Coronavirus în România: Alte 3.743 de cazuri noi în urma a doar 13.552 de teste. Bilanțul a ajuns la 900.858 / Un nou record de pacienți la terapie intensivă

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2021, 13:05 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: Sumit Sanyal/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Alte 3.743 de cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, în urma a doar 13.552 de teste, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de peste 27%. Bilanțul a ajuns la 900.858 de îmbolnăviri, potrivit datelor furnizate luni de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi au murit alte 60 de persoane, între care un tânăr de 26 de ani din Buzău, care avea comorbidități. La terapie intensivă sunt internați 1.339 de pacienți, fiind atins astfel un nou record.
Până astăzi, 22 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 900.858 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 589 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 22.268 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 21.03.2021 (10:00) – 22.03.2021 (10:00) au fost raportate 60 de decese (26 bărbați și 34 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 2 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 24 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 15 decese la categoria de peste 80 de ani. 53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.215. Dintre acestea, 1.339 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.494.782 de teste RT-PCR și 507.035 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 7.902 teste RT-PCR (6.249 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.653 la cerere) și 5.650 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 62.720 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.592 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.920 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 115 persoane.

De la debutul pandemiei, 808.754 de pacienți au fost declarați vindecați.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12432 vizualizari

  • +4 (28 voturi)    
    unde este Marionette să comenteze cifrele? (Luni, 22 martie 2021, 13:09)

    Mariobrutte [utilizator]

    L-a găsit Covidul sub pat? Oare a pătrus virusul prin cele trei măști pe care le purta uzual când era singur în casă?
    • +2 (14 voturi)    
      Și mie (Luni, 22 martie 2021, 14:02)

      Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      Îmi lipsește Marionette. Pb ca nu are net acolo sub pat unde sta cu 3 măști.
    • +3 (15 voturi)    
      s-a transormat (Luni, 22 martie 2021, 14:03)

      licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      i se zice Miky60 sau festina
    • +6 (16 voturi)    
      astrazeneca (Luni, 22 martie 2021, 14:11)

      winston_smith [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      zicea ca vrea sa isi faca astra-zeneca. poate i-au venit cheagurile de hac.
    • +6 (6 voturi)    
      Marionette... (Luni, 22 martie 2021, 16:57)

      Liros [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      ...probabil a suferit o cadere nervoasa, de cand au inceput sa creasca din nou cifrele.
    • +1 (3 voturi)    
      Probabil (Marţi, 23 martie 2021, 8:47)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui Mariobrutte

      A ajuns la aceeasi concluzie cu mine , cu crocodilii nu poti nici sa rationezi nici sa empatizezi .
  • +5 (23 voturi)    
    Vulnerabilii la vaccin. (Luni, 22 martie 2021, 13:12)

    Lok [utilizator]

    Nu mai pot fi protejati de toata populatia fara sa distrugem viitorul copiilor. Asa ca frumos in linie dreapta la vaccinare si restul ne vedem de treaba.
    • -3 (15 voturi)    
      ce zici tu va merge la toamna (Luni, 22 martie 2021, 14:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Deocamdata, cu 1.6 mil vaccinati, undeva sub 10% din populatie, sunbtem inca foarte departe de imunitate de grup.

      Ca sa ai o imagine (sursa aici: https://coronavirus.data.gov.uk/details/vaccinations), in UK s-au vaccinat, in ordinea descrescatoare a varstei, peste 27 mil, adica 40% din populatie, toti cei din categoria 60y+ si pana pe 15 aprilie vor si vaccinati toti cei peste 50 de ani.
      Si inca e carantina dura, cu o ora maxim de iesit din casa, toate serviciile inafara de supermarket si farmacie inchise (horeca, frizerie, mall, etc). Doar s-a dat drumul la scoala, si la inceput de aprilie posibil sa deschida terasele.

      Si UK nu e nici pe departe statul cel mai grijuliu cu populatia cand pune in balanta sanatatea versus business (se vede asta si din numarul deceselor).

      Dar tulpina britanica, extrem de violenta, care a dus in 4 saptamani de la 15k cazuri la 68k + 1800 decese/zi, i-a facut sa inteleaga ca daca nu vor o baie de sange, asta e singura varianta. Si vom ajunge si noi in punctul ala, cum au ajuns si alte tari de prin UE (vezi Cehia). Ce nu stim inca e cati vor trebui sa moara pana vom pricepe ca trebuie lockdown... Si avand in vedere ca de la prima zi de carantina pana la numarul maxim de paturi ATI ocupate trec cam 2-3 saptamani, deja se intrevede un numar respectabil de decese pe motiv de lipsa de locuri la ATI.
      • -1 (13 voturi)    
        Nu pentru grup am inchis tara ci pentru bunici (Luni, 22 martie 2021, 15:01)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Acuma ca bunicii sunt in siguranta cu acul in ceafa nu avem un picut grija de ceilalti care au luat-o in barba pentru siguranta lor.
        Ceea ce transmiti tu este un moving the goal posts tipic, nu cred ca esti constient de asta, dar odata ce iti dai seama poate vezi lucrurile altfel.
        • +1 (5 voturi)    
          ? (Luni, 22 martie 2021, 16:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          care bunici sunt in siguranta? Avem 4-5 milioane de pensionari si 1.6 mil de vaccinati, si o parte buna din ei sunt sub 65 de ani. Cum poti afirma ca bunicii sunt in siguranta?!? Poate bunicii tai or fi. Dar multi altii incearca inca sa se programeze pentru vaccin. Plus ca stiu suficienti oameni sub 65 de ani care au facut forme severe

          Asta ca sa nu mai spun ca te contrazice numarul de paturi ocupate de la ATI, ca de aici plecasem.
          • +1 (3 voturi)    
            Te contrazice varsta medie a decedatilor. (Marţi, 23 martie 2021, 8:28)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Si eu care cred cu tarie in buna vointa a Guvernului sunt sigur ca au vaccinat doar categoriile de risc, alea care le-au intalnit prin ATI. Adica, altfel nu se poate.
            • 0 (0 voturi)    
              In ce fel ma contrazice? (Marţi, 23 martie 2021, 20:40)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Uite azi, de exemplu: "Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 49 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 57 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 49 decese la categoria de peste 80 de ani. 163 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități"

              ie cifrele astea iti arata bunici in siguranta?
      • -1 (1 vot)    
        cati au scapat din cei internati la ATI? (Marţi, 23 martie 2021, 8:24)

        credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        VORBIM DE ati PARCA ,ajuns acolo esti extrernat sanatos,dar 90% sunt externati in cearceaf!
        inca o data imbecilii au vaccinat pe cine nu trebuia,adica inafara de personalul medical,trebuiau vaccinati varstnicii si cei cu comorbiditati ,indiferent de varsta,nu politisti,militari,profesori,politicieni si jumatatile acestora ca da,sunt o mare familie!
        rusine Catu,Gheorgita,Arafat esti jalnic!
        TREBUIA tot ce intra din tarile europene minim o saptamana de izolare si obligatoriu test rapid pt iesirea din izolare!
        tulpina britanica este din import,dar noi am gestionat importul de tulpini ca importul de parfumuri din constanta
        • 0 (0 voturi)    
          Nu stiu (Marţi, 23 martie 2021, 20:53)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui credinciosul

          Nu am vazut cifre statistice pana acum. Am auzit insa ca e undeva la 50%. Am gasit un articol cu rata de mortalitate din Sibiu, mult peste cea nationala, de 72%.
          Dar nu cred ca are relevanta? si 75% sa fie rata de mortalitate, cei 25% care ar avea sansa sa scape ajung sa fie ucisi de nepasarea altora. Si tot e inuman.

          Cu vaccinarea, ea devarat, strategia e profund gresita si bazata pe cultura estica a persoanei importante cu functie in stat care merita tratament preferential. In UK, spre exemplu, unde vaccinarea se face pe grupe de ani, descrescator, sperie-ciori ala de Boris s-a vaccinat abia de curand, cand i-a venit randul la grupa de varsta 50-59 ani.

          Cu carantina la intrarea in tara din cate stiu asta deja e impus, dar nu ajuta semnificativ, atat timp cat transmiterea e de mult comunitara peste tot in lume. N-ai cum sa te izolezi, si odata virusul ajuns in tara, nu mai depinzi de transferurile din strainatate.

          Iar pretentia de a scapa de tulpina britanica e ridicola. In primul rand se numeste britanica pentru ca UK face secventiere si a descoperit-o prima, dar nu e deloc imposibil s-o fi primit cadou de prin India, spre exemplu. Si in plus s-a descoperit ca e mai nervoasa abia la cateva luni dupa. Atat timp cat nici o tara nu a reusit sa o evite, cum crezi tu ca Romania, cu 4-5 milioane de persoane lucrand prin Europa, ar putea s-o evite?!?
      • 0 (0 voturi)    
        Există vreo diferență? (Marţi, 23 martie 2021, 10:14)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Între moartea la ATI și moartea acasă? Respectarea regulilor stabilite, adică purtat mască, evitarea locurilor aglomerate, dezinfecția spațiilor, spălatul cât mai frecvent pe mâini evită infectarea(nu o garantează) și scazi presiunea pe spitale ți pe firmele de pompe funebre.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 23 martie 2021, 20:57)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Diferenta e ca la ATI ai sanse 50% sa scapi, acasa, daca ai simptome de ATI, mori 100%. Si da, respectarea regulilor scade riscul, dar nu poti spune ca il elimina 100%. Plus ca ai copii la scoala, la supermarket unii iti sufla in ceafa la coada, deci riscul e departe de 0. Si da, daca am respecta toti regulile, cum o fac de exemplu sud-coreenii, am avea incidenta mica. Da din pacate pe noi nu ne-a dat niciodata disciplina afara din casa, mai ales pe perioade atat de lungi...
    • -1 (9 voturi)    
      din pacate (Luni, 22 martie 2021, 14:31)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      esentialii sunt mai importanti in tara asta .... vulnerabilii, mai asteapta varza de bruxelles
      • -1 (9 voturi)    
        Spanaghelul trebuie asigurat. (Luni, 22 martie 2021, 15:03)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Mai avem doar cateva luni si trebuie sa trimitem forte serioase la colecta.
  • -2 (32 voturi)    
    Asa, si?! (Luni, 22 martie 2021, 13:17)

    dealucaragiale [utilizator]

    Pe doare-n pix de pandemie! Noi facem mitinguri cu sosocata, mergem la petreceri, vrem in vacante, NU ne vaccinam, ne urzicam maxim cand cineva se gandeste sa carantineze Bucurestiul! De fapt, ce ne doare cel mai tare e ca "n-au facut astia mai multe paturi la ATI!!"
    Neam de idioti!
    • -9 (17 voturi)    
      Corect, insa la final ai dat cu bata in balta! (Luni, 22 martie 2021, 13:57)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

      Ce tactica de kgbist ai pus ca sa ascunzi de fapt mesajul.
      Da, de vina pentru faptul ca inca este pandemia sunt cei care ascult de sosoaca si merg la petreceri, la restaurante, la vacante, ca nu se vaccineaza, da, asta este vina locuitorilor.
      Insa asta nu trebuie sa excluda responsabilitatea autoritatilor de a suplimenta numarul de pat-uri la ATI sau a face spitale mobile cu paturi ATI pentru a-i salva pe cei in stare grava.
      Un lucru nu il exclude pe altul!
      Doar in tactica voastra kgbista, ruseasca, proletara!
      • -4 (6 voturi)    
        Sigur ca da (Luni, 22 martie 2021, 16:14)

        dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Unde esti tu, gryphus, doamne?!
        Sa ne dea statul de toate! Ajutoare sociale, cand avem benveul la poarta, subventii la caldura, pensii speciale. Si sa faca, domle, statul, paturi la ATI, nu conteaza ca se prabuseste tot in jur, paturi la ATI sa avem, sa ardem in spitale! Noi le tinem pe-ale noastre, cu petreceri, mitinguri, chiar si vacante la ski FARA sa respectam regulile, ca ne-am saturat de ele!
        Asta e proletariat sau am incurcat borcanele?
      • 0 (4 voturi)    
        Si personal? (Luni, 22 martie 2021, 16:39)

        Ervis_G [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Cu ce personal menții paturile de la ATI în plus? E ușor sa pui mobilier, dar din păcate nu e suficient.
  • -10 (30 voturi)    
    Rezultatul restaurantelor si al calatoriilor! (Luni, 22 martie 2021, 13:19)

    Miky60 [utilizator]

    Uite unde se ajunge daca oamenii chiar nu inteleg ca suntem intr-o pandemie cu un virus ucigas si in aceasta lupta suntem cu totii impreuna, ci iei ies in oras la restaurante sau la terase fara masti si fara distantare sociala sau pleaca in calatorii ne-esentiale de parca ar intra zilele in sac si cand se intorc nici macar nu au bunul simt sa stea in carantina.
    Avand in vedere acesti sosoci si pesedisti care isi bat joc de regulile autoritatilor, singura sansa este un nou lockdown total, sa stam toti in casa, armata sa fie pe strazi sa verifice ca se respecta lockdown-ul, iar cine este prins afara sa pleateasca sute de milioane amenda!
    • +6 (24 voturi)    
      mai este o varianta (Luni, 22 martie 2021, 13:54)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ca voi, apostolii apocalipsei,in frunte cu Vlad Voiculescu si cu Arafat si cu alti useristoplusisti isterici, sa va puneti o punga de plastic in cap si sa strangeti etans in jurul gatului si evident sa ramaneti in casa. Si sa ne lasati pe noi, oamenii normali, sa ne vedem de viata voastra si sa nu ne mai terorizati atat cu virusache asta cu mortalitate de 0,1% si asta doar la cei foarte in varsta.
      • -1 (9 voturi)    
        In tara noastra, un om normal.... (Luni, 22 martie 2021, 18:15)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        .....e unul care intelege pericolul si care respecta restrictiile.
        De asemenea, un om normal e unul care nu se crede doctor numai fiindca are acces la gugăl.
        Si, in general, populatia normala e compusa din persoane care au nu doar decenta ci si ceva mai multa glagore decat ai tu.
        Asa ca esti normal doar pentru şoşocii tai, pentru noi esti doar un ....vorba lui Iliescu , compliment lui Geoana.

        Dupa un an de zile de pandemie n-o sa-ti mai explice nimeni nimic. Ni se falfaie dace intelegi ori nu, daca iti place ori nu - respecta regulile altfel = politia.
        • +2 (6 voturi)    
          Cred ca amețești puțin (Luni, 22 martie 2021, 21:15)

          Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          De micul fior de putere care îl simți de cite ori ameninti pe cineva cu politia. În sfirsit ai și tu o fărâmă de putere, un ceva cu care poți visa ca te razbuni pe toți pt toata viata ta amarita. Pirai și în școală? Îl aratai cu degetul pe aia care a spart geamul și a fumat în toaleta? Stăteai cu ochiul la vizor la ușa sa vezi cine umbla prin bloc? Ahhh... Ce stofa de sectorist sau kapo e în tine.
          • -1 (3 voturi)    
            Noooo ! (Marţi, 23 martie 2021, 7:59)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

            Numai o imensa greata de prosti, atenuata doar de ocaziile de a le arata care le este locul si de a-i pune la punct - asa, ca in cazul tau.
            Eu nu doar amenint dar chiar sun la politie de fiecare data cand un imbecil imi pune in pericol sanatatea si viata. Asa ca, daca-mi iesi in cale si nu respecti regulile, ar fi bine sa ai bani in buzunar si niste chiftele intr-o punga c-o sa ai nevoie..
      • 0 (0 voturi)    
        Alo, d-nul normalul? (Marţi, 23 martie 2021, 10:19)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Ai privit unde duce drumul tău? Ai cimitirul în față. Ți se pare normal așa?
    • -2 (18 voturi)    
      Începe cu tine (Luni, 22 martie 2021, 14:04)

      Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Ascunde - te în casa, poarta 3 măști și trăiește veșnic.
    • +1 (15 voturi)    
      Nici covid (Luni, 22 martie 2021, 14:41)

      Contactu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      nu te tine departe de tastatura aia plina de virus ucigas.
      Nu suntem impreuna e fiecare pentru el prietene.
      Si da ma plimb si nu stau in carantina pentru ca nu sunt obligate de lege.
      Postacule.
  • -1 (21 voturi)    
    cand aveti de gand sa ne spuneti si nr (Luni, 22 martie 2021, 13:24)

    MBA [utilizator]

    de decese cauzate de sindromul acut respirator (SARS)? Cati din cei 60 au avut simptome de Covid 19? ca daca toti 60 au avut, probabil ca e motiv de ingrijorare. Dar daca au murit de comorbiditatile lor, atunci nu e corect sa fie numarate decesele ca si cum li s-ar fi tras de la Covid!
  • -3 (13 voturi)    
    RECOOOOOOORD (Luni, 22 martie 2021, 13:32)

    Zummm [utilizator]

    .
  • -4 (26 voturi)    
    back in time... (Luni, 22 martie 2021, 13:34)

    festina [utilizator]

    Am revenit la situatia din prima saptamana din noiembrie (atunci duminica erau 4041 cazuri si cam aceeasi rata de pozitivizare daca ne raportam numai la testele PCR).
    Urmau apoi 3 saptamani cu cca 8-10k/zi. Mare mirare sa nu depasim si pragul din noiembrie, ca acu' lumea e mai frustrata.

    Si valu' asta ne-a prins cu ATI-ul deja plin si sub 5% din populatie vaccinata , deci si decesele vor fi mai multe decat in noiembrie/decembrie.

    Iar de Bucuresti+Ilfov ce sa mai spunem, au aproape juma' din infectarile pe tara (e drept ca aici se testeaza mai mult, dar asta ar trebui sa-i ingrijoreze pe cei unde nu se testeaza mai deloc, ca e un fals sentiment de covid free).

    Asta e, sosocii au invins, puneti-va centurile de siguranta pt urmatoarele 4-5 saptamani.

    Veselie mare pe anti-botnitari, ca la Sapantza...
    • 0 (8 voturi)    
      mda (Luni, 22 martie 2021, 14:39)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui festina

      rata de pozitivare in crestere fata de zilele de luni anterioare nu e un lucru bun. eu tot speram sa fie totusi o minune, sa fim pe "varf", dar e cam improbabil. am avut intr-adevar peste 4 zile cu acelasi numar de cazuri insa acest pattern apare si in valul 2. speram la inca 3-4 zile cu ~6000 cazuri insa se pare ca e doar "wishful thinking" din pacate. vedem zilele urmatoare, poate totusi apare vreo minune ...
      • +4 (10 voturi)    
        din pacate... (Luni, 22 martie 2021, 15:14)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        cred ca e doar wishful thinking (desi mi-as dori si eu asta).

        Dar la ce se aprigi sunt sosocii (observ ca sunt foarte activi si pe forum), tare mi-e ca valu' e doar la inceput.

        Asta e situatia, cand distractia superficiala e mai importanta decat stiinta, rezultatul se vede.

        Eu, fiind medic stomatolog, m-am vaccinat inca din ianuarie, deci ar trebui sa ma doara la basca.
        Dar mai sunt foarte multi care inca n-au apucat sa se vaccineze si pt ei chiar mi-as dori ca sosocii sa mai aiba putina rabdare...
    • +1 (7 voturi)    
      In Texas e si Veselie si Bucurie (Luni, 22 martie 2021, 15:06)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui festina

      Dar be ready pt Lockdown #3.
      • -3 (9 voturi)    
        indeed, mare veselie in Texas... (Luni, 22 martie 2021, 15:59)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        e o veselie la familiile celor 47.595 morti de covid ( 2.758.468 infectati, adica 1,72% mortalitate intr-un stat mult mai dezvoltat ca noi). E pe locu' 2 la nr morti in SUA (pe 3 e alt stat "liber" de botnita, Florida). Sursa: worldometers.
  • -2 (24 voturi)    
    Vaccinati-i cu A&Z, cum zice Ghiorghita (Luni, 22 martie 2021, 13:39)

    jackalphonse [utilizator]

    Are 60% eficacitate si, incurand, luam si vaccinul alora cu matreata, care are vreo 67%.
    Pentru ca pe Ghiorghita chiar il preocupa sanatatea populatiei.
    • +6 (12 voturi)    
      domnu' doctor de renume mondial Alfonso (Luni, 22 martie 2021, 14:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Niste neica nimeni de peste garla zic ca ar fi 79% eficacitatea: https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24680701-rezultatele-testarii-sua-vaccinul-astrazeneca-are-eficacitate-79-este-sigur.htm

      Da ce stiu ei? Tot ceea ce ne zice Jack a' lu' Alfonso e mai credibil...
      • -6 (10 voturi)    
        Aceeasi care nu-l aproba prin FDA (Luni, 22 martie 2021, 15:38)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Despre ei vorbesti? Peste noapte o sa fie cam 200%...
        • +1 (7 voturi)    
          testul asta... (Luni, 22 martie 2021, 16:44)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Fix asta e testarea premergatoare aprobarii vaccinului.
          • +1 (1 vot)    
            Se pare ca stiinta este politizata (Marţi, 23 martie 2021, 12:54)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Daca mai esti pe aici, uite ca albul nu este alb si negrul nu este negru. Testele facute de A&Z sunt puse la indoiala si de un Inst din SUA. Oricum, important este ce zice Ghiorghita (si tu -am vrut s afac o gluma, nu sa te supar :) ).
            https://www.hotnews.ro/stiri-international-24683054-institutul-pentru-boli-infectioase-din-sua-pune-sub-semnul-intrebarii-datele-oferite-astrazeneca-privind-eficacitatea-vaccinului.htm