GRAFIC Rata de infectare a trecut de 7 în București / Creștere în continuare și în Ilfov / Indicele cazurilor de COVID-19 în fiecare județ

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2021, 13:23 Actualitate | Coronavirus


grafic rata de infectare 28 martie
Foto: grupul de comunicare strategica
Rata de infectare a trecut de 7 în Capitală, ajungând la 7,02, față de 6,88 cu o zi în urmă, potrivit datelor transmise duminică de Grupul de Comunicare Strategică. Indicele cazurilor la mia de locuitori este în continuă creștere și în Ilfov și a ajuns la 8,49, față de 8,33 sâmbătă.

În Capitală, rata de infectare a trecut de 6 marți, iar de atunci a continuat să crească, astfel că duminică a ajuns la 7,02. București are astfel a doua cea mai mare rată de infectare în România, după județul Ilfov.

Creșteri ale ratei de infectare sunt și în Cluj - 5,79, față de 5,73, cu o zi în urmă și în Brașov - 5,25, față de 5,23 sâmbătă.

În Timiș, rata de infectare la mia de locuitori continuă să fie în scădere ușoară - 6,02, față de 6,03 cu o zi în urmă.

Rata de infectare în București și în fiecare județ:
  • Ilfov 8,49
  • Mun. București 7.02
  • Timiș 6,02
  • Cluj 5,79
  • Brașov 5,25
  • Hunedoara 4,72
  • Constanța 4,14
  • ​Alba 3,62
  • Giurgiu 3,45
  • Sălaj 3,24
  • Sibiu 3,40
  • Arad 3,38
  • Vâlcea 2,92
  • Dolj 2,83
  • Bihor 2,76
  • Galați 2,89
  • Dâmbovița 2,68
  • Iași 2,42
  • Brăila 2,66
  • Teleorman 2,39
  • Satu Mare 2,37
  • Gorj 2,28
  • Călărași 2,34
  • Covasna 2,30
  • Argeș 2,22
  • Ialomița 2,20
  • Bistrița-Năsăud 2,28
    Mureș 2,16
  • Tulcea 2,10
  • Mehedinți 2,09
  • Neamț 2,08
  • Bacău 2,01
  • Prahova 1,93
  • Maramureș 1,89
  • Botoșani 1,92
  • Caraș-Severin 1,77
  • Olt 1,67
  • Vaslui 1,45
  • Vrancea 1,30
  • Buzău 1,40
  • Harghita 1,18
  • Suceava 1,05






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20075 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    reiau acest comentariu si aici (Duminică, 28 martie 2021, 13:38)

    uman [utilizator]

    Se poate afce o analiza pe zile vs cresterea incidentei, dupa - sa zicem - doua saptamani de la inceperea scolii in format fizic?
    Si inca ceva: pot jurnalistii sa ceara de la INSP o statistica despre cate familii cu copii la scoala sunte printre cazurile inregistrate tot de atunci, de la inceperea in format fizic a scolii?
    In aglomerarile urbane, dar mai ales in Bucuresti, a fost o calamitate deschiderea scolilor in format fizic.
    Si daca tot au deschis scolile in format fizic, cate teste rapide s-au facut in scoli si la ce frecventa?
    Se poate usor testa aceasta teorie prin cele doua analize de mai sus, pe care jurnalistii le pot usor expune public.
    Masurile vor fi doar un stres in plus pentru aceiasi oameni care au respectat mereu, si pana acum, legile, bunul simt etc.
    Restrangerea programului magazinelor este o tampenie periculoasa, care va avea inversul efectului - se vor inghesui oamenii la cumparaturi... In plus vor aduce si mai multe prejudicii economice companiilor, dar si angajatilor...
    La fel cu inchiderea diverselor activitati.
    De ce nu disjung marii politruci intre persoanele vaccinate si restul? Ca sunt destui vaccinati acum - ei sa poata merge la sala, la film, la ce vor ei si cand vor ei, ca nu mai prezinta niciun risc! Sau nu? Care e mesajul? Vrem anarhie cu orice pret sau vaccinurile sunt degeaba? Sa raspunda un politruc sau doi si la intrebarea asta.
    Sigur, nu il deranjati pe Arafat, el se pricepe oricum la toate, economie inclusiv, scoli, orice.
    Campeanu cand isi da demisia? La care indice?
    • 0 (20 voturi)    
      Ooooffff (Duminică, 28 martie 2021, 16:07)

      HN_Cov_2 [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Cate minusuri mi-am luat pe aici cand am zis ca deschiderea scolilor e omor cu premeditare.... nu din culpa....

      Trebuia sa ajungem aici ca sa... "bagam scolile in vacanta".

      La noi raspunde cineva penal pentru toate decesele ce puteau fi evitate ?
      • +6 (12 voturi)    
        milioane de vieți tinere distruse (Duminică, 28 martie 2021, 17:16)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui HN_Cov_2

        pt că politrucii și sekuriștii au sifonat banii spitalelor, am plătit 40 de ani asigurări de sănătate ca să umblu amu cu botniță în aer liber...spitalele nu fac față, fir-ar a dreq spitale, dacă era cutremur sau război făceau față...alioo, sekurache, copiii îs de vină pt afaceri gen Hexi Farma?...de aia-s praf spitalele, menajerii care amu vor lockdown au sifonat banii mei cu afaceri gen Hexi, amu vor să port io botniță să-i protejez pe ceilalți...hai seekteer
    • +4 (16 voturi)    
      Lol (Duminică, 28 martie 2021, 16:27)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Oamenii nu pot tine copiii in case la nesfarsit, din multiple motive, ca nu sunt toti itristi sa lucreze de la distanta.

      Bani pentru 75% ca sa stea in somaj tehnic nu mai sunt, iar cei 1500 nici atat.

      Economia a fost inchisa deliberat, fara a se oferi nimic la schimb.

      Deci asta cu scoala online trebuie sa se termine, de fapt nici nu trebuia inceputa.

      Cat despre cei vaccinati, se pot infecta si transmite in continuare, chiar daca mai greu.

      Vaccinul e ca sa nu te imbolnavesti de o forma grava, atat.

      Toate astea sunt pretul pe care il platim cu totii ca sa nu moara bunicutul.

      Luați cu pită, sclavilor.
      • -4 (16 voturi)    
        nu asta e cauza (Duminică, 28 martie 2021, 17:26)

        tcvl [utilizator] i-a raspuns lui HP

        fals - ăsta e prețul pe care-l plătim toți din cauza unor ignoranți și egoiști ca tine
    • -1 (9 voturi)    
      Mare tampenie cu deschiderea scolilor (Duminică, 28 martie 2021, 18:44)

      BulaBest [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Nu înțeleg de ce nimeni nu înțelege ca anul școlar trebuia înghețat de mult. Școala online este un praf în ochi pentru cei care nu știu despre ce e vorba. Abia aștept peste 10 - 20 ani sa ii vad pe inteligenții de azi care susțin aceasta "scoală online" sa ii vad tratați de medici care au terminat "scoala online" !
    • +3 (5 voturi)    
      nu scolile influenteaza (Duminică, 28 martie 2021, 21:28)

      Smotocel [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Buna, sunt din Timisoara, iar la noi nici nu au inceput scolile din februarie / fiica mea e in clasa a 12-a a fost doar 1 zi fizic (nu ca nu vrea, nu vor profesorii!!!) la scoala anul acesta scolar!!!!
      Cu toate acestea, in Timisoara avem 8.14.
      Asadar nu scolile influenteaza, ci alti factori, printre care noua tulpina britanica ce este acum in toata tara si care e mult mai contagioasa.
      Se stia de asta, trebuiau inchise granitele pentru cetatenii care veneau din Marea Britanie si nu prezentau un test negativ. Acum, degeaba.
      Degeaba si ca in Timisoara ne chinuim cu asta de aproape 2 luni, pana nu afecteaza capitala, restul tarii nu conteaza.....
      La noi sunt spitalele arhi-pline de 2 luni, dar nu s-a cerut imediat ajutorul judetelor vecine etc. Cert este ca degeaba vedeau ca aici e dezastru, nu au invatat nimic si nu s-au pregatit deloc!!! La noi s-a vaccinat aproape 20% din populatie, dar listele de asteptare sunt lungi, doar la centrele cu Astra Zeneca sunt locuri libere!
      Bucurestiul ne ajunge repede din urma, probabil vor lua atunci ceva masuri, pt ca oricum carantina de 3 saptamani n-a dus la nu stiu ce rezultate, mai degraba vaccinarea. Dar toate astea, pe "spatele" timisorenilor si a celor la care a fost incidenta mai rapida, (e si normal, fiind mai aproape de granitele vestice), ceea ce nu stiu cine da socoteala!?!??! Poate in zilele de apoi....
  • +6 (18 voturi)    
    Modificari arbitrare, cazurile scad (Duminică, 28 martie 2021, 13:39)

    PrivireCritica [utilizator]

    Deci numarul de cazuri in Bucuresti scade: 609 https://www.mediafax.ro/coronavirus/coronavirus-28-martie-2021-situatia-pe-judete-ilfov-are-o-rata-de-incidenta-de-8-49-capitala-si-timis-numar-mare-de-cazuri-noi-19989460

    Rata de infectare copyright Voiculescu-Arafat creste de la 6.88 la 7.02 https://www.mediafax.ro/coronavirus/se-schimba-modul-de-calcul-al-ratei-de-incidenta-covid-19-19977502
    Multe urari de bine cuplului toxic fara studii de specialitate ( epidemiologice sau medicale) dar cu diplome echivalate
    • +7 (13 voturi)    
      om cu om #oprimromania (Duminică, 28 martie 2021, 15:57)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      de-asta au si modificat rata de calcul, pentru ca altfel, pe legea veche, ar fi fost imposibil sa introduca lockdown sau restrictii... si asa cererea de vaccin e la pamant, le mai ramane varianta santajului : nu va vaccinati, stati in arest la domiciliu. Fascistii secolului trecut ar fi plini de orgoliu, vazand realizarile urmasilor lor.
    • -3 (17 voturi)    
      De asta sunteti voi impotriva masurilor... (Duminică, 28 martie 2021, 16:12)

      HN_Cov_2 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      pentru ca habar nu aveti sa calculati. De la rata mortalitatii pana la rata de infectare.... sunteti complet ignoranti.

      Cand iti intra un nou numar de infectari, din calcul iese un numar de acum doua saptamani.

      Deci da, desi fata de ieri numarul e mai mic, numarul de infectati de azi inlocuieste numarul de infectati de acum 14 zile... care era mai mic fata de cel de azi.... ca atare, rata de infectare creste.

      Dar cand ai in cap doar conspiratii si ai senzatia ca cifrele sunt masuite ca sa-i prosteasca pe fraieri.... dar in relitate tie iti lipsesc notiuni elemntare de aritmetica.... ma intreb si eu retoric, fraierul cine este ?
      • +2 (4 voturi)    
        Hmmm (Duminică, 28 martie 2021, 20:53)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui HN_Cov_2

        Bine useristule, spune tu cum se calculeaza rata de infectare!
        Bucurestiul are 7 la mie ... din ce?
        Din numarul populatiei care traieste in Bucuresti? Pai sa calculam, ''matematicianule''!
        Bucuresti, sa zicem numai 2 milioane de locuitori (desi are peste 2,5 milioane). 7 la mie inseamna 14.000 de infectari! Toata Romania are in jur de 6.000 de infectari, cum explici procentul useristule?
        Aha...burta da procentul, nu?
        • -1 (3 voturi)    
          calculul se face pe doua saptamani (Duminică, 28 martie 2021, 21:05)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          Nu este pe o zi, ci pe doua saptamani. Si exista si o intarziere de 3 zile, pentru a inregistra corect datele de la testele recente.

          Si aparent undeva in jur de 2,2 milioane este populatia la care se raporteaza, desi conform INS populatia rezidenta a bucurestiului este de 1,8 milioane.

          Daca ar calcula corect, la 1,8 milioane, asa cum fac cand raporteaza catre Uniunea Europeana (ECDC), incidenta in Bucuresti este deja 8,69 la mie.
        • -2 (2 voturi)    
          Matematica + lege (Duminică, 28 martie 2021, 21:32)

          Serios!? [utilizator] i-a raspuns lui Sah

          Da, ai calculat bine, 14.000 infectări per TOTAL în 14 zile...

          Ce zice legea despre cum se calculează?

          Anexa nr. 3 la Hotărârea Guvernului nr. 293/2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 14 martie 2021

          S-A MODIFICAT și zice așa:

          Art. 15 - (1) Prin incidența cumulată la 14 zile se înțelege incidența cumulată a cazurilor calculată pe un interval de 14 zile, cuprins între a 17-a zi și a 3-a zi, anterioare datei în care aceasta se realizează, prin raportare la cifra reprezentând suma persoanelor cu domiciliul sau reşedinţa în localitatea de referinţă, comunicată comitetului judeţean/al municipiului Bucureşti pentru situaţii de urgenţă de către Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, prin structurile teritoriale judeţene, în prima zi lucrătoare a săptămânii, la ora 16,00. Cifra comunicată de către Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date prin structurile teritoriale judeţene este utilizată ca referinţă pentru întreaga perioadă de timp până la furnizarea unui nou set de date actualizate și se transmite și Serviciului de Telecomunicații Speciale.
  • 0 (0 voturi)    
    O intrebare pentru Arafat (Luni, 29 martie 2021, 21:34)

    adrian88000 [utilizator]

    Nu va raspunde , dar poate se va gasi un prozelit de-al lui care sa incerce un raspuns.
    - De ce la inceputul pandemiei judetul Suceava avea cele mai multe infectii , iar acum are cele mai putine ?
    • 0 (0 voturi)    
      Anticorpi? (Vineri, 2 aprilie 2021, 11:47)

      Serios!? [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      În Suceava au dezvoltat anticorpi?

      Un exemplu: dacă virusul ar fi omorât absolut toți oamenii cu care intra în contact, în Suceava erau și acum mai puține cazuri...pentru că nu mai erau așa mulți oameni vii care să moară.

      Bineînțeles, pot fi și alte cauze: teste mai puține, etc