Vaccinare: Colonelul Gheorghiță nu recomandă tratament anticoagulant preventiv / Câte persoane au renunțat la vaccinul AstraZeneca

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2021, 22:03 Actualitate | Coronavirus


Valeriu Gheorghita
Foto: Agerpres
Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, anunţă că 12.400 de persoane au decis, în ultimele 24 de ore, să renunţe la programare pentru vaccinare cu serul AstraZeneca, dar, pe de altă parte, 14.000 de persoane s-au programat în centrele care administrează acest ser. Gheorghiţă afirmă că lotul care a fost retras temporar de la vaccinare va ajunge, cel mai probabil, săptămâna viitoare în centrele de imunizare. El nu recomandă celor care se vaccinează cu AstraZeneca tratament anticoagulant preventiv, potrivit News.ro.

A fost astăzi luată decizia de suspendare a carantinării, nu-şi mai avea niciun rost din moment ce AEM a specificat clar că nu este o problemă legată de lot. (...) El se găseşte în momentul de faţă stocat la nivelul Direcţiilor de Sănătate Publică având în vedere că centrele de vaccinare sunt aprovizionate, probabil că de săptămâna următoare el va fi distribuit către centrele de vaccinare”, a declarat Valeriu Gheorghiţă, vineri seară, la Digi 24.

Conform acestuia, în ultimele 24 de ore, 12.500 de persoane au anulat programarea pentru imunizarea cu serul AstraZeneca, dar, pe de altă parte, 14.000 de alte persoane s-au programat în centrele care administrează acest ser.

Acesta a arătat că nu recomandă celor care se vor imuniza cu serul produs de AstraZeneca să ia preventiv un tratament anticoagulant, arătând că, potrivit Agenţiei Europene a Medicamentului, au fost semnalate 13 cazuri tromboză venoasă de sinus cerebral din 20 de milioane de persoane vaccinate şi este „aproape imposibil de făcut o legătură între vaccin/vaccinare şi apariţia acestor fenomene extrem de rare”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14169 vizualizari

  • +4 (18 voturi)    
    Ocupati cu vaccinarea sunt in urma cu informarea: (Vineri, 19 martie 2021, 22:44)

    Criscat [utilizator]

    O sa recomande curand....inca nu a aflat:
    https://www.msn.com/en-us/health/medical/aspirin-may-reduce-severe-illness-or-death-from-covid-study-says/ar-BB1eLeB5?ocid=msedgntp
  • 0 (22 voturi)    
    Din vaccin in vaccin, vin valurile 3, 4 ... (Vineri, 19 martie 2021, 22:59)

    mike123 [utilizator]

    Coordonatorul vaccinului anti-Ebola avertizează OMS: Vaccinarea în pandemie favorizează răspândirea coronavirusului
    Vaccinurile sunt profilactice și nu trebuie utilizate într-un cadru pandemic, în care vor genera apariția unor mutații.

    https://www.libertatea.ro/stiri/coordonatorul-vaccinului-anti-ebola-avertizeaza-oms-vaccinarea-in-pandemie-favorizeaza-raspandirea-coronavirusului-3454666

    Dupa ce s-au vaccinat 1,6 milioane de romani, s-au umplut din nou sectiile ATI. ????
    • +8 (16 voturi)    
      Sau nu (Sâmbătă, 20 martie 2021, 1:01)

      holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      In UK s-au vaccinat pana ieri 26 de milioane de persoane, adica jumatate din populatia adulta, iar cazurile pozitive au fost ieri in numar de 4.800, adica mult mai putine decat in Ro.
      Continua sa te informezi din Libertatea daca iti place sa pierzi vremea cu teorii care n-au nici o legatura cu realitatea.
      • +3 (5 voturi)    
        Sau da... (Sâmbătă, 20 martie 2021, 7:41)

        mike123 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        Vezi cazul Israelului....
        • -1 (3 voturi)    
          Da tu l-ai vazut? (Sâmbătă, 20 martie 2021, 10:50)

          holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui mike123

          Israelul a avut o mie de cazuri in 19 martie in timp ca la mijlocul lui ianuarie avea peste 8 mii.
      • -3 (3 voturi)    
        a nu testa nu este acelas lucru cu a nu avea infectari (Sâmbătă, 20 martie 2021, 8:07)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

        daca ai informatie despre uk poti sa zici cate teste au fost facute si cate procente pozitive acum jumatate de an comparativ cu azi?
        fe ce au dar englezii spitalele pline?
        • +2 (2 voturi)    
          Exact. Dar pacat ca n-ai inteles. (Sâmbătă, 20 martie 2021, 10:47)

          holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          In 18 martie s-au facut in UK 322,869 teste PCR. In rest poti sa folosesti si tu internetul pt a gasi orice informatie de care ai nevoie si nu doar pt trolling.
          Spitalele din UK nu sunt pline si oricum cei ce sunt acum in spital sunt cei infectati acum 3 sau chiar 15 saptamani.
        • +3 (3 voturi)    
          Minti ! (Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:44)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

          Nu au spitalele pline.
          Ianuarie, perioada de varf, peste 32 000 spitalizari.
          Acum, peste 8 000.
          Zi de varf, in ianuarie : peste 1800 decese.
          Acum, sub 100.

          Pe BBC si gov.co.uk gasesti toate datele.
  • +2 (14 voturi)    
    Recomanda insa (Vineri, 19 martie 2021, 23:52)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Comprese cu ortopopina si ceai de colivazol.
  • 0 (0 voturi)    
    Tov Colonel Gheorgita... (Duminică, 21 martie 2021, 12:25)

    mike123 [utilizator]

    Sintem foarte ingrijorati ca se apropie de virsta de pensionare! Oare cum se va descurca cu o pensie de 10000 ron/luna si cine il va inlocuii? Intrebari , intrebari..