Circa 29 de milioane de doze de vaccin AstraZeneca, descoperite la o fabrică din Italia. Bruxelles-ul suspecta că urmau să fie livrate Marii Britanii, italienii spun că trebuie să ajungă în Belgia

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2021, 13:24 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri AstraZeneca
Foto: Handout / AFP / Profimedia
Aproximativ 29 de milioane de doze de vaccin AstraZeneca contra Covid-19 au fost descoperite în weekend la o unitate de producție din Italia, a declarat miercuri un oficial francez, citat de Reuters. Stocul este unul enorm, dacă ținem cont că AstraZeneca a predat UE doar 16,6 milioane de doze de vaccin. Dacă se va confirma că aceste doze erau menite exportului, ar trebui pusă problema blocării transportului, a spus oficialul din cadrul președinției Franței.

”Poate este o oportunitate de majorare semnificativă a livrărilor (către UE), adică exact ce directorul executiv (al AstraZeneca) a promis”, a declarat Reuters o sursă guvernamentală germană.

UPDATE 15.14 Dozele erau menite să ajungă în Belgia, a declarat miercuri un oficial italian. Sâmbătă, Comisia Europeană a cerut premierului italian să inspecteze vaccinurile de la fabrica din Anagni, iar verificările au fost făcute sâmbătă și duminică de carabinieri, a adăugat acesta.

Un total de 29 de milioane de doze din vaccinul AstraZeneca sunt blocate în fabrica acestei companii farmaceutice din Catalent di Anagni, în apropiere de Roma, din care o parte urma să fie trimisă în Regatul Unit, potrivit unei anchete a Uniunii Europene, transmite miercuri cotidianul italian La Stampa, citat de EFE și Agerpres.

Ziarul italian - care şi-a intitulat articolul ''AstraZeneca ascunde 30 de milioane de doze în Italia'' - precizează că este vorba despre o cantitate pentru care se luptă Bruxellesul şi Londra, în contextul în care, pentru UE, ''o astfel de cantitate este mai mult decât dublă faţă de dozele primite până în prezent din partea companiei anglo-suedeze'' (16,6 milioane de doze), în timp ce, pentru britanici, această cantitate de vaccinuri ''este obligatorie pentru a garanta a doua doză de vaccin pentru circa 15 milioane de cetăţeni''.

Blocarea acestui volum impresionant de vaccinuri s-a descoperit în urma vizitei comisarului european pentru piaţa internă, Thierry Breton, la fabrica din Leyde, din Ţările de Jos, administrată de subcontractantul olandez Halix. Aceasta este una dintre cele două fabrici folosite de AstraZeneca pentru a produce medicamentul în UE (cealaltă se află în Seneffe, în Belgia).

Problema este că fabrica Halix nu a obţinut încă autorizaţia Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA), astfel că, fără acest accept, dozele de vaccin nu pot fi predate ţărilor membre ale UE. Însă măsura nu se aplică şi Regatului Unit care, de altfel, a importat în ultimele luni ale anului trecut vaccinuri produse în fabrica olandeză.

Însă în lipsa unui răspuns concret la întrebările puse de Breton - care a dorit să afle ce se întâmpla cu dozele produse în această fabrică - s-a declanşat o anchetă al cărei fir a dus la fabrica din Italia.

''Abia atunci comisarul francez a început să aibă suspiciuni şi a informat imediat despre această situaţie autorităţile italiene, care au realizat inspecţii la fabrica din Catalent di Anagni, folosită de AstraZeneca pentru umplerea şi pregătirea fiecărei doze'', a relatat cotidianul din Torino.

În primul raport trimis la Bruxelles este menţionat faptul că în frigiderele depozitelor din această localitate din regiunea Lazio există 29 de milioane de doze de vaccin, iar surse ale UE au explicat pentru cotidianul italian că, probabil, nu toate au fost produse de către Halix, însă erau pregătite de livrare, iar grupul farmaceutic intenţiona să le trimită în Regatul Unit, şi nu ţărilor din Uniunea Europeană.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7744 vizualizari

  • -9 (25 voturi)    
    Ce-mi plac mie astia (Miercuri, 24 martie 2021, 13:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dupa saptamani intregi in care fiecare tara se lauda cu cate o blocare sau interzicere de folosire a AstraZeneca, acum cand vad ca urmau sa ajunga in GB nu stiu cum sa se agite mai mult ca sa blocheze transportul.

    Pe premisa "nu vreau vaccinul... dar asta nu inseamna ca iti dau portia mea... nici eu, nici altii nu tre' sa-l aiba ca asa vreau eu... ce daca sta sa 'rugineasca' in depozit, nu vrea muschiu' meu sa-l dea altuia ca nu merita".

    Acum nu pot zice nici ca dupa BREXIT nu-si merita GB soarta, dar in cazul de fata e prea mult, mai ales ca multe tari din UE nu se grabesc sa se intepe cu vaccinul asta.

    Deci pe scurt: rautate gratuita.
    • +4 (8 voturi)    
      esti total in eraore (Miercuri, 24 martie 2021, 14:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      1. Contractul semnat cu UE ar fi trebuit respectat indiferent de faptul ca unele tari au blocat temporar vaccinarea
      2. Chiar in cazul in care unele tari nu voiau sa reia vaccinarea, dozele respective puteau ajunge la tarile care au ales sa nu o opreasca.

      Ori AZ se plange ca nu poate onora contractul cu UE, dar are pitite pe undeva 29 de mil de doze. Ceea ce nu poate ramane asha.
      • 0 (2 voturi)    
        nu stii sa citerai amice :) (Miercuri, 24 martie 2021, 16:03)

        liviu_m [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        "Problema este că fabrica Halix nu a obţinut încă autorizaţia Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA), astfel că, fără acest accept, dozele de vaccin nu pot fi predate ţărilor membre ale UE."

        EU nu a autorizat fabrica respectiva sa ii livreze vaccinuri, în timp ce UK a autorizat-o. clar acum?
        • 0 (0 voturi)    
          Fii sigur ca nu (Miercuri, 24 martie 2021, 17:16)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_m

          Dintre toti care raspund la comentariul meu, doar tu ai fost on-topic.

          Era si greu sa citeasca ceva scris clar. Toti imi raspund de tarile care vaccineaza cu AZ, nu de cele care au stopat sau ca dupa ce s-a dat lumina verde si acum reiau toti, uita ca pana acum o groaza de tari faceau concurs de "care e primul care interzice AZ".

          Intre timp fabrica nu are autorizatie si putea trimite in GB, dar restul nu citesc detalii de genul asta.
        • 0 (0 voturi)    
          esti sigur? (Miercuri, 24 martie 2021, 19:57)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_m

          Fabrica Halix e in Olanda, dozele au fost gasite in Italia... Nu scrie nicaieri ca dozele alea sunt de la fabrica Halix.

          ”Abia atunci comisarul francez a început să aibă suspiciuni şi a informat imediat despre această situaţie autorităţile italiene, care au realizat inspecţii la fabrica din Catalent di Anagni, folosită de AstraZeneca pentru umplerea şi pregătirea fiecărei doze”
    • +3 (7 voturi)    
      da (Miercuri, 24 martie 2021, 14:23)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Chiar daca nu il vreau eu pentru consum intern, tu trebuie sa respecti niste reguli de export. Poate vreau eu Uniunea Europeana ca vaccinu produs pe teritoriul meu si ce mi se cuvine conform contractului, sa il fac cadou unor tari precum Moldaova, Ucraina, Serbia, Georgia, Muntenegru.
      Chiar daca AZ este o firma britanico sudedeza, ceea ce produce in Italia trebuie sa respecte normele si regulile de productie de acolo. Adica ai produs, platesti taxe si impozite si daca Italia spune "STOP EXPORTULUI PARALEL" tu trebuie sa te supui regulilor acelei tari. Nu conteaza unde e HQ conteaza locul productiei, iar el este in UE deci nu ai dreptu sa ascunzi asta autoritatilor Italiene si Europene. Mai ales ca AZ de luni de zile tot spune ca nu poate onora comenzile Uniunii Europene.
    • +5 (9 voturi)    
      răutate gratuită (Miercuri, 24 martie 2021, 14:47)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      e la nivelul tău de înțelegere. Cine zice că EU nu vrea Astra Zeneca ? Vaccinările continuă fără probleme. Chair și RO vaccineză cu AZ, sunt liste de așteptare la centrele cu AZ.
      Deci, foarte bine le-a făcut.
    • +7 (7 voturi)    
      fabulezi? (Miercuri, 24 martie 2021, 14:49)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Si in Romania si in alte tari UE se foloseste vaccinul AstraZeneca. Fiecare cetatean poate avea opinia lui, nimeni nu este obligat sa se vaccineze cu AstraZeneca. Deci ce este in neregula cu aceasta abordare?

      Ce rautate gratuita vezi aici? Ca nu se pune problema ca UE ar fura vaccinurile destinate GB sau ar obstructiona vaccinarea din GB, se dovedeste ca AstraZeneca are contracte ferme cu UE si nu livreaza vaccinul ascunzand- dupa cum se vede- stocurile de vaccin.
  • -3 (9 voturi)    
    stire falsa (Miercuri, 24 martie 2021, 14:47)

    Alohaa [utilizator]

    E o tâmpenie.
    Alea sunt doze pentru Mexic, Canada si țările membre Covax.
    https://twitter.com/nickgutteridge/status/1374676495650668544
  • +4 (6 voturi)    
    Belgienii se vaccineaza de 4 ori? (Miercuri, 24 martie 2021, 15:39)

    Crup [utilizator]

    Zic italienii ca cele 29 milioane de doze erau pentru Belgia, Bun, dar cum cu AstraZeneca se fac doua vaccinuri per persoana rezulta ca aceste doze sunt pentru 14,5 milioane de oameni.
    Ori, Belgia are in total 11 milioane. Si presupunand cam prin absurd ca in Belgia nimeni nu s-a vaccinat inca, rezulta doze de 14,5 milioane pentru 11 milioane.
    Dubios. Ceva e la mijloc si minciuna italienilor este prost ticluita.
    • 0 (0 voturi)    
      un mod cert nu aveau cum fi pentru Belgia (Miercuri, 24 martie 2021, 15:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Asta e o vrajeala de doi lei. In condtiile in care tot UK-eu a primit pana acum 16 mil de doze, nu exista explicatie logica pentru care doar Belgia sa primeasca cat sa vaccineze de 3 ori si ceva toata populatia (avand in vedere ca cei sub 18 ani nu se vaccineaza).
    • +2 (4 voturi)    
      am citit ca sunt impartite cantitatile (Miercuri, 24 martie 2021, 16:01)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      O parte de 16 milioane catre UE si alta catre export, dar nu mai conteaza,vom afla zilele astea cu siguranta.
      Oricum imi e destul de greu sa cred ca AZ facea mismasuri, pana la urma nu conteaza ca are origini britanice, in fiecare tara are personal autohton asa ca e de noaptea mintii sa crezi ca poti sa produci in italia zeci de milioane si sa le exporti pe ascuns fara ca cineva sa stie. :)))))))))))))
      In afara de asta fiecare Lot (Batch ) trebuie validat de agentia nationala din tara respectiva. In romania ANM valideaza toate loturile conform buletinelor/analizelor/variatiilor. Piata asta e reglementata rau nu te joci cu focu ca poti avea pierderi de miliarde de euro. Nimeni nu-si risca reputatia cand e vorba de medicamente si de nume mari in piata respectiva!
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai stiu eu sa citesc?! (Miercuri, 24 martie 2021, 16:02)

    liviu_m [utilizator]

    "Problema este că fabrica Halix nu a obţinut încă autorizaţia Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA), astfel că, fără acest accept, dozele de vaccin nu pot fi predate ţărilor membre ale UE." --> conform limbii romane pe care o știu eu, aceste doze nu pot fi livrate EU ptr ca EU nu le-a dat o hartie. Adică EU e răspunzătoare ca dozele stau în congelator în loc sa fie inoculate.