2021, 11:25)

    Gryphus [utilizator]

    ce conteaza e daca mai purtam masca sau nu dupa vaccinare!

    la asta Guvernul PNL nu are raspuns.
    • -3 (11 voturi)    
      ce dor mi-era de ineptiile tale... (Miercuri, 31 martie 2021, 13:02)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Welcome back:)
      • +4 (8 voturi)    
        aproape niciodata pt tine e gal cu nu trasmite? (Miercuri, 31 martie 2021, 13:54)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui festina

        asta chiar e ineptie sa pui egal intre NU transmite ceea ce inseamna 100% si 'aproape niciopdata'
  • -1 (15 voturi)    
    Trust in god....scuze....in science (Miercuri, 31 martie 2021, 11:35)

    Rohas [utilizator]

    Sugereaza?? Exprimare stiintifica...pai si atunci de ce mai trebuie sa poarte masca?? Si de ce nu-i lasati sa calatoreasca fara carantinare la sosire?
    • 0 (10 voturi)    
      political corectness (Miercuri, 31 martie 2021, 12:54)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Rohas

      aka le e rusine specialistilor sa recunoasca esecul.

      premierul tailandei, raspunzand la aceeasi intrebare, le-a spus ziaristilor franc... nu stim cat de buna e vaccinarea, deci carantina ramane. acolo nu exista political corectness.
  • +4 (14 voturi)    
    În sfârșit luminita (Miercuri, 31 martie 2021, 11:36)

    Flav_ [utilizator]

    Nu mai e nevoie de masca, vaccinati=supermani, eu zic sa dam drumul la treaba exact ca în Texas.
  • +1 (21 voturi)    
    Maxima eficienta (Miercuri, 31 martie 2021, 11:43)

    Socrate2021 [utilizator]

    Unii dintre cei vaccinati nu mai transmit nimic, niciodata.
  • +9 (17 voturi)    
    .... (Miercuri, 31 martie 2021, 11:46)

    Casalot [utilizator]

    Iar cei care au avut deja boala nu sunt in aceeasi categorie? Sunt mai putin eficienti anticorpii dobanditi in urma bolii? Care e explicatia? S-a schimbat in ultimul an tot ce stiam despre vaccinuri si virusi?
    • +5 (15 voturi)    
      Lol (Miercuri, 31 martie 2021, 13:02)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      Aia naturala nu e pe bani.
    • 0 (4 voturi)    
      pai aparent nu neaparat (Miercuri, 31 martie 2021, 15:24)

      gogu_din_deal [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      aparent la unele persoane care au facut boala, dupa niste luni (3-9) a reaparut infectia cu aceeasi tulpina, sau cu alta tulpina. Deci in unele cazuri imunitatea nu e permanenta la virus. Din studiile de pana acum (putine din pacate) se pare ca daca ai ambele doze facute imunitatea dureaza mai mult de un an (ca atat avem de pe la primele vaccinari in prima faza de testare). Inca sunt multe necunoscute dar noua ne place pe scandal nu pe intelegerea efectiva a dovezilor. Pacat ca s-a dus Vadim, era numa bun in perioada asta.
      • +1 (3 voturi)    
        Alo? (Miercuri, 31 martie 2021, 19:11)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui gogu_din_deal

        Cum ar putea sa arate studiile ca vaccinul iti da o imunitate de un an cand ele-s facute acum 4 luni? Ce fumezi, mi-ar placea si mie?
  • -1 (17 voturi)    
    nu contează (Miercuri, 31 martie 2021, 12:05)

    hdd [utilizator]

    Arafat:
    nu contează.
    îi ținem în casă pe toți,
    interzis peste tot,
    închis după 6pm.

    Câțu cu Vela:
    Și-așa, numa' probleme după 6.
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 martie 2021, 12:21)

    John.Doe [utilizator]

    Eu am facut amandoua dozele, cu Pfizer si la 1 luna am luat virusul de la o prietena care la luat de la sala. Pe langa ca l-am luat am reusit sa il dau si mai departe. Singurele simptome pe care le-am avut au fost lipsa gustului si mirosului care si-au revenit in 3 zile. Daca nu aveam simptomele astea nu imi dadeam seama ca am covid pentru ca nu am mai avut alte simptome, o experienta foarte ciudata sa pui mancare in gura si sa ii simti doar textura. Ii adevarat ca anticorpii de la vaccin si-au facut datoria, avand cea mai usoara forma dintre toate cunostiintele care au facut covid. Mama unui prieten a facut o forma grava, nici acuma dupa 3 saptamani de cand a facut prima oara febra, nu se poate ridica din pat.
    • +9 (17 voturi)    
      Doua chestiuni (Miercuri, 31 martie 2021, 12:34)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      1) Pierderea gustului si mirosului se face la orice rinita mai serioasa.

      2) Ai facut forma usoara pentru ca te-ai vaccinat. Vaccinul te protejaza pe TINE. Ii protejaza si pe ceilalti daca se vaccineaza. Dar vaccinul tau ii protejaza in mica masura pe ceilalti.
    • +5 (9 voturi)    
      .. (Miercuri, 31 martie 2021, 13:10)

      hash [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

      Am luat virusul dupa prima doza de vaccin. A doua doza am 'trantit-o' peste virus. Posibil ca si acum la o luna distanta inca am virusul, nu scap inca de simptomele de nas infundat.

      Ce imi ramane in cap despre vaccin sunt doua fraze:

      "All authorized COVID-19 vaccines demonstrated high efficacy (≥89%) against COVID-19 severe enough to require hospitalization."

      "All authorized COVID-19 vaccines demonstrated high efficacy against COVID-19 associated death."

      sursa: www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/science/science-briefs/fully-vaccinated-people.html

      Adevarata miza este sa nu moara oameni. Restul sunt frustrari.
      • 0 (4 voturi)    
        Bine punctat (Miercuri, 31 martie 2021, 14:14)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui hash

        .
  • -2 (10 voturi)    
    in RO n-are importanta (Miercuri, 31 martie 2021, 12:43)

    John_Re [utilizator]

    la ritmul actual de vaccinare, populatia Ro va fi vaccinata in 4 ani (in cazul fericit).

    nici UE nu sta mai bine.

    asta ca lumea sa stie cam cat timp vor fi restrictii si purtat de masca.
    • +4 (8 voturi)    
      Se vaccinează câte 50 mii de doze pe zi (Miercuri, 31 martie 2021, 13:22)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      Până la 10 milioane de vaccinați se poate ajunge într-un an. Mai ales ca vine și Johnson& Johnson cu o singura doză.
      Nefiind foarte multe duze și din cauza reticentei față de Astra Zeneca nu avea sens să se deschidă mai multe centre.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu-i adevarat (Miercuri, 31 martie 2021, 19:13)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      In masura in care vaccinul nu merge, merge imunizarea naturala, indiferent ce vrem noi. Anul viitor porcaria asta o sa fie istorie.
  • +2 (14 voturi)    
    Erezie (Miercuri, 31 martie 2021, 13:07)

    Alex2016 [utilizator]

    Nu se face asa ceva. Masca e "noua cravată" și un big business pt următorii 10 ani. Și dacă se renunță la masca... Noi cum mai arătăm ca ne pasa. Hai băgați repede un Cherecheș sau un Mahler clasic, cu apocalipsa.
  • -5 (7 voturi)    
    "nu transmit coronavirusul APROAPE niciodată" (Miercuri, 31 martie 2021, 13:39)

    Miky60 [utilizator]

    "Aproape niciodata" inseamna in ce procent? Cat s-a studiat? Cand se studiaza?
    Sa fie inteles, eu m-am vaccinat,chiar cu AstraZaneca, acum astept rapelul. respect cu sfintenie masurile autoritatilor, nu ies din casa, comand totul, este si simplu, ca sunt doar eu si cele 2 pisici in casa, nu ies la terase, nu ies in restaurante, nu fac calatorii ne-esentiale prin Maldive sau Mexic. Am iesit doar la votare, cand am votat schimbarea si sa avem in sfarsit USR sa ne conduca (atunci am lasat cele 2 pisici in casa :)) )
    • +1 (5 voturi)    
      Astra Zeneca-sper ca ati nimerit un lot bun (Miercuri, 31 martie 2021, 15:31)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Desi s-ar putea sa clasificam in mod diferit daca un lot e bun sau nu, in acest context.
  • +3 (11 voturi)    
    fara restrictii pentru vaccinati (Miercuri, 31 martie 2021, 14:22)

    tahomir [utilizator]

    Este evident ca e complet absurd sa fie vreo restrictie pentru cei vaccinati. Ar trebui sa poata merge la concerte, in piscine, la restaurante si toate aceste locatii ar trebui sa fie deschise ptr ei.
    Mai sunt si multi imbecili care vor sa renunte la restrictii doar cand nu o sa mai fie vreun caz de Covid pe planeta, lucru preconizat cam pentru 2849, toamna lui 2849 ca sa fiu mai precis. De obicei ii gasiti pe acesti paranoici printre sustinatorii USR+, ca atat ii duce capul.
    Daca restrictii nu e, viata e pustiu.
    • 0 (6 voturi)    
      eu am votat USR... (Miercuri, 31 martie 2021, 15:10)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      m-am si vaccinat si de-abia astept sa scapam de restrictii. Mi-am platit si avansu' pt vacanta din Grecia de la vara.

      Da' restrictiile vor dura pana se atinge imunitatea de turma (prin vaccin sau boala).

      Eu de exemplu respect regulile in continuare din respect pt cei ce nu au inca posibilitatea sa se vaccineze.

      Daca anti-vaxxerii vor fi receptivi la ceea ce se-ntampla acu' in Israel (au deschis TOT: economia, carciumile, cluburile, concertele,turismul si cu toate astea nr de infectari/nr ATI scade vizibil datorita vaccinarii in masa - vezi worldometers/Israel) se vor vaccina si ei si scapam TOTI mai repede de belele.

      Daca nu...nu
      • +1 (3 voturi)    
        nr real de infectati (Miercuri, 31 martie 2021, 16:13)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui festina

        Probabil sunt de cel putin 3 ori mai multe cazuri. Deci deja vreo 3 milioane au avut boala, 2 milioane deja vaccinati si din astia sa zicem ca 1 mil nu au avut, deci deja suntem la 25-30% din populatie. In 2-3 luni deja se cam atinge imunitatea de turma. Vaccinarea merge dar se putea si mai bine, eu inca astept sa imi vina randul desi m-am programat din prima zi de cand s-a dat drumul ptr toti.
        • +1 (3 voturi)    
          De acord cu 25-30%... (Miercuri, 31 martie 2021, 19:15)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

          sunt insa putin sceptic ca putem atinge imunitatea de turma inainte de toamna (dar bun si atunci) pt ca ar trebui ca din aprilie sa vaccinam constant 100k/zi. Problema nu e-n aprilie,mai,cand oamenii cu scaun la cap se vaccineaza ,ci mai incolo, spre vara, cand s-au vaccinat cei cei au vrut si incepe sa scada apetitul pt vaccinare.
          din ce am inteles 30% se vaccineaza, 30% nu vor , iar 40% stau in cumpana. Eu sper ca cei ce stau in cumpana sa vada efectul benefic la cei ce s-au vaccinat (vezi cazul Israel) si sa ingroase randul vaccinatilor, ca altfel nu ajungem la imunitate de turma
          Mai repede o atingem daca sosocii se/ne infecteaza in masa intr-un timp scurt, dar mi se pare o sotutie impardonabila prin prisma nr mare de morti
  • +3 (9 voturi)    
    Singurul scop (Miercuri, 31 martie 2021, 14:39)

    VOX. [utilizator]

    Al acestei "descoperiri" este, probabil, sa invrajbeasca oamenii intre ei.