Coronavirus: Englezii care pleacă în vacanță în străinătate vor fi amendați cu 5.000 de lire sterline

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2021, 11:46 Actualitate | Coronavirus


Alfama, Lisboa, Portugalia (22/03/2008)
Foto: USER UPLOADED
Englezii care vor încerca să călătorească în străinătate fără un motiv întemeiat riscă o amendă de 5.000 £, începând de săptămâna viitoare potrivit noilor legi privind restricțiile impuse din cauza pandemiei de coronavirus, informează BBC News.

Amenda este inclusă în legislația care ar urma să fie votată marți de parlamentari. Nici în prezent vacanțele în străinătate nu sunt permise conform regulilor de carantină "stay at home", care expiră luni.

Această interdicție va fi însă reglementată prin lege aprobată de Parlament și va fi introdusă și sancțiunea amenzii.

Potrivit planului de relaxare în vigoare acum, englezii ar putea avea voie să călătorească în vacanță abia începând cu 17 mai. Cu toate acestea, un nou val de infectare cu Covid-19 care a pus deja stăpânire pe Europa continentală a pus sub semnul întrebării și planul Londrei privind eliminarea treptată a restricțiilor.

Premierul Boris Johnson a declarat luni că Marea Britanie nu trebuie să aibă niciun fel de iluzii că nu va resimți efectul noului val de cazuri de infectare de pe continent.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12806 vizualizari

  • +4 (40 voturi)    
    Anglia este o fereastra in viitor. (Marţi, 23 martie 2021, 11:49)

    Lok [utilizator]

    Cand ii ajungem la numar de vaccinuri asta ne asteapta?
    • -2 (20 voturi)    
      . (Marţi, 23 martie 2021, 11:55)

      stoenec1 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Iti recomand sa incerci sa ii ajungi din urma la numar de toalete cu apa curenta mai intai.
    • +4 (16 voturi)    
      :D (Marţi, 23 martie 2021, 11:56)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu degeaba atat de multe filme distopice portretizeaza Marea Britanie.
      It's happening.
    • +2 (8 voturi)    
      simplu (Marţi, 23 martie 2021, 12:00)

      kmlx [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      o data ce Europa se vaccineaza si scad numerele de infectati si morti, atunci Europa va impune restrictii daca vrei sa calatoresti catre o zona de infectii ridicate.

      vezi Noua Zeelanda, vezi Australia, vezi Japonia. etc etc
    • +9 (11 voturi)    
      eu sper ca nu... (Marţi, 23 martie 2021, 12:18)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      evolutia la ei e foarte buna (m-am uitat si pe cifrele din SUA si Israel, ca sunt un bun exemplu ce se va-ntampla si la noi peste cateva luni, asta daca vaccinarea merge bine).

      Cele 3 tari au toti parametrii in scadere accentuata (nr decese,nr imbolnaviri, nr ATI).

      Frica englezilor acu' este ca nu au intepat oamenii decat cu o doza (asa au considerat ei, mai bine o imunizare partiala la cat mai multi decat o imunizare totala la mai putini). Si cum covrigul umbla voios pe continent, inca nu-si permit sa relaxeze de tot pana nu se face si rapelu'.

      La noi se imunizeaza cu 2 doze si "cot la cot" cu celelalte tari UE. Cand se vor fi vaccinat destui in Romania (cu 2 doze) se vor fi vaccinat si cei din UE in acelasi timp.

      Deci cred ca vom putea calatori (cel putin in Europa) fara mari probleme la vara.

      Cel mai bun exemplu e Israelul. Cu 2 doze administrate la peste 50% din populatie si-a redeschis economia,concertele,restaurantele si cu toate astea epidemia e-n recul vizibil.

      Deci vaccinul functioneaza!
      • +2 (6 voturi)    
        da da, vom calatori (Marţi, 23 martie 2021, 13:36)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui festina

        dar obligatoriu cu vaccin + test negativ + carantina 2 saptamani + 2 masti de-o data, va fi o placere
  • +1 (9 voturi)    
    slogan de imigrant (Marţi, 23 martie 2021, 11:55)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    s-ar potrivi mesajul curierilor: "stati acasa, venim noi la voi"
  • -3 (11 voturi)    
    mi se pare corect (Marţi, 23 martie 2021, 11:57)

    tahomir [utilizator]

    adica de ce sa ai voie sa pleci in vacanta? Bine, e diferit daca esti bogat caci poti avea un motiv intemeiat, gen ca trebuie sa fie ceva miscare ca sa nu iti rugineasca iahtul sau avionul personal,dar pentru sarantoci gata cu distractia! Adica mii de ani au fost sclavi si iobagi si nimeni nu avea concedii in afara tarii si atunci nu era covid. Covid 0% e visul milenar al omenirii si e dovedit stiitific ca daca vacanta nu e nici covid nu e. In plus inca poti sa-ti pui poze pe instagram din perioada de vacanta cu bunicii salvati in loc de banalitati cu munti sau vreun golf cu apa turcoaz.
  • +4 (14 voturi)    
    interesant... (Marţi, 23 martie 2021, 12:03)

    liviu_ [utilizator]

    acum vreau sa-i aud pe coronasceptici cum urla ca "in alte tari nu sunt masuri atat de dure"

    sigur ce fac ei e o tampenie, dar si sa iei in deratede un virus e o tampenie!
  • +4 (22 voturi)    
    Este doar temporar, rezistati un pic (Marţi, 23 martie 2021, 12:08)

    RDU2 [utilizator]

    Asa le-a fost spus oamenilor de pe glob acum un an: rezistati doar un pic, 2-3 luni de carantina si apoi ne revenim. Dupa asta ni s-a zis ca doar o vara trebuie sa ne sacrificam sa pierdem concediile, dupa aia o sa fie bine, ca inainte. Apoi ni s-a zis sa mai rezistam un pic, pana vine vaccinul si ne salveaza.
    A trecut un an de cand suntem dusi cu zaharelul, am sacrificat multe (cel mai mult am sacrificat viitorul copiilor care sufera maxim, cei care nu vad sau accepta asta sunt INCONSTIENTI si EGOISTI), dar lucrurile merg inspre rau, nu se vede nicio imbunatatire la orizont.
    Oare cand o sa isi dea seama autoritatile din toata lumea ca au abordat complet gresit pandemia? Se va mai putea face ceva atunci?
  • +6 (8 voturi)    
    vaccinare (Marţi, 23 martie 2021, 12:12)

    panda_rosu [utilizator]

    eu totusi nu pricep cand vor sa faca a doua doza? au trecut deja luni de zile de cand ei vaccineaza doar cu 1 doza si nu o administreaza pe a doua.

    nu au fost facute studii care confirma ca a doua doza se poate da atat de tarziu.

    sa nu fie degeba tot efortul...
    • 0 (0 voturi)    
      E OK! (Marţi, 23 martie 2021, 12:54)

      titelu [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      La capătul de js al paginii se poate vedea că s-a început cu rapelul.

      https://coronavirus.data.gov.uk/details/vaccinations
    • 0 (0 voturi)    
      Rapel AZ (Marţi, 23 martie 2021, 12:59)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      8-12 saptamani
    • 0 (0 voturi)    
      Au declarat ca vor face a doua doza (Marţi, 23 martie 2021, 13:26)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      dupa cel putin 12 saptamani de la prima.
    • +1 (3 voturi)    
      ghici ce.. (Marţi, 23 martie 2021, 13:50)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      ... probabil asteapta sa adune date de la altii care mor de la a doua doza :)
    • -2 (4 voturi)    
      am inteles ca... (Marţi, 23 martie 2021, 13:58)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Boris Johnson incinge telefoanele diverselor cancelarii din UE sa i se dea voie sa aduca mai multe doze de AstraZeneca (ca UK cu asta a vaccinat oamenii in proportie covarsitoare).
      Momentan pare sa functioneze imunizarea fie ea si partiala (cu o singura doza), ca epidemia e-n recul si la ei.
      Peste cateva luni vom sti cine a avut dreptate (Uk sau Israel/SUA) , cu o doza sau doua. Ca poate a doua doza facuta mult mai tarziu nu-ti ofera acelasi boost de imunizare.

      Eu cred ca Romania a ales solutia prudenta, cu imunizare completa. Daca se si creste ritmu' vaccinarii (cam asa se prefigureaza peste tot in UE), atunci pana la vara situatia va fi mult mai usor gestionabila, fara carantina.

      Numai sosocii sa mai aiba putina rabdare :)...