Protest față de restricții la Constanța: "Măştile jos", "Deschideţi HORECA"

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2021, 20:02 Actualitate | Coronavirus


Sute de persoane au participat, duminică seara, la un protest faţă de măsurile de protecţie împotriva pandemiei de COVID-19, manifestarea având loc în faţa Prefecturii Constanţa, potrivit News.ro. Oamenii au scandat "Libertate, libertate", "Măştile jos", "Jos Guvernul", "Deschideţi HORECA".

Manifestarea de la Constanţa a fost iniţiată pe o pagină de socializare, iar la eveniment au fost prezente câteva sute de persoane. Oamenii s-au adunat în faţa Prefecturii Constanţa, locul tradiţional al protestelor din municipiu, şi au avut scandări împotriva măsurilor luate de autorităţi pentru combaterea pandemiei de COVID-19.

Ei au strigat: "Nu vrem să furăm, vrem să cântăm", "Jos masca", "România, România", "Măştile jos", "Libertate, libertate”, "Hoţii, hoţii”, “Deschideţi HORECA”, “Jos Chiţac”, “Libertate, te iubim, ori învingem, ori murim”, “Vrem dreptate”, “Jos Guvernul”, “Jos criminalii”, “Şoşoacă să vină ca să ne susţină”, “Constanţa trezeşte-te”, “Să plece Arafat”

Protestatorii au cerut prezenţa în mjlocul lor a ministrului Justiţiei, Stelian Ion: "Să vină Stelian, că e constănţean”.

De asemenea, ei au mai cântat imnul naţional “Deşteaptă-te române".
Unii dintre cei prezenţi purtau măşti, alţii le purtau sub bărbie şi câţiva nu aveau deloc.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1300 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    . (Duminică, 28 martie 2021, 20:18)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Și liber la HORECA și fără mască. Hotărâți-vă, băieți, ori una, ori alta. Nu vă dați seama că mai rău faceți.
    • -1 (3 voturi)    
      Au doi neuroni (Duminică, 28 martie 2021, 22:31)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Și aia somnoroși. Cu ce îl deranjează masca? O masca protejează și poate scad cazurile și se deschid și localurile.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu-si dau seama (Duminică, 28 martie 2021, 23:29)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Nu-si dau seama. Nu sunt suficient de inteligenti incat sa poata procesa atata informatie. Nu conteaza cati mori...burta lor sa fie plina. Iar cand ajung cu masca pe moaca...altu-i devina ca ei au fost prosti si n-au dorit sa respecte nici macar niste reguli de bun simt.
  • +1 (21 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 28 martie 2021, 20:47)

    Sah [utilizator]

    Felicitari si respect constantenilor!
    Vad ca sare iepurele de unde nu te astepti, Timisoara si Bucuresti tac si sunt intesate de jandarmi si politie.
    Sper ca incalcarea drepturilor omului si a celor cetatenesti sa nu se prescrie in 4-5 ani si sa vina apoi arestarile si condamnarile celor care acum vor sa impuna dictatura!!
    PS. Nu pentru ei au murit oameni in 1989, ci pentru o viata mai buna, care nu se vede!!
    • -2 (4 voturi)    
      TM si BUC (Duminică, 28 martie 2021, 23:36)

      ursu78 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Evident ca tac...pentru ca nu sunt chiar asa de prosti.
      Pana una alta...cand o s-ati fie mama pe patul de spital...cu masca pe fata incercad sa-si dea ultima suflare (dar nu o sa mai aibe cum...ca plamanii sunt praf)...sa-i spui "ca drepturile tale de a manca o saroma in libertate sunt mai importante decat viata ei"
  • -3 (21 voturi)    
    peste 1000 de cetateni (Duminică, 28 martie 2021, 20:48)

    winston_smith [utilizator]

    Primul protest autentic la Constanta. Greu se mai misca romanii.
  • +3 (9 voturi)    
    Cine să vină? (Duminică, 28 martie 2021, 21:12)

    marcelp55 [utilizator]

    Șoșoanca? :))))))))))))))))))))))))
  • -2 (16 voturi)    
    ///// (Duminică, 28 martie 2021, 21:32)

    GemstonePig [utilizator]

    Constanta este la inaltime! Felicitari!
    300 insi din 300k locuitori inseamna 1 la mie! asadar nu este totul pierdut , covidioții șoșocisti nu sunt deloc multi.
    • 0 (4 voturi)    
      Sa speram ca sosocania nu e (Duminică, 28 martie 2021, 22:51)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      contagioasa ca , covidul!