Medic, despre vacanța de o lună a copiilor: Nu este vacanţă de mers încolo şi încoace, e de stat în casă cât mai mult

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2021, 17:57 Actualitate | Coronavirus


Scoala din Bucuresti
Foto: Agerpres
Managerul interimar al Spitalului de Boli Infecțioase ”Victor Babeş” din Bucureşti, Simin Aysel Florescu, spune că vacanţa de o lună care urmează pentru cei mai mulţi dintre elevi nu este una ”de mers încolo şi încoace”, ci ”de stat în casă cât mai mult”.
  • ”Chiar dacă este vacanţă, nu este vacanţă de mers încolo şi încoace. E o vacanţă de stat în casă cât mai mult, că nu avem încotro, şi de respectat regulile în momentul în care se iese în exterior, pentru că altfel nu o să terminăm prea curând.
  • Din păcate, este un fenomen foarte complex această pandemie şi nu se termină numai dacă cineva dă ordin să se termine sau dacă cineva nu mai are chef de ea. Pur şi simplu trebuie să punem cu toţii umărul, nu avem cum altfel, nu avem cum”, a afirmat medicul Simin Florescu, duminică, la Digi 24, potrivit News.ro.
Ea spune că mulţi dintre pacienţii care ajung la spital se infectează în concediu.
  • ”Cred că pot să spun că probabil mai mult de jumătate din cazuri din pacienţi care s-a infectat în concedii, mergând în concedii. În concedii, adică în grupuri cu prieteni sau familie, în diverse locuri. Laşi garda jos, te bucuri să fii cu familia sau cu prietenii, e un sentiment foarte normal, dar în acest context e suficient ca unul dintre ei să fie bolnav şi i-a îmbolnăvit pe toţi. (...) Deci foarte mulţi dintre ei se infectează şi vin infectaţi din concediu, acolo e problema”, a mai susținut medicul.
Întrebată dacă medicii au nevoie de o carantină naţională pentru a gestiona cazurile, dr Simin Aysel Florescu a răspuns: ”Posibil, la cum merg lucrurile. Din păcate, mulţi din concetăţenii noştri aleg să nu respecte niciuna dintre regulile care ne-ar scăpa de acest lockdown, acolo este problema. Dacă vor continua aceste întruniri pe care le vedem tot timpul în acest locuri: cluburi, restaurante, petreceri ilegale... da, de asta spun că, dacă s-ar respecta regulile impuse, nu s-ar ajunge la lockdown”.

Copiii de grădiniță și elevii, cu excepția celor din clasele terminale, vor avea vacanță de o lună, din 2 aprilie și până în 4 mai.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3935 vizualizari

  • +18 (28 voturi)    
    Ciocoflenderule (Duminică, 28 martie 2021, 18:16)

    Zubizareta [utilizator]

    Tu cred ca nu ai copii. Cum sa tii copilul in casa? Sa stea la tv la acces direct. Mall-urile
    Is pline ca trebuie voi bastanii sa mergeti sa va luati haine de la Polo si Guess. Saracii copii au nevoie de scoala, de interactiune, de energie, sa zburde, sa fuga. Nu sa stea in casa ca voi cate 3 zile dupa o tura de luat spagi in spital..
  • +15 (17 voturi)    
    de unde atat stat in casa (Duminică, 28 martie 2021, 18:19)

    Mistrelutz [utilizator]

    daca ii lasa macar online era mult mai bine din toate punctele de vedere.
  • +15 (25 voturi)    
    se stie ca statul in casa ajuta la sanatate... (Duminică, 28 martie 2021, 18:47)

    uman [utilizator]

    Nu-i asa mari doctori de niimc?
    Cum sa recomandati copiilor sa stea in casa, ma?
    Cand e arhicunoscut faptul ca soarele intareste si fixeaza vitamina D, adica tocmai aia care ajuta organismul uman in lupta sau rezistenta la mizeria de covid? Si in general la altele.
    Oamenii si in special copiii au nevoie de soare si aer curat.
    Incredibil...
  • +11 (21 voturi)    
    deja inadmisibil (Duminică, 28 martie 2021, 18:53)

    dani777 [utilizator]

    cum sa fii asa id8ot sa o tii langa cu asta. e clar ca in casa scade imunitatea vertiginos, iar DEPRESIA ERA DEJA PRINTRE CELE MAI RASPANDITE BOLI. sa ne aliem, sa iesim macar pasnic la plimbari la orice ora, de exemplu... o revolta nu pot zice ca mi doresc, desi pare iminenta. deja se vede ca e rau-vointa. nici un medic, nici tzatza Leana, nici din SUA, nici din Romania, nici din Vanuatu, nimeni nu poate sa creada serios ca statul in casa face bine la ceva.
  • +9 (17 voturi)    
    Nu numai in casa! (Duminică, 28 martie 2021, 19:21)

    Liros [utilizator]

    Sub pat, cu 3 randuri de masti! Sa fie multumiti ''eroii'' in alb!
  • +5 (13 voturi)    
    tovarasi (Duminică, 28 martie 2021, 19:34)

    cmariusalin [utilizator]

    Muriti linistiti in casele voastre!
  • +8 (12 voturi)    
    Pana anul trecut (Duminică, 28 martie 2021, 20:45)

    Luk [utilizator]

    Pana anul trecut toata lumea combatea la sange statul in fata calculatorului. Acum vad ca s-au sucit si ca sa stai belit 24/7 in ecranul calculatorului, al laptopului, tabletei sau telefonului sunt chestii minunate. Atunci combateau cu argumente stiintifice, azi tot asa.

    Lumea e tot mai proasta, pe cuvant de onoare...
  • +4 (4 voturi)    
    "Continuitate si perpetuitate" (Luni, 29 martie 2021, 0:26)

    n4c [utilizator]

    Doamna doctor Simin Aysel probabil nu era inca nascuta cind un alt coleg de breasla al dumisale, purtator al mioriticului nume Victor Ciobanu, insista ca laptele face rau copiiilor.

    Era pe vremea guvernului Dascalescu Doi, era pe vremea cind trageam tare sa ne platim creditorii, era frig, era foame si nu era lapte. Dar si daca ar fi fost, ne spunea domnul doctor Victor Ciobanu, ministrul sanatatii din acea vreme, nu ne-ar fi ajutat cu nimic; laptele da colici, laptele provoaca varsaturi si diaree, laptele nu e bun pentru copii, le face RAU!

    Recomandarea doamnei doctor Aysel de a tine copiii in casa O LUNA, IN VACANTA, IN APRILIE, e din aceeasi categorie: categoria laptele face rau copiiilor.

    Asa ca, dragi parinti, daca urmati indicatia acestei doamne doctor si tineti copiii in casa, o luna, in vacanta, in primavara, nu le dati nici lapte!
  • +2 (2 voturi)    
    hai sictir (Luni, 29 martie 2021, 9:08)

    alfa1 [utilizator]

    mai lasati-ne daca nu vreti sa iesim in strada din ce in ce mai multi , nu am fost pana acum dar chiar ma duc.