​Germania, Covid: Merkel vrea să prelungească restricțiile și în aprilie

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 martie 2021, 14:33 Actualitate | Coronavirus


Angela Merkel
Foto: FRANCOIS LENOIR/AFP/ Profimedia Images
Angela Merkel intenționează să prelungească în aprilie restricțiile anti-Covid în vigoare în prezent din cauza celui de-al treilea val al pandemiei, potrivit unui document guvernamental obținut duminică de AFP.

Din cauza "dinamicii actuale a infectărilor accelerată de variantele de Covid-19", se prevede "prelungirea" până în aprilie a tuturor restricțiilor de deplasare în vigoare în prezent, subliniază acest document, care servește drept bază de lucru în cadrul unei reuniuni între cancelar și regiunile germane, programată luni. La această reuniune ar urma să fie stabilită data exactă până la care sunt prelungite restricțiile.

Restricțiile actuale urmau să ia sfârșit la finalul lui martie.

Rata de incidență în ultimele 7 zile pentru 100.000 de locuitori a depășit duminică pragul simbolic de 100 la nivelul Germaniei, până la 103,9, potrivit institutului Robert Koch. Un prag care în principiu ar trebui să conducă la noi restricții.

Documentul cancelariei prevede că, în interiorul clădirilor, contactele "trebuie evitate în măsura posibilului, din cauza unui risc sporit de infectare".

Pentru companii, o mare parte a muncii de acasă rămâne indispensabilă și "cel puțin două teste rapide pe săptămână" trebuie efectuate pentru salariații care se duc la muncă.

Călătoriile transfrontaliere vor continua să fie "limitate la minimum" și vor fi însoțite fie de carantină fie de obligativitatea de testare înainte de revenirea în Germania.

Ca în multe alte zone ale Europei, uzura populației și a sectoarelor economic și cultural se face simțită la un an după primele carantine provocate de pandemie.

Lumea culturală cere și ea ajutor și încearcă să propună protocoale pentru redeschiderea unor centre. Zece mari scene din Berlin au anunțat vineri un proiect pilot care să permită reprezentații în fața unui public testat în prealabil.

Popularitatea cancelarului și în special a conservatorilor, afectată de scandaluri de achiziții de măști, este puternic afectată.

Victoria drepte la alegerile din septembrie, care părea asigurată, nu mai este tot atât de sigură, potrivit sondajelor recente.

Iar protestele împotriva restricțiilor devin din ce în ce mai violente, așa cum a fost cazul manifestării din Kassel, unde au avut loc mai multe incidente cu poliția.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3049 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Hahahahaha!!! (Duminică, 21 martie 2021, 15:00)

    Luk [utilizator]

    "Documentul cancelariei prevede că, în interiorul clădirilor, contactele "trebuie evitate în măsura posibilului, din cauza unui risc sporit de infectare"."

    Ahahahaha, a luat-o razna Duamna Cancelarie :)))
    • +3 (13 voturi)    
      Frau Merkel... (Duminică, 21 martie 2021, 16:03)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      A luat-o de mult "pe persoana fizica". Istoria o sa o judece in mod sigur. Ce sper eu este sa o judece si un tribunal, desi la cat de batuti in cap, rigizi si obedienti sunt nemtii, nu prea cred.
      • +4 (6 voturi)    
        Shopping mit Termin (Duminică, 21 martie 2021, 17:15)

        Liros [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        De la persoana asta fizica (plus lacheii incompetenti) a venit ideea salvatoare care zice ca, in DE trebuie programare la magazin, daca vrei sa-ti cumperi chiloti si alte alea, considerate ''neesentiale'', totul cu numele dragalas ''Click & Meet''.
      • +7 (7 voturi)    
        Imi spune o ruda (Duminică, 21 martie 2021, 18:03)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Imi spune o ruda apropiata care traieste in Berlin, ca au aparut acolo panouri pe care scrie "Disciplina e cel mai bun medicament". :))))
        E din ciclul "Munca te face liber" si ii scuteste de explicatii pentru numarul minuscul de vaccinari. Nu sunt in stare sa organizeze un pproces de vacinare, dar sunt in stare sa controleze populatia. Cu tupeu, obraznicie si nesimtire.
        Romania e o tara de tampiti care a intrat in clubul select al imbecililor si incearca sa-si piarda urma inauntru :)))
        Daca nemtii au ajuns sa invoce "disciplina" (eventual prusaca) si acum vorbesc despre ce se intampla in interiorul cladirilor (ceva ce nu poate nimeni controla, influenta sau determina) inseamna ca au terminat explicatiile pentru dezastrul pe care l-au generat in economie si in tara. Nu le mai ajunge ca mergi pe strada cu 2-3 masti pe figura cand esti singur si ca totul e inchis (in afara de florarii si cabinete de infrumusetare), acum iti spun sa nu stai langa familie.
        Lumea e tot mai cretina...
        • 0 (2 voturi)    
          Corect (Duminică, 21 martie 2021, 20:14)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          https://rp-online.de/nrw/staedte/duesseldorf/corona-in-duesseldorf-sieben-tage-inzidenz-liegt-deutlich-unter-50_aid-56194201

          Prin Austria au pus banere cu "Impfen macht frei". Da cica s-au atacat evreii. Pe sistemul unde dai si unde crapa.
          • 0 (2 voturi)    
            Evreii au dreptate sa se atace (Luni, 22 martie 2021, 11:22)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Tot in germana erau si sloganurile de pe lagarele de concentrare.
            In alta ordine de idei: aia care s-au vaccinat si cei care au avut Covid ar trebui sa poata bea o cafea la o carciuma, nu? De ce nu-i voie? :)
  • +1 (7 voturi)    
    Ce simplu... (Duminică, 21 martie 2021, 16:53)

    tudormed70 [utilizator]

    Hai s-o mai punem inca de-o luna de restrictii. Si pe urma inca una probabil, si inca una si tot asa...
    Ok, sa zicem ca n-avem alta solutie, asta e adevrat. DAR... Intrebarea e de ce suntem aici le 3 luni de la apartia vaccinului ?
    Pentru lipsa dozelor si incetineala vaccinarii cu dozele disponibile nu raspunde nimeni ? Ceva demisii/demiteri pentru madam Ursula pe care au facut-o laboratoarele la contracte mai rau ca pe proasta satului sau pentru ministrii / responsabilli cu vaccinarea ? Nimic ?
    Doar populimea mai baga o tura ?
    • +1 (5 voturi)    
      Just! (Duminică, 21 martie 2021, 18:06)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

      "Nu putem sa organizam o campanie de vaccinare in patru luni, dar putem sa va mai tinem in casa jumatate de an."
      Asta inseamna tupeu si lipsa de respect pentru cetateni, oameni de afaceri si pentru tot ce vietuieste acolo, inclusiv caini si pisici.
      In fine, nu-i treaba mea. E tara lor.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu-i treaba ta. E tara lor (Duminică, 21 martie 2021, 20:33)

        licasamadau [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Ca tara ta e mai breaza