Document oficial: 5 decese raportate ca reactie adversă la vaccinul antiCovid, clasificate coincidențe după investigații

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 19:56 Actualitate | Coronavirus


Spitalul mobil Iași- Terapie intensivă
Foto: CJ Iași
Potrivit unui raport oficial al Comitetului Național de Coordonare a activităților privind vaccinarea împotriva Covid-19, ca urmare a campaniei de vaccinare s-au raportat 5 decese ca reacții adverse, două de la Pfizer, două de la Moderna și unul de la AstraZeneca, dar decesele au fost clasificate drept coincidențe (fără legătură cu vaccinarea) în urma investigațiilor efectuate.

Tot drept coincidențe au fost declarate în urma investigațiilor și 2 cazuri de infarct miocardic, ambele după administrarea Pfizer.

Un caz de șoc anafilactic a fost declarat ca fiind legat de vaccinare.

La momentul actual se mai află în curs de investigare 90 de reacții RAPI (reactii adverse grave), dintre care 38 de cazuri cu posibilă afectare hematologică.

Până în prezent, au fost administrate 2.384.323 de doze, din care 1.622.580 au reprezentat prima doză și 761.743 a doua doză.

În perioada 27.12.2020 și 18.03.2021a fost raportat un număr de 8027 de RAPI, cu o rată de apariție de la 3,4 la la 1.000 de doze administrate.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25874 vizualizari

  • -12 (60 voturi)    
    Nu sar covidioții? (Miercuri, 24 martie 2021, 20:25)

    Dogul [utilizator]

    Imediat vin covidioții și ne zic că știu ei că, de fapt, de la vaccin au murit. Dar sunt fix ăia care zic că nu se moare de Covid, ci din cauza celorlalte boli avute de pacient.
    • +6 (40 voturi)    
      Idioti sunt cei care dua vina pe mort: coincidenta (Miercuri, 24 martie 2021, 22:08)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      chiar si atunci cand Germania, Franta, SUA si altii au spus ca e o problema cu AstraZeneca, ca aceasta companie minte, etc

      au fost unii vaccidioti care ne spuneau ca totul e in regula, ca mai moare lumea.

      acum aflam ca daca mori de VACCIN de fapt mori de alte boli, ca e 'coincidenta' dar cand mori de alte boli ei spun ca mori de covid
      • -9 (27 voturi)    
        Idioti sunt cei care se cred doctori... (Miercuri, 24 martie 2021, 23:09)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        .
    • -4 (8 voturi)    
      au venit deja ... (Joi, 25 martie 2021, 10:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      ce medici mai... ei stiu mai bine! ei si sosoaca :D
  • +21 (41 voturi)    
    .... (Miercuri, 24 martie 2021, 20:39)

    Casalot [utilizator]

    La mortii de Covid nu prea se iau in calcul coincidentele. Dubla masura e la ordinea zilei.
  • -7 (23 voturi)    
    Cum s-a ajuns la aceasta concluzie? (Miercuri, 24 martie 2021, 20:47)

    marc.andre [utilizator]

    Care sunt criteriile dupa care se poate afirma ca vaccinul a cauzat moartea? Daca murea dupa soc anafilactic, era din cauza vaccinului? Dar de ce doar socul anafilactic este o posibila cauza de legatura? Infarctul nu este?
    Nu vom afla prea curand, e secret.
    • 0 (22 voturi)    
      Care sunt criteriile ca ce i decedati,.. (Miercuri, 24 martie 2021, 22:06)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      si cu specificatia pe certificatul de deces fiind de covid ? Majoritatea fiind cu comorbiditati dar asa li se cer autoritatilor din Romania si din lume sa declare ca sunt morti de COVID!!
      • +1 (25 voturi)    
        daca nu aveau covid (Miercuri, 24 martie 2021, 22:34)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

        o mai duceau mult cu acele comorbiditati,moartea este accelerata si cauzata de infectia cu covid,
        daca ai cancer si mori i accident de masina,cum ar fi sa scrie pe certificat ca ai murit de cancer?nu. ai murit din cauza accidentului.
        asa si in cazurile astea. daca ai diabet sau probleme cu inima ,sau cancer si faci covid,din cauza infectiei acele boli se agraveaza ,deci covid a cauzat moartea,pentru-ca daca nu faceai covid,o mai duceai poate zeci de ani cu diabetul tinut sub control.
        astea sunt criteriile
        • -5 (15 voturi)    
          sigur o duceai sute de ani cu covrigu (Miercuri, 24 martie 2021, 23:04)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          dacă n-aveai diabet...avelto grija că-i zgîrîiată placa și cîntă aceeeași Elodie...de-un an de zile, no că nu-i mult, mai mere zece ani
        • +1 (1 vot)    
          Si cati mureau oricum neinfectati de covid? (Joi, 25 martie 2021, 22:26)

          Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

          Dar poate unii nici nu au fost, dar declarati cu COVID?? Ca asa se fac si testele cu covid, mult dispersate in tara si se declara ca au fost mii si zeci de mii pe zi! PAROL!! Eu stiu ca asa functioneza acest sistem!! Si cei verificati li se transmite ca sunt pozitivi si sa ramana in case fara tratament, fara vizite din partea autoritatilor!!
          Asta este o manipulare fara margini pana acum in istoria umanitatii!!
      • -5 (13 voturi)    
        Așa e, Diano (Miercuri, 24 martie 2021, 22:36)

        Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

        Corect. Cred că me trimite Bil Gheiț pe mail ne de infectați, nr de decese etc, ca ai noștri sa știe ce sa ne spuna. Bine ca te-ai prins, pui de dac:))))
  • +6 (22 voturi)    
    Cu autopsie bineinteles ca nu (Miercuri, 24 martie 2021, 20:55)

    xolv [utilizator]

    concluzia conincidenta!!!
  • 0 (10 voturi)    
    Pai (Miercuri, 24 martie 2021, 21:56)

    Luk [utilizator]

    Daca decesele sunt legate de cel putin doua vaccinuri din trei, atunci e concidenta. Daca toate subt legate de un singur vaccin, atunci nu e.
    • 0 (6 voturi)    
      si daca era 1 singur vaccin nu era coincidenta? (Miercuri, 24 martie 2021, 22:38)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      putea fi cu mult mai rau...cu asa mare graba; dar daca pandemia se inteteste, o sa para si mai acceptabil riscul la vaccin in aceste procente-
      • -6 (8 voturi)    
        Este oricum acceptabil (Joi, 25 martie 2021, 7:39)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui richter

        In opinia mea e oricum acceptabil, nu doar datorita deceselor pe care le preintampina (admitand ca rata de deces la Covid e 2%).

        Pentru mine e acceptabil si necesar pentru ca... isterie generala si guverne idioate. Imi trebuie libertate de miscare si n-o s-o am fara vaccin.
        • 0 (4 voturi)    
          daca (Joi, 25 martie 2021, 10:09)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          iti moare cineva din familie (parinte, sot/sotie,copil) dupa o astfeld e coincidenta mai e acceptabil?sau mergi pe ideea useristului ala de la cluj ca il inlocuiesti ca pe un laptop?
    • -8 (12 voturi)    
      Da' de cr, ca zici tu ? (Miercuri, 24 martie 2021, 23:11)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      .
  • +10 (24 voturi)    
    coincidenta e ca s-au vaccinat (Miercuri, 24 martie 2021, 23:46)

    John_Re [utilizator]

    daca nu se vaccinau erau inca in viata.
    • -5 (9 voturi)    
      nu numai ca te pricepi la medicina (Joi, 25 martie 2021, 10:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      dar mai citesti si viitorul...

      auzi da care o sa fie numerele de sapt viitoare la 6 din 49?!
  • +4 (12 voturi)    
    victime colaterale ..... (Joi, 25 martie 2021, 9:39)

    Dilematic [utilizator]

    ce se incadreaza in procentele de reactii adverse admisibile prevazute in prospectele tuturor vaccinelor anticovid.
    Medicamente fara reactii adverse nu exista !
  • 0 (8 voturi)    
    tot romanu (Joi, 25 martie 2021, 10:48)

    liviu_ [utilizator]

    se pricepe la fotbal, politica si economie (desi nu stie ce e aia inflatie)...
    mai noi se pricep si la medicina!
    facem "progrese" intai ne pricepem la ceva ce nu necesita facultate, apoi la ceva ce se poate face si fata facultate, apoi la o meserie ce necesita facultate, acum ne pricepem si la meseria care necesita vreo 10 ani de facultate... romanii cei mai "dastepti"
  • -2 (4 voturi)    
    stii tu... (Joi, 25 martie 2021, 11:37)

    John_Re [utilizator]

    romania n-a castigat niciodata campionatul mondial de fotbal. deci putem spune ca romania n-are echipa buna si n-o sa castige vreodata,

    asa si cu virusul asta.

    la meciul asia-europa e deja 10-0 pt asia iar la cel africa-europa vreo 5-0.

    nu trebuie sa fii expert sa vezi evidenta.

    observatiile de mai sus se aplica si in cazul politicii si medicinei iar publicul e de vreo 750 milioane in europa si 400 peste ocean.